Ako vyrátam materskú?

budemmaminka
23. feb 2015

ahojte mamicky, potrebovala by som velmi poradit.planujeme s priatelom babatko a chcela by som vediet ako si vyratam matersku kedze za posledne 2 roky som bola kadejako zamestana. od maja 2013 do marca 2014 som bola zamestnana u zamestnavatela kde som mala hruby prijem 600 eur, potom som bola 4 mesiace na urade prace a potom od augusta som zamestana u zamestnavatela druheho kde mam hruby prijem 900 eur.zmluvu mam do augusta 2015, predpokladam ze na matersku by som sla niekedy v novembri, decembri, nemam absolutne predstavu ako sa mi bude materksa vyratavat a ci nejako ovplyvni to ze som bola 4 mesiace na urade prace alebo nie.vopred velmi pekne dakujem za vsetky rady 🙂

dena1973
23. feb 2015

@budemmaminka V prvom rade, aby bol nárok na materské musíš mať aktívne nemocenské poistenie, alebo spĺňať ochrannú lehotu (8. mes. po ukonč. PP - pre tehotné t.j. otehotnieť ešte v rámci PP).
Podmienku 270 dní nemocenského poistenia by si aj spĺňala (PP od augusta 2014 do augusta 2015).
Ak by si nastúpila na materské v 11-12/2015, tak by sa ti počítalo z celého príjmu od posledného zamestnávateľa (od 8/14 do 8/15).

budemmaminka
autor
23. feb 2015

dakujem velmi pekne za odpoved!!!cize ak to dobre chapem aj keby som na matersku sla az v roku 2016 a od augusta 2015 by som bola nezamestnana ale otehotnela by som este za trvania PP cize do augusta 2015 stale mam narok na materkse z prijimov z aktualnej prace ano?a to sa presne ako vyratava ak mozem poprosit,viem ze je to 65% z denneho vymeriavacieho zakladu ale neviem presne ako .a este otazka, cize praca predosla kde bol prijem nizsi sa nijakym sposobom do toho zaratavat nebude?dakujem vlemi pekne

dena1973
23. feb 2015

@budemmaminka Áno. Musíš otehotnieť ešte počas PP....nástup na materské by si tým mala stihnúť do 8. mes. po ukon. PP. Nástup na materské v ochrannej lehote podľa zákona je presne 6 týž. pred pravdepodobným pôrodom.
Výpočet: Súčet VZ za rozhodujúce obdobie delené počet odpracovaných kal. dní za rozhodujúce obdobie = 100% z toho 65% - materské na jeden kal. deň x počet kal. dní v mesiaci = výška materského za mesiac.

budemmaminka
autor
23. feb 2015

Ďakujem ti este raz velmi pekne,uz tomu rozumiem, uz mam len dve posledne otazky, co by sa stalo keby otehotniem az po skonceni PP cize uz by som bola evidovana na urade prace ked by som otehotnela, tym padom mi nevznika narok na materske?aj ked od roku 2013 by som mala odpracovane takmer 2 roky?
a dalsia otazka keby mi v auguste 2015 skoncil pracovny pomerv aktualnej praci a napr.oktober 2015 by som nastupila do inej prace a otehotnela pocas PP tam, ako by to s materskou vyzeralo potom?dakujem 🙂

dianaana
23. feb 2015

@dena1973 Ahoj, prosim mohla by si aj mne poradit? Zaujima ma to, lebo mame vysoku hypo a bojim sa, ako na tom budeme ked budeme mat male.
Pracovala som od r.2010 do oktobra 2014, potom som bola 3 mesiace na Urade prace (november, december,januar), a teraz od februara znova pracujem. Z coho sa mi bude ratat materska, ak otehotniem v najblizsich mesiacoch? Dakujem velmi pekne za odpoved🙂

dena1973
23. feb 2015

@budemmaminka
1. otázka: Ak sa stane, že otehotnieš po ukončení PP pomeru, tak nárok na materské nevznikne. Nestihla by si ochrannú lehotu.To že máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia, to je v poriadku, ale ďalšou podmienkou je PP resp. OL. Aby ti vznikol nárok na materské, tak by sa muselo obnoviť nemocenské poistenie (nové zamestnanie, DNP).
2. Otázka: Ak sa zamestnáš u iného zamestnávateľa, tak aby sa ti počítalo materské z príjmu od tohto zamestnávateľa musíš odpracovať najmenej 90 kal. dní (bez PN, OČR).

dena1973
23. feb 2015

@dianaana Nárok na materské by ti vznikol. Ak u terajšieho zamestnávateľa odpracuješ najmenej 90 kal. dní (bez PN, OČR...), tak sa bude počítať z príjmu od 2/2014 do mesiaca pred nástupom na materské.
Podmienku 270 dní nem, poistenia máš splnenú....

