Fotenie v škôlke bez súhlasu rodiča

lulka12
5. nov 2013

Neviem či sa vám to stalo, že i napriek tomu ,že ste nedali súhlas na fotenie dieťaťa v škôlke vám pani učiteľka dala obáločku s fotkami a veď si pozrite a rozhodnite sa...

Dnes ma to naozaj nahnevalo, lebo som nedala na fotenie žiadny súhlas.
1. Viem že moc nespolupracuje a na škôlku si dlho zvykala. Sama sa málokedy dá fotiť nám a nie cudzím ľudom
2. Mám pocit ,že sa škôlky a školy na biznis fotografov dosť zneužívajú....a máme fotografa v rodina tak neviem prečo by som mala platiť to čo nemusím
3. Je doba , keď si človek nieje je istý či sa fotky dieťaťa nedostanú do nesprávnych rúk ....

No a tak by som chcela vedieť ako by ste na nemilé prekvapenie reagovali....

alusha
5. nov 2013

@lulka12 uplne ta chapem... tu vobec nejde o fotenie, ale o sluzbu, ktoru si nikto neobjednal... aj u nas sa stalo prvy rok, ked zacal syn chodit do skolky, ze prisiel fotograf a nafotil deti, poobliekane v teplakoch, vytiahnutych dobre ze nie pod pazuchy... fotky sice boli pekne, ale ked vieme, ze sa idu fotit, ich aj primerane tomu oblecieme... potom nam dali do ruky fotky, ze ak chcete kupte, ak nie nie... no dakujem, neprosim... a to mali mat o tyzden vianocne fotenie, ktore sme si mesiac dopredu zapisovali... mne sa skolkarske fotky pacia velmi, je to pekna pamiatka, ale ked o tom vieme a deti si na to nachystame... potom sme to povedali na rodicovskom, ze si nezelame aby takto dovolili fotit deti, ked o tom nevieme... je ine, ked oznamia, ze bude fotenie a kto chce sa zapise a kto nechce nezapise... len sa treba ozvat... fotografi si takto po skolach robia biznis...

sharmana
5. nov 2013

@lulka12 chapem ta, proste si nechcela dať fotiť, tak nemali fotit.. a ked už odfotili a aj by si fotky neprijala, tak čo s tými fotkami ten fotograf urobí? sú to fotografie tvojho dieťaťa bez tvojho súhlasu, mohla by si žiadať, aby ich na mieste roztrhal, pretože si nepraješ, aby vlastnil fotku tvojho dieťaťa... je to možno trochu divné, ale je to tak... mna by štvalo, že by mal niekto len tak fotky mojho dieťaťa a bohviekde by skončili.

lulka12
autor
5. nov 2013

@sharmana Presne toto som chcela povedať..... Ako si to môžu dovoliť... A prečo sa pýtajú keď to nerešpektujú..... ☹ ☹ ☹

leteku
5. nov 2013

Baby, ja fakt nechápem niektoré škôlky. Som učiteľkou v jednej normálnej škôlke kde sa fotia len tie deti, ktorých rodičia vypíšu objednávkový lístok.
Na druhej strane určite vo vašej škôlke funguje rada rodičov, prečo to neriešite tam. U nás sa takéto problémy riešia aj tu, rada rodičov sa stretáva raz mesačne a vždy sa nájde niečo s čím rodičia nie sú spokojní a tu je nato miesto aby sa to riešilo.

abab
5. nov 2013

@lulka12 Presne, by som mu ich vratila roztrhane na marne kusky. potom by som ho vyzvala na okamzite zmazanie zaberov z pocitaca, rovnako by som jednela aj s ucitelkami. Nemaju pravo vydat tvoje dieta na fotenie, ak si ty vyslovene nesuhlasila. Ziadna ucitelka nemoze vediet, ci niekto nema zaujem dostat sa k fotkam tvojho dietata prave takymto sposobom. Vzhladom na to, ze na fotenie v dnesnej dobe musi byt suhlas rodica, asi na to je objektivny dovod - chranit dieta, hoci by bolo ohrozene len jedno z tisic. Rozumiem, ze niektorym to je jedno, lebo nepredpokladaju zneuzitie fotiek, ale ak to niekto zazil, alebo ma vazne obavy zo zneuzitia alebo si to len naozaj nezela, ma pravo byt rozhorceny z pristupu uciteliek.

