Ako sa staráte o svoje psychické zdravie počas pandémie?

4. mar 2021

Ahojte, moja otázka znie co robíte v týchto časoch celé dni doma ako výplnate cas. Pripadne ako sa staráte o svoje psychické zdravie? Ja som už absolutne vyhorela a v ničom nevidím zmysel celé dni ležím a neviem sa k ničomu dopracovať...

sasitimi17
4. mar 2021

Veď do prírody nieje zakázané ísť

liz_lemon
4. mar 2021

aky cas? nemam ziadny neyplneny, pracujem, popritom treba sa aj detom venovat, kazdy den varit, ist aj trochu von
mam pocit, ze spolocnost je rozdelena na tych, co nevedia od nudy, co so sebou, a potom tych, co nevedia, co skor

sirka9
4. mar 2021

@liz_lemon ja ich aj chápem, tí čo nechodia do práce teraz, nemaj deti a bývajú v byte, tak tam fakt nie je moc čo navymýšľať. a ešte ak napríklad sa boja stretávať s inými, tým pádom stretnutie s kamarátmi neexistuje, sám ísť niekde do lesa sa prechádzať to tiež nie je úplne top (okrem magorov ako som aj ja, že kľudne do lesa aj sama). každý je iný. ja našťastie nemám tieto problémy, ale úúplne rozumiem ľuďom, čo sa nudia a nevedia čo by mali robiť.

zuvelyn
4. mar 2021

A pred pandemiou si robila co?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
queen_mary
4. mar 2021

Ja to beriem tak, ze konecne mam cas, ktory som vzdy chcela. Jeden den varim, upratujem, s malym som atd. Druhy den prelenosim, dalsi den zasa priroda, potom zasa nieco. U mna je zaklad mat vzdy plan na dany den. Niekedy je ten plan aj ze netflix 😅 tie su moje oblubene.

sasitimi17
4. mar 2021

@sirka9 tak ja mám dieťa aj domácnosť,ale ísť sama na pole/do lesa je pre mňa psychická očista 😀

queen_mary
4. mar 2021

Inak nemusis mat zly pocit z toho, ze nic nerobis. Ja ked vidim kolko premotivovanych matiek tu je, ked ti dokazu povedat, ze nic nestihaju ze tolko toho maju 😅 kazdy ako si zariadi. Ja v klude 2 dni nerobim nic, lebo mam vsetko spravene. Musis si len dovolit uzivat si aj to nicnerobenie, aj to obcas treba. Zacni po malych kuskoch, sprav si cheesecake k serialom, polku kolacika mozes zaniest rodicom, kamoske... prechadzka do obchodu,.. take obycajne bezne veci. Zasa netreba mat depku z premotivovanych ludi, ale len tak normalne fungovat uplne staci.

marcellka32
4. mar 2021

Okrem práce v domácnosti a času s deťmi sa zdokonalujem v jazykoch, maľujem, čítam knihy (knižnica je otvorena a nakúpili nové knihy u nás ), prechádzka so psom, stolové hry s deťmi, psa sme okúpali 🙂, stále sa niečo nájde...

emm_i
4. mar 2021

Ahoj 🙂 Ja ťa úplne chápem, čo si myslela tvojím príspevkom. Ako povedala
@liz_lemon je to pravda, že spoločnosť je rozdelená na tieto časti. Na tých, ktorí naozaj toho majú ešte viac (deti, home office, domácnosť) a tých (napr. ako som ja), ktorý síce majú domácnosť, prácu a popritom štúdium, ale keďže zatiaľ nemám deti, tak mi táto časť odpadá a mám "viac" času.

Každý je z toho istým spôsobom frustrovaný, unavený, či už nečinnosťou alebo veľkým návalom práce. Ja som tu kedysi pridala tiež podobnú diskusiu, na sebarozvoj a ako v tejto ťažkej dobe nájsť čas aj pre seba, pretože si myslím, že je dôležité si vždy nájsť aspoň 30 min.

Každý deň je podľa mňa viac stereotypný ako bol kedysi, keďže minimálne absencia sociálnych väzieb (kamaráti, rodina) chýba. Sme stále v okruhu tých istých ľudí, podľa mňa to je dosť problém. Ale čo mňa osobne motivuje, je mať presný harmonogram a režim dňa, aby som vždy vstala v ten istý čas, raňajky, obed, večera, spánok. A pomedzi všetky povinnosti každý deň 40 min. cvičím - napr. si sprav kalendár, kde si napíšeš, že budeš v ten a ten čas vykonávať danú činnosť. Ako to bolo kedysi, napr. o 18:00 večer po-st-pia cvičenie. Medzi to veľa čítam, snažím sa ísť sa prejsť, hoci aj sama. Sledujem nové recepty, čo variť. Ale hlavne by ťa to malo aspoň kúsok baviť 🙂 Mne ten režim veľmi pomohol, lebo často ak robím/študujeme z domu, neviem, nie je to také ako kedysi.

