Ako môže vzniknúť poranenie menisku?

elena131
16. máj 2014

caute baby.. uz som pisala ohladom kolena,ale potrebujem vasu radu/pomoc.
najprv sa chcem spytat ako moze vzniknut poranenie menisku.citala som ze rotacne pohyby atd.atd. ale ako to vyzera ?
mam totizto bolest kolena a kym ma objednaju na ortopediu tak bude august.
neviem preto ci to mam riesit a ist do ineho mesta alebo ako.
tak prosim piste ako vy a kolena urazy,menisky,vazy a mozno u niekoho najdem odpoved.
viem ze bez lekara to nezistim ale tak aspon zatial,
vdakaaa mamicky! 🙂)

mirka
16. máj 2014

@elena131 chod na urazovu chirurgiu ze ta boli, pojdes na rtg, mne na nom nezistili nic a kedze ma bolelo stale isla som na mr, tam mi zistili rupturu menisku cize zlomeny ako sa to stalo netusim, ked ma to bude boliet mam ist na ortopediu, iz je tomu vyse roka a este ma nebolel tak ako v zaciatkoch tak som to zatial nechala tak, iank mi dr vravel ze pomoze jedine operacia, mozno trochu obstreky

lilitela
17. máj 2014

@elena131 Ano, vacsinou je to akokeby sa ti vyklbilo koleno a skoci naspät. Myslim, ze to po takomto uraze poriadne opuchne...

olinka242424
17. máj 2014

aj môj známy mal tiež úraz menisku a stalo sa mu to tak že zle stúpil na nohu tak sa mu odštrbilo z menisku. Trvalo dlho kým mu na to prišli a potom mu pomohla už len operácia. No rýchlo to po operácii rozhýbal takže sa nemusíš obávať nie je to dáka komplikovaná operácia

joy23
17. máj 2014

@elena131 mojej mame sa to stalo rpi korculovani, ked spadla. Koleno zo zaciatku velmi opuchlo, cssom odpuchlo. Ale kedze citila, ze jej koleno "vyskakuje", objednali ju na magneticku. A zisitli, ze tma ma vsetko potrhane. Odporucili operaciu, no odmietla ju. A teraz sa s tym naucila zit. Kolebo obcas vyskoci, no vie si ho dat spat.. ale noha ju inak nebolieva. Ja som k urazu prisla pre 15 mesiacmi. Pri aerobikj. Cvicila som 3 minuty. Zohla som nohu v kolene a pocula som, akoby sa konar pukol. A ked som skusila stupit na nohu, ta sa mi akoby podlomila. Tak som myslela, ze som len zle dosliapla, ale ked sa to zopakovalo pri dostupeni opat, ze kazda casy nohy sla akoby inym smerom, zacala som sipit nieco zle. Do 30 minut kpleno velmi napuchlo, leteli sme na pohotovost tam ma poslali, na rontgen, ten nic neukazal, tak povedali, ze sa musim objednat na magneticku, lebo to vyzera na meniskus podla hmatu a rontgen to neukaze. A tiez som sa s tym naucila zir, na magnetickej som nebola, lebo ma objednali az o pol roka a to sme boli mimo svk...ale koleno stale citit pri nejakej rychlej zmene v pohybe. Necitim bolest uz ale niekedy poskoci.

janka2273
17. máj 2014

@elena131 Ahoj 🙂 🙂
No ja mám operované obe kolená..naposledy mi operovali na ľavom oba menisky 😠 😒
Len som si doma pri bežnej robote prudšie čupla a prásk-oba mi praskli--druhé koleno sa mi poškodilo ešte dávnejšie,ked som spadla z kladiny--
Ked sa Ti poškodia menisky,tak nemáš práveže vôbec pocit nejakého "vyklbenia" ,ako som tu niekde čítala..teda aspon ja som nikdy nemala..behom krátkeho času koleno veľmi opuchne a je silno bolestivé 🙂 😉
Toto posledné sa mi stalo pre Vianocami 2011,kašlala som na to a mastila kadečím ,až občas odpuchlo,no stačilo sa v noci zle v posteli pohnúť a opuchlo znova..a pri chôdzi mi v ňom akoby niečo jemne preskakovalo!
Po mesiaci som šla tak či tak k ortopédovi,vybavila som si do týždňa magnetickú a hned aj operáciu v Ružomberku...obrúsil oba menisky a po krátkej narkoze som už utekala domov za malým...Doteraz sa kontrolujem a nečupnem si 😝 😝 😝 😝 Moc som to koleno nerozcvičovala,ale je funkčné a neboli už 🙂 😉

Vraj,ak sa neošetria takto poranené menisky,ničí to aj chrupky na kostiach a poškodíte sa ešte viac!! Aj mne primár povedal,že som to už dávno mala mať odoperované a nie aj po cca 2 mesiacoch--takže neváhať!! 🙂 😉

janka2273
17. máj 2014

@joy23 mamina mala asi väzy dotrhané,ale ked je len meniskus poškodený,tak koleno nevyskakuje--a ako som písala v správe vyššie,tie poškodené menisky poškodzujú dalej aj vnútro kolena,chrupky na kostiach atd. a je vhodné to artroskopicky odoperovať 🙂 😉 kým to narobí zlobu 🙂 😉

joy23
17. máj 2014

@janka2273 hej, hej.. ona mala obe 😉 ale najprv tvrdili ze len meniskus, ale nakoniec sa prislo aj na tie vazy

elena131
autor
17. máj 2014

@mirka a ako sa ti to stalo? ci nevies len tak ta zacalo boliet?

elena131
autor
17. máj 2014

@joy23 aj ja cvicim arobic? zle si na nohu stupila alebo ako?

joy23
17. máj 2014

@elena131 puknutie som zapocula, ked som ohla nohu v kolene. a pri naslednom stupeni na nohu som zacitila, ze nie je v poriadku

mirka
17. máj 2014

@elena131 tak to fakt netusim ako nespominam si na zle stupenie ani oad mozno nejako davnejsie, ale ty si nemyslela vodu v kolene ale tu platnicku meniskus ze?