Môže ísť neočkované dieťa do škôlky?

jaako
9. jan 2013

Ahojte. V septembri by mala ísť naša malá do škôlky. Nebola očkovaná MMR vakcínou. Naša pediatrička mi ale povedala, že neočkované deti nesmú ísť do kolektívu. podľa mňa blbosť. Stalo sa vám, že vám kvôli tomu nevzali dieťa do škôlky? Ďakujem

jardu
9. jan 2013

nemam osobnu skusenost, ale pocula som z druhej ruky, ze im pediatricka nepotvrdila ten papier...alebo ze robili v skolke problemy. Skus preverit aj na urade zdravotnictva, alebo inom podbnom urade...

sorciera24
9. jan 2013

tvoje pediatricka pekne klame, moje neockovane dieta chodi do skolky, okrem toho skolke by malo byt jedno (teda aspon tym nasim v meste je ejdno), ci je dieta ockovane alebo nie, pre skolku je dolezita sposobilost a zdrav. stav, co ma pediater potvrdit.....normalny pediater to aj urobi a normalnej skolke je to jedno.....zaiden zakon o niecom takom nehovori....tak to pekne doktorke vytmav....klamarke!

kkkika
9. jan 2013

Pediatri tým zvyknú strašiť, ale žiaden zákon ani vyhláška ani nič nevraví, že neočkované dieťa nemôže ísť do škôlky. A čo som počula u iných, ktorých deti tiež nie sú očkované, tak vraj škôlkam je úplne jedno, či je dieťa očkované alebo nie. Veď koľko detí nie je očkovaných pre kontraindikácie a do škôlok môžu. Vraj je skôr dôležitá mentálna vyspelosť dieťaťa.
Aj moja dcéra pôjde pravdepodobne od septembra do škôlky, očkovaná nie je, uvidíme, ako dopadneme, resp. uvidíme, čo nám pediatrička napíše na prihlášku.

stanislava2
9. jan 2013

ja nechápem prečo by nemohlo ist neočkované dieta do školky?ved ak su tam očkovane deti tie by mali byt voči chorobam odolné a to ktore nie je očkované by mohlo byt akou hrozbou pre tie očkované.Vysvetli mi to niekto nerozumiem tomu.

blumka
9. jan 2013

preco by nemohlo ist? my sme na prihlasku do skolky mali zohnat len potvrdenie, ze nema nejaku infekcnu chorobu, resp. ze v case nasstupu su zdrave...ziadne kolonky na ockovanie. a aj by som sa zastavila nad tou logikou, ako moze ohrozit neockovane dieta tie co su zaockovane a "relativne" odolne voci danychm chorobam? 😕

stanislavao
9. jan 2013

uz nie raz tu bola staznost mamicky, ze neockovane dieta jej nezobrali do skolky. nie je na tom nic cudne. podmienky prijatia do skolky, ci skoly si urcuje riaditel skoly, resp. zriadovatel a pokial maju podmienku, ze dieta musi mat vsetky ockovania, tak vam neockovane dieta do skolky nezoberu. neockovane dieta je vystavene chorobam, proti ktorym nieje zaockovane a zaroven moze aj ono ohrozit zdravie ostatnych, lebo moze mat v sebe viac virusov. povinnost ockovania je zrusena od januara 2012, cize tie, co mate deti v skolke, ste sa s tym mozno este nestretli ale urcite budu skolky vyzadovat potvrdenie o ockovani. a tu na mk urcite najdete nieco na tuto temu. moje deti su ockovane a urobila som to zas.

maminka11
9. jan 2013

dieta moze nastupt do ms bez ockovania, na ziadosti do ms lekar potvrdzuje aky je zdravotny stav dietata a nie ci ma vsetky ockovania
nie je na to zadny zakon a ani vyhlaska - trvaj na potvrdeni ziadosti do ms od lekarky, ze tvoje dieta je zdrave a schopne ist do ms
ani zriadovatel nemoze dat podmienku, ze dieta musi mat ockovanie - za to ci ich ma alebo nema je zodpovedny zakonny zastupca a to je rodic
drzim palce a nedaj sa 🙂

ivankaalenka
10. jan 2013

nas sa v skolke nepytali, ze ci je ockovana....len chceli potvrdenie od lekarky, ze je zdrava. Len peciatku, ziadne vyjadrenie, oni dali tlacivo, ktore trebalo opeciatkovat, to vzdy na zaciatku Skolskeho roka. Inak nic, nik sa nezaujimal o ockovanie, takze sa mi zda blud, co tvoja dr. hovori. To ako keby dieta nemohlo nastupit na riadnu skolsku dochadzku, co je zo zakona, lebo nie je zaockovane? a co ked pride dieta z inej krajiny, kde to nie je povinne? Nepustia ho do kolektivu? Hlupost, mimochodom, ja uz malu nedam zaockovat, nech sa aj na hlavu dr. postavi....