dianaana
23. feb 2015

@dena1973 Dakujeeem 🙂 A keby som otehotnela uz teraz, bez toho aby som do vtedy odpracovala 90 dni , a isla by som na rizikove, tak materska sa mi rata este z prijmu od stareho zamestnavatela? Ci aj z Uradu prace? DAKUJEM

dena1973
23. feb 2015

@dianaana Ak 90 kal. dní neodpracuješ a hneď by si išla na PN, tak príjem sa berie z r. 2014, za predpokladu nástupu na materské v r. 2015. Úrad práce sa do toho nezapočítava.

mirka115
23. feb 2015

ahojte.....prosím o radu.... 🙂 ....som zamestnaná 5rok. /nemarodovala som / .....a 8.9.2015 čakám bábo....chcela, by som sa opýtať či mám nárok na celú dovolenku /25dní/ a či sa mi to kráti....nastup na MD mám 28.07.2015 ....veľmi pekne ďakujem....🙂....../ alebo kde si to mám pozrieť...nech si to vytlačím zamstnávateľovi/...

domka104
23. feb 2015

@dena1973 ahojte, prepacte, ze Vam vstupujem do debaty, ale aj mna by zaujimalo, ako to je s materskou a narokom na nu. Od juna som pracovala na dohodu, v oktobri som u rovnakeho zamestnavatela dostala zmluvu. Rata sa mi do tych 270 dni nemocenskeho poistenia aj ta dohoda? Dakujem 🙂 a ak by som otehotnela, je viacmenej iste, ze by som sla na PN, budem mat teda narok na matersku?

dianaana
23. feb 2015

@dena1973 Hm. To je zaujimave.. u toho zamestnavatela predtym som mala lepsi prijem.. ale ked otehotniem do tych 90 dni, tak som este v skusobnej dobe a hned ma vykopnu ☹ A potom neviem z coho budeme zit... ach jo.

dena1973
23. feb 2015

@domka104 Dohoda sa tiež započítava do 270 dní nemocenského poistenia, keď za túto dobu za teba zamestnávateľ robil odvody na nemocenské poistenie (bola si nemocensky poistená). Nárok na materské vznikne ak PP trvá resp. vznikne v ochrannej lehote (OL pre tehotné 8. mes. po uk. PP). Môžeš byť aj na PN, ale vyššie uvedené podmienky nároku na materské musia byť splnené...

kodava2
27. mar 2015

ahojky, tak konečne viem termín pôrodu (november 2015) ale neviem si rady s materskou, všade niečo iné...prosím o pomoc....v roku 2014 som bola zamestnaná u zamestnávateľa ale nie celý rok. Len do oktobra 2014. Potom som bola na úrade práce(tam som doteraz) a mala som dohodu o vykonaní práce(tú mám aj doteraz). Tento rok asi už nebude žiadna zmena. Nárok na materské asi mám - 270 dní ale neviem či rozhodujúce obdobie bude rok 2014 - PP + dohoda alebo rok 2015 len dohoda. Asi by som tú dohodu mala ukončiť hm.....dik za pomoc

havana_frost
27. mar 2015

@kodava2 Od 1.1.2013 zamestnanci pracujúci na dohodu sú považovaní za zamestnancov na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a zdravotného poistenia. Takže nemocensky poistená si. Píšeš, že máš aj 270 dní poistenia. Takže nárok na materské máš. Ty sa pýtaš, z čoho sa ti vyráta. Nástup na materské máš cca v októbri 2015. Do nástupu stihneš pracovať viac ako 3 mesiace (bez PN a OČR) v ostatnom (aktuálnom) zamestnaní, takže materské sa ti bude rátať z tohto zamestnania (tejto dohody). A to z obdobia od jeho začiatku (nepíšeš kedy ti v 2014 začala tá dohoda) až do konca mesiaca predchádzajúcemu mesiacu, kedy nastúpiš na MD, čiže ak máš nástup na MD napr. 7.10. a dohoda ti začala v októbri 2014, tak rozhodujúce obdobie je október 2014 - september 2015. Bývalý pracovný pomer už nemá vôbec ako pripadať do úvahy.

kodava2
28. mar 2015

tá dohoda mi začala v októbri ale neviem či bude pokračovať. Vyzerá to tak že mi skončí v apríli hm.... a budem na úrade práce

havana_frost
30. mar 2015

@kodava2 Tak sa ti bude materské rátať z oktobra 2014 - apríl 2015. Potom môžeš ísť buď na podporu (ak máš nárok) alebo na PN a do nástupu na materské poberať aspoň marodku.

