Crohnova choroba - príznaky

amanda12
11. apr 2014

Má niekto z vás túto chorobu? Aké ste mali príznaky? Ako sa dá diagnostikovať okrem kolonoskopie? Aká je liečba, tehotenstvo? ........

sissi0024
11. apr 2014

Manzel mal podozrenie na tuto dg. Velmi tazko sa diagnostikuje, kedze ide o zapal casti tenkeho creva. Pokial viem, tak sa vysetruje kolonoskopicky, berie sa vzorka na hystologiu a samozrejme odbery krvi, pricom zapalove hodnoty su velmi vysoke. Strava pri tejto dg je bezzvyskova.

mandragora22
12. apr 2014

@amanda12
@sissi0024 no..... nie vsetko je tak, ako pises sissi... takze amanda, crohnova choroba v stadiu aktivnom - vtedy ano, crp vysoke, vela vela hnaciek (paradoxom byvaju zapchy, to mam pre zmenu ja), bolesti criev a teda brucha ako takeho - opat nie u kazdeho. ak ti mozem odporucit, pozrite si nieco na oficialnych strankach, precitajte si odborne clanky k tejto chorobe, kedze je velmi velmi individualna. poznam ludi, ktori maju hnacky kazdy den a ludi (aj ja), ktori maju zapchy aj niekolko dni. ludi, ktori nemaju ziadne bolesti a ludi, ktorych boli brucho kazdy den a kazdu chvilu. ludi, ktori chudnu a ludi, ktori priberaju (to ovplyvnuju samozrejme mnohe faktory - jedlo, lieky, bolesti...) pozri si toto: http://www.crohnclub.sk/
ale nenechajte sa tym ovplyvnit, kedze tam pisu naozaj aj ludia, ktori su na tom velmi zle, takze sa zbytocne nevystresujte.
povod choroby? tazko definovat, najcastejsie stres, zivotosprava samozrejme.
diagnostika? samotny odber krvi este nic neznamena. ja som napr. mala krvny obraz takmer dokonaly a CRP mierne zvysene: 6. horna hranica je 5 a teda 6 neznamena takmer nic... dolezita je kolonoskopia a nasledne biopsia, histologia, toť pri hrubom creve, tenke crevo najidealnejsie magnetickou rezonanciou a spravny odborny lekar to zavrsi pekne krasne aj vysetrenim zaludka, aby mal cely trakt pod kontrolou, ale nie je to potrebne, pokial nie su nejake problemy - zaludocne (odgrgavanie, bolesti, palenie zahy apod.)
priznaky som uvadzala: najcastejsie hnacky. ale dlhodobe a niekolkokrat denne. poznam cloveka, ktory v aktivnom stadiu chodieval 15x do dna a stale hnackoval, niekedy priam vodu uz len, co uz nemalo z neho co ist... pri vykonavani potreby silne bolesti criev - v aktivnom stadiu to vacsinou byva...
inak choroba je svinska prave v tom, ze je nesmierne individualna a neda sa vopred odhadnut, ze co cloveka caka a neminie 😖
tak si to precitajte a vela stastia!

amanda12
autor
12. apr 2014

@mandragora22 Ďakujem pekne, no ide len o podozrenie, aj ked snaď nie, lebo čo sa týka stolice nemám problém. Nemám ani hnačky ani zapchy, praveže uplne pravidelne 🙂 skoro až na hodinu :D brucho ma nebolí, len ide o to že roky ma pobolieva vpravo dole ako je slepé črevo a lekári už nevedia čo so mnou. Dalej som unavená, mám skoro stále zvýšenú teplotu, chudnem/nepriberám, mám celiakiu aj ked ju už roky dodržiavam (čo len pomôže k zápalu čreva) a urobila sa mi fistula čo je tiež jedným z príznakov. Na gastro chodievam kvôli celiakii ale lekár ani raz nespomenul že by mohlo ísť o túto chorobu. Najsmiešnejšie však je to, že pri celiakii som tiež nemala presné príznaky, tiež žiadne hnačky a zvracanie a lekárka na mne roky skúšala lieky miesto toho aby mi odobrala krv. Tiež som si sama našla či nemôže ísť o celiakiu. Keed som zmenila lekárku hned mi robila odbery a celiakia sa potvrdila. Neviem či myslíš môže ísť o crhnovu chorobu aj ked nemam hnačky a bolieva ma len v pravom podbrušku? ale nie sú to také silné návalové bolesti skôr trvácnejšie jemnejšie a nepríjemné hlavne pri pohybe a dvíhaní ťažších vecí.
@sissi0024 a aká je strava pri tejto chorobe?

