Materská škôlka - 3 roky v januári

klaudia_22
9. apr 2024

Dobrý deň mamičky/oteckovia.
Prišla som si po radu. Chcela by som dať syna v septembri do škôlky. Nakoľko bude mať 3 roky až v januári, bude to zrejme možné až v septembri 2025. Materská mi končí k 01.01. 2025, t.j. budem bez peňazí. Má niekto z Vás skúsenosť s podporou od štátu, kým sa dieťa dostane do škôlky? Na súkromnú škôlku rozpočet nemáme. Ďakujem

suzy2508
9. apr 2024

Presne aj náš prípad, syn je januárový 2023, akurát som si včera lámala hlavu, že ako to urobiť.

klaudia_22
autor
9. apr 2024

@suzy2508 Dostali sa ku mne informácie typu: Podať prihlášku, škôlka pošle odôvodnenie prečo zamietla prijatie dieťaťa to následne poslať na UPSVaR (myslím). V tom prípade by ževraj mal štát predĺžiť materskú alebo v plnej výške hradiť súkromnú škôlku. Ale či je niečo z toho pravda neviem.

belllinka
9. apr 2024

@klaudia_22 áno, to zaviedli minulý rok takú novinku, ale mala by si nárok, ak by ti ho nezobrali od toho septembra 2025.
Teraz môžeš podať prihlášku s tým, že by si ho chcela dať do škôlky od januára 2025. Príjmajú aj od nového roku.
Alebo potom na jeseň obvolávať škôlky, či sa niekde neuvoľnilo miesto.
Ďalšia možnosť, myslieť dopredu a odkladať si na súkromnú škôlky. Pár rokov dozadu bolo oveľa menej miest v škôlkach a a kopa detí musela byť v súkromných aj rok, dva, tak buď rada.

misicka31
9. apr 2024

@klaudia_22 prečítajte si poriadne podmienky pri neprijatí do škôlky,ak chcete žiadať predĺžený platený príspevok kvôli ,,nezobratiu" u vás jediná možnosť starostlivosť o dieťa do 6 rokov...nemala by nárok od tohto septembra,tam je podmienka,že dieťa musí mať do konca augusta 3 roky...až potom ma možnosť žiadať príspevok

suzy2508
9. apr 2024

@belllinka čiže to už v pohode sa môže žiadať aj na ten ďalší školský rok, keď by napr môj malý mal 2 roky a 8 mesiacov a požiadať, či by mi ho vzali, áno? No to som ani nevedela. Teraz na jar sa podávajú prihlášky myslím, tak na čase si to pobehať. Ďakujem za info, pomohla si.

klaudia_22
autor
9. apr 2024

@belllinka Viem že deti museli byť dlhšie v súkromných MŠ. Synovec tam bol 3 roky. Mesačne platili 450-550 € a to bola jedna z najlacnejších tu v SC.

belllinka
9. apr 2024

@suzy2508 ako myslíš na ďalší školský rok? Ak bude mať 3 roky do konca augusta tento rok, tak v máji podávaˇš na rok 2024-2025

floren
9. apr 2024

@klaudia_22 môžeš podať prihlášku aj teraz, nám tak vzali novembroveho

anna_anicka83
9. apr 2024

@klaudia_22 Prihlášku si podaj už na nadchádzajúci školský rok. Ja mám marcového a dávam prihlášku od januára 2025. Ak ti ho nezoberú máš nárok na príspevok od januára do septembra 2025. Ja tiež idem do práce od tohto septembra, ale muž bude na MD. A potom uvidíme, či bude od polroka miesto.

mia_von_prag
9. apr 2024

Niektoré škôlky prijímajú aj pred 3. narodeninami. Minimálne to treba skúsiť, v pripade zamietnutia sa ozvať zas na jeseň, či sa uvoľnilo miesto. A obtelefonovať aj ostatné škôlky.
Ale to je otázka, ako veľmi chceš do práce.

nikaeli
9. apr 2024

Môj januárový syn nastúpil do MŠ v septembri pred 3. narodeninami, rovnako tak marcová dcéra. Normálna štátna škôlka v krajskom meste. Pred MD si pracovala?

fiafia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
belllinka
9. apr 2024

@anna_anicka83 zle jej radíš, ak jej ho nezoberú od septembra 2025, tak bude mať nárok až OD toho septembra 2025. Jej syn má 3 roky až v januári 2025.

