MŠ v Senci. Do ktorej škôlky zapísať dieťa?

katy1979
4. jan 2010

ahojte baby kedze nas caka tento rok zapis do skolky poradte do ktorej skolky v senci ho zapisat. s ktorou mate dobre skusenosti. ci uz státne alebo sukromne.

barbyka
4. jan 2010

Ahoj Katy 🙂 najprv ti chcem pogratulovať k bábätku čo čakáš ale aj k tomu krásnemu blondiačikovi na fotke 🙂 my sme tiež pred pár dňami uvažovali do ktorej škôlky dať dcérku pretože sa blíži zápis a my ešte škôlku nemáme vybratú 🙂 naša pôjde do škôlky ktorá sa volá : Súkromná materská škola Svätý Martin v Senci na ulici Svätý Martin 3 Krásna škôlka 🙂 tu je link so škôlkami v Senci :Svätý Martin 3

tanya78
5. jan 2010

ahoj katy, no asi ťa veľmi nepoteším, ale keďže čakáš druhé bábätko, do štátnej škôlky ti dieťa zrejme nezoberú. Viem to podľa mojich kamarátok, ktorým sa to stalo ☹ Prednosť majú pracujúce matky. Ale možno motyka vystrelí... Zo súkromných je vraj dobrá tá na Fándlyho ulici, ale aj tam majú vraj plný stav. No držím palce 😉

barbyka
5. jan 2010

Tanya tak ani moju dcérku nezoberú? to je jaká blbosť ☹ však ja potrebujem dať dcéru do škôlky aj ked nebude mať ešte tri rôčky ale 2 aj pol ☹ potrebujem jednoducho pretože sa chcem venovať malinkej čo sa narodí v marci 🙂 ale vieš v marci 15.marca bude mať staršia Viki 2 roky a 19. marca sa mi má narodiť dalsie bábätko a ked si to malinké chcem užiť tak potrebujem dať Viku to školky a nezoberú ?? ale ak správne počítam tak katyn si bude mať už 3 ročky v septembri a tak jej zoberú materskú a pootom može malého dať do školky 🙂 ale ja ked dám dcéru do školky tak mi materskú zoberú čo?

slavkav
5. jan 2010

Tanyay78 - ma pravdu. oficialne by sa do statnych skolok mali brat len deti pracujucich rodicov.

Barbyka - ty chces ist na Martin - tam beru aj deti matiek na MD, kedze je to sukromna skolka.

tanya78
6. jan 2010

barbyka, v Senci sú 4 štátne škôlky slovenské a jedna maďarská. Už pominulé roky boli deti, ktoré sa tam jednoducho nedostali, len sa buduje, mladých rodín pribúda a škôlok žiaľ nie. Ak je mamička doma na MD alebo už aj v čase zápisu čaká druhé bábo, jednoducho sa to "poznačí" a hold smola. Uprednostnia dieťa, ktorého rodičia pracujú. Škôlka sa žiaľ nafúknuť nedá. A nehovoriac o tom, že dieťa nemá ešte v septembri 3 roky, to je ďalšie mínus. V tvojom prípade to vidím skôr na súkromnú škôlku, ak máš na to. Ale veď skús a uvidíš, hovorím, možno motyka vystrelí 😉

maznacik007
8. jan 2010

v senci do skolok neberu ak ste s mladsim dietatom doma na RD /MD alebo je mama tehotna.. je vydany pripis.. aj kamosky co tam deti mali tak.. ze boli s mladsim doma.. museli deti zo skolky zobrat

v statnych skolkach neni sanca...

inak slavka ako sa mate?

kazdy rok je dost deti co do skolky nezoberu...

do sukromnej to je ine.. tam sa da.. ale statna neni sanca.. do niektorych skolok beru len predskolakov.. tych musia..

katy1979
autor
8. jan 2010

pripis vydany moze byt ale je na to nejaky zakon ze mi nezoberu dieta do skolky alebo teda lepsie povedane ak ho zoberu mozu mi v septembri ci oktobri povedat ze ho vyraduju?

baby ale nebavme sa ci je niekto na md a ci nie. chcela som vediet ktora skolka je dobra s ktorou mate ake skusenosti alebo co ste poculi.

ked budem podavat prihlasku nikto sa ma nema pravo pytat ci som tehotna. a ked mi pride papier o prijati tak neviem neviem podla akeho prava idu ak mi prijatie nahodou zrusia.

