Sexuálna výchova v predškolskom veku? Áno či nie?

nikoletka0494
13. okt 2019

Ahojte mamičky predškoláčikov, ale aj všetky ostatné mamičky. Chcela by som Vám ukradnúť kúsok času, aby ste vyjadrili svoje názory na otázku uvedenú vyššie. Mala by byť podľa Vás sexuálna výchova už v materských školách? A ak máte záujem podeľte sa s nami ako ste Vy vysvetlili svojim detičkám, keď sa opýtali ako prišli na svet prípadne iné otázky súvisiace s témou. Vopred veľmi pekne ďakujem.

ave17
14. okt 2019

@jenna9 ignoranciou podľa mňa je, keď sa ma dieťa niečo pýta, a ja sa radšej tvárim, že nepočujem...

evkatom
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkamp
14. okt 2019

@nikoletka0494 ja si myslím, že toto je vec každého jedného rodiča, aby to sám dieťaťu vysvetlil veku primeraným spôsobom... určite by som silno prostestovala, keby niekto mal mojej dcére ako predškoláčke vykladať veci o rodovej rovnosti, že si môže zvoliť pohlavie a chobotiny podobného charakteru, ktoré ju nanajvýš zmätú, vôbec ju neukotvia v uvedomení si nejakej vlastnej sebaúcty a hodnoty a už vôbec jej nedajú jasný pohľad na nič...

samozrejme sa ju nechystám vychovávať k tomu, že detičky nosí bocian alebo sa liahnu z vajíčok...
toto sú veci, ktoré by mali skôr podchytiť rodičia a každému dieťaťu komunikovať podľa vlastného nastavenia a v súlade s tým, v čo veria a čo chcú z toho drobca vychovať... 🙂 nemyslím si, že otázky typu sexuálnej výchovy patria do rúk učiteľom - a to môžu byť akýkoľvek odborníci... pri tom, aký ľudia dnes robia osnovy si ani ten učiteľ nemôže pomaly v ničom zvoliť, čo a ako bude deťom komunikovať...

lujza123
14. okt 2019

@zuzkamp z toho co píšeš by bolo naozaj vhodnejšie aby tvojej dcére o rodovej rovnosti vysvetlil radšej niekto iný a nie ty, lebo máš v tom riadny zmetok.
Predstava ze si deti volia pohlavie aké chcú je rovnaky blud ako ta hláška o učiteľke v nemecku co vysvetľuje deťom ako sa robí oral.
Nechápem ako dokážu dospely ludia slepo veriť takýmto fantasmagoriam

zuzkamp
14. okt 2019

@lujza123 osnovy, ktoré som videla, že sa nad nimi uvažovalo, by zmiatli úplne kohokoľvek...
myslím si, že každý rodič by sa k týmto veciam mal postaviť tak, ako to sám cíti a vníma správne, nie nechať do týchto vecí zasahovať školstvo... veci intimity, sexuality a s tým spojené následky v neskoršom živote dieťaťa s ním to školstvo neskôr riešiť nebude zatiaľ čo rodič určite áno...

judar
14. okt 2019

Poniektoré tu doma svojim predškolským ratolestiam dávajú príkladnú sexuálnu výchovu od ukazovania krvavých vložiek cez chlpaté arane a vtáky

jana_eyre_2
14. okt 2019

@judar zase raz si dala prinosny a inteligentny prispevok do diskusie, dakujeme 🤦

jenna9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
modrykoniicek
14. okt 2019

Je to veľmi individuálne.Ja som o príchode detí vedela ako 5 ročná.A časom som sa dozvedela viac a viac.Bocian ma doniesť nemohol... proste som to vnímala realisticky.Knihu o pôrode som si vytiahla sama.Aspoň neverím na rozprávky aké je to úžasné ale, že to aj bolí.Všetkému som rozumela.
Nemyslím si však, že by sa to malo vyučovať v MŠ.Rodičia by mali doma učiť deti aké veci sú už nevhodné ak sa ich niekto dotýka ako prevenciu zneužitia.O ďalších veciach sa učí na ZŠ v 3 ročníku sa mi zdá keď sa učia o vzniku života z pohľadu buniek ale neučia sa konkrétne o pohlavnom styku.Dokonca ani na strednej škole.Toto by tiež mali absolvovať rodičia a nemať v domácnosti tému sex tabu.Z dôvodu, že vaše deti vo vás môžu mať časom veľkú dôveru a budú vedieť za kým majú prísť ak budú potrebovať poradiť alebo sa vyhnúť chybe.Netreba sa hrať, že detí sa to netýka.Hlavne u adolescentov.

modrykoniicek
14. okt 2019

@halienka Veľmi zaujímavo napísané a trefné.

nikoletka0494
autor
15. okt 2019

@slavuska1506 dobrý deň, aj ja robím diplomovú prácu na túto tému - môžem sa vám ozvať do súkromnej správy?

slavuska1506
15. okt 2019

@nikoletka0494 jasne napis/te

h_petra
15. okt 2019

@nikoletka0494 si si ista, ze sa chces ozvat niekomu, kto miesto faktov predklada nazory a ma zjavne medzery v znalostiach z vyvinovej psychologie?

katrinka8
15. okt 2019

No tak moje deti majú takmer 6 (predškolák) a dcéra 9, a zatiaľ ich táto téma nezaujíma nejako špeciálne. Keď sa mal narodiť mladší, staršia mala 3,5 roka a mali sme detskú okienkovú knižku o príchode súrodenca (o tehotenstve a pôrode a starostlivosti o malé bábo), a nejaký extrémny záujem o tému dcéra nejavila. Proste prečítali sme, zrejme všetko, čo vedieť chcela, sa z knižky dozvedela, lebo sa nič extra nepýtala. Mladšieho syna to nezaujíma vôbec.
Dcéra len minule prišla, že: Aha, čo sa budeme učiť na prírodovede (listovala v učebnici) a tým to pre ňu haslo.
Vedia, ako prichádzajú deti na svet, ale nikdy ich nezaujímalo, ako dôjde k počatiu, hoci príležitostí na záujem mali dosť.
Otázne je, ako už bolo spomenuté, čo sa myslí pod pojmom sexuálna výchova. Lebo ak sa tým myslí, že začnem deťom v škôlke rozprávať o masturbácii a pod., tak to mi v poriadku nepríde. Všetci vieme, že také správanie je u detí bežné (v dcérinej triede bolo dievčatko, rodičia upozornili, v pohode sa to vyriešilo), ale inteligentná učiteľka to vie vyriešiť aj bez plošnej "sexuálnej výchovy". Ja som skôr za vysvetľovanie situácií "za pochodu", keď nastane situácia, tak deťom primerane veku vysvetliť, prípadne keď sa sami zaujímajú, neodbiť ich. V MŠ sa dá veľa vecí pri témach ľudské telo, bábätká a rodina, emócie, priateľstvo a pod. citlivou formou. Ale nie ako samostatná téma v takom veku.