Ako pribrať?

mariakr
9. jan 2012

Ahojte mamičky, nemamičky...každý sa tu baví o tom ako schudnúť po vianočnom čase, alebo po pôrode....no ja mám práve opačný problém....aj keď sa do sýtosti najem niekoľko krát denne aj tak nepriberiem....počas tehotenstva som síce pribrala 27kg, ale ked som porodila všetky kilá som zhodila do 3 mesiacov a to som nedržala žiadnu dietu, všetky kilá išli samo dolu...tak rada si prečítam Vaše názory a rady ako môžem pribrať...🙂)dakujem za všetky typy 🙂

kralicica
9. jan 2012

nepises, ci dojcis, pretoze dojcenie je pre mnohe matky velmi fyzicky vycerpavajuce. ja som za rok dojcenia schudla az na podvahu. ak nemas ziadny zisteny fyziologicky problem (stitna zlaza a pod.) ci metabolicku poruchu (Celiakia, intolerancia laktozy atd.) tak potom bude najlepsou radou len jest viac alebo prijat svoje telo take ake je. samozrejme, ak ti tvoja vaha nesposobuje zdravotne komplikacie (chudokrvonost, anemia, unavovy syndrom, nevolnosti...). niektore zeny su geneticky predisponovane na nadvahu, niektore na podvahu. aj take telo sa da posilovat, cvicit (nie kvoli chudnutiu ale spevneniu svalstva) a tak naberat svalovu hmotu. rady tipu "nažer sa slaniny" nechaj radšej bokom a uvedom si, že pribrať sa dá práve zdravou stravou plnou mliečnych výrobkov, pečiva, mäsa, ovocia i zeleniny vo vyváženom množstve. tak či onak, dala by som si na tvojom miesto skontrolovať štítnu žľazu, prípadne sa objednala ku gastroenterológovi, aby vylúčili prípadné zdravotné problémy.

trdielko149
9. jan 2012

ahojte ja mam tiez tento problem od utleho detstva mam podvahu,som anemicka,som aj nizka, v tehotenstve som pribrala 9 kg a domov z porodnice som prisla na tej istej vahe ako pred otehotnenim vsetko som nechala v porodici 😀 kojila som kratko,dcerka ma dnes uz 2 roky 3 mesiace,pri vyske 159 cm mam 42 kilogramov 😒 vaha mi sposobuje to co pises@kralicica -unavovy syndrom,nevolnosti,som aj chudokrvna no pritom sa stravujem "normalne" v jedalnicku mam aj pecivo,aj mliecne vyrobky,maso, zelenina,ovocie,vsetko sa najde na tanieri...bola som na vselijakych vysetreniach ale zrejme je to genetika v nasej rodine nebol nikdy nikto "tucny" od prababiciek az po mna sme vsetci chuducky ...niekto si povie ze aka som hlupa ze si nevazim ze som chuda ked su ine problemy s vahou ale verte lahsie sa chudne nez pribera!! Ďakujem

rischina
9. jan 2012

@mariakr Tiež mám podobný problém. Musela som vymeniť celý šatník aj o dva čísla menšie veci. Možno to je génmi, ako píše "kralicica". Moja mama, keď mala mňa (ako štvrté dieťa), schudla na 45 kg. Ja mám zatiaľ o čosi viac. Kojila som do 11 mesiacov, teraz už druhý mesiac nekojím - uvidím, či niečo naberiem. 😒

tiffanka
9. jan 2012

@trdielko149 ...chápem ťa... ☹ Rada by som ti dala z mojich kíl...aspoň 5 😢 A jesť ti chutí? Vminulosti bol taký prostriedok na priberianie, že Pangamín..neviem, či má nejaké vedľajšie účinky... to ma teraz len tak napadlo..je to proste myslím B vitamín... Neradila si sa so svojou Dr.?
Toto som našla:
http://www.docsimon.sk/tovar/pangamin-b12-vital...

p4
9. jan 2012

jej,ahojte baby, som fakt vdacna za tuto temu. momentalne som po testoch na stitnu zlazu,ktora sa nastastie nepotvrdila,ale tak ci tak dost akutne potrebujem pribrat. po porode som do pol roka schudla 31 kil. vsetko mi je velke a furt pocuvam,aka som vychrtla. ze az nezdravo. ☹ keby fakt existovalo nieco co zarucene zaberie,lebo ja sa napchavam este aj o polnoci.

