Častá stolica, plynatosť a Crohnova choroba

ifka888
8. máj 2023

Dobry den, chcem sa prosim Vas opytat, ci je tu nejaka mamicka,ktorej dieta ma Crohnovu chorobu. Ak ano,ako sa to prejavovalo? Znamy ma vystrasil,ci to nemoze mat moj syn. Ma 5 rokov a od 2 mesiacov mal atop.ekzem a stale ma traviace tazkosti v zmysle castej plynatosti, obcasne bolesti bruska,niekedy kratsie trvajuce krce, kaka 3 krat za den. Bol na bezmliecnej diete,kedze ma intoleranciu. Nedavno sme vyradili lepok,lebo mal hnacky, odvtedy ma tuhu stolicu,ale aj tak sa mi to zda velmi casto ak kaka 3 krat za den. Ako su na tom vase deti? Spapa toho vela, no vaha mu stoji uz rok na rovnakom cisle, 17,4 kg a vysku ma 111 cm. Je veelmi zivy,vela beha a aj my rodicia sme postavou chudi. Ta casta plynatost ma ale znepokojuje,lebo je to po akomkolvek jedle….
Dakujem

falbala132
8. máj 2023

ta plynatost moze byt SIBO, nemala by som hned strach z Crohna.

kacena4
8. máj 2023

presne aj ja som za sibo, treba cez gastro spravit test, je to len pitie tekutiny a fukanie do trubicky nic bolestive ak bude pozitivny na sibo nasadia atb a bude lepsie + treba dietu

majamat
8. máj 2023

v dnesnej dobe sa u deti vyskytuje aj mnoho potravinovych alergii a intoelrancii,, kde halvne tie intolerancie mozu sposobovat tieto tazkozsti, nemusi ist hned o Crohna.

vradili ste lepok., bola vam vysetrena celiakia? ako dlho je lepok vysadeni, je na prisnej bezlepkovej diete?
u
zujima ma to preto, ze teda stolica sa konzstenciou zmenila na tejto diete, coize vyztera, ze s lepkom tam problem moze byt, ale teda je este casto, co moze byt dosledok konzumacie mensieho mnozstva lepku, priapdne moze vadit aj ina potravina.

palculienka40
8. máj 2023

@ifka888 robili mu testy na HIT. Tri krat denne je akurat.

erickatt
8. máj 2023

@ifka888 ja sa ,,hlupo" opytam
Nemoze si prdnut ci naopak prdi moc?
Riesime to u manzela a vsetci to zvaluju na inu diagnozu

zuzka0605
8. máj 2023

skor sibo alebo hit, alebo oboje.

ifka888
autor
8. máj 2023

@kacena4 dakujem, ten test trva tri hodiny?

ifka888
autor
8. máj 2023

@majamat dakujem, celiakiu mal pred dvoma rokmi negat, zatial sme robili sepea test,kde mu vysiel aj lepok a dalsich 40 potravin, sme objednani na imuno,kedze syn chodi do skolky a pokial nemam oficialne papier od lekarky,tak tam stravu neviem zmenit (niektori lekari ale neuznavaju taketo sukromne labaky a testy na intolerancie,vraj je to nepresne atd). Je to test na 220 potravin a vysli mu take vysledky,ze ma intolerancie na vsetky zakladne potraviny (mlieko,lepok,vajcia,ryza,zemiaky,orechy…atd atd), tak som z toho zmatena…a tazko sa vobec robi jedalnicek. Ani klasicke bezlepkove pecivo nemozem dat,kedze obsahuje ryzovu muku,kukuricnu,alebo ine potraviny,ktore mu v teste vysli. Zajtra sa objedname na gastro,opytam sa aj na to sibo

ifka888
autor
8. máj 2023

@erickatt prdi velmi vela aj po vykakani

ifka888
autor
8. máj 2023

@zuzka0605 dame to vysetrit vdaka…neviete ci sibo robia aj na imunoalergologii?

majamat
8. máj 2023

@ifka888 no veru o takychto testoch moc neviem, ale co mam skusenosti, tak vychadzaju intolerancie snad vsetkym, co ich skusia. dokonca vacsinou an tie iste potraviny - vacsinou tie zakladne. co je same o sebe dost podozrive.

dokonca aj intolerancie, co sa daju u dr vysetrit, nie su presne z krvi.

da sa vysetrit intolerancia na BKM a laktozu. pozitivita protilatok presne nepotvrdzuje iintoleranciu,a le reakciu an konzumaciu mlieka. za intoleranciu sa to povazuje len ak sa vyskytli priznaky intolerancie a hlavne malo by nastat zlepsenie na diete.

