Povinná školská dochádzka a septembrové dieťa

ollynka
22. mar 2017

Mám narodené dieťa , dievčatko 13.9.2012. Je teraz v škôlke s o rok mladšími deťmi vzhľadom na to , že je narodená v septembri. Odklad do školy jej nechcem dávať aj keď je narodená v septembri, tie 2 týždne , mne to pripadá pritiahnuté trochu. Dieťa je šikovné, učí sa rado. Bola som ešte v minulom roku za riaditeľkou, aby mi ju posunula o triedu vyššie, že jej odklad dávať nebudem, a aby bola medzi seberovnými, lebo medzi tými mladšími deťmi sa mi zdalo, že aj psychicky ide pomaly na ich úroveň. Na to mi povedala, že ona mi ju neposunie, lebo že robia problémy už aj deťom narodeným v auguste, že ich nechcejú dávať do školy,a že ona deti zatrieďuje tak ako to je . Takže som koncom februára tohto roku volala do jednej školy a riadiťeľ mi povedal, že to vôbec nie je pravda, lebo oni prijímajú aj deti narodené v 10 mesiaci a majú aj decembrové dieťa. A že on by tak isto chcel keby mal dieťa v mojom veku aby vychádzalo škôlku s tými deťmi, čo idú do školy. Takže sa chystám za riaditeľkou znovu a neviem na čo mám apelovať, aby som ju presvedčila a aby som mala aj neaké argumenty.

henamichal
22. mar 2017

A prečo sa tak veľmi "ponáhľate" do školy?

sorciera24
22. mar 2017

@ollynka akurat, ze zo zakona moze nastupit dieta do 1.rocnika ak ma dovrsenych 6 rokov k 31.8. ...deti narodene po tomto termine idu automaticky o rok neskor...to nie je odklad......to je zakon....odkald by to bol,keby si mala narodene v juli a nechces ho dat do skoly.....takto je to normalny postup, ak by si ho chcela dat do skoly v dany rok, potrebujes psychologicke testy a este neviem ake a az po nich, ak ti daju psych. poradne odporucanie do skoly, tak moze ist.....

ollynka
autor
22. mar 2017

neponáhľame, ale nám je ten rok zbytočný chodiť do škôlky. Keby som videla, že sa jej nechce učiť, alebo zaostáva, kašlem na to. A tie dva týždne nerobia taký rozdiel

ollynka
autor
22. mar 2017

@sorciera24 áno, riaditeľ mi to pripomenul, ale že to nie je nič náročné. Pôjde o to , či dieťa komunikuje, či obsedí ,...a potom už len v škole nakresliť neaký obrázok a také základné veci, ktoré inak ovládame už teraz. Keď mi dokáže 4,5 ročné dieťa vymenovať všetky mesiace v roku???

lalus
22. mar 2017

@ollynka jasne, ak je šikovná, tak nech ide ako 5 ročná (potrebujete to mať ale odobrené z CPPPP a škola ju musí prijať) - tie dva týždne ozaj nie sú problémom, ak je dieťa na školu pripravené a zrelé. Len Ti hovorí žienka nad Tebou, že to nie je odklad. Ona bude mať 6 rokov dovŕšených až k 31.8.2019 takže to je jej normálny nástup do školy. Ak pôjde 1.9.2018 bude to skoršie zaškolenie na žiadosť rodiča. Odklad by bol, ak by šla 1.9.2020 😉

alietam
22. mar 2017

ale ani skola ti nezaruci ze bude so seberovnymi kedze je trend detom davat odklad a vela je takych co su narodene 1.9 a automaticky isli o rok neskor.Aj u nas v skolke tak posuva deti v predskolskej su len tie co idu do skoly.Tak dnesne deti uz vela toho vedia pred tym ako idu do skoly a potom sa tam nudia lebo to uz vedia 🙂

sorciera24
22. mar 2017

@ollynka praveze, co viem, tie testy su narocnejsie a pri odklade je to, co pises......tam problem nerobia,a le pri skorsom zaskolenie, viem, ze je to drsnejsie.......cize vobec nemusi byt jasne, ze testy urobi, aj ekd sa ti javi sikovna.....treba s tym ratat......osobne celkom nerozumiem, ci uz dokladom, ci skorsim zaskoleniam........ale tak uvidis....