kazde dieta ma pravo na skolku a na kolektiv. nech ucitelia a riaditelia tlacia na mesto na otvorenie viacej tried ci skolky. mne je to jedno ale nemoze sa to predsa riesit tak ze pomaly este aj prijimacky sa budu robit do skolok

adulik23
8. jan 2010

ja som chvilu tiez hladala skolky ale ako pisali baby - v senci je situacia hrozna.

potom som nasla 2 detske opatrovatelske centra. je to nieco ako sukromne jasle, ale asi nesplnaju nejake kriteria, tak nemaju status jasli. nevyznam sa v tom.

http://www.jasle-vcielka.sk/ - nemam referencie

http://www.zoznam.sk/firmy/s/2657229/DOC-Mravce... - nemaju web stranku.
bola som raz asi hodinku v centre a rozpravala sa s majitelkou a svojich predstavach a pod. pani bola velmi mila. fakt vo mne zanechala dojem, ze by som jej dokazala zverit svoje dieta 🙂
potom nam jasle padli, ake kamaratka tam dala syna a je velmi spokojna

snad ti to aspon trochu pomoze

lula26
8. jan 2010

Katy, máš pravdu. Každé dieťa má právo na škôlku. Len si myslím, že nestačí, keď na mesto tlačí riaditeľka, ale treba, aby sa do toho angažovali hlavne rodičia ako občania mesta, či obce.

katy1979
autor
8. jan 2010

adulik a nevies ako to vychadza cenovo?

lula lenze ak rodicia budu ustupovat a tolerovat podmienky skolky tak sa nic nevyriesi, lebo potom nie je vyvijany tlak. my sice este v senci nebyvame ale pokial viem rodicia tlacili a pytali sa mesta ale asi to je malo.

lula26
8. jan 2010

Katy, ale ja som to myslela práve naopak, nech rodičia netolerujú podmienky škôlky, ale obrátia sa na zriaďovateľa, ktorý má možnosť otvoriť triedu. Aj keď si myslím, že tie kritéria k prijímaniu detí schvaľuje práve zriaďovateľ - bohužial. Riaditeľka škôlky je tam len obyčajná zamestnankyňa so strašne malou právomocou. Rozhodne nie je v jej silách bez podpory zriaďovateľa otvárať nové triedy. Všetko je v rukách samosprávy.

adulik23
8. jan 2010

to mravcekovo bolo tusim okolo 200 eur/mesiac, len si nepamatam ci uz so stravou, alebo bez

katy1979
autor
8. jan 2010

a ta sukromna na fandlyho este funguje? lebo tak maju na nete napisanu cenu 160eur

ja viem ze riaditelka je len zamestnanec ale aj oni musia vyvijat tlak a byt tlaceny rodicmi. ja idem nadrzovku na zapis do statnych. ak mi bude velmi trcat pupok pojde manzel pre prihlasky. viem tie co idu do roboty si povedia ze to je nefer. mozno je ale 3 rocne dieta potrebuje kolektiv ako sol. teda to moje urcite.
a sice mozem byt na materskej ale aj popritom sa da pracovat aj s malým dietatom z domu.

maznacik007
8. jan 2010

tak ja len tolko..

kazde mesto si stanovuje svoje kriteria kt. zavisia od poctu miest a od poctu prihlasenych

zapisat si dieta samozrejme mozes aj do statnej ale je nemyslitelne aby boli v skolke deti rodicov kt. su doma a ti ktori pracuju ich nemali kde dat to hadam uzna kazdy... a to je v senci bezna situacia.. uz par rokov... ja som sama mala dieta na poradovniku dva roky a to som pracovala.. a davala som ho varovat

a pokial nemas v senci trvaly pobyt tak tvoju prihlasku automaticky vyradia

ja som tak pred rokom riesila .. pocet deti v triede v skolke kde ich bolo 32 v jednej triede na jednu ucitelku /len cez obed boli dve/

ved skus... za to nic nedas...

maznacik007
8. jan 2010

fandlyho funguje aj oni maju poradovnik... lebo su limitovani miestom / hovorim o sukromnej/

ja som mala dceru na kosickej a boli sme spokojni sestra mala obe deti na kollarovej.. a mam kamaratky co maju deti na kysuckej tam to bolo tak pol na pol co sa tyka spokojnosti

