Ako na stereotyp na materskej?

maria.vinea
30. jún 2015

som tretim rokom na materskej a este pokracujem s desatmesacnou dcerkou som v situacii ked mi posledny polrok pred nastupom mojho syna do skolky on sam lezie na nervy a chcem byt sama niekedy. malinka je dost naviazana na mna a som v stereotype domacnosti detii a navyse dalsi problem su financie. zit s dvesto eur jedneho rodicaku je nonsens po 2 tyzdnoch ho nemam. proste sibe mi uz doma aj s deti chybaju mi ludia citim sa menejcenna financne som na tom biedne esteze manzel plati vsetko ..'aj by som sa. vzdelavala aj by som sportovala sla. ku kadernicke ale proste na to nemam . ked rozpravam s cudzimi ludmi pletie sa mi jazyk neviem sa vykoktat. je to tym ze som furt s detmi a uz mi z toho casom sibe. urcite chcem ist od druhej dcerky skor do prace uvazujem nad tym ked bude mat 2 roky a na rok pojde do jasli ale ako to prezit ako nezblbnut medzi 4 stenami a furt to iste dokola...

siska53
30. jún 2015

@maria.vinea
S manzelom sa nerozpravate?
Stretko s kamoskami,cvicenie ci daka hodina dakeho kurzu tyzdenne..
Mamicky po okoli,s ktorymi sa da porozpravat...

Ja som.nastatsie take nieco nepocitovala,kedze muz ma zapajal aj do pracovnych veci jeho firmy,pyta sa ma na nazory,opravujem chyby v emailoch a pod... S rodinou sa tiez dost rozpravame,mala som kopec mamiciek-kamosiek,s ktorymi sme sa vedeli porozpravat..
Chodila som s malou plavat,neskor cvicit i s malym cvicit,lebo sa dostal do skolky a z ako 4,5r... Ja sama som chodila,ked som bola zdrava a nasi mohli,cvicit tiez..

Stereotyp je vsade,skor teraz to pocitujem..praca,hranie sa s detmi,uspatie,ak nezaspim aj ja,rychlo daco porobit..max.telka a tu odreagovanie.. Zatial neviem zladit domacnost,neviem si nakupit oblecko ci topanky,co nutne potrebujem..lebo muz nema cas,chodi stale dost neskoro.. Doma som aspon si vedela zariadot domacnost a i vybavit,co bolo treba lepsie ako teraz.. Do kadernictva sa neviem dostat. V praci dost roboty,teraz je maly chory,takze von nechodime velmi,skor teraz si nemam tak s kym inak pokecat,len rodina...
Takze dakedy mozes take stavy pocitovat, aj ked robis..m
Ja som prosto ten typ,co ked je vela roboty,robi a nevykecava sa..ak je prace menej,tak vtedy je to daco ine... Navyse som nova a nie som ten typ,co sa hned otvori a sme hned maxikamosi...


a ty - ved vysvetli manzelovi,nech ti prispeje,ved tvrdo tiez pracujes,staras sa o deti,domacnost...

zabina27
30. jún 2015

inak neviem, ja tiez obcas poviem, ze na tyzden by som kludne isla do prace, rozpravat sa s dospelmi ludmi o pracovnych veciach. lebo na md/rd s kym sa rozpravam, stale sa to toci okolo deti, ci uz s rodinou, muzom, predavackou v obchode, tetou na poste, ale teda najma inymi mamickami, ja teda rozpravanie s inymi mamickami za rozptylenie nepovazujem, ved to je same - uz chodite, ako spinkate, kolko mate zubov, co papate...
takze pre mna jedine ist tam, kde nie su deturence temou c.1 😀 napriklad cvicit, ale to sa mi teda fakt momentalne nechce, kadernicka tam je tiez nebezpecie detickovskych tem 😀 mozno nejaky kurz, jazyk, varenie, hobby... ja si teraz naj oddychnem, ked si cez obedny spanok nieco precitam a v klude si vypijem kavu, cize aj to by sa dalo - citat noviny, si v obraze, zmenis na chvilu pozornost... cez vikend vylet, opekacka v prirode, nejake kupanie teraz. ak nenajdes nejaku dlhodobu zabavku, tak sa sustred na take kazdodenne spestrenia, co treba nakupit a kam pojdete do obchodu, na ktore ihrisko pojdete, alebo radsej krmit kacice, ci na zmrzku, ci poobede nevezme deti von muz a nedas si chvilu off 😉
mne v podstate vadia len tie jednostranne rozhovory, na stereotyp sa zatial nestazujem, nie som este tak dlho doma 😀 skor mam pocit, ze dni velmi rychlo letia, kazdy den cosi, medzi tym spanie a uz je vecer...