p4
9. jan 2012

@tiffanka o tych kvasniciach som pocula a chvilu som ich aj brala,ale nemala som pocit ze som pribrala. ☹

halienka
9. jan 2012

@mariakr ja som podobný prípad, v podstate od malička vychudnutá, cca ako 20 ročná som prešla všetkými možnými vyšetreniami, všetko negatívne, uzavrelo sa to, že to je jednoducho genetika - aj moja mama je chudšia, aj keď nikdy nebola až tak ako ja. Čo čert nechcel, v 24 rokoch som ochorela aj na chronické tráviace ochorenie a tým pádom to už bolo úplne zabité. Je tad nejem nejaké veľké množstvá, ale aj keď mám obdobie, že "žeriem" ( pred menzesom, šak to poznáme) tak mi to nijako nepomôže, nepriberiem ani kilo. V tehotenstve som pribrala iba 10 kg, za 2 mesiace som bola späť na pôvodnej váhe, a čo horšie keď mal malá cca rok, tak som schudla ešte ďalšie 3 kilá, pretože ona začínala chodiť a to sme celé dni od rána nerobili nič iné len chodili, nesadla si na zadok ani na 5 minút. Až teraz keď má 2 roky sa mi podarilo za posledné 4 mesiace nabrať 2,5 kg, no myslím, že vďaka tomu, že už tak nebeháme, jednoducho už nemám taký výdaj energie. A to je to jediné, čo u mňa zaberá, ako sa vraví aj pri priberaní, celé je to o príjme a výdaji energie, ak chce niekto schudnú, je treba aby jedol menej a viac sa hýbal, u mňa na priberanie zaberá opak, jesť viac ak sa dá a menej sa hýbať 😀 aj to len po určitú akoby geneticky stanovenú hranicu (cca 46 - 48 kg), tú už neprekročím nech robím čokoľvek 😝 možno keď budem staršia a spomalí sa mi metabolizmus. Len to aby som mala čo najmenší výdaj energie sa nedá moc ľahko dosiahnuť, keďže teraz mám malé dieťa a predtým zas v robote sa proste človek hýbať musí, aj o domácnosť sa musím starať 😝 😀 Takže vyložiť si nohy a nič nerobiť sa mi podarí len málokedy, snáď iba vtedy ke´d má muž dovolenku a pomôže mi s malou aj v domácnosti. Nuž čo, ja už som sa s tým vcelku zmierila, problém ale robia hlavne ľudia okolo, jednoducho mnohí z nich si neodpustia hlavne v lete poznámky typu: Jéžiš, ty už priber, veď ti trčia kosti! Alebo niečo podobné 😠 A niektorí mi to povedia rok čo rok, aj keď ma už poznajú napr. 15 rokov. A mňa už nebaví na takéto reči odpovedať, nebodaj vysvetľovať, alebo to dokonca brať po 300x z humorom a úsmevom. Len takýto ľudia mi to furt pripomínajú a kazia mi trebárs dobrý pocit z leta, lebo keď výndem von, tak sa tam vždy s niekým stretnem a vždy sa nájde niekto, kto ma nezabudne upozorniť, že som chudá. Inak by mi to ani neprišlo a nespôsobuje mi to inak nejaké iné problémy.

tiffanka
9. jan 2012

@p4 možno sa to až po čase prejaví...

trdielko149
9. jan 2012

@tiffanka mne to zial nepomohlo ten pangamin je na chut do jedla a tu ja mam to mi ver 🙂 jedna znama mi poradila ze vecer pri telke jest chipsy ze z toho priberiem a to ja viem ale nemienim sa napchavat takymto nezdravym sposobom 😝 chcem papat zdravo a pribrat ..ani vianocne kolaciky a vianocna kapustnica a celkovo vianocne prejedanie sa mi nepomohlo ani deko nemam navyse zato kamosky na mna valia zo vsetkych stran ako cez sviatky popriberali aj 5-7 kil jooj bodaj by aj ja tak pribrala hned by som vyzerala zdravsie!ked som bola v prvom trimestri tehotenstva som pekne pribrala,brusko az tak nevidelo este no taka som pekna bola taka "normalna" aj prsia sa zvacsili,aj boky,aj do tvare som bola gulatejsia a dobre som sa citila to som mala cca 48 kg ... teraz na mne vsetko na mne visi a uznajte XS mi je velke! 🙄

