Problémové obliekanie 3,5-ročnej dcérky

denulka24
18. mar 2024

Ahojte mamicky. Mam 3,5 rocnu dceru a posledne mesiace mame problem s obliekanim. A hlavne rano ked ide do skolky (vecer si nachystame, rano si to nechce obliect) ale teda nie len ked ide do skolky, ale aj ked ideme von na ihrisko. Nie, ze by nechcela byt oblecena, ale hovori ze vsetko ju tlaci, taha, skriabe… ci uz su to tricka, mikiny, leginy, teplaky, tenisky, ponozky, tielko alebo bunda. Proste vsetko…Kupujem jej veci o 1-2 cisla vascie a aj tak sa stazuje… pre predstavu ma 14kg a cca 100cm cize nosi velkost 104 ta je jej akurat, ale kupujem velkost 110-116. Je chuducka.
Ked jej poviem nech si oblecie co chce, ze mi je to jedno, tak mi povie, ze nevie co si ma obliect. Ked jej vyberem, tak ju to taha. Uz neviem ako mam postupovat. Uz som vyskusala aj po zlom aj po dobrom nic nefunguje… Ja osobne si myslim, ze len vymysla. Ked som jej nieco chcela kupit (cez eshop) tak si vybrala, ked to prislo sa jej to velmi pacilo, ale potom to nechcela nosit. Stale by nosila len jednu a tu istu teplakovu supravu, ale takto fungovat nechcem.. Som uz bezradna. Prosim poradte. Mozno vas napadne nieco, co mna este nenapadlo.. Dakujem za kazdu radu.

bela30
18. mar 2024

@denulka24 Su deti co su hypersenzitivne a neznesu na sebe ani ponozky, oblecenie detto. Skus si o tom nieco pozriet na nete, ci to nie je aj vas pripad.

angeli121212
18. mar 2024

@denulka24 začalo to od razu? Pred tým nemala problém s obliekaním resp. s oblečením? Nemôže byť problém v niečom úplne inom? Jasne môže jej fakt všetko vadiť aj take deti resp. ľudia sú ale môže byť aj niečo iné s čím sa nevie vyrovnať resp. Ju zasiahlo a takto si to ventiluje

tiika
18. mar 2024

@denulka24 tiež si myslím, že je za tým cosi iné, oblečenie by som pustila z hlavy. (Sťažuje sa na to, že ju cosi ťahá, tlaci, škriabe i neskôr počas dňa? Alebo, ak sa počas dňa spokojne hra, spýtala by som sa, či už sú tie nohavice, botasky fajn…)

Chce sa jej vôbec ráno vstávať? Obliekať sa? Teší sa do škôlky? Skús sa jej opýtať a zostaň pokojná, nech je odpoved akákoľvek. Možno to inak nevie dať najavo, že je v nepohode a takto to telesne prejavuje.
Možno potrebuje, aby si jej uverila, uznala pocity a potvrdila, že jej to oblečenie vadí, nespresviedcala ju o opaku.
Tu teplakovu súpravu nosí iba na doma či v nej ide i na ihrisko bez problémov? Nemôže mat takých viac? Možno máš inú predstavu, ale teda ´matka mieni, dieťa mení´ 🙃

lienocka44
18. mar 2024

my sme mali podobny problem..tocime stale dokola to iste oblecko, pancuchy, gatky, co jej vyhovuje..ventiluje si svoju nepohodu a nesuhlas na obleceni.

cookie29
18. mar 2024

Moze byt ventilacia a moze byt hypersenzibilita.... obliekat o cislo vacsie nie je vzdy riesenie, pretoze tym, ze to nesadne, tak to moze len zhorsovat. A vie aj konkretne povedat co jej vadi? moje starsie dieta neznesie urcite materialy, stitky, hrubsie sviky, gumicky a podobne... je toho cela sada. Ono to cez den "vytesni" lebo nema na vyber, nastastie to nie je extrem a snazime sa kupovat spolu.

lienocka44
18. mar 2024

@denulka24 v skolke sa oblecie v pohode? alebo aj tam ma problem?

andreatytler
18. mar 2024

@denulka24 Preco nie obliekat do jednej a tej istej teplakovej supravy? Ja kupujem uz 3 roky rovnake teplaky a rovnake tricka, vetrovky, topanky. Meni sa len farba. Naco si komplikovat zivot, sebe aj dietatu.
Vadit mozu uplne prkotiny ako je napriklad extra pozdlzny svik na teplakoch aj je na boku pas inej farby, alebo prilis tesna manzeta na tricku, alebo aj fakt ze tam ta manzeta je, alebo naopak ze tam nie je. Vsetky stitky na nohaviciach som muslea odparat, na trickach mu to nevadi.

