Rehabilitácia 9-mesačnej v Martine

1nelka1
7. jún 2022

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako to prebieha s rehabilitáciami v MT. Dcéra mala dnes deväť mesiacov a ma slabší chrbatik, čo zhodnotil pediater a ešte sa neplazi a nestvornozkuje. Len cuva dozadu, pretáča sa z chrbta na bruško a naopak, točí sa okolo svojej osi. Poslala nas na rehabilitáciu. Prosím vás na rehabilitácii sa cvičí len vojtovou metódou? A je pravda že detičky pri tom plaču? Boli ste tam spokojné? Pomohlo vám to? Nie je to zbytočne, takto dieťa siliť. Veď každé dieťa je iné a nie je to lepšie nechať na prirodzený vývoj, keď tam nie sú žiadne zdravotné problémy
Ďakujem za odpoveď.

zuzkaa1991
7. jún 2022

@1nelka1 mojej v 4m neurologicka povedala ze moje dieta nebude tak skoro chodit......v 9m zacala plaziy tyzden nato sadnut tyzden nato postavit sa.....asi tiez mala slaby chrbát nevladala.zdvihnut a drzat hlavicku od 5m zacala.asi zdvihat.....a nestvornozkovala vobec az ako 2rocna ci 3rocna ked sa hraje na psa🤣🤣🤣 tiez kazali vojtovu ale nechcela.som trapit dieta....skusala som davat utekat pod hrudnik a ine metody....v 13m sa pustila sama chodiť cca 10 11m chodila za ruku ;)

olivia1425
7. jún 2022

@1nelka1 nemam skusenost priamo v MT. Treba sa ist poradit s fyzio ake cvicenie odporuci. Nijakym sposobom to neuskodi.samozrejme kazde dieta ma svoj cas, ale niektore potrebuju pomoct posilnit svalstvo. Ja som s malou cvicila vojta, fyzio len ukazala cvik robili sme to doma.ano plakala pritom, ale nie od bolesti skor to bola zlost z daneho pohybu.netreba sa toho bat.ja som videla velky pokrok za kratku dobu a aj tomu dietatu sa otvori svet ked sa zacne same presuvat a skumat.drzim vam palce

jazula
7. jún 2022

Dcérka cvičila Vojtovku od cca 2 mesiacov, dosť nám to pomohlo s diastázou. Ale cvičila som ju tak do 10 mesiacov, potom som už malú nevedela chytiť, vyvliekala sa mi…a moja dcérka plakala pri cvičení len na začiatku, neskôr sa len zložila a čakala, kým ma to prestalo baviť 😐. Takže ja som ju chytila do cviku, ona uvoľnene ležala a len pozerala na mňa, kedy to prejde… Na rozvoj hrubej motoriky jej podľa mňa ale najviac pomohlo baby cvičenie, štvornožkovať konečne začala deň po prvých narodeninách 🙏, v priebehu 2 týždňov potom začala štvornožkovať, sedieť, stavať sa a chodiť okolo nábytku 😁. Budúci týždeň má 13 mesiacov 🙂

monika185243
7. jún 2022

@1nelka1 ja som tiež chodila so synom. Po pôrode dostal zápal pľúc, takže nám pri prepustení z nemocnice odporučili rehabilitáciu. Cvičili sme vojtovu metódu. Pri cvičení vždy plakal, ja som plakala s ním, ale vydržali sme(teda pokiaľ som ho vedela udržať), ale za každým som videla pokroky, aj keď menšie ale boli. Myslím že to nie je na škodu.

klementina9
8. jún 2022

@1nelka1 niekedy treba pomôcť, rodičia sa sťažujú na tbuľky, ale niečoho sa treba chytiť.V 9m. už treba asi trošku pomôcť nakopnúť k pohybu. Rehabilitovať nemusíte iba Vojtovkou , my sme začali v 10m s nožičkami, ono Vojtovka je najlepšia v mini veku( vysvetlia Ti prečo) , ale aj tak sme skúsili aj toto okrem iného. Deti pri nej neplačú od bolesti, ale preto, ze je to nepohodlné, ale nie vždy musia plakať. Moj reval na raty na rehabke a doma pohoda. Určite to skúste

ann092
9. jún 2022

@1nelka1 chodím tam tiež s 9 mesačným ,od 4 mesiacov… je to boj a prajem si nech už čím skôr začne chodiť nech tam už nemusíme chodiť

