Ako zistím, že mám problém so štítnou žľazou?

7. júl 2022

Ahojte, prednedávnom som prekonala zamlcany potrat. Zatial "len" jeden ale aj to ma dost psychicky na par tyzdnov uplne zlozilo. Dalsi by som uz asi nedala...
Pytala som sa na vsetky mozne vysetrenia ale Dr. ma odbila s tym ze niesu este potrebne.
Chceme sa uz zacat snazit znova, ale napadlo ma ci nahodou nemam problem so stitnou zlazou ..ako by som na to prisla? jedine z vysetreni?

zankapetro
7. júl 2022

ano presne tak, sice robia doktori aj sono ale endokrinolog ti vezme krv a z toho to vie posudit.

autor
7. júl 2022

@zankapetro a pri preventivke u vseobecneho lekara na to vedia prist? tiez sa tam bere krv

7lenka11
7. júl 2022

v ktorom týždni si mala zamlčaný potrat? zvyčajne na prvej poradni (v 7-8tt) sa berie krv a v rámci nej sa kontroluje aj štítna žľaza.. ak tvoj lekár nič nezanedbal, tak by ťa na to upozornil.. mne hneď na druhý deň gynekológ volal, že vidí v testoch vysoké protilátky proti štítnej a mám kontaktovať endokrinológa.. odbery mi robili vo 8tt

nika_val
7. júl 2022

Ahoj ja som to mala rovnako.. vo february zamlčany potrat a ked som sa dr pytala že co teraz či nejake vyšetrenia alebo čo tak ma odbila že načo
Tak som zmenila dr, nova dr mi vysvetlila že ano nie je bežné po "len" jednom potrate posielat na vyšetrenia ale ona ma postalala na hematologiu, urobila mi nejake špecialne stery (kde sa hneď niečo zistilo)
Takže možeš skusit aj ty ešte tu hematologiu (neviem či všade treba vymenny ale keď pohladaš možno najdeš niečo)

autor
7. júl 2022

@7lenka11 potrat bol niekde medzi 7-8tt nevieme presne lebo na prvej poradni som bola ked som uz mala byt podla MS 9+1tt..a tam uz srdiecko zial nebilo

heln
7. júl 2022

ano, podla mna na preventivke u obvodneho by ti mohli skontrolovat hormony stitnej zlazy.

autor
7. júl 2022

@7lenka11 a krv mi vtedy tiez rovno zobrala, ale nic mi k tomu nepovedala

54tinka54
7. júl 2022

Aj gyn vie zobrať krv a zistiť hodnotu TSH. Ja som ju mala hraničnú, tak ma odoslala na endokrinológiu na podrobnejšie vyšetrenie.

autor
7. júl 2022

@54tinka54 tak mne krv tiez brala ked zistila ten MA, ale neviem ci sa zistovala hodnota TSH

kvetinka75
7. júl 2022

aj obvodná ti môže dať zistiť hladinu TSH

nika_val
7. júl 2022

@7lenka11 ahoj no moja gyn ja som bola u nej 2krat prvy krat cca 5tt a potom cca 7tt a ani raz mi nebrala krv keď som sa jej pytala že či to netreba na potvrdenie hcg, a ešte k tomu som nepoznala svoju krvnu skupinu a rh faktor tak ma odbila že netreba že v 1trimestri ešte tolko krat budeme bray krv že to stačí potom 🤦‍♀️
Ehm..potom..som už prišla k nej až v pohotovosti že mi povedali o potrate a ona to len potvrdila

autor
7. júl 2022

@kvetinka75 urcite sa na to spytam, caka ma teraz v juli preventivka

janickacrazy
7. júl 2022

možno zmeniť lekára by nebolo od veci, mne moja gynekologička hneď spravila testy na štítnu, len som spomenula, že manžel aj moja sestra sa na ňu liečia a to sme sa len snažili o dieťa, bola veľmi ochotná

7lenka11
7. júl 2022

dievčatá, treba trvať u lekára na odberoch a vyšetreniach.. ja som si už neraz vydupala u lekárov skorší termín alebo kontrolný odber.. inak v prvom trimestri som bola u lekára 3x.. hneď na prvej poradni vo 8tt mi brali 4 skúmavky krvi, urobili taký rozbor, že na rozpis výsledkov im nestačili ani tri strany papiera... brali mi všetko od hormonálneho profilu cez štítnu žľazu, bežné hodnoty... keď som lekárovi povedala, že som sa v minulosti liečila na štítnu, tak si to hneď poznačil a povedal, že sa špeciálne pozrie na tieto hodnoty.. hneď na druhý deň mi sám od seba volal, že protilátky sú vysoké