lukrec
22. mar 2017

Kamaratke psychologicka povadala, ze hranica odporucania deti do skoly je maj, ze deti narodene po maji by do skoly od septembra neodporucala. Vraj nejde len o sikovnost, ale aj o ine cinitele, ktore rodic nedokaze posudit, zaujatost.
No su vraj aj nadpriemerne deti a tie pokial prejdu psychotestami, ze odporuca.
Kamaratks sa bola informovat lebo ma augustoveho syna a toto mi hovorila, dufam, ze som spravne zreprodukovala, vraj su o tom maji uz aj clanky popisane.

magimary
22. mar 2017

@ollynka mám syna nar. 14.9 a do školy išiel v tom roku, ako dovŕšil 6rokov (podľa zákona "o rok skôr"), keďže šlo o predčasné zaškolenie, musel prejsť testovaním a "schválením" (odobrením) od psychológov. Je však vysoko inteligentný-ako trojročný kompletne a plynule čítal, ako 4ročný ovládal malú aj veľkú násobilku, preto "musel" ísť o rok skôr (zo škôlky sa tak vyjadrili, že "musí"), inak by sme ho nedali.
Aj najmenší syn sa nám narodil min.rok v septembri (17), ten dúfam pôjde "o rok neskôr"-teda tak, ako podľa zákona má.
...
a tie testy boli fakt záhul, trvali dlho, boli náročné.

ollynka
autor
22. mar 2017

@lukrec mne sa to zdá trochu prehnané ako nezaujatému rodičovi. Ja som narodená v júli a prvý ročník som patrila k najlepšej žiačke či v písaní, alebo čítaní. a ani ostatné ročníky mi nerobili problém. Ale možno to berú psychológovia v globále , tie deti sú všeliaké.

rutie
22. mar 2017

@ollynka Som v podobnej situacii a riesim to uz dlhsie. Mam informacie, ze aspon v BA a okoli je velka opatrnost v odporucaniach predcasneho zaskolenia. Tie psychologicke testy nie su trivialne ako opisujes. Su ovela podrobnejsie aqko to, cim prejde dieta narodene 31.8. na zapise. Odporucania sa davaju len detom, ktore su v podstate nadpriemerne. To znamena, ze dieta narodene 1.9. musi byt o dsot zrelsie ako dieta narodene 31.8. aby ti ho zaskolili. Ak napr. este nezacina sam citat, tak sa cuduju, ze preco ho davat do skoly. Je to nefer, ale ak vezmes na vedomie, ze je dnes kopu matiek, ktore davaju zrelym detom (jarnym) odklad, aby pre ne ziskali zivotnu konkurencnu vyhodu a povzbudenie sebavedomia s prevysovania rovesnikov (nekecam, poznam osobne), tak sa necudujes.

katka253111
22. mar 2017

@ollynka ahoj das mi potom pls ta vediet ako si dopadla a co ste museli absolvovat? Dakujem 🙂

Moj ma len 2.5roka...ale presne nad tymto som uz uvazovala...je 27.9., ale ak bude sikovny, budem tiez zvazova tuto moznost... ako 2r3m uz zvladal skoro celu abecedu, farby po slovensky i anglicky, pocitat do 6....pismena cita vsade kde prideme... uvidime co bude dalej, ale ak sa bude dat, rada by som ho dala v tom roku ako dovrsi 6 rokov...

