Ako zistím, že mám na bradavkách kvasinkovú infekciu?

ssstellla
12. okt 2010

Ahojte. Mám 5 týždňové bábätko. Už dlhšie pociťujem bolesti na bradavkách, najprv to bolo hlavne na jednom prsníku, teraz je to na oboch. Na jednom sa mi dokonca vytvoril aj vodnatý pľuzgier, hrozne to bolelo. Bradavky ma bolia počas celého kojenia, su citlivé však aj po kojení a taktiež v chladnejšom prostredí.. Ragády som na začiatku kojenia mala, potom ustúpili a teraz ich mám znova. A taktiež mi bradavky po kojení zbelejú. Mám len zlú techniku alebo sa môže jednať o kavsinkovú infekciu? Ako to zistím? V nemocnici mi povedali, že malý sa prisaje dobre, často sa však pri kojení durdí, zrejme ho vtedy bolí bruško... Môžu byť bolesti a ranky na bradavkách následkom tohoto? veľmi by som si chcela užívať kojenie, ale zatiaľ je to hlavne o zatínaní zubov... 😢

ikke
12. okt 2010

ahoj, podla nejde o kvasinky, alebo urcite nie len o kvasinky.
pozri tuto temu:
https://www.modrykonik.sk/diskuse/tema/syndrom-...

a aj druhu polovicu tu
http://anielik.scot.sk/e107_plugins/content/con...

a dovolujem si nesuhlasit s annag, ze biela bradavka je sprievopdnym javom mykozy, vobec nemusis mat mykozu a zaroven mozes mat tento syndrom. viem to z vlastnej skusenosti a potvrdila mi to aj moja laktacna, ze zbytocna antimykoticka liecba moze tento syndrom vyrazne zhorsit. toto som nedavno pisala do IP inej uzivatelke, ktora asi tiez mala tento syndrom:

ahoj,
neviem, ci si sa pytala aj niekde inde okrem tej zamknutej temy a ci ti niekto poradil, no ja som mala ten isty problem, odkrvena bradavka asi tak od 10 do 30 min. po kojeni. podla mojej laktacnej je to v podstate neliecitelny problem, je to isty druh cievneho krcu, ktory sa neda uplne odstranit. da sa vyrazne zmiernit tym, ze hned po kojeni si prsia zabalis do tepla - ja som nosila fleecovu vestu; pripadne este lepsie, ked si po kojeni das na bradavky teple obklady - ja som mala take dost velke gelove obklady, ktore sa zohrievali v teplej vode, ale zda sa mi, ze teraz ma na to medela aj nieco specialne, zda sa mi, ze je to toto
http://www.brendon.sk/Products/ViewDetails/2425...
alebo aj toto
http://www.brendon.sk/Products/ViewDetails/2485...

na bolestive bradavky mozem odporucit este aj 100% lanolinovu mast (ziaden bepanthene, musi to byt cisty lanolin), zas napr. tu od medela
tieto dve veci mi fakt pomohli!

annag
12. okt 2010

ikke, dala si odvolávku na protokol Dr.Newmana, všetky jeho protokoly stoja za preštudovanie, je úžasný 🙂

ssstela opisuje príznaky infekcie bradaviek: má 5 týždňové bábätko. Ragády, ktoré mala po pôrode, sa zahojili (možno po úprave prisatia, možno po liečbe gencianom či lanolinom ,kalciovkou...) a objavili sa opäť po dlhšom čase, najskôr na jednom prsníku, teraz už na obidvoch . Teda bradavky nie sú v poriadku ani na pohľad, vznikli na nich trhlinky po nejakom čase od zdanlivého vyhojenia, dojčenie bolí, ale bolesť pretrváva i po dojčení a je sprevádzaná zrejme Raynaudovým fenoménom, i keď jeho príznaky mamička neopísala dostatočne. Keďže pusinka bábätka nie je sterilná už krátko po pôrode, je logické, že ranka sa môže infikovať rýchlo a ľahko, najmä ak sa bábätko stretlo čo i len jeden raz s cumľom. Ranky sú v tme, vlhku, bez prístupu vzduchu - to je raj pre rast kvasiniek. Kvasinky sa dajú rozpoznať najmä pohľadom a opisom, bradavky môžu byť infikované i dlhší čas pres prepuknutím ochorenia.