siska53
30. jún 2015

@zabina27 aj ja som.mala ten pocit.. Nastupom do prace sa mi tie dni este skratili... A v praci nemam cas ani na nejake vykecavanie sa...maximalne pracovne veci,co je pre mna to iste,ako ked som sa s mamickami rozpravala o detoch a detskych zalezitostiach..lebo ved vtedy to bola moja hlavna praca... Ale my sme sa bavili aj na ine temy...

maria.vinea
autor
1. júl 2015

@siska53
o prispievanie nejde my s muzom vychadzame dobre len mam pocit ze by som chcela viac prinasat do domacnosti financii aj ked nikdy na tom nebudem tak dobre ako moj muz. chyba mi proste to na co som predtym nadavala robota .. ja si ale chcem najst inu pracu lebo som robila v obchodnom centre a skoro same poobedne smeny a navyse mam VS .. mozno mam zle obdobie lebo vsetko mi ide na nervy som nervozna aj vlastna mama mi vadi a jej cukriky a blbosti ktorymi krmi syna a pri nej je roztopasny... proste tak. obcas si idem akurat zaplavat ale aj to je problem kedze mala bezo mna nezaspi a chodievam vecer .. to je take hlupe obdobie ale posledny polrok sa to vsetko sype a citim syndrom vyhorenia

maria.vinea
autor
1. júl 2015

a na vykecavanie s mamickami niesom mam par znamych to je jasne ale neznasam tie reci o zuboch o spani proste dokola to same... a navyse odkedy som doma vsetci co som s nimi bola ako tak v kontakte sa na mna vykaslali kolegyne a podobne ... su osoby ktore moje deti ani neboli pozriet a to sme spolu dobre vychadzali

evitka83
1. júl 2015

@maria.vinea jaj vitaj v mojom svete...a to som doma len rok s jednym dietatom. Uz pozeram sukromne jasle a od noveho roka hor sa do roboty, lebo ma asi klepne pepka doma 🙂 mam pocit, ze degenerujem doma, niekde som citala, ze sa tomu na materskej hovori laktacna demencia, aj ked zena nekoji 🙂 skratka potrebujem zdravy pomer medzi svojou rodinou a vlastnou nezavislostou

maria.vinea
autor
1. júl 2015

@evitka83
to si na tom dobre ja po troch rokoch doma uz besniem a urcite nechcem byt pri dcerke do troch rokov doma bojim sa ale i uplatnenia mam filozoficku fakultu a chcem si najst nirmalnu oracu od 8:00-16:00 aby som stihala i skolku a domacnostbojim sa toho ze bez praxe v nejakej normalnej praci o mna nezakopnu a to byvam v Kosiciach

maria.vinea
autor
1. júl 2015

@maria.vinea
mas pracu do ktorej sa tesis? lebo ja sa prave pre toto nemam kam ponahlat aj ked som stale zamestnana v obchode kde som robila ako brigadnik ... a kde mi v podstate drzia miesto ale uz je to psycho a nemozem si dovolit chodit o 22:00 domov pri detoch

bubelko
1. júl 2015

@maria.vinea najdi si konicek - pravidelny. malu nechaj otcovi, ked to bude pravidelne, aj mala si zvykne a aj chlap.
najdi si kamosky, ktore tocia aj o inom, ako zuby, plienky a prikrmy... chodte obcas von bez deti a preberte filmy, chlapov, knihy...

maria.vinea
autor
1. júl 2015

@bubelko
chodim si aspon zaplavat a obcas so segrou ona je moja najvecsia kamoska a ideme obcas na kavu vecer a pomotat sa do auparku ale to co mi chyba mat vecsie financne moznosti .. rodicak primdvoch detoch je strasne malo amrozmyslam ked mi pojde syn do skolky ze si najdem pracu na doma nieco aby som si trosku polepsila a mohla si kupit nieco pre seba.

bubelko
1. júl 2015

@maria.vinea hmm, rodicak mas ako vreckove alebo ako to mam chapat? lebo ak to mas ako vreckove, tak to mas celkom fajn, ak z toho zijes, tak by som hodila rozhovor s muzom, lebo rodicak nie je nahrada tvojho prijmu, ale prispevok od statu pre rodiny, ktore maju dieta. a ak to muz vnima tak, ze je to tvoj prijem, tak to by som si s nim vysvetlila...

siska53
1. júl 2015

@maria.vinea vsak nahod ine temy..my sa nebavime len o detoch...
Alebo chod do prace,aj ked neviem ci to bude dobre pre dcerku,kedze je na teba dost naviazana...
Skor sa dohodni s muzom na dakom odreagovani...