histaminova intolerancia ( HIT ) je tiez neista. v krvi sa vysetruje enzym, ktory spracuva histamin v creve. ide o to, ze nase telo bezne tvori histamin, cize v krvi sa bezne nachadza, no v krvi ho spracovava iny enzym. ten co sa v kri vysetruje, potrebujeme v creve. nizka hladina tohoto enzymu v krvi sa interperuje ako vysoko pravdepodobna HIT. no ak tento enzym v krvi nepotrebujeme., tak preco by mala byt v krvi vobec nejaka hladina tohoto enzymu? dcere tiez vysla HIT a drzala dietu. v tom obdobi uz mala priznaky mierne a obcasne. horsie boli par mesiacov predtym. ci to ale bol priznak HIT, neviem. a v tomto obdobi som sa teda pohybovala v internetovych skupinach zameranych na HIT a dietu pri HIT. a vsimla som si, ze mnohi drzia dietu a vobec im nepomaha. dobrym prikladom je aj moja svagrina. tiez drzala dietu a stale mala zdravotne problemy. nakoniec zistila, ze nemoze lepok, aj ked enviem ako an to prisla. nebola som s nou dlho. a teraz jej je konecne dobre.

este by som urobila prirovnanie k citlivej kozi. ak je pokozka citliva, casto reaguje citlivo aj na produkty, ktore jej pomahaju, resp neskodia. no tuto reakciu treba pretrpiet samozrejme to nie je uplne tak jednoduche, ale vystihuje to aj pozitivitu tych testov. ide o to, ze ak je crevo z nejakeho dovodu poskodene, mozu vyskocit intolerancie, ktore su len dosledkom niecoho ineho. poskodene crevo nei ej schopne tvorit enzymy a tak vznika intolerancia, ako dosledok poskodenia creva.
aj ked jasne,ze sa to netyka vsetkych.

zuzka0605
9. máj 2023

@ifka888 ano robia na imunologii..ak chces mat istotu ze nema crohna tak na to je lahky test len zo vzorky stolice vyska kalprotektinu.je to zapalovy parameter, ktori odlisi zapal. ochorenia od inych veci ako hit sibo intolerancie a ine ..

ifka888
autor
9. máj 2023

@zuzka0605 dakujem pekne, a ten sibo test trva az tri hodiny?

ifka888
autor
9. máj 2023

@zuzka0605 ja som si myslela,ze to sa da potvrdit alebo vyvratit len kolonoskopiou

zuzka0605
9. máj 2023

@ifka888 ano cca 3hod..ale je to jednoduche len dychat do trubice vydych raz za 30min takze zvladnutelne aj pre dieta..kalprot. rieste cez obvodaka alebo gastro..da sa aj samoplatca nie je to drahe cca 14e

ifka888
autor
9. máj 2023

@zuzka0605 a teda ak ma clovek vysoky kalprotektin,tak je to predikcia na Crohna? alebo to este nepotvrdzuje Crohna? moze ist aj o nieco ine?

zuzka0605
9. máj 2023

@ifka888 ked je vysoky kalprotekt tak na 99p je to zapalove...naopak ked je v normalnej hladine na 99p sa nejedna o zapalove ochorenie ale nieco ine..vygoogli si viac.

ifka888
autor
9. máj 2023

@zuzka0605 dakujem velmi pekne

ifka888
autor
9. máj 2023

@majamat ano,pisete mudro…no fakt netusim z coho moze mat poskodene crievko,ak by intolerancia nebola dovodom tazkosti,ale nasledkom

majamat
9. máj 2023

@ifka888 no vsak ten lepok. po lepku sa upravila stolica, cize zrejme lepok vadil. no ostatne intolerancie mozu byt nasledok. pripadnemlieko moze vadit.
lepok ste vylucili, nastalo zlepsenie, no nie uplne, lebo crevo sa musi dat dokopy a tp trva, preto je citlivej na dalsie potraviny.

no vsetko su to len spekulacie.

ifka888
autor
10. máj 2023

@zuzka0605 ok vdaka

ifka888
autor
10. máj 2023

@majamat moze byt…uvidime ako sa bude mat casom na bezlepkovej diete

ifka888
autor
22. máj 2023

@majamat prosim vas mozem sa este opytat…po vysadeni lepku, za aky cas by sme mali vidiet zlepsenie,ak je problemom naozaj lepok? tyzdne,_alebo az mesiace? ma najprv byt zhorsenie na kozi kvoli atopii,ze sa telo cisti?
a este jedna vec,pred odberom krvi na celiakiu,musi byt syn bez diety? kolko dni pred vysetrenim musi papat lepok?

