Kto z vás má doma NORMÁLNE dieťa?

xlucia
22. sep 2011

Dnes som bola svedkom jedneho zaujimaveho rozhovoru, a nestihala som sa divit. Bola to dost velka skupina mamiciek, ktore maju aspon jedno dieta plus minus v skolkarskom veku.
A nestihala som sa divit. Z rozhovoru vyplynulo, ze moj syn (v novembri bude mat 5) ako jediny nevie citat, a uz vobec nie plynulo, a nechodi na ziadne kruzky, nehovori po anglicky, nevie pocitat do sto a ine mat. ukony.
Niektore pismena pozna, ale o viac nejavi zaujem. vie sa tlacenym podpisat. Na kruzky v skolke chodit nechce, povedal ze sa chce radsej hrat a nahanat, tak sme ho nechali. Keby chcel, napr. citat davno vie, ale nechce, ked sme sa ho pytali, ci ho doucime ostatne pismena, odmietol.Povazujem svoje deti obe za primenane inteligentne svojmu veku, bystre a zvedave. Ale po tomto zacinam mat pocit , ze dieta ktore nie je nadpiemerne nadane je vlastne asi nenormalne. Co uz nie su bezne deti?
ked som sa nad tym tak zamyslela, tak aj u mojich znamych su deti najneskor od 4 rokov tvrdo drilovane, a vacsinou vsetky vedia citat este pred nastupom do skoly.

ake mate skusenosti? vedia vasi skolkari citat, a naucili sa to sami, alebo ich to natvrdo ucite? ci ja rozmyslam divne, ked ho nenutim?

abbey1
29. okt 2011

@kaja73 Presne. U mňa rozhoduje radosť a dobrý pocit.

berenika39
29. okt 2011

Angličtina bude naše děti už určitě součástí "gramotnosti", takže bych vůbec nerozdělovala, kde se s ní seznámí. Někdo má příležitost v rodině, dvojjazyčné prostředí je megavýhoda. Ale vůbec se mi nechce zatracovat ani to seznamování prostřednictvím školky, kroužků, cd, dvd, doma s rodičem formou hry - to není určitě bezvýznamné. Přinejmenším dítě zjistí, jak angličtina, resp. jiný jazyk zní, jakou má melodii, k čemu se dá použít /dovolená a třeba ta zmrzka/, takže pak, až nastane to pravé "učení", nebude koukat jako puk.
Nemám doma mm angličana, takže varianta B - posloucháme pohádky v originále, v autě písničky, pojmenováváme věci tak i tak, v rámci školky angl. také mají, nezříkám se toho. Rozhodně to není nic škodlivého 😉

peta131
29. okt 2011

@mtsl nerada sa zapajam do takychto tem ale musim suhlasit s @abbey1 uplne ma zaskocilo tvrdenie o kruzkoch, ze su zbytocne, ze tam rodicia nasukaju deti aby sa ich zbavili a chodili po kadernickach...podla mna su kruzky velmi podstatne...je potrebne podporovat dieta v tom co ho bavi a to uz je jedno ci anglina, sportove, vytvarna, hudobna atd...samozrejme, ze dieta musi chodit do kruzku rado a nie kvoli tomu, ze mama chce...ja osobne som cele detstvo chodila na kruzky, chodila som na hudobnu, na tanecny, na vytvarnu a len vdaka kruzkom viem teraz to co viem...a vobec som tam nechodila kvoli tomu, ze sa ma mama snazila zbavit...venovala sa aj ona mne doma ale predsa odbornik vie lepsie naucit a vysvetlit ako laik...a predsa dieta patri do kolektivu a nie byt utiahnute doma pri mamicke 😝
ja teraz zacinam s mojim 15 mesacnym synom chodit na anglictinu a fitlopty do MC a vobec necakam, ze my bude rozpravt po anglicky, to by som bola dobre naivna, ale tu ide o to, ze stravime spolu krasny, cas medzi mamickami a detmi, budeme v koletkive, zatancujeme si, zahrame sa a pekne vyuzijeme volny cas 😉
v prvom rade mi ide o to aby bol moj sn samostatny, zvyknut byt v koletktive a mal rad deti...odmalicky chodime medzi deti a do MC a na kruzky a uz teraz je videt rozdiel medzi nim a dietatom, co je stale doma len s mamou a s detmi sa stretne maximalne na ihrisku...
a ked su deti starsie a nebodaj maju nejaky talent, je nasou povinnostou ho podporovat a dalej rozvijat...moje najkrajsie spomienky z detstva su prave z kruzkov, zazila som tam s kamaratmi vela zabavy a dakujem mojej mame, ze mi dala tu moznost chodit do kruzkov 😉