Pre mna je stereotyp skor teraz,ked chodim.do prace..aj tak stale to iste dokola a nejaky cas na vykecavanie sa je cca rovnaky ako ked som bola doma...

Len vidim,ze u teba je to horsie.. Cize tam naozaj treba daco robit.. Na dovolenky chodite?,myslim.take kratke 3-4dni.. My sme.chodili,dost to pomahalo najma muzovi zas kvoli jeho praci... Skor teraz,kedze som v praci kratko a predtym sme boli na striedacku chori, tak sme.uz dlhsie nikde neboli a uz nam to chyba..

Skus zistit co by ti pomohlo,aby si sa lepsie zrelaxovala.

kemonka
1. júl 2015

Ja som na tom tiež podobne, som doma už 6 rokov na materskej a niekedy ma ide klepnut z toho kolobehu ja sama všetko dokola, jesť detom, uložiť deti, hrat sa celý den s nimi, vymyšlať hry.....ach pomoc, a u partnera pomoc nemam

@bubelko a vystihla si môj muž vnima rodičak ako môj prijem a poplatim si svoje veci mobil, potraviny, atd....a ešte z toho čo mi ostane tak chce odo mna, že aj ja nech niečo kupujem nie len on.....ach jaj :( aspon tu sa môže človek vyrozprávať :D :D :D

bubelko
1. júl 2015

@kemonka muzovi treba vysvetlit, ze rodicovsky prispevok nie je tvoj plat. a ak mas kupovat nieco aj ty, tak potom ok, ale najskor nech ti zaplati za sluzby :
napis si pekne - hodina upratovania - pouzi beznu sadzbu co pytaju pomocnice a vynasob poctom hodin
pranie, zehlenie - preber sumu z cistiarne, atd...a ked to zosumarizujes, tak mu to predlozis ...to by totiz mal byt tvoj plat. muz si musi uvedomit, ze ste team. nie kazdy sam za seba. lebo to je nespravodlive. rovnako si mohla povedat, ze ja pojdem robit, ostan doma ty... a bolo by to opacne. ci by sa mu to pacilo, keby on bol ten s rodicovskym prispevkom a ty ta, ktora by do neho hudla, ze nech nieco zaplati...
a pomoc od partnera - tak to uz je chyba niekde inde... ale to by sa mi tiez nepacilo. on pri plodeni deti nebol?
my sme si toto s muzom tiez museli vydiskutovat. ja som doma totiz uz 8.rok. 😉 s to bez rodicovskeho, kedze zijem v zahranici.

kemonka
1. júl 2015

@bubelko viem, môžem mu vysvetlovať, on to žial nepochopi :( on je taky dili, a to som zistila už neskoro žial, viem ako padam od unavy večer, aj ked sa mu vidi že celý den nič nerobím, ale fungujem v jednom kole od rana 6.00 do 22.00 a hlavne okolo deti.

zabina27
1. júl 2015

@kemonka mna by zaujimalo, ako takyto chlap funguje napriklad cez vikend, ci on robi vsetko miesto teba a teda ta vidi dajme tomu oddychovat, ale to by zase pocitil, ze MD nie je nicnerobenie alebo oddychuje on a vidi, ako lietas cely den, ale nepochopi? u nas bola jedna taka vec a sice, ze muz bol dlho na PN, skoro do pol roka maleho, co teda samozrejme nebolo bohvieco, ale aspon videl a uznal, ze nedovolenkujem 😖

kemonka
1. júl 2015

@zabina27 no u nas nič také nehrozi :( preto mi to ide na nervy už, všetko si pýta oddych, aspon hodinu denne, lebo takto sa zblaznim už, ani neviem ako som tak 5 rokov vydržala, ale tento posledny rok katastrofa

diablikovci
1. júl 2015

@maria.vinea To niesi sama.. Aj ja uz chytam rodic. demenciu 😒 . A este som sa prestahovali do KE a pisala som mamickam ale tak bud sa neozvala, alebo mi odporucila MC, alebo evanjelicke programy a pod. Aj ked som bola v MC a boli tam mamicky tak bud kamosky, ktore nechceli dalsiu do partie alebo len tam tak sedeli a boli ticho a vsetko z nich trebalo tahat ako z chlpatej deky. A tak po roku som to vzdala. A venujem sa malemu a manzelovi a sebe. A nasla som utechu v telenovelach. 🙂

maria.vinea
autor
2. júl 2015

dakujem za nazory aspon vidim ze nie som sama matka trpitelka
zeny ktore pracuju to maju ine a nevypadnu z normalneho sveta ale vsetko je na ukor rodiny
ja by som nedala deti do jasli ked nemusim myslim ze sa narobime este dost v zivote a tie tri roky doma je dost ale zas deti matku potrebuju
len ten stereotyp ... a troska viac pochopenia od muzov ktori nemaju predstavu o chode domacnosti a zvladanie deti a vsetkeho co s tym suvisi ...

