Program pre dieťa, ktoré nechodí do škôlky

15. jún 2022

Ahojte aký máte s deťmi program ktoré nechodia ešte do škôlky? Naša má tri a pol roka cez deň sa hrá s hračkami alebo so súrodencom sa hrá prípadne pozerá rozprávky niako nevyžaduje moju prítomnosť pri hre len neviem či je to dobré alebo sa jej skúšať viac venovať

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
15. jún 2022

@97tomi dakujem 🙂 lebo začínam mať výčitky svedomia že sa jej nevenujem keď sa sama vedsinou času hra samozrejme keď niečo robím tak mi pomáha dojde za mnou že či chcem pomôcť že pomôže alebo nech to robím s nou.

marci77
15. jún 2022

moju tiez nezobrali do skolky, tak bacujeme este doma .....ale ked pride starsi zo skoly, hra sa s nim, niekedy pridu deti od susedov .....tak s nimi sa rada hra
inak bezny kolobeh, ihrisko, ked je pekne plus raz za cas aj nejaky vylet😉

autor
15. jún 2022

@marci77 ďakujem 🙂 ja mám ešte mladšieho ročného tak som sa rozhodla že ju dám až v piatich do škôlky keď už ju budú musieť zobrat...len rozmýšľam ako jej vyplniť čas a či to čo robí cez deň je adekvátne k jej veku proste také "klasické" rozmýšľanie 🤣

54tinka54
15. jún 2022

Ak máte v mieste bydliska centrum voľného casu, možno by som pozrela tam, či by sa nenašlo niečo vhodné pre ňu 🙂 tak na spestrenie

luccija
15. jún 2022

Plastelina, nieco vystrihovat, lepit, navliekat koralky nech si trenuje prsty🙂

autor
15. jún 2022

@54tinka54 aj to som rozmýšľala ale žiaľ nemáme bývame na dedine a do mesta kde také niečo je tak autobusom a potom vlakom ešte ísť a s kočíkom si to predstaviť momentálne neviem sa trepat.
@luccija skúšala som jej ukázať plastelinu potom album s nálepkami ale zabavilo ju to tak na pár minút potom išla "si svoje" 🤣 ju baví najviac lietať po dome hračky rozhadzovať hrať sa s nimi pomáhať pri upratovaní alebo keď jej poviem niečo tak to urobí prípadne sa hrá so súrodencom.

luccija
15. jún 2022

Ved fajn, ale vymalovat obtazky, ci nejake ulohy s nou mozes riesit.urcite najdete nieco co ju bude bavit.Dnes je tolko pracovnych zositov ci inspiracii.
Uz by mohla vystrihovat a lepit podla tvarov na pintereste mas vela tipov co robit s detmi.Ta jemna motorika je dolezita

zildo
15. jún 2022

U nás sa najviac osvedčili nálepky alebo som jej vystrihovala a ona si to lepila.Kupila som jej zošit a tam si to lepila. A sú aj také zošity s nalepkami

dagmarovita
15. jún 2022

plavanie cez leto, do lesa spoznavanie byliniek, stromov, ktory ma ake sisky, spoznavanie stôp, zbieranie plodov, nech pomaha v kuchyni co moze a neublizi si..mne miesal namocenu bazu na sirup, daval cukor do nej med, potom ked ste na dedine to robte kytice nech sama natrhá s tvojou pomocou rastliny, kvety a naaranzuje do vázy, to je take terapeutické, normalne denne cinnosti rano.co si nazbierate byliny nech osladzuje.medom caj aj ocitronuje..teraz rastie materina duska, moze pomahat naplnit pracku a dat prasok, nakrmit zajace, sliepky, mozte robit domček pre hmyz nech majú tieň v tráve napr si vymyslite dva kamene a na to konariky, malovat temperovymi.. naucit sa miesat farby..ako vznikne ruzová...cervena s bielou, zelena..modra so zltou..nejake techniky kreslenia je ich vela, valcekom, robit si magnetky z modelarskej hliny v kiku za euro, to stuhne dozadu nalepi magnetku, aj hry sa mozte hrat..chytat magnetické alebo s háčikom rybycky si vonku date vodu do niecoho a na udicu nech chytá, si pozri nejake materialy co robia v skolkach, a teda stretavanie sa s ludmi, je vela akcií teraz po dedinach, to ze je s tebou je pre nu najlepsie, ale tie detske kluby pozriet, z kniznice knihy pre jej vek, citat si ich spolu, tak aj sa ucit o svete, znak SR a zastavu poznať, kocky skladat,.logicke ulohy, spolocenske
hry pre.deti. Podla mojej psychologicky treba denne 15 minut najmenej venovat dietatu uplne ze len jemu, ako sa chce ono hrať, hrať sa s ním 15 minut, tvoriť si s nim vztah, ucit ho spoznavat emocie, .....a chodit na detské podujatia, cas s rodinou, vylety, spolu jest, zuby si cistit ,to ma aktivít na dedine dostatok, my v cinziaku zavidime trochu

vilma7
15. jún 2022

Moja bude mať tri a momentálne najradšej pracuje s pracovnými zošitmi pre najmenších, maľuje obrázky, plní tam úlohy.
Potom už hráme jednoduché spoločenské hry ako pexeso, človeče pre najmenších podľa farby atď...
Takže.je si myslím že by mohla už zvládnuť aj niečo viac, ako len lietať celý deň po dome a rozvlacovat hračky.