na fandlyho ma malu slavka.. a ti su spokojni... 😉

maznacik007
8. jan 2010

Len pre predstavu z aprila 2009

Približne 70 neumiestených
detí zostane tento rok po zápise
v piatich seneckých materských
školách, ktorých zriaďovateľom
je mesto. Situácia
sa čiastočne zlepší, ak sa do
septembra podarí zrealizovať
prístavbu v areáli MŠ Košická. / tu nezrealizovali nakoniec/Uvažuje o nej primátor Karol
Kvál, návrh predostrie poslancom
mestského zastupiteľstva.
Prístavba by umožnila prijať
20 detí. Ďalšou alternatívou,
s ktorou mesto uvažuje, je rekonštrukcia
skladu mimo budovy
MŠ Kysucká. Obe riešenia sú
však čiastkové.
Zdá sa, že jednoduchšie je
postaviť či pristaviť škôlku. No
voľné vhodné pozemky mesto
nemá a s prístavbou súvisí aj
splnenie ďalších podmienok,
vyplývajúcich zo zákona: dostatočne
veľký dvor, resp. trávnatá
plocha, počet umývadiel,
WC atď.
Pred tromi rokmi bol počet
miest v seneckých škôlkach
dostatočný, za posledné dvatri
roky sa situácia dramaticky
zmenila. Riaditeľky škôlok však
na možné zhoršenie situácie
upozorňovali.
MŠ Košická, PaedDr. Sidónia
Dolezsálová: „Neprijali sme
ani jedno dieťa, umiestení sú
predškoláci. Ak sa do septembra
podarí zrealizovať prístavbu,
miesto tu nájde 20 detí. Z nich
štrnásť bude súrodencov, patriacich
k deťom, ktoré už našu
škôlku navštevujú. Takže navyše
budeme môcť zobrať šesť
detí, ktoré sa nedostali do ostatných
škôlok. Najideálnejšie by
však bolo zrealizovať nadstavbu
pre tri triedy, pretože na budúci
rok bude situácia ešte horšia.
Svoje priestory nemajú ani učiteľky.“
MŠ Kollárová, Mgr. Eva Jonášová:
„Mnohí rodičia budú sklamaní.
Tak ako ostatné škôlky
uplatňujeme aj interné kritériá.
Najprv sme zisťovali, či sú rodičia
zamestnaní. Ďalšia selekcia
nám umožnila prijať 30 detí, neprijali
sme 25.
MŠ Kysucká, Kvetoslava Kováčová:
„Rozhodnutia o prijatí
sme posielali v uplynulých
dňoch. Prijali sme 23 detí, neprijali
šestnásť, ktoré už mali tri
roky a desať, ktoré ešte tento
vek nedosiahli. Zo zákona nám
však ani nevyplýva povinnosť,
tieto najmenšie prijať.“
MŠ Fándlyho, Marie Leginusová:
„Po dohode s ostatnými
škôlkami – úplne odsunúť deti,
narodené v roku 2007, sa nám
podarilo prijať 20 detí, negatívne
rozhodnutie sme poslali rodičom
29 detí. Aj po zápise sa
ozývajú ďalší rodičia – tí, ktorí
sa medzitým prisťahovali. Ako
už býva zvykom, nápor býva aj
v letných mesiacoch. Takže tie
negatívne rozhodnutia nie sú
konečným číslom.“
MŠ Fándlyho s vyučovacím
jazykom maďarským, Eleonóra
Hideghétyová: „Prijali sme
pätnásť detí, no budeme musieť
žiadať o výnimku, aby v triedach
mohol byť väčší počet detí - vo
„veľkej“ triede o štyri a v „malej“
o tri deti. Vlastne sme prijali
všetky hlásiace sa deti, keď
s jedným neumiesteným nám
pomohla slovenská škôlka na
Fándlyho ulici.“

Zatiaľ čo v roku 2008 neprijali do seneckých škôlok približne 30
detí, tento roku to bude okolo 72 (ak sa nezrealizuje prístavba)
a na budúci rok riaditeľky materských škôl odhadujú počet neprijatých
na zhruba sto. Pretože mladých rodín s malými deťmi pribúda,
stavajú sa nové domy, aj bytovky. Navyše výnimka, ktorá umožňuje
prijať v triedach o štyri deti viac, ako stanovuje zákon a ktorú v súčasnosti
škôlky využívajú, bude platiť už len v rokoch 2010 a 2011

maznacik007
8. jan 2010

pristavbu nezrealizovali takze na rok 2009/2010 neprijali cca 70 deti a na dalsi rok sa to odhaduje na cca 100 deti

nerataju sa do toho deti kt. nesplnili podmienku trvaleho pobytu v meste Senec

ta slubovana pristavba sa nezrealizovala

gretkab
6. feb 2010

Pristavba sa nezrealizovala ale otvorili novu triedu na Kysuckej.