1nelka1
autor
9. jún 2022

@ann092 držím vám palce.

kniha24
9. jún 2022

@1nelka1 nás syn vôbec nestvornozkoval,iba po zadku sa presúval,dr tiež vymýšľala,že to nevidela ešte a podobne. Ale ja som ju nepocuvali a robila som si podľa seba. Syn začal v 11 mesiacoch normálne chodiť . Ak je to ozaj potrebné áno ale čo viem veľa prípadov to bolo úplne zbytočne a robilo sa to len kvôli tomu aby deti sedeli s tabuľkou. Skúste sa poradiť aj s iným dr.

ann092
9. jún 2022

@kniha24 presne aj u nás mám trochu taký pocit… proste najprv sme cvičili kvôli tomu,lebo mal slabšie chrbtové svalstvo, diastazu na bruchu(tu ma stále ale už malu), samozrejme nešiel podľa ich tabuliek, stále všetko bolo podľa nich na hovno s prepacenim, a potom naraz sa začal prevalovat, váľať súdy a už boli spokojný, museli sme pokračovať v cvičení, lebo že sa už musí cvičiť kým nezačne sám chodiť, malý začal liezť, nechce vôbec stvornozkovat a toto je pre nich extrémny problém…. Ja ani bratia, ani manžel sme nestvornozkovali a sme ok ,zdravý… stále keď tam prídeme je niečo zlé,už ma to nebaví… pani doktorke sa tiež stále niečo nepáči, naposledy do bol úplne iný problém

ann092
9. jún 2022

@kniha24 ja by som to najradšej už zrušila celé toto cvičenie a prestala tam chodiť, nemám pocit,že už je to také potrebné… ale otázka je,že co by na to povedali iní lekári a malého pediatrička… keby chodíme do súkromnej ambulancie, už dávno by som s ním necvicila…

1nelka1
autor
9. jún 2022

@kniha24 po pravde aj mne to príde zbytočne a myslím že keby o mesiac sa počkalo, tak by to dobehla. Mne je úplne jedno či sedí teraz alebo o mesiac. Ona vie kedy má. Zbytočne naháňanie presne ako píšeš podľa tabuliek a zbytočne stresuju mamičky. No uvidíme čo povie neurológ zajtra. Sme objednané a podľa toho sa rozhodnem čo a ako. Z tej vojtovej metódy nemám dobrý pocit. Samozrejme keď dieťa má vážny problém, tak ťa vojtova metóda pomáha. Ale so slabším svalstvom neviem príde mi to zbytočne. Nechcem samozrejme nič zanedbať a uvidím podľa stanoviska neurologa

klementina9
11. jún 2022

@1nelka1 na čo sa pytaš, keď si už aj tak presvedčená, že je to oničom. Mám 3 deti, najstarší tiež neštvornožkoval a chodiť začal ako 12m, stredný v 16m, práve s ním som chodila dlho na rehabilitačné, tak sme sa vela porozprávali a veľa som sa dozvedela. V 2016 bolo , ze dieta ma zacat chodit do 18m. Najmladsia zacala v 19m (2020) už posúvali tabulky, ze do 20m by malo dieta zacat chodit. Dovtedy ma nik nenahanal s malou rehabilitovať. Oni majú naozaj dosť pacientov a ked to nie je potrebné, radi vytvoria miesto pre dieťa čo to potrebuje....moj názor je, že radsej urobiť pre dieťa viac ako v budúcnosi ľutovať......

1nelka1
autor
11. jún 2022

@klementina9 nechcem to zanedbať. Ale nie som si istá, či by som ja a aj moja dcéra zvládli to cvičenie skrz jej plač. Má oslabený chrbatik a chcem pravdepodobne vyskúšať bobath koncept, síce sa zato platí, ale príde mi to prijateľnejšie ako vojtova metóda. Samozrejme vojtovu metódu neodsudzujem a viem že je veľmi účinná a hlavne detičkám čo majú nejaké postihnutie. Len sa obávam, že my by sme to nedali. Proste nechcem tam ísť a po jednom cvičení to skončiť. A po tých správach o vojtovej metóde aj v mojom okolí skúsenosti s kamarátkami a ich detičkami.... Keby to bolo vážne samozrejme idem na Vojtovu aj cez to všetko. Ale takto asi sa uvediem iným smerom, čo sa týka rehabilitácie. Ďakujem krásne všetkým za skúsenosti a rady.