mantilka
18. mar 2024

A aký prášok a aviváž používaš? Či náhodou nemá alergickú reakciu, že je jej nepríjemné oblečenie. My nemôžeme používať tu detskú avivaz vo Coccolino

mantilka
18. mar 2024

Ja som neznášala umelé oblečenie aj doteraz mám problém...strašne to na mne elektrizuje...až kopem elektrinou. Dcéra nemá rada upmnuty zips pri krk.

denulka24
autor
19. mar 2024

@bela30 dakujem pozriem

denulka24
autor
19. mar 2024

@angeli121212 ano zacalo to odrazu nejako na jesen ked sa trebalo uz teplejsie obliekat. Myslela som, ze jej vadi vrstvenie ale tym to nie je… lebo ani tenke leginy si nechce obliect…

denulka24
autor
19. mar 2024

@mantilka tym to nebude prasok pouzivam dlhodobo ten isty aj avivaz

denulka24
autor
19. mar 2024

@lienocka44 tam sa oblieka bez problemov

denulka24
autor
19. mar 2024

@tiika praveze ked sa uz do toho oblece tak sa nestazuje… pride mi to ako to prvotne vymyslanie nechcem a nejdem sa obliect (obdobie vzdoru?) a vyhovorka vsetko ma tlaci (verim ze nieco ju ozaj moze tlacit, ale ta hranica ked ju to uz netlaci je vtedy ked jej tie gate uz padaju 😂🤦‍♀️)
Ano pytam sa ci uz je vvpohode a vzdy povie ze ano…
No do skolky sa jej nechce moc chodit ale so skolkou to nesuvisi lebo toto riesime aj ked ideme hocikde inde…
Aj pocity som uznala, nepomohlo…

denulka24
autor
19. mar 2024

@andreatytler pretoze to su take tie teplaky na snurku a ona si ich nevie zaviazat a tym ze je taka chuducka tak jej stale padaju…a v skolke jej to nebudu stale viazat… a ked jej tam navlecem gumu tak to uz nechce.

denulka24
autor
19. mar 2024

@cookie29 aj my kupujeme spolu. Ano vie povedat vacsinou ju taha guma na gatiach alebo ju tahaju rukavy na trickach s dlhym rukavom ( podotykam nic nema obtiahnute a aj tak jej to vadi)

snowflakenel
19. mar 2024

To,ako bynsi o mojej pisala. Zacalo to, ked bola predakolacka. A pokracovalo asi 2 roky. . Ale teraz si uz da.vysvetlit....treba vydrzat. Deti vymyslaju.
Mibule ju ,,straaaaaasne tlacili,, tenisky......v skole videla spoliziacke ine a.pacili sa jej. Myslela si, ze ked bude.vystrajat, ze ju tlacia stare, tak ze kupimexnove...veru nie..🙂
Inak problemy mame.hlavne s.trickami a tielkami. Skoro vsetky su kratkeho strihu, cize misime.dat.pod to tielko....no a problem je na svete.....

cookie29
19. mar 2024

@denulka24 a brzdu?

thoughtfulweirdo
19. mar 2024

Moja toto začala robiť v 4 rokoch. Má 6 a stále jej vadí oblečenie. Už ale teda vyrástla z toho najvzdorovitejšieho obdobia, takže už sa s ňou dá dohodnúť, ale užili sme si 🙃 no ja jej verím, že jej mnohé oblečenie vadí, lebo mne tiež vadí, akurát ja už si viem sama vyberať. Verím, že v tomto veku často ani sama ešte nevie opísať, čo presne je problém a zistí to až po oblečení. Riešenie nemám, my stále kupujeme tých pár vecí a strihov, čo už máme odskúšané, že sú ok. Ale možné je aj to, že je to len zástupný problém a ten skutočný dôvod je niekde inde, treba hľadať.

tiika
19. mar 2024

@denulka24 asi by som sa jej ozaj dopytovala, čo je za tým, či sa jej chce teraz vstávať, obliekať, či by si radšej ešte chvíľočku pospala alebo čo by teraz radšej robila… (nemusíš s nou súhlasiť, len by som jej dala priestor a vypočula si ju).
S tým uznaním pocitov by nemalo byt prioritou to, ze to pomôže (napr. že sa bez problémov oblečie). Cieľom je, aby ich mohla slobodne vyjadriť, aby boli niekym vypočuté a prijaté, a aby ich mohla ľahšie spracovať a vyrovnať sa s nimi (zažívať to veľakrát). Pokial sú iba potlačené, stále v nej ostanú, je v nepohode, no navonok sa môžu prejaviť i tak, že ju všetko tlaci, omina..