maria.vinea
autor
2. júl 2015

@bubelko
rodicak nie je moje vreckove vsetko minam na potraviny
ale samozrejme to nestaci pretoze vsetko je drahe bolo by leosie a normalnejsie na kazde dieta mat dvesto eur lebo dve deti viac starosti a este k tomu take nakupy ako plienky co je nemala polozka to z toho neplatim len vhapes nemam potom nic pre seba sem tam si zajdem na kavu a to je vsetko ... chodim po secondhandoch vypredajoch a aj tak vecsinou pre deti pozeram veci ... mojmu muzovi dlho trvalo kym povhopil niektore veci aj sme sa dost hadali a to najme na prkotinach

jankastubka
2. júl 2015

No v prvom rade my nemame s muzom financie moje a tvoje ale nase. Takze ja vobec neratam co si z rodicaku mozem a nemozem dovolit, ale co si mozme dovolit spolu. Nie sme na to idealne, ale vieme z toho pokryt, co potrebujeme. Spocitam oba prijmy dokopy, odpocitam vsetky vydavky vratane nakupov potravin. A z toho co ostane si vyclenime nejake peniaze kazdy pre seba a nieco na setrenie. A raz za cas si zajdem na masaz, ci ku kadernicke. Ved predsa si na rodicaku s jeho detmi nie s cudzimi a tak financie maju byt spolocne.
A co sa ostatnych veci tyka, no verim, ze s 2 detmi je to tazke naraz, lebo asi aj spanky cez den maju kazde rozne a pod... ale tak asi tvojim svetlom nadeje je, ked zacne maly chodit do skolky, budes stihat viac oddychovat.
Ja mam zatial len jedno dieta, tak sa to neda moc porovnavat, ale mam chvilku relaxu kym mala cez obed spi (co je min 2 hodiny), vtedy si bud pozriem telku (mame tv archiv takze si najdem co ma zaujima) abo si spravim pedikuru alebo aj spim ak som unavena. No a druhy relax o osmej ked dieta zaspi. Raz za cas ked chcem, manzel nema problem byt s malou sam. Chodi z prace sice az o siestej, ale to sa este s kludom da nieco vymysliet.

4gubka
2. júl 2015

@diablikovci aj my sme v kE a nemam tu vobec ale vobec nikoho okrem manzela ktory je 95% casu v praci alebo spi alebo beha a vybavuje nieco.... ale nejako mam viac deticiek uz a som z inej casti KE....

senka111
2. júl 2015

Byt 3 roky skacem ja som s prestavkou 8mesiacov presne 10 rokov s detmi.travim s nimi 150percent svojho casu.Muz pracuje od 6 do 19h.Aby som sa nezblaznila varim,peciem,zavaram.Robim patschwork.Je to tazke aj si poplacem.Minule som chcela ist do kina a nemala som s kym.Mam jednu kamosku a ta je sama s malou tej sa tiez neda.A preco som tolko doma?syn mal zly zdrav.stav.bola som s nim do 6 rokov doma .Robota neviem lebo ked bude mala chora len ja budem doma.Aj do skolky aj z nej.To este len bude.Ale snad nieco bude.Prajem vsetkym maminkam hodne sil a pozitivne myslenie.

maria.vinea
autor
2. júl 2015

@jankastubka
ale zase manzel co sa tyka financii riesi vsetko ...cize byt hypoteku poistky nam plati vsetkym a este aj odklada peniazky,...to sa nesatzujem, ale chyba mi cas pre seba ale ja si ho najdem len ked mi 3 krat do hodiny zavola ze mala nespi...ako sa mozem vobec niekde sama uvolnit,...to je tak,...muzi nemaju predstavu a radsej dvihnu telefon akoby mali zabavit dieta alebo nevolat mamku ked je raz tyzdenne dve hodiny sama niekde...

