Nekonečný kašeľ

katarinka33
8. nov 2011

Dobrý večer, rada by som porosila o radu pani doktorka. Mám dcéru so slabou imunitou liečenou na imunoalergológii, užívame Xyzal, Broncho vaxon a Livostin, od septembra dcéra pokašlievala, bola preliečená Supraxom -mali sme streptokoka v nošteku, kašel sa stupňoval a striedal z dráždivého na mokrý a naopak, najviac kašlala von, pri námahe a v chlade, lenže kašel sa stále zhoršuje a počuť chripot na dýchacých cestách, , dcára vlastne kašle už aj cez deň, kašle mokro a ťažko oddŕha,je stále zachrípnutá, rontgenom vylúčili zápal pľúc a moja detská lek. ma poslala späť k imunoalergológovi s pravdepodobnou diagnózou astma, doktor bez odberu krvi a bez akéhokoľvek iného vyšetrenia astmu v prvom št. potvrdil, nasadil liečbu Singulair na 3 mesiace a Erdomed na 10 dní, je 4 deň ako ho papáme a mne sa javí že je to horšie. Moja otázka je prosím-je normálne stanoviť diagnózu tak vážnu ako asta bez vyšetrení a moja druhá -je v poriadku keby som požiadala moju detskú lek. aspoň o nejaké CRP, alebo výtery z hrdla, z nosa, vyšetrenie spúta? Myslím či je niečo také pri kašli a bolesti na hrudníku vlastne potrebné. Mne sa totiž nepáči že vôbec nevylúčila iné ochorenie a neurobila žiadne vyšetrenia, malá je inak celý čas bez teploty a zápalu hrdla.Ďakujem Vám pekne

adrianas
8. nov 2011

Ahoj. Okrem liekov pouzivas na kasel aj domace recepty? Nam pomahaju, moje deti maju oslabenu imunitu a casto su chore, astmu nemaju. Cibula s medom, tymianovy odvar, cesnak, prvosienkovy caj na vykasliavanie aj ine bylinkove caje, vela ovocia a zeleniny, vit. C, teply zabal z masti(kacacej/ husacej/bravcovej) na hrudnik, echinacea, vyslahane surove vajicko zaliate cajom s medom na zachripnutie...Drzim palce.

katarinka33
autor
9. nov 2011

@adrianas , ahoj áno väčšinou skúšam bylinky - prvosienkový čajík pijeme i majoránkový, cibula s medom to áno, dokonca i hedelix sme využívali, probiotiká v podobe kyslého mlieka , ale ten zábal z masti musím skúsiť,tiež to vajíčko nepoznám, doplňujem i vitamíny k ovociu C 100mg, ja vlastne sirupy od kašla na chcemickej báze Sárke ani nedávam lebo od mala stále niečo užíva tak sa stránim kým sa dá, len asi nám to prerastá cez hlavu a vlastne trochu pochybujem o postupoch našej pani doktorky, ďakujem za radu

vefi89
9. nov 2011

@katarinka33 ten zábal odporúčam i ja 🙂 dávam mu to vždy, keď má soplík, aby mu nezatekal, a ak aj zatečie, pekne ho vykašle 😎 😎
určite by som zašla za Dr. a žiadala si vyšetrenia, minimálne výter, a možno aj KO by som dala spraviť.. CRP si myslím, že je zbytočné, keď píšeš, že má slabú imunitu, lebo imunitu nevyliečiš ATB ... ale v tomto sa možno mýlim, ak áno tak si to uznám 😅
(ja som mala tiež pokosenú imunitu, 6 rokov som žila na liekoch, a chorá som bola non stop, dva dni v škôlke a mesiac doma, a takto stále dokola.. nakoniec mi dali gamaglobulín a odvtedy klop-klop 😉 )
@adrianas nie som si istá, a chcem sa spýtať... bylinky sa smú dávať aj pod tri roky?? niečo sa mi marí, že som o tom započula, myslím som sa vtedy konkrétne pýtala na šalviu

katarinka33
autor
9. nov 2011

@vefi89 som myslela to CRP sa mi to javí ako zapálená trubica bez bolesti hrdla ,zistiť zápalové hodnoty len ja tiež neviem...konečne sa nám dnes po mesiaci aspoň začal púšťat soplík-teda chorá je určite, mne stále tvrdia že je to astma, idem skúsiť zábaly 🙂) 🙂 🙂 🙂 ďakujem

vefi89
9. nov 2011

@katarinka33 ach tak 🙂 no neviem, ja by som dala spraviť radšej ten KO.. tam ak má vysoké leukocyty, tak nebude to v poriadku..
napríklad u nás DR CRP ani nemá.... alebo ho tak dokonale tají 😀 😀 a ATB predpisuje len keď sa mu kýchne 😠 😠

kila
9. nov 2011

@katarinka33 nemôže to byť chronický kašeľ, nemali ste vírusovú infekciu ktorá to spustilaľ? Aj moja dcéra kašlala 3 mesiace a všetky vyšetrenia mala v poriadku. Pred tým prekonala obyčajnú vírusovú infekciu (nádchu a kašeľ a bez teplôt). Tu je o tom viac:
http://www.choredieta.sk/index.php/caste-proble...