hajanka
29. okt 2011

@kaja73 ale vec to presne pisem, nie je to zbytocne, je to zabava pre deti, vyplnenie casu, motivacia.
Len hlavne aby to nebolo tak, ze tam ziska len nespravne navyky co sa jazyku tyka, prekladu, vyslovnoti, porozumenia..., ale to nezisti ani rodic pokial sam nedokaze komunikovat v danom jazyku na urovni. Lebo to je potom velky problem do buducnosti, napravat zle navyky. Nejeden mudrlant ktory si o sebe myslel ze vie super anglicky sa dostal do zahranicia a zistil ze prd vie, ze nedokaze porozumiet vyslovnosti, nedokaze reagovat, nevie spravne vyslovit, melodika reci mu splyva...

peta131
29. okt 2011

a este k tej anglictine, uz sa zacina vyucovat od 1 rocnika a zachvilu bude rovnako povinne vucovaci predmet ako slovencina, tak je len dobre ked sa dieta anglictine venuje uz aj v predskolskom veku, to je ako ked sa deti v skolke ucia kreslit a doma ich ucime pisat a citat, tak isto ked budu mat zaklady z anglictiny sa im bude lahsie v prvom rocniku zacinat...a vzdy je pre deti prirodzenejsie sa ucit zaklady hravou formou ako sediet na stolicke za lavicou 😉 ale to je samozrejme len moj nazot 🙂

mtsl
29. okt 2011

@kaja73 všimni si že píšeš v podstate to čo ja - dieťaťu sa venujete ako rodina, spolu hrávate tenis a nezačal s tým v troch rokoch. AJ v rámci školy a ešte ako bonus ho to baví. takže držím prsty nech mu to vydrží 🙂
začiatok tejto diskusie bol chvastajúce sa mamičky čo ich ledva sa batoliace dieťa dokáže a kam chodí na krúžky.
chcem sa len opýtať mamičiek detí predškolákov kto im tie krúžky vyberal a či 3-4 ročné dieťa samo prišlo z nápadom chodiť na AJ, VV, HV a podobne.
nikto tu predsa nezatracuje krúžky 6-15 ročných detí. aj moje absolvovali ZUŠ a to naraz VV aj klavír a ako bonus staršia si do toho pribrala spev bez môjho vedomia iba keď musela zaplatiť školné vyšla s pravdou von 😀 a obe chodili aj na AJ počas škôlky - dobrovoľne a viem presne čo im dala 🙂 a mužov syn (17) je v celku úspešný športovec ale tiež s tým nezačal v škôlke ale až sám a dobrovoľne na ZŠ a doteraz má našu podporu.

renca3
29. okt 2011

@mtsl - 4-rocne dieta s napadom nepride. ale ked sa ho opytas a vyskusa nieco, vie povedat, ci sa mu tam paci alebo nie. to sa respektuje. je to pre jeho zabavu, o nic nejde.

katerinanov
29. okt 2011

Holky já mám pocit, že diskuze nemá být o tom, jestli je dobré dát dítě na kroužek nebo ne. To já netvrdím že je špatné i když jsem zastáncem toho, že do kroužků se chodí při škole, ne při školce. Diskuze je ale myslím o tom, že je rozdíl cpát děti do učení v předškolním věku a to, že když je dítě zvídavé v tomto směru tak proč ne. Mám pocit že sama zakladatelka píše, že její dítě zná polovinu abecedy aniž by ho do toho nutila. To je normální.