zuzana1202
30. mar 2015

Ahojte, prosím poraďte mi lebo už mám hlavu ako balón :P Od 01.04.2010 do 31.12.2014 som pracovala na trvalý pracovný pomer. Momentálne som v 14 tt tehotenstva. Od 01.01.2015 som evidovaná na úrade práce . Na materskú budem nastupovať cca v polovici augusta v tomto roku. Mala by som mať nárok na materskú?Prípadne ako by som to mohla docieliť , aby mi ten nárok vznikol. Zatiaľ sa mi prácu nepodarilo nájsť. ďakujem vopred za každú jednu cennú radu. 🙂

havana_frost
30. mar 2015

@zuzana1202 Ahoj, neviem presne ako to ti to vychádza, ale musela by si porodiť do 8 mesiacov od ukončenia nemocenského poistenia, aby si bola v ochrannej lehtote. t.j. najneskôr 31.8.2015, tj. otehotnieť si by si musela ešte počas trvania prac. pomeru.
Ak toto nespĺňaš, máš dve možnosti: 1. dobrovoľné poistenie (DNP) alebo 2. povinné poistenie ako zamestnanec. Pre druhú možnosť by si sa musela zamestnať. Ak by zamestnanie trvalo aspoň 90 kalendárnych dní (bez PN a OČR), tak by sa ti materské rátalo z tejto mzdy. Ak by trvalo kratšie (stačil by aj 1 deň), tak by sa ti nemocenské poistenie obnovilo, išla by ti nová ochranná lehota a materské by sa ti rátalo z predchádzajúcej mzdy (z celého roku 2014).
Ak nemáš šancu sa ani na 1 deň zamestnať, tak DNP. Ak by si si ho platila aspoň 26 týždňov - materské by sa ti rátalo z tohto vymeriavacieho základu, pričom sama si určíš, koľko budeš platiť. Zaujímavá informácia je aj, že počas PN odvody neplatíš. Takže ak sa prihlásiš z maxima a následne budeš PN na rizikovom, napríklad 26 týždňov, tak zaplatíš málo a materskú budeš mať maximálnu. Ak budeš mať DNP kratšie ako 26 týždňov, tak budeš mať materské z minimálnej mzdy (cca 250 €).

zuzana1202
30. mar 2015

@havana_frost dakujem Ti za odpovedb 🙂 🙂 , jedna pani na soc. mi povedela este ze ak na matersku nastupim 6-8 tyzdnov pred predpokladanym datumom porodu a spada mi to do tej doby 8 mesiacov narok by som mala mat. neviem ci je to teda naozaj tak.
A este otazka k tomu zamestnaniu sa je jedno uplne kedy sa zamestnam do nastupu na MD? cize aj keby sa zamestnam napr od 01.04.2015 aj ked len na 1 den tak sa mi materska bude ratat z vym. zakladu z roku 2014?

havana_frost
30. mar 2015

@zuzana1202 K tej prvej otázke ti neodpoviem, sama v tom nemám úplne jasne. Môj výklad je, že musíš aj porodiť do 8 mesiacov od ukončenia poistenia, aby si bola v ochrannej lehote. Ale už som čítala aj že stačí len nastúpiť na MD v tejto lehote (čo mne osobne nedáva zmysel), ale tak môže byť, nehádam sa. Nech ti to potvrdí aj niekto iný, @zalka.
K druhej otázke - áno, stačí keď sa hocikedy do nástupu na MD zamestnáš na 1 deň a materské sa ti bude rátať z roku 2014.

dena1973
1. apr 2015

@zuzana1202 Všetko závisí od toho kedy si ostala tehotná, či ešte v dobe pracovného pomeru, alebo už to bolo po ukončení PP... Ak si bola tehotná už v dobe prac. pomeru, tak ochrannú lehotu stihneš. Nástup na materské v ochrannej lehote musí byť presne 6 týždňov pred pravdepodobným pôrodom, ktorý určí gynekológ. Ak stihneš nástup na materské do 8 mes. po ukončení PP, tak nárok na materské ti vzniká...( stým, že nástup musí byť presne 6 týž. pred pravdepodobným pôrodom). Zrejme budú od teba na pobočke SP pýtať potvrdenie od lekára (gynekológa) resp. fotokópiu tehotenskej knižky, či tehotenstvo nastalo ešte pred ukončením PP.

@havana_frost Ochranná lehota pre tehotné (8 mesiacov) sa počíta od ukončenia PP do nástupu na materské. Len všetko závisí od toho, či tehotenstvo nastalo ešte počas PP, alebo až po ukončení PP.
Prečo sa ti to nezdá byť logické... 😉

zuzana1202
2. apr 2015

Dakujem kocky 🙂

havana_frost
2. apr 2015

@dena1973 Ďakujem dena. Ono "vznik dôvodu na poskytnutie materského" - je jediná definícia, ktorá sa o tomto v zákone dá nájsť. Vznikom dôvodu je samotný začiatok MD alebo pôrod? Logické sa mi to nezdá preto, lebo pokiaľ nastúpim na MD 8 mesiacov po ukončení poistenia, tak som otehotnieť mohla až po jeho ukončení. Teoreticky to môže vyjsť.

dena1973
2. apr 2015

@havana_frost No, teoreticky sa to dá stihnúť.... preto ak nástup na materské vychádza natesno (do 8 mesiacov), tak vtedy si zvykne SP pýtať potvrdenie od gynekológa, či tehotenstvo naozaj nastalo ešte v čase PP... 😉