sass158
9. jan 2012

... tak toto je aj môj večný "problém"... pri výške 175 cm mám len 55 kíl... a to už som teraz na tom v podstate "dobre" :D... v tehotenstve som pribrala 16 kíl...ale po pôrode šlo všetko rýchlo dole, možno aj preto , že som bola po sekcii... jesť mi chutí, aj keď naraz nedokážem zjesť nejaké veľké množstvo,,, stále niečo zobem 🙂
Reči typu "pre boha , aká si chudá , rob niečo so sebou , čo ti nedávajú najesť? ", tak tie už ani neriešim.
Asi to mám genetické, v našej rodine snáď ani nikto netrpí nadváhou.Niekedy som to stále riešila a trápila sa preto, teraz je mi to už jedno. Cítim sa dobre , aj keď možno nemám "cici , či rici " :D... ale aspoň nefučím ak mám výjsť peši na tretie poschodie 🙂))...

tiffanka
9. jan 2012

@trdielko149 snáď,keď pocituješ únavu, bolo by dobré ti brať niečo proti tej anémii..a snáď sa s tým niečo vyrieši...možno nepriberieš, ale budeš plná sily a energie...ani ja by som sa takými somarinkami nenapchávala, aj keby to bola jediná možnosť pribrať...radšej byť tak na tom ako teraz, so zdravšími jedlami..len rvavím, aby si bola po zdravotnej stránke ok...to železo dokáže narobiť šarapatu...viem podľa seba...človek nevládze, chce sa mu spať...či si sa už na chudokrvnosť liečila a vyliečila?

p4
9. jan 2012

@tiffanka urcite to este raz vyskusam. 🙂

trdielko149
9. jan 2012

@tiffanka zelezo si musim stale doplnat 😉

tiffanka
9. jan 2012

@trdielko149 a necítiš sa lepšie ani napriek tomu... ☹ tak neviem...ak mi niečo napadne, dám ti vedieť 😉

interklinik_martina
9. jan 2012

@mariakr Priberanie je veľmi zaujímavá téma. Pokiaľ sa už dlhšie snažíte a celkom bezúspešne, často sa za problémom pribrať a zdravo sa cítiť (a aj tak vyzerať) skrýva nefunkčné trávenie. To býva spojené s tzv. potravinovou intoleranciou. Najčastejšie sa potom vo vyšetrení krvi zistí, že je príčinou nejaký druh obilnín...hlavne múky. Upozorňujem, že sa nemusí vždy jednať o tzv. celiakiu (intolerancia na lepok). Častejšie je to len neznášanlivosť pšeničnej resp. ražnej múky. Alebo aj niečo iné z bežne konzumovaných potravín....
Takisto môže prispievať nevyvážená strava najmä s malým podielom bielkovín.

little84
9. jan 2012

ahojte,tak ja mam tiez tento problem,od porodu len chudnem...pred otehotnenim som vazila 45 kil,to bola roky moja stala vaha.potom som pribrala asi 15 kil,10 ostalo hned v porodnici a teraz ma dcerka 5 mesiacov a ja mam uz len 42 kil,pri vyske 167 cm..vsetci mi hovorili ze svoje oblecenie spred tehotenstva si uz viac neobleciem a mali pravdu,len z trocha ineho pohladu,vsetko totiz zo mna pada dole 😅 bojim sa aby som neprisla o mlieko,dcerku dojcim a chcela by som co najdlhsie..

interklinik_martina
9. jan 2012

@little84 Na vaše chudnutie by bolo potrebné sa pozrieť dôkladnejšie podľa jedálnička. Možno máte príliš rýchle spaľovanie a malý príjem energeticky bohatej stravy. Pri kojení je treba zohľadniť, že sa mierne navyšuje príjem v strave. Mala by ste sa pravidelne stravovať, vyvážene. Nezabúdajte na seba napriek všetkým novým materinským povinnostiam... Keby chudnutie stále pokračovalo, vyhľadajte lekára. Prípadne si nechajte zistiť, či netrpíte potravinovou intoleranciou, ako som o tom písala.