katka253111
22. mar 2017

@magimary v com konkretne narocne? Na co boli zamerane

katrin21
22. mar 2017

@ollynka mam septembrovu a zvazovala som kedysi dat ju skor.. nedala som a nelutujem....
Sikovna bola velmi, vynikala medzi detmi.. ale druha vec je hravost...
Dietatu nic neujde. nevyse moja je aj vysoka, takze bola potom aj vyssia od ostatnych prvakov, ale to je najmenej...nic jej neuslo...
Inak existuju aj nulte rocniky, prave pre deti, co im zle roky vychadzaju a nechcu byt 2x v predskolskej, je to idealne riesenie...
NO a hlavne sa nerozhoduj podla seba, ale daj si dceru otestovat.. to je aj tak potrebne, ak by si chcela ju dat do skoly skor.. Nezoberu ju len tak.. Riaditel ti povedal A a nepovedal B.. su to deti, ktore presli testami, zvladli riadne zapis a su mentalne - aj emocialne zrele na to, aby isli do skoly. Tiez musia mat dobru jemnu motoriku a slovnu zasobu..... To nebyva az taky problem, ale ta hravost moze byt este problem...
Aj sikovne dieta moze mat problem udrzať v skole pozornost 4 hodiny v kuse.... to nie je o tom, ci vie pisat, citat, ci ovlada cisla, mesiace...... to su dve rozne veci...

okrem toho, este sa v zivote nachodi do prace a vsade.. naco mu skracovat detstvo .. MOzes ho mat najstarsie a najsikovnejsie v triede.... alebo ho budes mat najmladsie a mozno bude musiet viacej dohanať.. ak ho das skor...

magimary
22. mar 2017

@katka253111 mali asi 16strán A4, trvali takmer poldňa
to, čo obsahovali ti ale nikto nepovie,
rodič pri testovaní nemôže byť a psychológ už len informuje o výsledku, nehovorí ničo o tom, čo testy obsahujú

mery73
22. mar 2017

ja osobne som teda neponáhľala zo školou najstarší syn je narodený v oktobri a išiel o rok neskôr aj keď bol veľmi šikovný a urobila som dobre- teraz je 3 .r na výške a super a najmladší synček mal 6.r-28 septembra a ideme tiež až teraz na zápis aj keď je predčasne narodený je veľmi rozumný a šikovný možno pôjde aj do nadanej triedy uvidíme napriek tomu sme neponáhľali pretože vidím na prostrednej dcérke aké nároky na nich kladú majú toho veľa tak na čo ponáhľať to je môj názor

mirage2017
22. mar 2017

Ja mam kamarátka, jej deti sú veľmy šikovný. Druhý dieťa chel robiť odklad, napriek tomu že veľa vecí dokázal robiť, ale sedit 45 min. to nie. Ale školské pchiholog robili test a povedali že môže ísť do 1 trendu. To jeden rok bol veľmy taške aj jej aj jeho syn. Už je staršia všetko ide super. Má tretí a povedala bude robiť všetko aby jej dieťa dostala odklad. Určite každý rodič chce najlepsie pre svoju dieťa. Toto je moja názor, pre deti veľmy dobre hrať sa a poznať ako spolupracovať. Skola uz je iné jazda. Mám druhé kamoška a jej dcéra ešte nie mal 5 Roko a poznal viac vecí ako ja kedy som bola dieťa 😉, chodil rôzne kurzy a vyplnili jeho potrebu. Byt rodicom je velmy zacne ❤

adulla2
22. mar 2017

@ollynka Ja osobne by som to na to netlačila, jedine ak by bolo dieťa fakt nadpriemerne inteligentné, kamoška tak dala dcérku skôr do školy tento rok a má s ňou problémy, ako šikovaná je ale aj moc hravá, bežne sa stáva že napr. si vytiahne desiatu na hodine a začne jesť, neobsedí v lavici je to na ňu ešte veľa a tým pádom aj ruší iné deti v triede.
Sú aj nulté ročníky, je to taká príprava pred školou, asi by som volila skôr túto možnosť.

mirage2017
22. mar 2017

@adulla2 jaj super že si písal o nutné ročníku.