Ja som si svojho casu dohodla stretko s veducim skolskeho uradu (inak mily chlapik 😉) a oni situaciu monitoruju aj hladaju riesenia na zvysenie poctu miest, ale vsetko zavisi od penazi. V kazdom pripade za posledne 2 roky otvorili 3 novy triedy (predvlani 2 na Kollarovej a vlani 1 na Kysuckej) - co je vlastne to iste, ako nova mala skolka.

My mame vacsieho vo Sv. Martine (www.superskolka.sk) a sme velmi spokojni, ale je to asi porovnatelne so statnymi skolkami, netreba ocakavat zazraky. Davali sme ho tam prave preto, ze ja som bola na materskej s malou, takze statna skolka neprichadzala do uvahy. (ale inak ked ma clovek znamych na spravnych miestach - tak sa to isto da, lebo je xy mamiciek, co su na materskej a starsie dieta v statnej skolke maju).
No a krpanu by som chcela dat na Fandlyho statnu, ked bude mat 3 roky, na tu mam velmi dobre referencie - samozrejme ak sa dostane (akoze s Martinom som spokojna, ale Fandlyho stoji 8x menej 😉).

brinzulka
6. feb 2010

maj starsi bude mat 4roky...a mladsi 1rok...
do skolky sme sa nedostali...dufam, ze teraz ho zoberu...lebo vonku hlada deticky svojho veku a ja si davam prihlasku na VS...tak by nam to pomohlo...Ak nie, skusime TT a ak nie...tak neviem...

gretkab
6. feb 2010

brinzulka, no jedine riesenie je asi nepriznat sa, ze si na MD. Kedze mas trvaly pobyt v SC, tak v Trnave to asi nebude o nic lepsie. Potom uz asi len sukromne, lebo tam je to jedno, len to je zas otazka financii ☹.

marianni
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
soso
17. feb 2010

my sme boli dnes pozriet v Hrubej Borsi, 2 dediny za SC. Cesta tam je v pohode. Tiez mila pani riaditelka a pekne priestory. Od septermbra tam ideme asi Emmi dat. Stoji to cca 240 Eur aj so stravou, 103 je udrziavaci poplatok, alebo v pripade ak dieta chodi menej ako 5 dni v mesiaci so zdravotnych dovodou. Nad SC este rozmyslame, za ak by sme sa rozhodli dat prihlasku predsa len do SC tak neviem, ci Fandlyho alebo Kysucka? Ako sa mam rozhodnut medzi tymito dvoma?

maznacik007
17. feb 2010

fandlyho je lepsia ako kysucka... najma co sa tyka aktivit... a tak... ale dieta musi mat k septembru 2010 tri roky inak do statnej skolky neberu...

brinzulka skus mozno na kollarovu by mohli..

soso
17. feb 2010

no stranky maju na aktivity bohate obe skolky, tazko sa mi rozhoduje (aj ked samozrejme tento rok nas este nezoberu, ale aspon si robim prieskum na buduci rok). Maznacik007 diky za info, asi sa mozem rozhodut len za zaklade vasich referencii.

maznacik007
17. feb 2010

soso viem ze na kysuckej bol problem s takymi beznymi vecami kt. sa na kosickej a na fandlyho robili ako plavanie korculovanie.. a tak .. na kosicku a fandlyho chodili a chodia ucit napr. flautu vytvarny zo ZUS anglinu z sukromenj skoly a tak... na kysuckej mali vzdy problem nazbierat dost deti aby mohli ist.. /tieto veci sa paltia zvlast.../ ja som povodom zo senca teda tu narodena.. a ucitelka byvala.. tak ja som mala dceru na kosickej.. a syna dam na fandlyho ked pride jeho cas... sestra mala obe deti na kollarovej.. aj ta je fajn.. ale daleko nam.. a na kysuckej chodia kamoskine...

soso
18. feb 2010

maznacik007 dakujem ti velmi pekne za odpoved, pomohla si mi 🙂

katy1979
autor
18. feb 2010

na fandlyho beru tento rok iba okolo 6-8 deti teta riaditelka povedala ze to vidi akurat na poradovnik. na kosickej uz prihlasku mame a kollarova ma caka buduci tyzden. na kysucku nedavam.

gretkab
18. feb 2010

Katy1979, len ber v uvahu, ze riaditelky vsetkych statnych skolok sa po podani prihlasok stretavaju a neviem, ci na kazdej prihlaske nepodpisujes, ze inde prihlasku nedavas - ci teraz to tam uz nie je?

soso
18. feb 2010

nie je tam nic take, kde sa prehlasuje, ze inde sa prihlaska nedava. Aspon na tych co maju na nete. A co to znamena, ze "poradovnik"? Ked uvediem teraz na prihlasku, ze chceme az od septembra 2011 pomoze nam to?