chovancova27
10. jan 2013

Môj malý tiež nemá MMR, na to ho mám príliš rada, v našej škôlke to neriešia, osobne som sa tam na to bola pýtať, je im to jedno čo sa očkovaní týka. Doktorka Ťa pekne straší, evidentne naháňa deti do ktorých by mohla pichnúť ihlu 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ka.
10. jan 2013

tiez som pocula take bubu, ze neockovane dieta ma problem so skolkou, ale u nas sa to nepotvrdilo. Mudr potvrdila papier, ze je sposobila ist do kolektivu, ockovanie sa tam vobec nevyskytovalo. Nechapem ale, ako si mozu urcovat skolky kriteria, co bude na papieri. Nie je to jednotny formular pre vsetkych?

alibernet
10. jan 2013

Súhlasím so stanislavao . Záleží aj aké očkovania nemáte, kiahne či chrípka okej, ale nedať zaočkovať dieťa napríklad proti tubere, hepatitíde B alebo čiernemu kašľu teraz, ked sú všade v kolektíve školkarskom alebo hocikde vonku v obchodnom centre rozlezení neočkovaní jedinci z Ázie a tretieho sveta, nepoučení Romovia a nepoučiteľní bezdomovci , tak to je negatívna odvaha, na vychodnom slovensku je enormný vzostup TBC a Bratislava vôbec nezaostáva vďaka ďalšej a ďalšej príchodzej populácii všetkých troch skupín, dieťa sa stáva v lepšom prípade bacilonosičom a som rada, že v našej školke trvaju aspon na týchto základných očkovaniach. Nemáte šancu zabrániť vášmu dieťaťu kontaktu s týmito ľuďmi ... Raz začne samo chodiť von a nepoznáte všetkých priateľov jeho priateľov

exupery
10. jan 2013

u nas nepytali ani zdravotny preukaz,ani doklad o ockovani,iba karticku poistenca.

ikke
10. jan 2013

"neočkované deti nesmú ísť do kolektívu" - sa spytaj pediatricky, ci ani do skoly nema ist 😅 to si vam urcite neodvazi odporucat ci nariadit 😉
ina vec je, ci skolka moze taketo dieta odmietnut...

kobrtko
10. jan 2013

pre alibernet...TBC- neTBC, proti nemu sa už neočkujú malé deti, ani cigoši, ani gádžovia... (našťastie), a keď sa
Ti nepáči obchodné centrum, tak tam nechodievaj- to urobíš pre svoje dieťa oveľa viac ako keď ho dáš zaočkovať...

hadassah
10. jan 2013

Ak dieťa pre očkovanie nemôže ísť do škôlky, tak logicky by malo mať zakázané nastúpiť aj do školy a potom do zamestnania. Nemalo by ísť do spoločného bazéna, ani do kina, divadla, či do Tesca na nákupy 😀
Je to celé postavené na hlavu, pretože za neočkované dieťa môžete dostať od hygieny pokutu, lebo očkovanie je povinné a vám ho odmietnu zobrať do škôlky, ale na základnú školu nastúpiť musí, ak by do prvej triedy nenastúpilo, dostanete pokutu za to, že mu neumožníte vzdelávať sa. Lebo školská dochádzka je povinná. 😀

terina25
10. jan 2013

Tak na to som zvedava aj ja.syn tiez nema toto ockovanie.ostatne ma.a na prihlaske treba uviest ci je ockovany.uz som sa na to v skolke pytala riaditelky no nevedela mi povedat.vraj sa s tym nestretli.je to cirkevna skolka.dufam vsak ze ho vezmu lebo tam chodi aj dcera a sme spokojni.

usiko
10. jan 2013

@alibernet no, a tak to keby sa cely svet podla tohto choreho postupu , tak to polovica vyspelych zapadnych krajin by bola nevzdelana, nakolko tam nie je povinne ockovanie....a omnoho viac immigrantov skadekde, nez tu...druha vec: tubera a cierny kasel sa siria zial medzi zaockovanymi, precitaj si studie od relevantnych zdrojov, takze tym, ze dieta nezaockujes proti tymto chorobam, tak mu len dobre spravis......boooze, ake ste nevzdelane niektore...v dnesnom svete internetu a informacii....na prihlaske netreba uviest ci je ockovany, lebo my to uvedene nemame, a prihlaska je uz v skolke.... 🙂

henikav
10. jan 2013

Ak tvoje dieta nema povinne ockovania, nemusia ho prijat, je to len na rozhodnuti riaditela/ky skolky. Ale pokial sa ta nebudu pytat, nemusis im to oznamovat. To nie je argument ci ostatne ockovane deti su alebo nie su ockovane, ci ich tym ohrozujes, alebo nie.

lula26
10. jan 2013

vyhláška na to existuje. Je rozpor medzi vyhláškou ministerstva školstva a ministerstva zdravotníctva. Vyhláška ministerstva zdravotníctva uvádza, že dieťa musí byť očkované. (možno sa to zmenilo)

tara
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anefi
19. feb 2013

Podľa zákona by pediater mal do potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti napísať, či je dieťa očkované alebo nie. Upravuje to zákon 355/2007 o ochrane a podpore verejného zdravia, ktorý hovorí: Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá rodičovi ošetrujúci lekár. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt
v kolektíve predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia. (paragraf 24, ods. 7)

katikabar1
11. dec 2016

@kkkika
ahoj. ako si dopadla s tou skolkou? vzali ti drobca aj bez ockovania?

androids666
11. júl 2023

vacci je vedome ublizovanie vasim detom. alopatia je vyhradne obchod s vasim (ne)zdravim