hajanka
29. okt 2011

Tak ja odpoviem. A uz som to tu asi niekde aj pisala. Ja mam doma normalne dieta 🙂 je jedinacik a pre mna je to moje dieta najnormalnejsie dieta ake moze byt. Od malicka bol velmi zvedavy, ako takmer vsetky deticky, neobsedel na jednom mieste, pri jednej hre a hracke nevydrzal viac ako 10 minut, ked sa mu nieco nedarilo, tak to skusal, az kym to nebolo ako tak podla jeho predstav, ako 1,5 rocny zacal rozpravat, doslova sypat, zacalo,obdobie vypytovania sa, prirodzena zvedavost deti, v 2 rokoch poznal celu abecedu aj cisla, vratane dvojcifernych, pre mna stale normalne dieta, inak som nad tym ani neuvazovala, cca 2,5 rocny zacal chodit do skolky, klasickej statnej na Slovensku, od troch rokov uz zacal navstevovat skolku v Anglicku, v troch zacal spajat pismenka, pisat ich do krizoviek, spajat do slovicok, citat nadpisy hypermarketov, bank, reklam, nikdy nevystrajal kvoli hrackam, nemaval hystericke zachvaty v obchodoch, neutekal na ulici, v 4 nastupil do skoly, cital plynule a zacal citat aj anglicky, s rovesnikmi a mladsimi sa nikdy nevedel zahrat, ked mohol, tak sa im radsej vyhybal a zapajal do spolocnosti starsich, do kruzkov nechodil, ale s kamaratmi hral futbal, zbieral karticky..., sporil peniazky a potom si kupil co uznal za vhodne, pre mna stale normalne dieta, do jeho zaujmov sme ho nikdy netlacili, vsetko to z neho slo prirodzene, ale podporovali sme ho v jeho zaujmoch, velmi rad pisal, vzdy vsetko zapisoval, nakupny zoznam, recepty, dinosaurov, mena spoluziakov v triede, nazvy karticiek, pokemonov..., aj teraz rad pise, rad cita, ma rad skolu,ma rad spoluziakov, svojich kamaratov, zapaja sa do sutazi a velmi rad tvori a uci sa nove veci, kazda uloha je pre neho nova vyzva, hra futbal a korculuje, pozera rozpravky, no proste normalne dieta... 🙂

Tymto chcem povedat, ze kazde dieta je normalne, take, ako si ho rodic vychova a ako k nemu pristpuje, rozdiely su uz len v tej vychove. Je velky rozdiel, ak je dieta do niecoho tlacene alebo nutene rodicmi (ci uz do kruzkov,ucenia...) a ak ten zaujem ide prave zo strany dietata.

peggy722
30. okt 2011

@mtsl Tak já bych v tom neviděla nic špatnýho. Já jsem do kroužků nedávala Lucku proto, abych měla čistý svědomí, ale proto, že na některý věci prostě nemám nadání, tak to s ní těžko budu dělat. Tak pokud projevila tvůrčí talent, tak jsem jí do kroužku dala, chodila na keramiku a moc jí to bavilo. Já tohle prostě neumím, neumím kreslit, ani nemám hudební talent, ona ano. Tak proč bych jí nedala do hudebky, když jí to baví ? Ano samozřejmně, že s toho vyplývá i ta příjemná věc, že mám trochu volnýho času a proč ne, když jsou všichni spokojený ?

mtsl
30. okt 2011

milé mamičky, asi by bolo dobré čítať s porozumením, ja proti krúžkom absolútne nič nemám a aj naše decká zabsolvovali 8 rokov ZUŠ, futbal, výtvarku atď. ale až v školskom veku, keď si už dieťa uvedomuje čo chce a čo ho baví NIE v škôlke - vtedy by mali detičky radšej navštevovať logopéda (ak je to potrebné), krúžok viazania šnúrok a utierania zadku, krúžok obliekania sa a balenia si vlastných vecí do tašky aby potom neprišli do školy spíkujúce decká z množstvom pre život nepotrebných vedomostí bez týchto základných sociálnych zručností.
pred x rokmi sme neabsolvovali v MŠ žiadne krúžky a napriek tomu ovládam AJ, viem plávať, lyžovať aj korčuľovať a dokonca aj hrať na klavír a väčšinu vecí ma naučili moji rodičia - minimálne základy už v predškolskom veku a je asi všetkým jasné že potom boli krúžky a zuš ale až na ZŠ.
a ešte k téme dodávam že všetky naše deti sú úplne normálne 😀 (až na tie pubertálne nápady)