mija22
22. mar 2017

Ja by som tiez nedavala o rok skor do skoly...ako vazne na co. Nemali sme radi v triede toho "najmladsieho"...vzdy sa niekto nasiel kto si najmladšieho posmeškami doberal....vo vyssich rocnikoch jasne.
Ja som augustová a isla som ked som dovrsila 7 v auguste, nie v roku ked 6...a mala som ozaj zo dve tri v triede o rok necely mladsich a doberali si ich za to ze najmladsi....tak asi aj z tohto titulu by som to ja neponahlala

moni244
22. mar 2017

@mirage2017 vzacny je aj tento pravopis

eriksonka1234
22. mar 2017

Ja som učiteľka a tiež by som predčasne nezaškolovala dieťa,ak nie je nadpriemerne nadané.....

lorela
22. mar 2017

@ollynka Presne tak, ako uz bolo spominane, vo vasom pripade by islo o predcasne zaskolenie. Tiez mozem potvrdit, ze testy sa narocne a celkovo posudzovanie zrelosti dietata velmi prisne.

lorela
22. mar 2017

@adulla2
@mirage2017 Nulte rocniky su v sucasnosti len pre deti s poruchami spravania alebo pre deti zo socialne slabsich rodin.
Potom jedine nulte rocniky na sukromnych skolach.

mirage2017
23. mar 2017

@lorela To je prauvdu a zároveň dobré ránko

pininka
23. mar 2017

Moj syn je narodeny 15.9. a tym padom do augusta este nebude mat 6 rokov a my sme to ani s muzom nejako neriesili,hoci samozrejme niesom slepa a vidim ako dieta napreduje a ze zvlada hravo veci ktore by mal buduci prvak vediet. Kedze vsak viem ze nazor rodica byva casto subjektivny, do nicoho som ho netlacila,kym si nas nezavolala riaditelka zo skolky s tym,ze ona odporuca predcasne zaskolenie, ze dosahuje ovela lepsie vysledky ako predskolaci a ked pusta julove deti do skoly,ze by dala aj jeho. Tak som jej povedala ze s nim pojdem za detskou psychologickou a uvidim co mi ona povie, chcem pocut viac nazorov. Popravde som myslela,ze nas psyhologicka posle niekam. Ale opak bol pravdou, vysledky mal v niektorych testoch nadpriemerne,ostatne vsetko na urovni 6 rocnych deti, povedala ze s tych deti co tam mala tento rok,aj tie co mali uz odklad bol nas maly najsikovnejsi,ze sama bola prekvapena a jednoznacne odporuca zaskolenie. Vravela ale ze co ju hlavne presvedcilo je to,ako dieta vedelo samostatne hodinu pracovat,nemal problem ostat bezomna, krasne jej na vsetko odpovedal. Socialna zrelost je totiz velmi dolezita, nestaci ze dieta vie napisat svoje meno,alebo pekne maluje. Vsetko treba brat komplexne. Nas maly chodi do jednotriedky, kde idu 4 deti do skoly,ostanu tam len male deti, aj to vplyva na to dieta, lebo ked je cela trieda predskolakov,navzajom sa tahaju, moze sa aj septembrove dieta niekam este viac posunut.