liziknds
5. nov 2013

Ahojte. U nas sa tó tiez stalo.dcerka ma dva a pol rokov,je dost bojazliva,tak som sa rozhodla,ze nech ju nenafotia. Ked prisla domov povedala ze bolo fotenie,a ze vsetkych odfotili,ale sme si misleli,ze akoze zahrali,aby si nabuduce űz nebali. Nő ale ő dva tyzdne idem pre dcerku,a beha ku mne s obalkou,ze pani ucitelka jej dala fotky.a ja ze co tó je. Pani ucitelka: nő viete odfotili vsetkych deti,ale tó neznamena tó ze musite kupit,ked len chcete. Nő ale ako poviem dcerke s plnym usmevom na tvari ze ti tó nekupim,a nezobereme domov. A tó neide ő peniaze, lebo mozeme si dovolit fotenie aj u profesionala,ale ő tó ze ked ja ako rodic nedam suhlas...... V skolke by mali nase najdrahsie poklady branit,chranitko vlasne deti.nechapem,ze ako tó mozu dovolit.

senta_sofia
5. nov 2013

aj u nas to takto funguje, ze iba ucitelka zrazu poda fotky, ze fotili sme sa a ak chcete, kupte si,ak nechcete, nekupte, tiez uz ma napadlo kadeco... myslim, ze naposledy mali vyveseny oznam, ze sa fotit budu, ale nikto sa nikoho nepytal, ze ci suhlasime, proste deti fotia rad radom a to aj 3x za rok

stellamaris
5. nov 2013

@lulka12 keby sa to stalo mne,podam na skolku trestne oznamenie 😠 my sme podpisovali v zmluve totiz dodatok,ze nase dieta nesmie byt fotografovane v skolke bez nasho vedomia,ani pre interne ucely skolky,takze musia fotit opatrne.Ak chcu fotit vsetky deti,musia sa nas opytat,suhlas im urcite nedame.V dnesnej dobe musi byt clovek opatrny...........a zabranit zneuzitiu fotiek........

kazka
5. nov 2013

Presne ste to nazvali- je to biznis...len bohužiaľ učiteľky sú tie, ktoré sú v tom nevinne (vravím z vlastných skúseností, nakoľko som učiteľka v MŠ, toho času na MD)....funguje to jednoducho, učiteľky sú postavené pred hotovú vec- bude sa fotiť!...fotky sa vyrobia, ako vravíte aj bez akéhokoľvek súhlasu rodiča a potom máte na výber, buď zoberiete, alebo nie (kde sa samozrejme počíta s tým, že väčšina rodičov sa predsa len "zľutuje", keď uvidia svoje ratolesti v krásnom pozadí, prípadne s aktuálnym motívom)...fotograf "pustí" škôlke určité percento zo zisku a tak sa vedenie zariadenia nechá ukecať, hoc sa aj detičky fotia niekedy aj 4-5 krát do roka... sama som lobovala za to, aby sa s tým skončilo a čo myslíte, ako som pochodila? 🙂 na druhej strane to aj chápem, pretože celkovo školské zariadenia často siahajú na "dno svojich" vreciek, aby mohli nakúpiť pomôcky a materiály na vých.-vzdel. činnosť a tak sa uchyľujú aj k takýmto riešeniam..nie je to síce z morálneho hľadiska správne, ale pokiaľ by sa voči tomu nevzoprela väčšina rodičov celého zariadenia, asi sa to ani nezmení... 😅

lauricka
5. nov 2013

@lulka12 uplne jednoducho, nezelam si, aby fotili moje dieta, fotky nechcem a nech sa to viac neopakuje! A co som si neobjednala, to ani nezaplatim. Povedala by som im, ze to bolo naposledy, co ju fotili bez mojho suhlasu.