mariakr
autor
9. jan 2012

@halienka no to máš pravdu...ja tiež na každom kroku počúvam, aby som pribrala, aké mám chudé nohy a pod....to v lete ani radšej na kúpalisko nejdeme, aby som tam ostatných nevyplašila 🙂 , tiež som mala všetky vyšetrenia spravené, všetko samozrejme negatívne,..pochybujem že v našej rodine je to dedičné, nakolko moje sestry a maminka majú postavu trocha viac baculatejšiu k ich výške...to iba ja som také malé chudé...a to som inak ani po pôrode nekojila a kilá išli dolu moc rýchlo...človeka to aj hnevá, pretože s kilami stráca aj prsia a najviac ma zarazilo, ked oblečiem v skoro 30 rokoch po mojej 12 ročnej neterke veci, ktoré sú jej malé 🙂

jankohrasko
9. jan 2012

@mariakr ahoj, ja som mala ten isty problem. Pocas tehu som pribrala 28 kg. Vsetko ok. No po porode som zacala strasne chudnut. Mala som o 4 kg este menej ako pred tehu. Nakoniec mi zistili 5 mesiacov po porode, vazila som 46 kg, problem so stitnou zlazou - hyperfunkciu, hned som musela prestat kojit. Po 1,5 roku liecby uz mam celkom v poriadku vysledky. Urcite chod lekarke, nech Ti spravi aspon testy, drzim palceky.

xenia23
9. jan 2012

caute baby ja tiez nemozem pribrat a mohla by som pojest krizom krazom a nic nepriberiem. ked som otehotnela mala som 46 kg (inak tuto vahu mam asi tak od 15-ich) a pribrala som 18 kg, potom vsetko po porode islo do 3-och mesiacoch dolu a teraz mam okolo 47 kg

halienka
9. jan 2012

babky, no som rada, že nie som sama s týmto problémom, lebo ono fakt dopátrať sa v tomto nejakých informácií je ťažké, všade sú len rady na chudnutie ale nikde na priberanie, móda pre moletky tiež existuje, ale pre vychudnuté nikde nič 😀 Ja by som veru privítala aj nejaké rady od teba @interklinik_martina v tom zmysle, že poradiť ktoré potraviny alebo aká strava je taká energetická a kalorická "bomba" no zároveň aby sme si tým nedoničili zdravie. Proste čo tak najviac uprednostňovať v tom jedálničku. Možno aj tie jedlá nejako nesprávne kombinujeme alebo čo. Ja osobne sa poteším každému kilku navyše 😵 Mne kedysi lekárka predpísala aj B12 1000mg injekcie, ale bohužial, po troch dňoch musela prestať pichať, bo sa mi vysypali ruky a zošúpala sa mi úplne koža, takže to mi tiež nemalo ako pomôcť. Teraz si občas kúpim B-komplex, na ten reakciu nemám, tak ten si dávam, a železo tiež občas musím, aj ja mávam anémiu. Inak ja som mäsový typ, priznám sa, že aj údeniny mám rada, ale zas sa snažím to nejako nepreháňať.
@interklinik_martina ešte som sa chcela spýtať, ak by išlo napr. o tú potravinovú intoleranciu obilnín, tak čomu sa treba vyhnúť a čo môžem ako náhradu za to jesť? By som možno skúsila tak na 2-3 týždne vysadiť, či by som nevydela nejakú zmenu. nemuselo by konkrétne u mňa ísť zrovna hneď o pribratie, ale ja mám aj tie tráviace problémy, možno aj to by sa zlepšilo. 🙂

interklinik_martina
9. jan 2012

@halienka Pokiaľ si chcete vyskúšať úpravu jedálnička bez testov a zistiť, ako to pomôže dám niekoľko tipov z praxe 🙂...
Obmedzte najskôr pšeničnú múku. Ale pozor, je všade! Chlieb, pečivo, koláče, cestoviny, musli, údeniny, cukrovinky...Alternatívou je múka špaldová, pohanková. A celkovo menej chleba.
Treba pridať veľa vlákniny - ideálne zelenina, strukoviny, ovs. vločky. So zeleninou nešetriť, možete ju jesť prakticky neobmedzene, celý deň aj večer!
Často škodia vajíčka. Ale to nie je len otázka typicky vaječných produktov ala praženica či vajce natvrdo. Vajcia sú vo všetkých cestách...cestoviny...majonéza atď.
Takisto mlieko a mliečne výrobky. Oveľa vhodnejšie je občas zaradiť kozie syry, tofu, sójové mlieko...