zajaciq
9. nov 2011

@katarinka33 kedy jej to zacalo, v ktorom mesiaci? a co tak dat vacsie davky vitaminu C ? 500mg , gram... podla tolerancie? 100mg je nic

zuzana581
9. nov 2011

Ahoj. Moja dcéra mala ako trojročná taký dlhodobý kašel. Nič čo jej dali jej nezabralo. Mala ho aj dobré dva mesiace. Išli sme na liečenie, kvôli silným a častým laryngitídovým záchvatom a na tom liečení jej zistili, že prekonala chlamýdiovú infekciu dýchacích ciest. Potom jej liečili priamo to a kašel konečne prešiel. Tá infekcia sa vôbec neprejavovala ako zápal plúc, alebo priedušiek. Ani hrdlo zapálené, ani horúčky, nič. Až v liečebni urobili nejaké komplexné vyšetrenia a tam na to prišli.

adrianas
9. nov 2011

@vefi89 Urcite su nejake obmedzenia na bylinky, hlavne co sa deti tyka a urcite by sa nemali podavat dlhsie ako 4 tyzdne. Ja vsak nie som odbornicka na bylinky. Moje deti piju hlavne vodu, najmladsia mi doteraz akekolvek caje odmietala, ale uz ich pije, samozrejme musia byt osladene medom. Ja som im prvosienkovy caj davala namiesto mucosolvanu ako liek, pili ho 8 dni. Myslim si, ze dietatu viac uskodi chemicky sirup na vykasliavanie ako bylinkovy caj.

sirell
9. nov 2011

vysetrenie ORL ste absolvovali? dcera min. rok tiez dlho kaslala, sice nie az tak ako tvoja. tiez bez horuciek, bez zapaleneho hrdla. ma oslabenu imunitu liecenu na imunoalergologii. isla som k dr. nech nas posle na ORL alebo na plucne. a na ORL jej zistili zvacsenu nosnu mandlu, ktora sposobuje ze hlieny jej nejdu von z nosa, ale zatekaju a preto kasle

mucosolvan_junior
9. nov 2011

@katarinka33 Mila mamicka, nakolko vysetrenia boli robene pred dvoma mesiacmi, doporucila by som zopakovat vytery z hrdla a nosa, ako aj krvne testy na vylucenie cierneho kasla, infekcie sposobenej chlamydiami alebo mykoplasmou . Nepisete, ci vasa dcerka absolvovala aj vysetrenie ORL kvoli vyluceniu zvacsenej nosnej mandle. Bola dcerka ockovana proti streptoccocus pneumonie(Prevenar?) resp. kedy? Kolko ma rokov? Neboli ste v lete v zahranici na dovolenke letecky? Nepisete, ci bola u dcerky robena spirometria alebo funkcna diagnostika pluc.

katarinka33
autor
9. nov 2011

Ďakujem za odpoveď pani doktorka, som právom nahnevaná, ani ORL nebolo robené nič ani pľúcne ani spirometria, nosnú mandľu máme von, v zahraničí sme neboli a moja mamka si spomýnam sa preliečuje pravidelne na chlamydie každý polrok, dcére sa zhoršuje a veľmi sypí na dýchacích cestách hlavne pri plači a smiechu.Ja zájdem za pani doktorkou a asi si prvý krát vypýtam vyšetrenia sama, doteraz som nemala problém ale hlavne sa bojím o dcéru . Má 4 roky a prevenar sme si vtedy ešte zaplatili bola očkovaná už v prvom roku života. ďakujem za radu. Katka

katarinka33
autor
9. nov 2011

@zuzana581 Ďakujem za radu,už sa nedám odbyť a žiadam o kompletné vyšetrenie dieťaťa, matka sa lieči na chlamýdie dlhodobo čiže je tam možnosť že to chytila.

zuzana581
9. nov 2011

@katarinka33 No tak to je potom určite jedna z možností. Prajem skoré uzdravenie.