misicka31
9. apr 2024

@anna_anicka83 odkedy sa prihlasujú deti do škôlky dva roky dopredu???

dudos
9. apr 2024

Skúsila by som sa informovať v danej MŠ. Dcéra bude mať v decembri 3 roky. Informovala som sa u riaditeľky MŠ a tá sa vyjadrila, že od septembra určite nie ale pravdepodobne bude možnosť nástupu november december a január určite. Odchádza im do prvých ročníkov 40 detí.
Čo sa týka žiadosti o refundáciu na ÚPSVaR, opravte ma ak som v omyle, mám pocit, že takto preplácajú len deťom narodeným do konca augusta (to znamená, že v auguste ma 3 roky) a takéto dieťatko neprijmú do MŠ.
Aspoň ja som tak vyrozumela.

januska12323
9. apr 2024

Podaj prihlášku teraz, možno ti ho zoberú. Keď nezoberú musíš to vykryť sama. Nárok na škôlku alebo dlhší rodičak máš až od ďalšieho septembra.

nops
9. apr 2024

@klaudia_22 moja je januárová tento rok.Prihlasku som podala v máji 23.Nevzali ju,aj som s tým rátala.Nastupila až teraz na jar,lebo sa uvoľnilo miesto a bola zapísaná v poradovníku a vypisovala som maily každý mesiac aby na mňa nezabudli.Na rodičovský v tomto prípade nemáš nárok,musí mať dieťa 3 roky do augusta.Vyriešis to jedine,že neplateny rodicak..tzn,že dáš na upsvar oznámenie,že sa celodenne staráš o dieťa doma.Alebo sa prihlásis do evidencie a ak si pred materskou pracovala+ďalšie podmienky máš nárok na podporu.Sukromnu som zavrhla tiež s finančných dôvodov,u nás od 600€ komplet a aj tak bola plne obsadená.

fiafia
9. apr 2024

Moja dcéra je januarova a išla od septembra pred 3 narodeninami. Normálne sme podali prihlášku a dúfali,že ju vezmú.

krisstinkaa
9. apr 2024

Moja bude mať 3 roky tiež az v januári,ale idem dávať prihlášku,snáď ju zoberú od septembra 🙂 treba skúsiť

dominikamacakova
9. apr 2024

Žiješ na Slovensku. Máš smolu 😑

belllinka
9. apr 2024

@dominikamacakova pouč nás ako to je inde? Inde je škôlka garantovaná od istého veku? A najlepšie za také smiešne sumy ako tu?

bosorkabb
9. apr 2024

Môžeš si podať prihlášku a dať od januára možný nástup. Len čítam Senec a to tu majú s miestami v škôlke problém. Prioritne berú 5 rovných, potom 4 ročných a potom ak ostane miesto deti ktoré do konca augusta dovŕšia 3 roky. Na predĺžený platený RP máš nárok až od septembra 2025.

jaskolka
9. apr 2024

Najlepšie je informovať sa v konkrétnej škôlke. Syn má teraz takých spolužiakov, 2 detičky, ktoré nastúpili takto , keďže dovŕšili 3 roky až začiatkom nového roka,v januári a februári.
Kamarátka mala tiež januárovu dcérku, v máji prihlášku nedávala, až potom v decembri ju bola nahlasovať s tým, ze od februára jej ju zobrali. No ona tirz bola predtým sa pýtať, ako to ma spraviť.
Čiže najlepšie je priamo s vedením škôlky komunikovať.

lucia245
9. apr 2024

@klaudia_22 misicka píše tak ako to je. Nic nedostanete od januara 2025 ak ho nevezmu tento školský rok , kedze nema teraz v septembri 3 roky. A ak ste zamestnana tak starostlivost do 6r - neplatenu - vam musi schvalit zamestnavatel. A mimochodom, akože nemáte rozpočet? Choďte do práce. Aj ja musím platiť 400e mesacne, čo je polovica môjho platu, keďže mam januárové dieta... bohužiaľ, administratívu v nasom meste lepsie nezaplatia. Alebo sedte doma a buďte potom pol roka na 60 eurách prídavku na dieťa🤷‍♀️

saxana000
9. apr 2024

Pobehaj viac skolok.skus kludne aj tie dedinske v okoli ak maju miesto vezmu aj od januara alebo od marca.stale.lepsie.previezt.par.km navyse ako platit.500 za.sukromnu alebo byt doma zadarmo

klaudia_22
autor
15. apr 2024

Ďakujem všetkým za rady.