autor
15. jún 2022

@vilma7 ja by som bola veľmi rada kebyže nelieta a niečo robí ale ja ju žiaľ ani 5 minút neudrzim na niakom mieste

zorkahorka
15. jún 2022

Ja som synovi v tomto veku, ked pocas covid obdobia bol doma, davala casopisy s ulohami. Uc ju kreslit postavy, dom, kvietky, vlnovky, rovne ciary... riekanky, geometricke tvary a pod

autor
15. jún 2022

rada by som veľa veci ale všetko čo tu doteraz bolo vymenované tak samozrejme viem že by to zvládla ale jednoducho ona mi to odmieta. Sadnúť a kresliť to nehrozí skladať puzzle napr vie skladať kocky to tiež casopisy máme od dvoch rokov knihy tiež máme doma citavali sme si učila som ju obrázky pozná zvieratá zeleninu ovocie farby čísla tvary to si mily ale vie ich povedať vela aktivít by som chcela s ňou robiť ale ňu to v poslednej dobe teda niaky mesiac núti len behať na odrazadle aute motorke trojkolke po vonku behať z toho strach mám veľakrát ale napr keď vidí že ide auto na cestu mi nevybehne chytí sa za ruku. Čiže aktivity ktoré tu sú vymenované o nich viem ale nedonúti sa k tomu vôbec a ja ju nútiť nebudem

victoriab
15. jún 2022

Presne preto by jej v škôlke bolo dobre, podporila by sa v nej disciplína, sústredenosť a rešpekt, že keď dospelý učiteľ povie, že sa ide niečo robiť, tak sa to proste robí.

dagmarovita
15. jún 2022

cim menej obrazovky, tym lepsie. Baranceka spravte, vystrihnete spolu barana, spravite ukazes jej ako sa robia vatové guličky a nalepíte ich na baranceka a dokreslíte oci, rohy nohy..a mate 1 aktivitu, mozte sa ucit cudzí jazyk pocitanie, farby, opekacku, moze sa ucit jest s priborom krajat si banan na kolieska alebo pomahat pri robení ovocnej mise, pri pecení keksov vykrajovať, na dvore vytvoriť postavicky z dreva, stojace, alebo zavesné, pozavesovat, inspiracie z netu, zalezí co ju baví viac, mozno praca v zahrade polievat kopať zem, hrablami hrabat, kopat si loptu, cvicit, relaxovat, moze pomahat zehliť vreckovky, navliekať koralky, relaxačné veci..kupanie, vodna smykalka je super.

autor
15. jún 2022

Pýtala som sa na program pre tri a pol ročné dieťa ktoré ešte neobsedí na mieste ale vychádza mi z toho program pre 4,5 až 5 ročné deti ktoré už pomali idú do školy za chvíľu. Vedieť znak a vlajku SR v troch rokoch napr mi príde skoro tak isto čiary kvety domy keď dieťa sa ešte len učí poriadne držať ceruzky tak isto príbor keď mala používa lyžicu zatiaľ iba časopisy máme občas keď ma chvíľku tak čítame skladáme puzzle kocky nieje to o tom že by som sa jej nevedela a nechcela venovať som pri nej denno denne keď sa hrá a aj keď sa hrá so súrodencom. Skôr som čakala niečo typu ako udržať dieťa na mieste zaujať dáko a nie čo by mohla tobôž čo by už mala vedieť

vilma7
15. jún 2022

Veď práve tými aktivitami ju musíš vedieť zaujať.. že niečo budete spolu tvoriť.
Lebo v škôlke by mala dosť problém, keďže neobsedí...
Tak skús ty niečo začať majstrovať a nahlas o Tom rozprávať...neviem si predstaviť, že by nebola zvedavá, nebakukla, nechcela sa pridať. Pre mňa dosť netypické pre dieťa v tom veku.