sissi0024
15. apr 2014

@amanda12 Strava je bez zvyškov, teda bez všetkého, čo organizmus nevie stráviť - to mi povedala manželova gastroenterologička. Čiže napr. jablko bez šupky a jadierok.

amanda12
autor
16. apr 2014

@sissi0024 aha 🙂 no tak dúfam že túto chorobu nemám, ale aj tak takto papam skoro všetko dakujem

inhibiitor
11. máj 2019

Ahoj, ako ti to dopadlo? Mam to podobne bolesti zaludka a aj dole vpravo casto mal
Som aj vysoke CRP SKORO 100

sofi_f
15. apr 2021

Ahojte. Chcem sa spýtať, či si myslíte, že to môže byť Crohnova choroba, keď mi z MR zistili zápal aktívny v tenkom čreve ( terminal ileum), ale kolonoskopia hrubé črevo bolo ok / v tenkom čreve však nebola, kvôli dĺžke čreva nedosiahla tenké/, ďalej kalprotektín v poriadku, aj iné zápalové parametre. Mali ste niekto s crohnom takéto výsledky a zistili vám ho až neskôr, či to nemusí byť crohn? Hnačky nemávam, skôr som mala zápchy, ani blesti brucha, ale mám iné príznaky . Ďakujem za akékoľvek reakcie

dalemava
16. jan 2022

Neviem, či je táto skupina ešte aktívna, ale reagujem na sofi_f. Zistili ti niečo odvtedy?
Mne zisťujú Crohnovu už od roku 2019 a nevedia s istotou povedať, či ju mám alebo nie. Bola som 3x na MR (zistili mi malé stenózy, ale vždy na inom mieste, pričom to predchádzajúce nespomínali), kolonoskopia ok, ale zasa ju musím opakovať, CRP ok, kalprotektín pred dvomi rokmi mierne zvýšený, teraz ok, len hodnoty ASCA boli vysoké. Žiadne typické príznaky Crohnovej choroby nemám, ale dočítala som sa, že ani nemusia byť. V podstate na to prišli náhodou, lebo som mala veľmi nízke železo a natrafila som na lekárku, ktorá sa venuje IBS.

sofi_f
28. jan 2022

@dalemava mne to tiež na kolono nezistili, ale ani sa nedostala do tenkkého...hrubé bolo ok a teraz MRI že pozapalové chronické zmeny...cize už tam nemam napisane aktivny zapal....bolestikrce žiadne nemavam..idem si dam urobit intolerancie do Symptomedica, tak uvidím, čo povedia...liejky brať odmietam...keby beriem všetko, čo mi predpisu, tak nevie, kde by som teraz bola....predpísali mi silné lieky, nejaké prasky a kortikosteroidy....to NIKDY 🙂 liečim sa stravou podľa medical medium, teraz idem na 21 dňový šťavový detox.....ale lieky nikdy

dalemava
15. feb 2022

Držím palce, aj mne predpísali lieky, slabšie, aj som ich chvíľu brala, ale dokým si nepreverím u iného lekára, čo to je, tak ich neberiem.

sofi_f
16. feb 2022

@dalemava ani ja po skúsenostiach u lekárov... Rôzne vymyslené diagnózy a následne lieky na ne. Nikdy som nič nebrala a už som ok