palculienka40
22. máj 2023

@ifka888 kym nema vysetrenia na celiaku krv vratane biopsie vysadit sa neodporuca. Mozu vyjst skreslene vysledky alebo falosne negativne. Co aa tyka zlepsenia to je individualne no akutne tazkoskosti by mali ustupit rychlejsie ale crevo sa regeneruje roky tiez zalezi podla stavu
Ekzem ak je pricinou len lepiok mozno cca pol roka ale to je individualne u kazdeho. Ale iba ak je to len lepok. Pri lepku byva aj mlieko ci hit.

majamat
22. máj 2023

@ifka888 zlepsenie - to je individualne, moze byt uz prvy tyzden,a le aj dlhsie tomoze trvat.
pri celiakii je toho viac, co sa nabali, preto sa to neda takto definitivne urcit, ak je poskodene crevo, netvoria sa enzymy na stravenie droznych druhov potravin, ako prvy enzym ubuda laktaza, ktora stiepi laktozu - v mlieku amliecnych vyrobkoch, preto sa casto nasadzuje aj nizkolaktozova dieta. okrem tohomozu chybat aj ine nezymy, casto ludia mozu mat popritom aj Histmainovu intoleranciu, pripadne aj ine intolerancie.

k naprave dochadza, ked sa crevo zregeneruje. jedna vec je teda odstranenie lepku, vdaka comu lepok nevyvolava tazkosti, no druha vec je, ze sa musi crevo zregenerovat a zacat tvorit vsetky enzymy tak ako ma. a regenerecia naplno poskodeneho creva trva vlemi dlho. u deti rok, u dospelych 2-3r. samozrejme tvorba enzymov sa zlepsi skor, uz ked je regeneracia ciastocna.

pri atopii ci sa telo cisti? to by nemalo byt. nema sa od coho cistit. napr lieky na akne mozu sposobovat na zaciatku zhorsenie, elbo plet sa cisti. tym sa mysli, ze sa uvolnuje prebytocny maz, v ktorom mozu byt aj bakterie, ci plesne a pod. pri atopii sa nema od coho cistit. pri celiakii telo nie je zanesene lepkom, tam je problem iny, crevo na lepok reaguje tak, ze si vytvara protilatky, ktore to crevo poskodia, cize tam to lepok spusta,a le tazkosti vychadzaju z poskodenie protilatkami a nasledne poskodena sliznica nedokaze dostatocne vstrebavat ziviny, po nasadeni diety sa toto zlepsuje. jedine co je problem, je zvysena priepustnost creva. tak moze ybt organizmus zaneseny niecim. ale to by sa malo znizovat nasadenim diety a regeneraciou creva, preto nie je dovod na zhorsenie, ak je mnozstvo tychto latok po nasadeni diety nizsie.

palculienka40
22. máj 2023

@ifka888 ahoj. Kym nie su vysetrenia na celiakiu krv a biopsia vysadit lepok sa neodporuca kvoli skresleniu vysledkov ci falosne negativnych. Crevo sa hoji v zavislosti od poskodenia ale su ro roky. U nas sa to zlepsilo tak dva az tri. Akutne tazkosti by mali ustupit skoro po nasadeni diety
Ekzem tak cca pol roka a viac ale to je tiez individualne. Tiez zalezi ci tam nie je problem.s mliekom pripadne hit alebo ine alergie. Co byva casto.

majamat
22. máj 2023

@ifka888 co sa tyka konzumacie lepku, pred biopsiou treba aspon 6m, pred odberom snad menej,a le urcite aspon minimalne mesiac, ale podla mna je lepsie aj dlhsie, aj zo 3m.

majamat
22. máj 2023

@ifka888 este k tomu odberu krvi.
ako som pisala, pri celiakii sa do creva dostava lepok, ktory na crevo posobi. organizmus nastartuje tvorbu autoprotilatok, ktore znicia sliznicu creva. tento proces urcte nejaky cas trva. su ludia, ktori reagju vysokou tvorbou protilatok, ale su ludia, ktori maju len mierne zvysene hodnoty. a to aj po rokoch konzuacie lepku.
cize ak sa jedna o niekoho, kto ma yvsoke protilatky po rokoch konzumacie lepku, tak aj po diete je mozne, ez mu vyskocia,a k bude lepok konzumovat tyzden.
no ak sa jedna o niekoho, ktoreho telo reaguje nizkou tvorbou protilatok, tak to bude trvat dlho, nez sa protilatky dostanu nad normu. preto netreba pred vysetrenim celiakie drzat dietu.