Dr.Newman univerzálnu masť, ktorá okrem kortikoidu a antibiotika obsahuje i antimykotikum , prípadne i analgetikum (lebo ibuprofénový prášok v masti umožní zvládnuť dojčenie i mamičke s obrovskými ranami) predpisuje v takomto ťažkom prípade každej mamičke . Je fakt, že samotná masť nemusí byť riešenie - pretože liečba bradaviek musí ísť ruka v ruke s nápravou prisatia. Lebo ak sa bábo prisáva zle, slabo, tak masť síce infekciu vylieči, no bolesť neodstráni. Preto nemusí byť masť spasenie. A preto môže len samotná liečba univerzálnou masťou obrazne povedané škodiť. Pretože sa liečbou bradaviek môže potláčať do úzadia skutočný problém - slabé prisatie, ktoré môže viesť k predčasnému odstaveniu bábätka.

Dr.Newman spomína, že vzácne sa objaví mamička, ktorá podstúpi lokálnu liečbu bradaviek, systémovú liečbu bradaviek (kvasinkovej infekcie) a bolesť (prípadne i RF) pretrváva. Vtedy treba pátrať po nejakých iných príčinách bolesti bradaviek, väčšinou sú to bolesti spojené s úrazom, operáciou v oblasti bradaviek - prsníkov. Je fakt, že sa zdá, že Flukonazol (antimykotikum v jeho univerzálnej masti) podávaný systémovo (v tabletkách) možno zhoršuje príznaky RF , ale to je v prípade, že sa po dočasnej systémovej liečbe Flukonazolom bolesť opäť nevysvetliteľne zhoršila. ( I ja osobne mám po nevhodnej a zdĺhavej liečbe bradaviek pri prvom bábätku zrejme už navždy bradavku poškodenú a príliš citlivú bez ohľadu na to, či dojčím alebo nie ....) No RF = u nás nazývaný syndróm bielej bradavky, sa v drvivej, skutočne drvivej väčšine prípadov vytratí , ak sa odstráni prvotná príčina - a tou je najčastejšie infekcia bradaviek.

strapco13
12. okt 2010

@ikke @annag ....hadate /diskutujete/ 😉 sa o 2 roznych veciach ..existuje Raynaudov fenomen a Raynaudov syndrom
fenomen je len prejav inej choroby ..najcastejsie prave mykozy a syndrom je samostatna chorobna jednotky tykajuca sa ciev hlavne na akralnych /okrajovych/ castiach tela

jankasz
12. okt 2010

Ahoj aj mne zbeleju a niekedy az s fialoveju bradavky,je to tym,ze maly dost silno saje,ono sa to po chvilke upravi...aj vodnaty pluzgier mavam raz na jednom raz na druhom,hlavne vtedy ked maly casto a dlho v noci taha bradavku,velmi to boli,niekedy sa mi aj chrasta spravi,ale potom to prejde,natieram si to framikoinovou mastou...a tie ragady,ja som to tiez mala a bolo to hrozne a nic nepomahalo...gynekolog mi potom zobral ster a zistil,ze som mala tu zabu od syna a zaroven infekciu...dal mi mast a antibiotika a potom to preslo,ale predtym som dobry mesiac trpela...synovi som vsetko vyvarila od hraciek az po dudliky...dala som to do umyvacky riadu...usta som mu vytierala fialovou vodou a aj sebe bradavky a moze byt ta kvasinkova infekcia sposobena aj oslabenim imunity...tak drzim palce a pevne nervy 😉

lencika
23. mar 2013

Ahoj ja odporucam bud vyuzi klobuciky ale skus najprv maste ja som pouzivala bepanthen a celkom mi pomohol nevravim hned ale urcite lepsie ale ked mas pocit ze je to fakt zle radsej navstiv doktora