maria.vinea
autor
2. júl 2015

@senka111
to som pri tebe asi stastna zena,...neviem si predstavit zdravotne problemy dietata pretoze to beriem ako asi nejaku samozrejmost...ze su zdrave mala by som si to sama vazit.... niekedy sa nad tym pozastavim ked maly vystraja ze radsej hyperaktivny ale zdravy. vela sil a vela zdravia zelam

maria.vinea
autor
2. júl 2015

mamicky je super vymenit si nazory a pomoct si psychicky hoci len takto pisomnou formou cez modreho konika s neznamymi mamickami.ale je to super, dakujem za vsetky rady 😉

jankastubka
2. júl 2015

@maria.vinea hmm tak to chce iba diskusiu s manzelom aby proste nevolal a poradil si sam. Skus mu vopred spisat ake veci a v akom poradi skusas ty, ked mala place. A ze jednoducho pokial nejde o zivot nech nevola. Cim bude mala vacsia tym to bude aj lahsie zvladat... ja som od zaciatku zapajala manzela do vsetkej starostlivosti a ked som prestala kojit, uz nebolo nic co by nezvladol sam.
Clovek bytostne potrebuje oddych a relax aj sam pre seba a pri dvoch detoch este o to viac.

maria.vinea
autor
2. júl 2015

@jankastubka
presne to i robim....volaj len keby horelo.... musim pockat naozaj kym prestanem kojit bude to lepsie...a ked mala bude v izbe so synom...to je druha vec

babulka82
2. júl 2015

@maria.vinea ja tiež niekedy nadavam ale potom si uvedomim že dalšich min,30 rokov budem chodit do prace a preto sa snažim zariadit tak aby ma mamičkovanie bavilo aj ked je to niekedy stereotypne a unavne no nikdy sa to nevrati a deti su male len raz a za 10 rokov si povieš kde je ten moj drobec ktory ma stale potrebuje menej a menej. 😕 Treba si matersku užit je to len kusok v tvojom živote a na kaderničky a kozmetičky si nejak extra nepotrpim ,viem sa upravit aj sama 😀

bubelko
2. júl 2015

@maria.vinea ok, ale ono rodicovsky naozaj nie je nahrada platu. aj ked sa to tak casto vnima. je to len prispevok. 😉 ja som doma 8.rok. nepoberam nic, zijeme z muzovho platu a dohodli sme sa tak. zijeme v zahranici a skolstvo tu funguje inak ako na svk - mam deti o 12.00 doma na obed. skola je bez stravy a skolka je do 11.45 (povinna). hej, muz riadi vsetko financne, ale ja mam pristup na vsetky konta. seky platim ja cez e-banking, hypo tiez, staram sa komplet o domacnost, vsetky opravy (organizacne), plus nakupy a rozvoz deti. a teda za celu dobu sa mi stalo asi 2x, ze mi muz povedal nieco, kvoli tomu, co som si kupila. spytal sa ma, ci to fakt potrebujem, tak som povedala, ze nie, ale pacilo sa mi to a obcas si kupim aj nieco navyse. nielen to, co potrebujem. tak sme o tom pokecali a bolo hotovo.

ale - o deti sa starame spolu.aj moj muz na zaciatku skusil, ze maly nechce to a hento - chodila som (a chodim stale) do jazykovky. tak som sa na to opytala na poradni a ta pani mi vravi - ma dieta co jest? - malo, je s otcom a je ote c plnohodnotny rodic? - je. tak preco to riesite vy a nie otec? ani nech vas nenapadne ostat doma alebo nebodaj utekat skor. on je otec, musi sa to tiez naucit. co ked sa vam nieco stane. ono obcas toto pocut od uplne nestrannej osoby a profesionala, tak to ti doda sebadoveru, ze hej, ved ma pravdu, nie som od macochy. aj ja mam pravo na sukromie a klud. hoci som matka, stale ostavam sama sebou a mam svoje potreby. od ca. roka deti, telefon, ked idem z domu, zasadne vypinam zvonenie. a teda raz sa stalo, ze maly vracal, a ja som neboal v dostihu - a predstav si, chlap sa vynasiel. nebolo to sice optimalne, ale spravil a ja som dorobila, ked som sa vratila.
ono netreba sa dat chlapmi zmiatnut, ze to nevedia, ze nas potrebuju. alebo im diktovat, ze to spravili zle. treba na nich previest cas zodpovednosti a nechat ich, nech robia po svojom. je jasne, ze to robia inak ako my, ale to neznamena, ze to robia zle. je predsa jedno, ci ma dieta plienku zapnutu naopak (aj mne sa stalo), dolezite je, ze drzi 😉