navyse po potvrdeni protilatok mozno bude nutne urobit biopsiu z creva. a ako som pisala, tam treba aj 6m na to, aby sa crevo dostatocne poskodilo.
ide o to, ze poskodenie creva trvanejaky cas. u celiatika dojde k poskodeniu po kazdej konzumaci lepku, no na iste potvrdenie celiakie trba mat 3.stupen poskodenia. ide o to, ze aj ten 3: stupen sa moze vynimocne vyskytnut pri inych ochoreniach, ale prevazne sa vyskytuje len pri celiakii. zatial co 1stupen sa vyskytuje aj pri roznych potravinovych intoleranciach, crevnej chripke a mnozstve dalsich dg.

cize ak clovek nekonzumuje lepok, moze dojst regeneracii creva a poklesu tvorby protilatok. potom neexistuje sposob, ako celiakiu potvrdit. ta sa potvrdzuje na zaklade zmein, ktore lepok napacha v organizme. celiakia je jedine autoimunne ochorenie, pri ktorom dochadza k zlepseniu, resp k uplnemu vymiznutiu priznakov a k uplnej regeneracii poskodeneho organu ( cize creva ), preto sa po dlhodobej diete nenajdu znaky celiakie vobec. samozrejme su aj pripady, kedy ano, ale to su skor vynimky.
a teda ak sa nasadi dieta a aj sa nejake poskodenie najde, je dolezite aby bolo dostatocne, lebo pri slabom poskodeni creva a negativnych protilatkach dr nemoze urcit dg, kedze take neico sa moze vyskytnut aj pri inych traviacich tazkostiach.

majamat
22. máj 2023

citala som o pripadoch, ked celiatik konzumoval lepok aj tych 6m pred biopsiou a crevo nebolo naplno poskodene. neviem s cim to suvisi, ale zrejme aj to sa stava.
kedysi diagnostika bola horsia, nedali sa odobrat vsetky tie protilatky, ani genetika asi nie. neviem odkedy sa takto vysetruje,a le aj teraz je to drahe vysetrenie.
a preto sa mohlo stat, ze celiakia bola diagnostikovana niekomu, kto ju ani nema. potom sa to v mediach,ci an soc. sietach prezentuje ako vyliecenie z celiakie. no z celiakie sa vyliecit neda. to je jeden pripad, ked v skutocnosti o celiatika nejde. sama som od kolegyn pocula, ze ich detom ( vacsinou uz dospelym ) odporucali drzat dietu, koli tomu, ze sa nieco naslo. no bolo to prechodne a po vysadeni diety nastalo zlepsenie.

druhy pripad, ked clovek skutocne celiatik je, no po nasadeni lepku nedojde tak ryhclo k reakcii roganizmu na lepok a crevo sa neposkodi dostatocne ani po 6m. citala som o takych rpipadoch, preto takymto ludom bola vysadena bezlepkova dieta. akoze cleiakiu nemaju. no po dlhej dobe konzumacie lepku zacali tazkosti a ankoniec im bola celiakia nanovo diagnostikovana.

kedze k regeneracii dochadza po dlhej dobe, ak sa napr drzi dieta mesiac a potom sa lepok nasadi a porobia sa vysetrenie, je to v pohode.
no co viem, ak sa hocijaky alergen vysadi, dojde k zlepseniu, potk moze byt nasadenie dost problematicke a moze sposobovat este burlivejsie priznaky, preto je lepsie vytrvat. akoby sa telo dlhodobemu kontaktu s alergenom snazilo nejako prisposobit a hoci tam priznaky su a zhorsuju sa,a le ide to vacsinou plazivejsie, ako takto ked sa nasadi alergen po diete.

ifka888
autor
22. máj 2023

@majamat ďakujem za vysvetlenie…syn je tyzden na bezlepkovej a mesiac bez mlieka,tak nasadime vsetko naspat…k tej biopsii este - ak vyjde z krvi pozitivita na lepok, tak načo biopsia, ak ma clovek klinicke prejavy a reaguje na lepok,tak aj keby bola biopsia negativna,aj tak by lepok nekonzumoval predsa…..len sa pytam,ci je take vysetrenie u dietata nevyhnutne a kvoli comu,ak mu vyjde vysledok z krvi