lauricka
5. nov 2013

@kazka @lulka12 tu nie je co chapat. Ak nemaju suhlas na fotenie, nemozu fotit. A ten suhlas mat musia. Bez suhlasu porusuju zakon! A to by ich uz zaujimat teda malo!

kazka
5. nov 2013

to áno, ale učiteľky sú len medzičlánok...takisto dostávame len príkazy od svojich nariadených a teda, ak sa niekde sťažovať, tak najlepšie u riaditeľa....ten to celé schvaľuje a organizuje....a my si to samozrejme všetko zlízneme, aj keď Vás úplne chápeme a mnohokrát máme rovnaký názor....

luciahromadkova
5. nov 2013

@kazka no to nie je celkom tak...ved aj ucitelky maju poznat legislativu a vo vyhlaske o MS je jasne napisane, ze vsetky aktivity sa maju robit na zaklade informovaneho suhlasu zakonneho zastupcu dietata..., to plati aj pre ucitelky, ak by ucitelky poznali dobre legislativu je v ich kompetencii pripravit informovaný suhlas rodica pisomne... ved je jasne ze... za triednu agendu zodpoveda triedny ucitel, ktorý okrem toho pobera za tuto cinnost priplatok za cinnost triedneho ucitela... riaditel moze oznamit, ze deti sa budu fotit... ale agenda je v komptenecii triedneho ucitela na triede a aj info suhlasy... to znm. ze ucitel na triede si ich musi zabezpecit aj bez prikazu nadriadeneho....
my mame v skolke mame aj smernicu o cinnosti triedneho ucitela, ktorá sa dotyka aj iných ucitelov... a tam je jasne kto co zabezpecuje... raiditelka vobec info suhlasy neriesi... len skontroluje vnutroskolskou kontrolou, ci su... a ak by sa rodic stazoval ze sa dieta bez suhlasu fotilo.... mali by vazny problem triedne ucitelky a tiez by im hrozilo odobratie aj priplatku za cinnost triedneho ucitela...

leteku
5. nov 2013

@luciahromadkova - presne tak, aj u nás to takto funguje. Každá trieda má zošit kde rodičia podpisujú každú jednu akciu. Toto fotenie síce máme podchytené ináč, rodič vypisuje objednávku fotografovi a učiteľka posiela na fotenie len tieto deti. 🙂

kazka
5. nov 2013

@luciahromadkova
@leteku ďakujem dievčatá, zas som o niečo múdrejšia... ja som síce informované súhlasy rodičov používala, ale len na akcie, ktoré som organizovala ja (aj toto som si musela vyhľadať sama, čo všetko mi treba napr. k plaveckému kurzu, zástupkyňa mi len odobrila, čo všetko som jej predložila, ale nepoukázala na nič, čo prípadne ešte chýba..s riaditeľkou sa stretávame asi tak 3 krát za šk. rok, nakoľko patríme pod ZŠ, ktorá je vzdialená asi pol kilometra)... a myslím, že sa to netýka len našej škôlky, ale na celom Slovensku je ich mnoho...každý múdry, ale nikto nič nevie...počnúc porozumením ŠVP a končiac smernicou o činnosti triedneho učiteľa...
ale každopádne ešte raz ďakujem za upresnenie postupu v takomto prípade a pred nástupom do práce si vyhotovím aspoň 100 kópií na rôzne akcie 😉

luciahromadkova
5. nov 2013

@kazka nepotrebujes 100 kopii, staci ti vyrobit tlacivo info suhlasu hromadne a tlcivo info suhlasu individualne,
hromadne... urob si to do PC a potom len tlacis a menis akciu.....
hromadne vypisujem na celu triedu, aby som 20 krat nevysvetlovala co sa ide robit, kedy a ako a aj rizika co sa moze stat, co deti potrebuju, pod to menoslov deti /vidim kto sa este nepodpisal/ a rodic dopise svoje meno a priezvisko a podpis a individualne napr. pri vysetreni skolskej zrelosti/pripravenosti, alebo individualne na kruzky