lelask
31. okt 2011

to je strasne citat ako sa branine aktivitam pre deti, ktore im prave v predskolskom veku neskutocne pomahaju pri vyvoji ich mozgu. Kto necital moj blog tak to tu zhrniem = dieta sa uci najlepsie a najrychlejsie v case rastu jeho mozgu, kedy sa synapsie delia a vytvaraju nove spojenia. Cim viac spojeni, tym lepsie bude vediet vyuzivat kapacitu svojho mozgu. Aktivitou rastie mozog. Videli ste niekedy obrazog mozgu dietata s nepodnetneho prostredia? Nepodnecovanim mozete dietatu velmi ublizit, co sa prejavi na jeho IQ. Co, si myslite preco maju deti so soc. slabsich rodin nizsie IQ? lebo sa im nevenuju tak ako deti potrebuju. Takze sledujte svoje deticky a dajte im moznost sa vyvijat tak ako si to ich vek a mozog vyzaduje.
Predstavenim noveho jazyka sa v recovom centre vytvaraju nove spojenia a v buducnosti ked budu potrebovat cudyi jazyk pouzivat budu mat dobry zaklad a nebude to pre ne take tazke.
Preco my perfektne rozumieme cestine ? lebo sme s nou vyrastali a preco dnesne deti nerozumeju a musi sa im prekladat - lebo s nou nevyrastaju.
Pri vsetkom, co robite si uvedomte aky zazrak je to pre detsky mozog. V 6. roku sa rast mozgu zastavuje a ucenie sa stava tazke. Ja budem rada ak si moje dieta bude uzivat cele detstvo a nie len prvych sest rokov.
Podla toho co tu citam, mi to pripada, ze aj to ,ze ich ucime po slovensky je asi zbytocne, lebo gramatiku niektori pochopia okolo 14. roku a niektori mozno vobec. O inych predmetoch ani nehovorim 😀
Vsetko to malo extra co robite je super a nedajte si to vziat.

lelask
31. okt 2011

@abbey1 suhlasim s tebou. Mas velmi pekne odpovede 🙂

yukki
31. okt 2011

@lelask ako myslíš "obrázok mozgu"? Magnetická rezonancia? Alebo CT? Ja som teda videla kreslený, ale zaujímalo by ma z čoho ho akože nakreslili, akým spôsobom sa to dá dokázať...

lelask
31. okt 2011

@yukki ukazovali nam to na specialnej pedagogike. Pohladam zdroj. Typujem to na patologiu ☹

yukki
31. okt 2011

@lelask no zbohom. Nám to ukazovali ale to vyzeralo skôr ako perokresby a má zaujímalo odkiaľ to majú ako sa dá dokázať tá hustota synapsií...hm, za života...by ma to zaujímalo viac.

peggy722
31. okt 2011

@mtsl Ano kdybych to uměla, tak jí to naučím sama, ale bohužel na sport jsem levá 😀 , jsem ráda, když se nezabiju na kole. Kreslit neumím, klavír taky nezvládám, tak jí to naučí někdo jinej. Když my jsme byly malý tak byla situace úplně jiná a dost mně to štvalo, že se nedalo nic dělat, Třeba u nás ve škole ani žádný kroužky nebyly. Takže svůj volnej čas člověk trávil venku nebo doma nad knížkama, protože rodiče chodili do práce a času měli málo. Takže se člověk všechno tak nějak naučil sám, ale až v mnohem pozdějším věku a to se už spousta věcí blbě učí než když má člověk neopotřebovanej mozek.