Nesledujem veľmi TV - vždy len to podstatné, začala som otužovať len tak sama pre seba, joga je vraj tiež veľmi dobrá na psychické zdravie. 🙂
A myslím, že začať drobnosťami stačí... Napríklad len si urobiť radosť, upiecť si koláč (ako niekto spomenul), zavolať kamarátke/rodičom/rodine. Prípadne začať nejakú novú činnosť, ktorú si vždy chcela skúsiť. 🙂 V podstate súhlasím s tým, čo tu kočky vyššie napísali. Hádam som pomohla. 🙂

emm_i
4. mar 2021

A ak môžem ešte doplniť, pre mňa sú hnacím motorom tzv. výzvy. Alebo cieľ, alebo ako to nazvať. Skrátka, dám si nejakú výzvu, napríklad naučiť variť zdravšie a novšie recepty. A tak skúšam, snažím sa to naplniť, a viem, že niekam akoby "smerujem." 🙂 To mne dosť pomáha, aby som bola v nejakej psychickej pohode, aby som mala stále pocit, že ten deň bol produktívny a že v ten daný deň mám čo robiť (a že som niečo spravila). 🙂 A hneď mám lepší pocit, je to také oživenie, zároveň ťa to aj "prinúti" - aby si celý deň neležala. 🙂

simsalabim
4. mar 2021

Pracujem, potom idem von na prechadzku - sama, s manzelom alebo detmi - casto sa mi uz nechce, ale nainstalovala som si fit appku, tak sledujem kroky, vzdislenost, tempo a kalorie... je to divne, ale motivuje ma to 🤷‍♀️Doma potom este takmer denne cvicim, venujem sa mladsej dcere, chystam veceru, pomotam sa v zahrade, nieco urobim v domacnosti, pozriem spravy, nejaky film, hlavne si citam. Chyba mi uz kontakt s ludmi, kolegami, kamosmi a chyba mi plavaren.

meluela
4. mar 2021

Treba ist hlavne von sa prechadzat, kazdy den aj ked sa ti nechce. Meditacia (mindfulness) je velmi fajn. Na tvojom mieste by som zvazila aj par sedeni so psychologom, teraz vacsina robi aj online cez skype, nech zisti ako si na tom a poradi individualne tebe na mieru nejake strategie ako sa dostat do lepsieho stavu.

lukkar
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
teleskop
4. mar 2021

tancujem, prechadzam EMDR terapiou, predplatila som si casopis, citam vela knih, skladam puzzle, kazdy den idem do mesta, kazdy den stravim 1-3 hod v prirode (peso, bicykel) , vyfarbujem antistresove vymalovavanky, komunikujem cez whatsup video s blizkymi

palisko
4. mar 2021

Nepozerám správy, nečítam bulvár. Máme denne veľa pohybu a striedame pohybové aktivity. Denne minimálne 8000 krokov. Večer cvičiť, stačí so svojim telom, cvikov na nete je veľa. Chodiť spať a vstávať v rovnakú hodinu. Mať ľahkú a pravidelnú stravu. Nerozmýšlať nad tým čo bude, žiť v prítomnosti.

fatimuska
4. mar 2021

Ja som začala všetko natierať, dvere, zárubne, ploty, staré schránky, stĺpiky, farebné zelené, žlté, úplne na všetko zabudnem a zároveň si skraslujem okolie

janapeterjana
4. mar 2021

Čas mám vyplnený až až - rodinou, domácnosť ou, prechádzkami, napriek tomu moja psychika trpí. Ešte som neprišla na to, ako sa cítiť lepšie, som proste akási smutnejšia a veci mi dávajú menší zmysel.

jaroe
4. mar 2021

@janapeterjana mám to rovnako☹️

veronika2021
28. mar 2021

Vymyslam si pracu okrem homeoffice,dychove cvicenia,fyzicke cvicenie,stale nieco varim,vsade chodim peso ,prechadzky v prirode....

mirage
28. mar 2021

@fatimuska ja tiez..

kittykat22
28. mar 2021

@liz_lemon to je najlepsia rada ... ja nemam problem, tak ty ho tiez nebudes mat. A nestazuj sa 🙄 Ty si skvela fakt. Idealna kamaratka 👎

jablkovastrudla
28. mar 2021

Snazime sa byt viac vonku, chodim s malym na prechadzky. Na kazdy den si na planujem nieco, ideme na ihrisko, doniest sklo do zberu, na postu poslat pohladnice, upecieme kolac...
Uz skoro rok sme doma, tiez mam pocit ze iba varim a upratujem tak aspon takto vypnem.