Môžete vyskúšať hľadať sama, čo vám škodí. Ale je rýchle a presné si dať spraviť test. Je to investícia do zdravia a do vitality...do psychickej aj fyzickej pohody. Vďaka tomu sa človek naučí zásady, ktoré sú dlhodobo prospešné. A pre aplikovať sa to dá v pohode v primeranej forme pre celú rodinku, verte mi 🙂.

rybka77
9. jan 2012

No,myslela som si ze som ojedinely pripad,ale som prekvapena kolko nas tu je. Ja som pocas tehotenstva ribrala iba 5kg,co je malo. Po porode som vazila este memej ako som mala predtym. Dodnes to nejak nemozem dohnat a za svet sa na mna nic nelepi. Stitna zlaza a ostatne testy su ok. Tak neviem,asi priberiem az v prechode ako moja mama 😝

mariakr
autor
9. jan 2012

Baby no tak to som rada, že ste sa tak rozpísali....ja som si myslela, že tu budem sama... 😉, mna to hnevá najmä kvňli ostatným ludom, pretože si hádam myslia, že mám doma zakázané jesť...a naozaj sa mi stále nechce každému vysvetlovať a počúvať z každej strany a prečo si taká chudá..ty si chorá? a fakt ti nič nieje?..no mám sa dobre aj výsledky u dr na štítnu žlazu som mala dobré..neviem možno je to naozaj aj zo stresov...čo myslíte?

ria_zuzolova
9. jan 2012

Podobná téma tu už je: https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/ako-pribrat/
Držím Vám palce. 🙂

lizatko1009
9. jan 2012

pridam sa k tebe, tiez potrebujem pribrat, pocas tehu 25kg hore a teraz mam 42kg a 165cm, potrebujem aspon 5kg hore, ale nie na brucho.

halienka
9. jan 2012

@interklinik_martina ďakujem za radu, možno vyskúšam len tak orientačne a uvidím...
Ešte by som ťa poprosila tu za nás všetky vychrtlinky 😀 nejakú radu na potraviny z ktorých sa dá pribrať (odhliadnuc od potravinových intolerancií)? Lebo z takej zeleniny sa nám to asi moc nepodarí...
@mariakr môže byť aj zo stresov, ale ak to už máš niekoľko rokov alebo od detstva, tak to asi stresmi nebude.
Inak babky, my ešte na strdnej sme z jednou kámoškou tak veľmi chceli pribrať, a niekto nám poradil každý večer tuším orechy a chlieb? Už presne neviem, viem len, že prvý večer to bol jeden orech, druhý večer 2 orechy a tak až po desať a potom naspäť, no a vždy k tomu ešte jeden ovál chleba 😀 teraz mi to príde vcelku dobrá somarina ale vtedy sme to poctivo robili, ale pribrať sme aj tak nepribrali 😀

mackos
9. jan 2012

🙂

lizatko1009
9. jan 2012

@halienka ja skor davam prednost zdravej strave a jedlo si vyberam a rozmyslala som aj nad tym, ze si kupim gajner a zacnem cvicit 😀 a mozno zajtra skocim aj ku lekarke, aby mi pichali B12, ze vraj su dobre na pribratie.

bobsent
10. jan 2012

som rada že je tu aj takáto téma! už ma nebaví počúvať odsudzujúce reči stále o anorekticky vyzerajúcich kostlivcoch-keď som sama taká,a nemôžem za to.
pri výške 175 som nikdy nemala viac ako 55kíl. aj to len "za mlada" 😀 takže okolo 50 mám normál hmotnosť.som žrút od prírody veľa a veľmi často potrebujem jesť. v tehu som pribrala 6 kíl a po pôrode som počas kojenia a odsávania klesla na 43 😠 cítila som sa extrémne slabá aj nohu dvihnúť mi robilo problém a k tomu živé dieťa...úplne som sa vysilila a snažím sa dať dohromady.
teraz som asi pribrala ale radšej sa nevážim.
pijem gravimilk aj keď už nekojím a teraz mi bolo poradené užívať maltodextrín-taký prášok predávajú ho v obchode pre kulturistov 😀
nemáte s ním skúsenosti?