Pri emočnej záťaži môže byť každý citlivejší a podráždenejši. No je to len prechodne. Naopak, hypersenzitivitu vysoko má človek už od narodenia. Je to trvalé, nedá sa to potlačiť silou vôle.

andreatytler
19. mar 2024

@denulka24 Aha, tak to je trochu zapeklita situacia.
Skus poexperimentovat so sirkou gumy - velmi siroka 3cm je ovela pohodlnejsia ako tenka. Ak sa ti da skus siroku gumu. Alebo naopak ak ma problemy so sirokou gumou, hladaj uzku. Niektore gumy su velmi tuhe a niektore velmi pruzne. Alebo ponukni traky.
Zase netreba ist donekonecna a vyrabat neviem ake upravy, ale moja skusenost je taka ze deti toto nerobia z rozmaru a preto aby s rodicom cvicili. Im to skutocne vadi, alebo im vadi nieco ine co je spojene s tym obliekanim.

andreatytler
19. mar 2024

@denulka24 Este ma napadlo ze mozno ma rada tie teplaky na snurku len preto lebo sa jej paci ta snurka. Ked si navliekla gumu nechala si tam aj tu snurku? Moj syn ma velmi rad tie so snurkami a staci ze je to aj falosna snurka, ze sa v skutocnosti nezavazuje a je tam len na ozdobu.

denulka24
autor
21. mar 2024

@andreatytler myslim, ze tym to nebude. A nechavala som jej tam aj tu snurku…

denulka24
autor
21. mar 2024

@snowflakenel tak vidim, ze nie som sama… ja si myslim, ze to nie je tak celkom o tom obliekani, ale nieco je za tym, len neviem presne co…

denulka24
autor
21. mar 2024

@andreatytler no dvoje teplaky co som jej v pondelok prerobila presila a naviekla do oboch novu gumu ze to nebolo ani vidiet len som jej povedala, ze uz ju nebudu tlacit nech si ich aspon vyskusa tak odmietla. Ani len vyskusat si ich nechcela… tak ja uz neviem… spolupraca s nou 0 bodov 🤦‍♀️

denulka24
autor
21. mar 2024

@thoughtfulweirdo ano to si myslim aj ja, ze o oblecenie ako take celkom uplne nejde… akoze moze jej byt nieco nepohodlne alebo sa jej nemusi pacit ale je za tym nieco ine

denulka24
autor
21. mar 2024

@tiika
@tiika toto robim. Len niekedy uz stracam silu lebo sa to opakuje dennodenne niekolkokrat…tak uz mi dochadzaju aj napady ako jej to inak vysvetlit a porozumiet tomu vsetkemu. A zas na druhej strane rano pred skolkou nie je toho priestoru tak vela na vsetko vysvetlovanie a pytanie sa co chce a co nie…

tiika
21. mar 2024

@denulka24 chápem, kľudne sa o tom porozpravajte i neskôr. My sme dosť zamerani na to vysvetľovanie, aby dieťa pochopilo a potom urobilo konecne to, čo potrebujeme a o čo ho žiadame. Niekedy pomôže len počúvať, nič nevysvetlovat.
Mám dcérku v podobnom veku, a veru ráno jej venujem čas na pritúlenie, čítanie, jasenie.. ľahšie spolupracuje. Ale môže to byt ťažké, ak vás tlaci čas či máš i iné dieťa.

cookie29
21. mar 2024

@tiika ked ono to zalezi, ja v principe s Tebou suhlasim, ale rano vozim deti do skolky na 7h30, ja viem ze na Slovenske pomery je to normalne, ale vecer pre ne chodim okolo 18h... cize tych 7h30 je nenormalne zavcasu... najma ked sa do postele nedostanu pred 20h-20h30... rano je kazda minuta dobra

denulka24
autor
22. mar 2024

@cookie29 aj tu som kupila. Tento tyzden mala oblecene dvoje teplaky na ktorych ta brzda neni lebo su snurky moc siroke a tie na ktorych ta brzda je si nechcela obliect prezmenu (tie ktore doteraz nosila stale 🤦‍♀️🤦‍♀️) proste deti… 😂😂 uz sa len smejem… tak vyskusam buduci tyzden aby si ich obliekla do skolky…