A co sa tyka fungovania u vas... ak ste ZS s MS, tak vas riadi zastupca pre MS a SKVP, smernice skolsky poriadok pre MS a dalsie... podla predpisanej dokumentacie je v jej kompetencii, to pripravuje ona a predklada riaditelke ZS na podpis 😉

luciahromadkova
5. nov 2013

@leteku objednavka je jedna vec a legislativa druha...., takze podla legislativy sa to vola informovany suhlas zakonneho zastupcu dietata a treba mat ten... na sude ak by k niecomu prislo vas objednavka nezachrani.... ale info suhlas rodica podla skolskeho zakona a vyhlasky o MS ano... 😉
este upozornujem, ze treba aby to malo slusnu podobu, aj na pravne ucely....

adriku
5. nov 2013

Považujem za drzosť, ak niekto príde do škôlky, vykoná službu, ktorú si rodič neobjedná a potom po vykonaní služby dostane rodič návrh na objednávku už s hotovými fotkami. Fotiť v dnešnej dobe dieťa bez súhlasu rodiča, tak to sa riaditeľke škôlky čudujem, že toto dovolila, a rodičom, ktorí sa nesťažovali sa tiež čudujem. Ja osobne by som s vyhotovenou objednávkou nesúhlasila, vyžiadala by som si negatívy aj hotové fotky a moju sťažnosť by dostal zriaďovateľ škôlky. No neuveriteľná drzosť.

kazka
5. nov 2013

k tomu prvému odstavcu- ešte raz vrelá vďaka, pár zmysluplných pokynov a hneď je život krajší ;) ( ani nevieš, ako to pomôže nie len mne, ale aj mojim kolegyniam )
čo sa týka druhého odstavca- tu sa len pousmejem a myslím, že podrobnejší komentár to nepotrebuje 😖

luciahromadkova
5. nov 2013

Maminy, chapem vas opravneny hnev, ale 1 vec,
ak riaditelka oznami ucitelkam, ze deti sa budu fotit /co moze a nic zle tym neurobila/... je v kompetencii triedneho ucitela !!!!! zabezpecit informovane suhlasy zakonných zastupcov /nie riaditelky/ agendu o detoch vedie triedny ucitel, spravidla nie riaditel /tak ako aj v ZS/ - teda suhlas/nesuhlas kazdeho rodica s fotenim.... a je vecou triedneho ucitela v spolupraci na triede s druhym ucitelom, aby to zabezpecili.... /a aj aby si odsledovali, ze ak rodic nesuhlasi dieta sa nefoti.../

ak tak triedny ucitel/ka neurobili, tak sa stazujte riaditelke na triedneho ucitela.... ona by to mala riesit a urobit take opatrenia, aby sa tak viac nestalo....ak nekona potom zriadovatelovi a na statnej skolskej inspekcii na necinnost riaditela/ky.

luciahromadkova
5. nov 2013

@kazka ja sa ta nechcela dotknut... ...chapem, ze nie vzdy je to idealne aj ja mam vselijake skusenosti, len pisem ako to funguje u nas ak nastupis po RD mozes navrhnut zmenu 🙂

leteku
5. nov 2013

@luciahromadkova no neviem informovany suhlas ohladne fotenia u nas podpisuju. rodicia na zaciatku roka nedava sa pred kazdym fotenim ako je to pri akciach. tu naozaj rodic vypisuje len objednavku, ktoru si podpise.

luciahromadkova
5. nov 2013

@leteku info suhlas na fotenie davame k zaciatku sk. roka, ak foti ucitelka /alebo robi sa robi videoznam, nahravanie pre ucely skoly, nie pre ine ucely/ aktivity akcie a zverejnuje ich na propagacne ucely MS a na webe MS
na fotenie roznych fotografov davame zvlast info suhlasy, kde rodicia dostanu aj zakladne info podla zhotovitela../.teda u sa nefoti stale a automaticky neberieme kazdu ponuku/, aby sa rodicia mohli rozhodnut ci ano alebo nie...
Ale ak mate k zaciatku sk. roka uvedene, ze na vsetky typy fotenia / mate to tak osetrene aj v info suhlase na zac roka/, tak to je v pohode..., sposobov moze byt viac... ja uvadzam len to ako je to z pravneho hladiska ciste a spravne...
dolezite je, ze info suhlasy mate 🙂

lulka12
autor
5. nov 2013

@luciahromadkova Presne aj u nás sa pýtal podpis na hromadné fotenie a záznamy z akcií v škôlke a s ich aktivít , ktoré robia...
Čiža tam to podpíšeme asi všetci veď je o o tom ako to v škôlke funguje.....