autor
15. jún 2022

@vilma7 práve preto že ešte mi neobsedi pri ničom som ju do škôlky nedala viem že v tomto by bol najvedsi problém...myslela som aktivitu na teraz nie na obdobie štyroch piatich rokov tobôž nie pomali siestich. Takéto veci sa učia predškoláci pred nástupom do školy čo sú tu vymenovane. Tak isto mi nesedí pred telkou a necumi do nej ani tam nevydrží dlhšie ako tri minúty

jaskolka
16. jún 2022

Podľa mňa by jej škôlka pomohla. Lebo by pozerala, že iné deti trebárs sedia a kreslia ci lepia, alebo modeluju niečo z plastelíny, učia sa básničky, tancujú a podobne.A prirodzene by sa učila takej trpezlivosti.
Takto v podstate ma pred sebou "len" veľkého dospeláka, a to ju zrejme nebaví. Ono pri škôlke sa nerieši, že dieťa neobsedi, tak preto ju tam nedať, to som ešte nepočula ako dôvod, v škôlke sa s tým ráta, že dieťa nebude ako päť peňazí niekoľko hodín. Tam sú špeciálne na to za delené aktivity, rozvrh dňa a podobne
Pripadne (ale to nevravím ze je váš prípad) sa bude učiteľka zdať že skutočne je dieťa prehnane dráždivé, neprimerane reaguje, že môže byť dáky iný problém, tak vedia včas usmerniť rodiča, a začať to vhodne riešiť

vilma7
16. jún 2022

Tak ja som prebehla inšpirácie od maminiek a to sú veci v pohode.pre.3.5 ročne dieťa...ja to všetko robím s dcérkou a nemá ešte ani tri. To nie sú veci pre 4.5-5 ročne.

sisaka
16. jún 2022

Nápadov aj s obrázkami je plny internet, len skúšať, čo dieťa zaujme. Nemusí sedieť hodinu nad knihov, ale keď si spolu sadnete a budeš jej čítať z nejakej obrázkovej knižky a ukazovať k tomu obrázky, pýtať sa jej otázky súvisiace s obrázkami/dejom tak tých 5-10 minút by už mohla obsedieť. Deti sa vedia zabaviť v tom veku s plastelinou, experimentovaním s farbami, skúsiť prstové najprv, nech sama objavuje, ako sa farby miešajú, čo s nimi môže vytvoriť. V 3 rokoch môžu deti vyfarbovať omaľovánky, lepiť samolepky do kníh. Môj syn mal strašne rad samolepky, ktoré sa dali opakovane lepiť do obrázku a tak vytvárať rôzne príbehy, scénky, v tomto veku sa deti radi hrajú na niečo - zahrať sa na obchod, reštauráciu, urobiť si mini oslavu, hranie sa na mamu, lekárku, princeznú… obliekanie sa do kostýmov, hranie sa s goralkami - navliekanie, triedenie podľa farieb, tvaru, stávanie si bunkrov, spievanie, tancovanie, skúšanie rôznych hudobných nástrojov, používanie rôznych vecí a vytvárať s nimi hudbu, melódiu, rytmus. Rôzny Hry s loptou, na skrývačku, hry s pieskom, vodou… toto je najkrajšie obdobie, keď deti objavujú svet okolo seba, tie aktivity sa priam samé ponúkajú…

diamond007
16. jún 2022

Nechaj ju nech sa hrá ako vie.
Moja síce nelieta po dome s hračkami, ale má svoj svet, hra sa s panacikmi, vari celej izbe v kuchynke, tvorí z plastelíny, aj kľudne hodinu pokresli.
So škôlkou to nic nemá, to vôbec nerieš. Aj tam sú deti v tomto veku čo neobsedia, odbiehavaju a preplacu pri stole ak majú lepiť či tvoriť obrázky, ale hlavne aby to dieťa malo na nástenke s menom 🤦
Mám tiež tak starú bez škôlky a s druhým doma, presne to plánujem rovnako do škôlky až v piatich. Nič extra nerobíme, výlety/prechádzky v okolí, prípadne ihrisko v inej dedine občas. Na dvore majú všetko, ak mám čas a dobrý deň tak kým druhé bábo spí tak si s ňou sadnem na hodinu a hráme sa ako ona chce, inak sedím občas s obomi a hráme sa spolu, ja odbiehavam ako čo potrebujem.
Pred pár mesiacmi som mala tiež dojem, že sa prehra stále sama a nevenujem sa jej toľko lebo bábo, ale opak bol pravdou. Síce nedosla a nepovedala mi že mám sa s ňou hrať, ale chcela to. Bola rada keď bola ,,len ona,, a síce som si uvedomila že zvládne sa prehrať celý deň, ale určitým spôsobom som jej chýbala a vždy po dni strávenom s hodinku hrania je večer tulivejsia, lepšia na mňa a laskyplnejsia.
Držím palce

nwnw
19. jún 2022

Ja som syna v 3r ucila bicyklovat.