elinka27
9. nov 2011

@mucosolvan_junior moj syn bude mat 4 roky, uz od cca dvoch rokov mava problemy s dychacimi cestami.Zacina sa to beznou nadchou a prerastie to nekonecneho kasla. Bol ockovany Prevenarom, chodime kazdy rok do kupelov.Rok Bral Flixotide a v akutnom pripade Ventolin, Raz ma zachvat kasla a museli sme dat Medrol a volat zachranku, Neskor boli inhalatory vysadene a dlhodobo sa liecil Singulair potom Ribomunyl. Diagnoza znie obstrukcna bronchitida s priznakmi astmy. Znamena to, ze ma astmu?Nikto nam to poriadne nevysvetlit, vcera mal zachvat opat, nevladal sa nadychnut. Ale nic ine nedostal len Stoptussin 3x denne(davala som predtym mucosolvan ale odporucili mi ho vysadit, vraj podporuje vykasliavanie, a on potrebuje len hliene uvolnit)2x denne 2 vstreky Ventolin a 2x 10kv Zodac. A este sa obavam toho Ventolinu, lebo som citala, ze by sa nemal davat takym malom detom vo velkych davkach.

katarinka33
autor
9. nov 2011

@kila ďakujem za link, určite si to prečítam, prekonali sme liečenú len bakteriálnu infekciu pneumokoka , potom chvíľu kľud pár dní a odvtedy sa to pomaličky zhoršuje

katarinka33
autor
9. nov 2011

@zajaciq , len ja si už nemyslím že je to len o vitamínoch, okrem stovky Cčka a ovocia zeleniny sme pred 2t. nasadili multivitamíny z lekárne, ktoré dopĺňajú dávku, ale ďakujem 🙂 🙂 🙂 už čakám ny vykysnutú kyslú kapustu 🙂 🙂 🙂

katarinka33
autor
9. nov 2011

@sirell dcéra má od februára mandľu von, všetko sa polepšilo, nádchy sme nemali a vlastne ani doteraz, len dnes sa to trochu spustilo tak sme dali sinupret či pomôže, inak väčšinou bez nádchy len alergická trápi

katarinka33
autor
9. nov 2011

@kila a dostali ste sa z toho? ako?

stefit
10. nov 2011

@elinka27 my mame presne to iste story, ventolin nam vzdy pomoze...obstrukcna bronchitida s priznakmi astmy, tak neviem ako to bude pokracovat, ako budeme rast,ale sme citlivy na zimu, ani prechladnut nemusime ☹

zajaciq
10. nov 2011

@katarinka33 len nikto netvrdi, ze je to len o vitaminoch. ale nejake multivitaminy a ovocie veci tiez nezachrania. Navyse z lekarni miesane multivitaminy obsahuju vela chemie a zbytocnych latok, na ktore moze byt clovek alergicky. Davas aj vitamin D kazdy den? Je zivotudolezity pre kazdehom ked nesvieti slniecko. A vysoke davky vitaminu C vedia naozaj pomoct. pytala som sa aj na to, kedy sa vam choroba vyskytla, to tiez moze dost napomoct pri diagnostike, pretoze spustacom moze byt vselico.. Drzim prsty pri stretavani naozajstnych odbornikov. TU je tema o Cecku https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/

kila
10. nov 2011

@katarinka33 dcérka sa z toho dostala ani neviem ako, teraz sa to začalo znova a zase neviem čo robiť... Vtedy mi nakoniec poradili nedávať jej mlieko a mliečne výrobky, tak som jej kupovala ryžové mlieko s vápnikom v DM a bola som presvedčená že pomohlo to, lebo po týždni úplne prestala kašľať. Ale teraz zase pije ryžové mlieko a nepomáha, možno len toľko že v noci konečne nekašle.

kila
10. nov 2011

@mucosolvan_junior Pani doktorka rada by som vypočula aj vašu radu. Moja dcéra má teraz 3,5 roka a na jar prekonala vírusovú infekciu, po ktorej jej zostal suchý kašeľ a kašlala aj v noci. Boli sme na RTG pľúc, aj hlavy, na ORL vyšetrení, zobrali jej krv, stery z hrdla a nič nenašli. Ako bábätko bola očkovaná Prevenarom. Kašlala 3 mesiace, vyskúšali sme všetky sirupy, kvapky, domáce recepty, nič nepomohlo, prestala kašlať skoro zo dňa na deň a netuším prečo. Podľa našej pediatričky to bol chronický kašeľ. Teraz dcérka mala zase vírusovú infekciu a zase sucho kašle, našťastie teraz v noci nie. Ale nebola by som rada keby zase kašlala tak dlho, navyše robí nám to problémy teraz už aj v škôlke, čo zaberá pri chronickom kašli?