felicita2
15. nov 2017

Tak ja to poznam z oboch stran. Mam totiž dvojičky chlapec - dievča a su uplne rozdielne , ale stojím si za tým, že obaja sú rovnako šikovné a skvelé. Teraz su prváčikovia. Ano, syn už vedel v školke čitať aj počítať .A určite som s nim nesedela a neučila ho, že Samko pod ideme sa učiť- ani by ma to nenapadlo. Proste ked som zistila, že klasicke hračky babiky , auta ...ich nezaujímaju, už aj puzzle ich omrzeli hlavne malého , tak som im kupila niejake spoločenske hry - pismenka, , čisla - na štyl pexesa, spajania obrazkov ako puzle...Raz alebo 2x sme si to spolu všetci zahrali, ale dcerku to nebavilo- hrala sa po svojim s konikmi, rozpravala sa s nim... proste využivala a aj teraz viac využiva , rozvíja viac svoju fantáziu .Syn sa zase malokedy hraval s autami či legom, stale si zobral radšej puzle, alebo tieto hry s pismenkami a cislami. Ak sa ma opýtal na niejake pismeno , tak som mu samozrejme odpovedala, aj dcerka ak sa sem tam opytala , ale ju to velmi nezaujimalo 🙂 Sami sme ostali prekvapení s manželom, ked nam maly zrazu prečital cele slovo, neskor aj dlhšie....Pred spanim v posteli ked sme pri nich ležali , maly si často pytal aj si pyta priklady - sčitanie, odčitanie. Vraveli sme mu viackrat , že Samko na to maš ešte čas, netráp si s tym hlavičku , ale on stale ale ja chem , mna to baví.Proste naučil sa to sam prirodzene, hrou, svojim zaujmom ako vacsina deti ktore vedia čitať, počitať .V školke nam pani učitelka ,,odkazala,, po malom , aby sme ho doma neučili, lebo sa bude v škole nudiť ...Ostala som zaskočená... Ani by ma nenapadlo zobrať skolkara a učiť sa s nim a keby som bola taka drbnutá, tak by som zobrala asi obe deli ,nie len jedno a druhe nechala tak .🙂 Takže chápem aj tuto stranu.Vikinku počitať naučil do 100 Samko - pri hre vonku ked sa hrali, hojdali, tak si počitali- Samko jej povedal, Viky musím ta to naučiť aby si vedela, ved už pojdeme do školy....Dcerka velmi nejavila zaujem o písmenka , vedela napisať tlačenym svoje meno, pytala sa sem tam na niejake pismeno, ale myslim si , že to skor preto, lebo sa začala porovnávať s bratom...takže sa ich postupne naucila vacsinu - nie vsetky.Ona však pracovala a pracuje skor s fantázium - vymýšlala si rozpravku a večer ju Samkovi rozprávala, v školke sa rychlo naučila basničku , alebo niejake vystúpenia texty to si rychlo vedela zapamatať...Rada spieva . vymyšla si text pesničky sama - take detske mile 🙂 Proste je tak isto užasná a šikovná - HOCI EšTE NEVIE PISAT A ĆITAT. Uči sa to teraz v prvej triede a ide jej to super, ked niecomu neporozumie v škole tak si sadneme a pekne jej to vysvetlim - pochopi to hned bez problemov. A normálne mám nervy ked ich manžel začne porovnávať a hovorí mi že no Vikinke to velmi nejde to čitanie- dosť pomaly čita , robi dlhe prestávky ... Nie, čita skvele a je to uplne normálne na prváčku - spaja si pismenka v hlavke a potom ich prečita nahlas, tie pauzy a spajanie su u prvačikov uplne normálne . A Samko sa tiež zatial v škole nenudí, Uči sa pisane pismenka - male velke.... má sa čo učiť aj v tej matematike...Ale mrzí ma , že Viky sa porovnáva so Samkom a je niekedy nahnevaná na to.... Nedávno zahlásila že hej Samo vie všetko aj spočítať deti v tramtárii nie? 😅 Nie, nevie všetko , aj on sa má čo učiť a ty si rovnako šikovná ako on a naučis sa to vsetko teraz v škole.
Takže každe jeno dieťa je ine, ma ine tempo , ine zaujmy a neznamená to to, že dieťa, ktore v školke vedelo čitať , bude uspešnejsie - mudrejsie. Možno je len viac zvedavé .