Choroby - dedičnosť

27. apr 2022

Máte niektorá choroby ako vaši rodičia? Alebo sa toho netreba obávať?

heln
27. apr 2022

kazdy ma predispoziciu na nejake ochorenie ako jeho rodicia, ale zalezi na tom ako sa k tomu potomok postavi, ci nieco zmeni na zivotosprave alebo nie.
ak je matka obezna a ma z toho zdravotne problemy lebo je to pekarka ktora kazdy den vypeka kolace, buchty, knedle a sladke jedla, tak je predpoklad ze taka bude aj dcera,
ak ma otec vysoky tlak a kasle na to a da si radsej rezne a klobasu namiesto zeleniny, tak syn bude mat tiez pravdepodobne vysoky tlak ak sa stravuje ako otec.

heln
27. apr 2022

niektore ochorenia su dedicne, na niektore ochorenia mame po rodicoch predispoziciu a ochorenie sa nemusi prejavit.
napr ja mam znizenu funkciu stitnej zlazy, liecim sa od detstva a endokrinologicka vravela ze je to na 99% dedicne po zenskej linii a mojej mame to diagnostikovali po patdesiatke.

biibiana
27. apr 2022

Ahoj. Tak predispozicie na nieco mame vsetky. Vola sa to genetika a epigenetika.. Je uz potvrdene studiami, ze to nemusi byt pravidlo a clovek dokaze menit geny. Zivotospravou a pristupom k zivotu. Mozes dokazat aj to, ze dalsej generacii moze uplne vymyznut ochorenie, ktore mali predkovia pred tebou. 🙂 To, ze mate v rodine napr.nejake ochorenie neznamena, ze ho musis mat aj ty a paradoxne tento fakt ti moze pomoct k tomu, ze vies co mas v zivote zmenit aby si to ochorenie nedostala. Je dokazane ze sanca ze dostanej ochorenie ake mali tvoji predkovia je len cca 20% a ten zvysok ci to dostanes ovplyvnujes sama svojim pristupom. Civilizačné ochorenia nie su dedicne teda zväčša nie, tie si sposobuje clovek sam zivotospravou. Nie nadarmo sa hovori..si to co ješ. Alebo jedlo ako jed..jedlo ako liek. 🙂

smoulingirl
27. apr 2022

Skús byť konkretnejšia, lebo toto je veľmi široká problematika a nedá sa generalizovať.

deginko
27. apr 2022

Áno mám..zbieram si už od ,,puberty,,..po mame máme ochorenie štítnej žľazy.ja aj sestra...a ja mam navyše k tomu glaukómu zdedený po otcovi..dnes mama prišla z vyšetrení,kde jej zistili dedičný chorý gen v krvi,ktorý spôsobuje nadmerné hromadenie železa ...takže budeme v sledovaní aj my

slavomira236
30. apr 2022

Kŕčové žily po mame