katarinka33
autor
10. nov 2011

@zajaciq ďakujem určite si link pozriem, začalo to v septembri, dnes sme ale kôli zhoršeniu stavu dostali inhalátory na priedušky a vybojovala som odbery krvi na vylúčenie alebo potvrdenie bakteriálnej infekcie hneď zajtra, D nedával dcéra má 4 roky je predsa zahrnutý vovyváženej strave. snáď sa to niekam pohne

elinka27
10. nov 2011

@stefit no my to mame od oktobra do aprila non-stop. VSetky testy na alergie negativne, bunkovu imunitu ma vraj vybornu. A stale permanentne ma nadchu, z toho kasel a zachvaty.

tinki
10. nov 2011

@elinka27 ahoj, a nemôže mať alergiu na mlieko? Aj moja to má, kým sme na to prišli, tak sme non stop užívali rôzne sirupy a kvapky na kašeľ a stále len v noci zahlienená, dusilo ju a furt nádchy..

katarinka33
autor
10. nov 2011

@tinki nemyslím, ako malá mal len intoleranciu na bielkovinu KM ale do 2 rokov sme sa stým popasovali a robili aj testy a alergia na potraviny ani mlieko zatiaľ nie je , hm u nás je paradox že v noci je ticho ,ako zaspí nekašle, a vlastne nemá poriadnu nádchu, ráno sa zobudí, vstane z postele a začne,alergológ tvrdí že pri zrýchlenej činnsti dychu a tým priedušiek sa namáhajú a kašle , vadí i vlhko, studený, vzduch, moc teplý napríklad, keď behá či skáče, dnes mi povedali že astmu spustil nejaký poriadny vírus čo zasiahol priedušky, dnes sme dostali spreje na astmu ale ja stále dúfam a nejak neverím, hľadám príčinu..do prvej jesennej choroby nám nič nebolo,len bežné alergie..

tinki
10. nov 2011

@katarinka33 ahoj, no tak to je ten paradox. Naši lekári ešte nevedia, že intolerancia bielkoviny KM nie je. To má napísané v karte aj moja malá. Ja som si však pozisťovala od rôznych iných lekárov, zväčša z čiech a tí mi potvrdili, že niečo ako intolerancia BKM neexistuje. Ak je problém s mliekom, je to alergia. Ak nie je problém, tak neni nič. A ako ste sa pasovali s týmto problémom? Ja viem,ťažko si vieme pripustiť, žeby to tak mohlo byť, ale väčšinou to tak je. Navyše krvné testy neukazujú alergiu v krvi. Je ťažko na základe krvných testov zistiť, či dieťa má alergiu na mlieko alebo nie.

kaja73
10. nov 2011

@tinki Co sa tyka mlieka tak je aj intolerancia ale na laktozu-tam zas nie je alergia a na bielkovinu kravskeho mlieka je zas alergia.
Mnohi si to pletu, hore dole to nazyvaju-takže existuje intolerancia na laktozu a alergia na BKM.
Ine nie je.
A co sa tyka krvnych testov ,tak su totalne nespolahlive,jediny spolahlivy test je vynechanie mlieka a mliečnych vyrobkv a sledovanie dietata.
My sme takto odhalili alergiu,ktora sa prejavovala strasnym ekzemom-v krvi sa malemu nic nepotvdilo,ale prisnou bezmliecnou dietou ekzem za tyžden zmizol.
Takža na testy by som sa určite nespoliehala.
Ono ta v krvi dokazatelne alergia je IgE a ta co sa v krvi nedokaže je nonIgE.
Problemy s dychacimi cestami može sposobovat aj ta non IgE alergia -takže len vynechanim mlieka sa zisti ako na tom dieta je. 😉 -nie krvnymi testami.
Lekari na to žial vobec neupozornia-ani nas neupozornili 😠 ,až tu na MK mi jedna kocka poradila a mala pravdu.

tinki
10. nov 2011

@kaja73 veď o tom práve píšem. Je to tak ako hovoríš. Intolerancia laktózy a alergia na BKM: ale ver, či never, naozaj je veľa lekárov medzi iným aj naša, ktorá napísala, že malá ma intoleranciu mliečnej bielkoviny. Tu na MK som sa radila v téme Alergia na mliečnu bielkovinu s luthien.k, ktorá sa tomu venuje už dlhý čas a pozná aj odborníkov na túto tému a okrem nej ešte s nejakými inými lekármi. Áno, pri alergii ide zväčša o ekzém, ale v mojom prípade, teda u mojej dcéry, žiadny ekzém nebol. Mala len nádchy, kašeľ a až astmatické stavy.