sara07
7. júl 2022

štitna žlaza sa na preventivke neberie v rámci balika
ale
ak si požiadaš a budeš trvat základný odber ti môže a vie dat spravit len sa im nechce
zmen lekara čo bude ochotnejší, platíš si odvody tak odber a lab. je cca 6€ by ti láskavo mohli dat urobit, bud bud tvrdšia a povedz jej to na rovinu alebo zmen mudr
vysvetli že nemaš chut ani silu mať další potrat , máš na to právo či už morálne ekonomicke ludské
to kde sme
na jednej strane hekajú že nechodíme na prevntivke na druhej flakaju to jedna radosť ,

kvetinka75
7. júl 2022

@sara07 ale ak povie, že má nejaké problémy alebo o to požiada , nie je problém ju dať vyšetriť

autor
7. júl 2022

@kvetinka75 a keby sa nahodou ukazalo ze mam problem prave s tou stitnou zlazou (co velmi dufam ze tak nebude) a nahodou by sa nam podarilo otehotniet este pred vysledkami z krvi stalo by sa nieco?...(prave nas caka dovolenka a chceli sme sa zacat uz snazit, potrat bol v marci)

sara07
7. júl 2022

@kvetinka75 hej požiada a je odbita, to viem podla seba že ako to funguje, však požiadala poslala ju niekam ... neurobila
načo
však čo ked ich bude mat zo 3 začneme riešit, sa tu miliardy vyhadzuju, idu sa s prepačenim posr..t aby sa dieta narodilo ale toto máme v paži

sara07
7. júl 2022

@kvetinka75 citujem za autorkinho príspevku, snád je to jasné nie
Pytala som sa na vsetky mozne vysetrenia ale Dr. ma odbila s tym ze niesu este potrebne.

nicol_ka55
7. júl 2022

vies co napriklad u mna to bolo pred nastupom na strednu skolu mal moj vseobecny dokonca na preventivke podozrenie ze nieco so stitnou nie je v poriadku a poslal ma na vysetrenie.

kvetinka75
7. júl 2022

podľa výsledkov ti potom nastavia liečbu. Liečba sa berie aj počas tehotenstva.

autor
7. júl 2022

@kvetinka75 ano to viem, skôr ci tie prve tyzdne tehotenstva znova nemoze nastat potrat..tak som myslela

kvetinka75
7. júl 2022

@sara07 netreba sa nechať odbiť, to už je na každom čo si kto vydobyje. Moja dr. mi nemala problém zobrať krv a keď je človek trošku ráznejší vydobyje si to. ak nie, najvyšší čas zmeniť lekára

kvetinka75
7. júl 2022

neviem či máš ešte nejaké iné problémy. Môže byť buď hypo alebo hypertyreoza. Podľa toho, či máš vyššiu alebo menšiu produkciu hormonov ŠŽ. Tie ovplyvňujú aj vývoj plodu. Takže stať sa môže všeličo. Keď nemáš výsledky, nikto ti nepovie čo je možné a čo nie. Či bol potrat spôsobený ŠŽ alebo nie. To sú všetko iba hypotetické dohady. Radšej teda ešte počkajte a daj si spraviť tie testy. Už týždeň dva vydržíte.
A podľa výsledkov potom budete múdrejší.

vazky_a_motyle
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvetinka75
7. júl 2022

T3, T4, TSH, podrobnejšie robia na endokrinologii

autor
7. júl 2022

@kvetinka75 ine problemy nastatie nemam... neprislo sa na to preco bol zamlcany potrat, Dr.-gynekologicka mi povedala ze pravdepodobne geneticka pricina na strane plodu. Z histologie sa na nic neprislo. A ci mam problem so stitnou zlazou neviem, len ma to napadlo ci to nemohla byt pricina. Ale priznaky nemam, aspon som ich doteraz nespozorovala

autor
7. júl 2022

@kvetinka75 jedine co, tak od kedy mi bol robeny kyret, tak som pribrala +2kg a nie a nie sa ich zbavit (prve tyzdne tehotentva som chudla kvoli nevolnostiam) tie mi presli az po kyrete. Ale to môze byt aj rozhadzanymi hormonami..stravujem sa uplne rovnako ako pred tehotenstvom

jakoma
7. júl 2022

Autorka, ja som mala zvyseny TSH, ale gynekologicka ma nikde neposlala. Dalsi rok v heliose mi vzali krv (12 eur),vypisal mi kvoli vysledkom vymenny listok na endo a tam ma davaju dokopy..takze odporucam takto

autor
7. júl 2022

@jakoma a ked si mala zvyseny TSH, aj si mala nejake priznaky? alebo ako sa na to prislo?