magimary
23. mar 2017

mám teraz o trošku viac času (kým najmenší drieme), tak opíšem ešte našu skúsenosť "ex post"-čiže skúsenosť s predčasným zaškolením septembrového dieťaťa, keďže náš druhorodený septembrovčiak je už siedmak, viem za tých 7 rokov čo to posúdiť.
Už vyššie som spomenula, že sme nikdy jeho predčasné zaškolenie neriešili, resp. sme ho nechceli (hneď ako sa narodil, som vyhlásila, že do školy pôjde AŽ tak ako má-som totiž skôr ten typ rodiča, čo chce umožniť deťom "predĺženie detstva", nie nejaké urýchľovanie), akurát situácia s jeho inteligenciou sa vyvinula tak, ako sa vyvinula a tak nám to bolo dosť dôrazne odporučené, že má byť zaškolený skôr (aj objektívne podľa tých ťažkých testov). Takže naveľa-naveľa, ale do školy išiel- ako "päťročný".
...
Nastúpil do špeciálnej školy pre nadané deti a škola nebola ani najmenší problém (90% učiva mam v malíčku, už dlho pred školou študoval encyklopédie, dokonca ich sám písal), avšak... v triede pre nadané deti boli dosť "výrazné" typy detí (aspergerov) a tak to kolektív neutiahol a v druhom ročníku jeho triedu rozpustili a zrušili, takže syn prestúpil do klasickej školy, kde tiež nebol problém so vzdelávaním,
ale aj na predošlej, aj na tejto škole som práve ja od začiatku vnímala ten nepomer medzi mojim synom (stále najmladším a aj najnižším) a ostatnými žiakmi, ktorí sú takmer aj o dva roky starší (ak mali odklad) a aj o dve hlavy vyšší.
Je pravda, že on to nejako nerieši (nie je taký ten vzťahovačný typ, jemu stačia knihy a je spokojný), ale ja vidím-podľa tých veľkých rozdielov- že ak by to bolo citlivé (až precitlivelé) dieťa, tak by to ním riadne zamávalo, že hoc je z triedy najšikovnejší a najmúdrejší, aj tak ho v podstate nikto neberie ako seberovného, lebo stále je oproti nim akýsi "malý"...
oni už sú v puberte a on je ešte taký "chlapec"...
oni majú úplne iné záujmy, on ich (záujmy) vôbec nerieši... pre neho je to úplne nepodstatné...
skrátka spoločensky do tej triedy akoby ani nepatril (a to nie je antispoločenský typ, práve naopak-má vysokú schopnosť prečítať a pochopiť sociálne očakávania a prejavy detí i dospelých)... ja byť na jeho mieste, teda na mieste môjho druhorodeného syna, tak to fakt ťažko nesiem. NIe je to vôbec príjemné postavenie a presne to je ten dôvod, pre ktorý som nad predčasným zaškolením ani len neuvažovala...
Ale vtedy to teda vypálilo inak, a aj preto dúfam, že pri najmladšom septembrovom synovi to o 6 rokov nebudem riešiť a on nastúpi tak ako má (teda skoro ako 7ročný).

magimary
23. mar 2017

No a za mňa-tieto deti vôbec nepatria do tých našich klasických nultých ročníkov, takže-pre nás by nulťák určite nebol riešením. Teda nie v tom, aká je skladba detí v nultých ročníkoch.

denyssa
23. mar 2017

Pripájam sa k názoru, že veľa zaváži aj sociálna zrelosť dietata. Moja dcéra je tiez narodená 15.9. Takto pred rokom som tiež riesila, či ju dat do školy alebo nie. Všetci vrátane učiteliek v školke boli proti, len manžel jednoznačne za. Ja som bola opatrná, aj ked v kútiku duše som verila, že dcéra školu hravo zvládne. Na dni otvorených dverí v škole mi povedali, že bez stanoviska psychologičky mi ju nevezmú. Tak sme podstúpili testy školskej zrelosti, dokonca až dve kolá, aby si bola psychologička istá. Jej odporúčanie bolo jednoznačné - škola. Podľa jej vyjadrenia nie je vôbec doležité, či vie dieta čítat alebo písat. To je dokonca častokrát na škodu. Doležité je, aby sa vedelo sústredit aspon 25 min vkuse, aby nevyrušovalo, nevykrikovalo počas práce, nehanbilo sa odpovedat cudziemu dospelému človeku a aby v pohode vydržalo nejaký čas bez matky.
Dcéra nakoniec nastúpila do školy. Je to klasická štátna škola, v triede ich je 18. S prehľadom zvláda učivo, v kolektíve je smelá a obľúbená, učiteľka hovorí, že ani nepoznať, že je najmladšia v triede.
Takže odporúčam dať na materinskú intuíciu, ale aj sa poradit s psychológom.

denyssa
23. mar 2017

A ešte moja skúsenost s učitelkami z MŠ. Ani jedna mi neposkytla relevantné dovody o mojom dietati, prečo ju dat alebo nedat do školy. Čo som teda od pedagogičiek, ktoré trávia s mojim dietatom vela času, čakala. Teraz ked vidia ako sa jej v škole darí, tak teraz sú všetky múdre ...