Ale fotenie portrétov si pýtali podpis osobitne " Či chceme..." A ja ,že nie.... a teraz prichystaný balíček s fotkami....

Hnevá ma práve to ,že sa so mnou snaži niekto manipulovať a nerešpektujú moje rozhodnutie.... Je to moje dieťa a prečo má mať niekto jeho fotky .... bez toho aby som o to ja stále...
Moja dcérka nie je zverejňovaná ani na FB ani tu nemám verejné albumy a keď to rešpektujú moji synovia a blízky ,že sa jej fotky nezverejňujú tak škôlka prečo ide proti vôly rodiča.....

luciahromadkova
5. nov 2013

@lulka12 ja vas plne chapem, mate pravo suhlasit/nesuhlasit a chapem ze Ste nahnevana...
pochopila som spravne ? ze ste dali suhlas na fotenie pre ucely skoly, propagacia a tak... ale nedali ste suhlas na fotenie vasho dietata portrety a ine inými zhotovitelmi, fotografmi pre ucely podnikatelske....

Ucitelky na triede urobili chybu, a aj im to povedzte, mali by sa vam ospravedlnit a ak tomu nerozumeju mozete sa stazovat ustne ci pisomne na ucitelky, riaditelke skoly. Mozno sa tak stalo nedopatrenim...nebola v triede ina ucitelka....?,
Porozpravajte sa s riaditelkou a poziadajte ju, aby vase rozhodnutie respektovali ucitelky a viac sa to neopakovalo. Povedzte im samozrejme, ze viete kedy ako treba podpisat informovany suhlas zakonneho zastupcu, a ze takyto info suhlas ste nepodpisali na podnikatelske ucely na fotenie portretov, iba pre ucely skoly. Verim, ze riaditelka Vas pochopi a prijme optarenia, aby sa to nezopakovalo ani vam ani iným rodicom.

mirkave
5. nov 2013

V nasej skolke sa vzdy podpisovalo,ci chceme alebo nechceme fotky.ja som dala robit. Ti,co nechceli,tak ich deti neboli fotene

daneso
6. nov 2013

@lulka12 ja by som sa jednoznacne ohradila ty si podpisala nesuhlas a napriek tomu maju fotku tvojho dietata !!!!! Moze byt zneuzita. My sa sice fotime ale je to podla mna natlak.

fra
6. nov 2013

naši štyria nemajú ani jednu jedinú samostatnu fotku zo školky (samozrejme, spoločné so spolužiakmi, alebo z akcií majú)- jednak býva vačšina tých fotiek tak príšerne gýčových, že by som ich hned vyhodila (s kadejakymi kvetinkovymi rámikmi, deti zoštylizované a la 20-roky, poupravovane vo photoshope ako opice a podobne- alebo fotografi vobec nevedia používať svetlo a tie fotky su prepálené - navyše minule som videla, ako pri fotení používali taký štýlový proletársky klobúčik- prestriedali ho pri fotení všetky deti- no a že potom odkiaľ sú v školkách vši, ked jeden klobuk preputuje za tyžden stovkami hláv 😀 😀 😀 )
a druhak nemám rada ked sa mi niekto vnucuje - z podobnych dovodov som skušala deti presviedčať aj že si nemajú objednavať knihy ktore díleri nosia do škol a školiek, hoci to už bolo ťažšie ako ich nepresvedčiť na fotenie) ...
a samozrejme, zneužiť sa to dá, to je pre mna asi až dovod číslo 3, po zásadných dovodoch č 1. a 2. už v podstate ani až tak nezaváži- každopádne by som učiteľky s tymi fotkami niekam poslala

stanislavao
6. nov 2013

@lulka12 a co vam povedala ucitelka, preco dieta fotili, ked nemali? u nas sa pyta vzdy suhlas a fotia len deti, ktore maju suhlas.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz