Výslovnosť R a L

maickamf
6. nov 2017

Kedy Vaše detičky začali vyslovovať R a L? Odkedy je potrebné navštíviť logopéda? Ďakujem za info

lucinocka
6. nov 2017

@maickamf moja mala 22.9 - 5 rokov a chodi uz mesiac k logopedicke, presne kvoli L a R.... L sa naucila po prvom sedeni, to jej ide fakt super...a R je tazsie... tak nam povedali v skolke, ze v skole je uz neskoro, ze 5 rokov je akurat

siska53
6. nov 2017

@maickamf urcite po 3.roku,
Nasi..no..maly sa naucil oolo 4.r. L a R okolo 5 (po vybere mandli nosnych).
Mala L tak cca po 4.roku, s R (ale.i J a makcenmi a makkou vyslovnostou bojujeme doteraz.

gradansk
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bale1rinka
6. nov 2017

Podľa dieťaťa- ako je zrelé,hrave, či sa vie sústrediť,, či má záujem,ale logopedicka povedala, že po 4 roku je ideál...

mata1001
6. nov 2017

Moj nerozpraval este ako 3rocny...smer logopedicka...naucil sa sykavky, l a teraz v lete mal 7rokov a r sa naucil len 2 mes dozadu...
Na logopediu chodime stale, ale vyjadrila sa, ze asi v januari pojdeme naposledy.velmi mu pomohla a som rada ze sme tam chodili...

maickamf
autor
6. nov 2017

moja mala 4r teraz v októbri. slovnú zásobu má bohatú, len tieto 2 písmená ani za svet a to rozpráva od cca 19m. neviem či čakať alebo na koho sa obrátiť. do škôlky chodí druhý rok.

janci05
6. nov 2017

môj syn sa naučitl "r" až keď mal dobre cez 5 rokov. Už mi aj mama hovorila, že by som mala ísť k logopédovi, ale ja som ho to chcela naučiť sama. Na začiatok som ho stále otravovala s vyslovaním hlások "td". Potom sme začali opakovať slová ako tričko, trpaslík, tráva..., pri každej príležitosti, Napr. sme sa hrali človečko, alebo vonku na prechádzke a ja som chcela aby mi to len tak medzi rečou vyslovil. Nehovorím, že to bolo zo dňa na deň, ale jedného pekného dňa vyslovil také krásne "r", takže tá snaha stála za to. Chce to hlavne trpezlivosť, ako asi všetko čo súvisí s deťmi. Keď to nepomôže, tak treba určite vyhľadať odborníka, hlavne ak sú tam aj tie sykavky. To "l", sme my našťastie zvládli bez väčších problémov, ale aj teraz keď má 7 rokov sa mu stane, že sa ponáhľa, chce niečo rýchlo povedať a doslova ho prehltne, tak ho zastavím a chcem aby mi to zopakoval zreteľne a správne. Držím palce, že to zvládnete.