Fekálna inkontinencia po pôrode

michi200
8. apr 2014

Ahoje, táto téma je veľmi chúlostivá..chcela by som sa spýtať, či má niekto skúsenosti s problémom s udržaním stolice po pôrode, bol mi robený aj nástrih hrádze a dosť veľký... Z nemocnice som sa vrátila 5.4, rodila som 1.4.. Keď som bola v nemocnici, na veľkej som bola iba raz, to som ešte stihla dobehnúť, ale mala som tvrdú stolicu a nedalo sa mi zavrieť zvierač.. nejak som to neriešila, lebo ma tam dole všetko bolelo a myslela som, že je to tým nastrihnutím hrádze...Včera ráno som vstala, prebaľovala moju malú dcérku a stala sa mi nehoda, ušla mi stolica (nie riedka, taká normálna) a riadne, chvalabohu som mala aspoň plienku. Dá sa tento problém nejako úspešne liečiť ? Aké sú prognózy, môže nastať zlepšenie ? Som z toho veľmi nešťastná, nakoľko doposiaľ bolo všetko v poriadku a zrazu toto... Vopred ďakujem za všetky rady.

merynka3
8. apr 2014

:( s tymto som sa este nestretla... ja som mala po porode skor problem s unikom mocu, pri kychnuti, kaslani... ale dalo sa to do poriadku...myslim ze na to su aj cvicenia
namala si epiduralku? mozno aj to je dosledok

merynka3
8. apr 2014

ked mas velky nastrih, tak tie svaly mozu byt oslabene...
da sa to do poriadku... si kratko po porode, skus to riesit keby problem pretrvaval

nanulik
8. apr 2014

myslím že nejakými cvikmi by sa to malo zlepšiť. ale podla mna treba určite navštíviť lekára.

michi200
autor
8. apr 2014

epidural som nemala, som nastrihnuta asi na 4-5 cm smerom od otvoru pošvy smerom ku konečníku, od konečnika je to asi 0,5 cm... ten nástrih ale asi bol dosť veľký, lebo ma strašne dlho šili... volala som aj do nemocnice, kde som rodila, povedali mi že ak to bude pretrvávať, tak mám prísť na CPO. Ale ja mám doma týždňové dieťaťko a nemá sa kto oň postarať, manžel pracuje v zahraničí... myslíte, že by mi dovolili (v prípade že ma budú hospitalizovať) zobrať aj malinkú so sebou na oddelenie ? kojím ju a nemôžem ju nechať doma, ani nemám s kým...je to ťažké riešiť s malinkou...

kk77
8. apr 2014

@michi200 Ak to bude nutne urcite ta hospitalizuju aj s malinkou, to sa nemusis bat. Vies teraz mimo vyprazdnovania ovladat volou zvierac konecnika? S tymto nemam skusenosti, ale nenechala by som to tak a cim skor by som zavolala svojmu gynekologovi co dalej. Urcite nie si jedina, ktorej sa to stalo. Hlavne ziadne stresy, vsetko sa da riesit.

majovka27
8. apr 2014

@michi200 mali by ta hospitalizovat aj s babatkom. Ja som tak bola 2x na Kramaroch po porode kvoli krvacaniu a povedali mi, ze keby nemal kto byt s malym, tak ho prijmu spolu so mnou.

jaruska8
8. apr 2014

@michi200 Viem, že sa to niekedy stáva, poznám prípad, keď sa to v pohode upravilo. Ale radšej, samozrejme, choď k lekárovi.

zara0201
8. apr 2014

@michi200 Mne po porode par dni nekontrolovane unikali vetry. Proste sa to nedalo ovladat ani predvidat. A ked sim isla na velku, tak som sa musela pozriet do zachodu ci uz daco bolo. Lebo som necitila nic. Ale do tyzdna sa upravilo.

janka743
8. apr 2014

ja som síce takýto problém nemala, no riešila by som to čo najskôr. ja som mala po každom pôrode problém s vyprázdňovaním, no vždy som bola zapečená... pri poslednom pôrode som po príchode domov na druhý deň začala silno krvácať, museli mi urobiť kyret... a samozrejme malinkú som musela nechať doma a mna si tam nechali...znášala som to ťažko, no myslím že doma jej bolo lepšie. tam som si mliečko odstriekala a poslala domov po mužovi. takže myslím že ak si to dáš čo najskôr do poriadku, budeš sa cítiť lepšie... bábatko má určite kto povarovať. /ja som išla na pohotovosť s tým, že dajú mi tabletku a idem domov... /

jabadaba
8. apr 2014

@michi200 byt tebou zajdem svojej porodnicke na kontrolu, toto jej urcite povedz. Vysetrenim zisti nakolko mas "odpojene" nervy okolo zvieraca. Ak tam mas zjazvenie v dosledku nastrihu tak trosku trva kym sa nervove prepojenia spamataju a obnovia. Pomoze aj vedome zvieranie konecnika, skus takto cvicit kedykolvek Ti napadne. 😉

michi200
autor
9. apr 2014

baby, ďakujem veľmi pekne za odpovede a za oporu.. volala som gynekológovi čo ma rodil, povedal, že mám ísť na kontrolu do nemocnice, takže tam zájdem a hádam sa to upraví, pretože neviem ako budem s niečím takýmto existovať 😢 ale povedal mi, že ak bude náhodou nutná hospitalizácia, nie je možná aj s malinkou, čo je naozaj na nič, lebo sa o ňu nemá potom kto postarať...je to nemocnica Ružinov...

kk77
9. apr 2014

@michi200 Urcite sa da hospitalizovat aj s malinkou, ale je mozne, ze by lezala na detskom, ja viem totalne krajny pripad, ale urcite to musi ist. Skus poprosit o pomoc rodicov, svokrovcov, dobre kamaratky, ja verim, ze Ta nenechaju v stichu, toto su tie krajne situacie, kde sa ukaze, co pre Teba dokazu urobit. Nie je hanba ziadat o pomoc. Neboj sa Tvoj stav nie je konecny, porod a nastrih su zataze pre telo, ziadna kasa sa neje taka horuca ako sa uvari. Cim skor navstiv nemocnicu, skus sa popytat na socialnu sestru, kohokolvek v nemocnici, kto by Ti vedel poradit ako dalej, ako to vyriesit s malinkou, nedaj sa odbit, ze to nejde. Ked raz matka koji, tak musi ist dieta s nou a hotovo.

michi200
autor
9. apr 2014

@kk77 aj ja si myslím, že by to malo ísť, keď je možná hospitalizácia po pôrode s dieťaťom, nerozumiem prečo je to problém o týždeň neskôr...určite sa nedám odbiť..som z toho celá už na nervy, chytám záchvaty plaču... je to veľká záťaž na psychiku, keď neviem ovládať ten nešťastný zvierač... a toto mali byť najkrajšie chvíľe môjho života, neskutočne som sa na to tešila, keď už bude malá tu a teraz musím riešiť takého nepríjemné veci... snažím sa síce myslieť pozitívne, ale celá daná situácia je taká nepríjemná, že sa nedokážem nad to preniesť...

richardcs
11. apr 2014

dobrý večer..takéto inkontinencie..a aj normálnej stolice niesú bežné....unik-samovolný vačšieho objemu stolice a nie riedkej by som nepodcenoval..určite treba diagnostikovať kde je problem...určite to nieje problem len nejakých drobných nervových zakončení..je dosť možné že pri vačšom nástrihu bol poškodený zvierač-sfinkter....oni su zvierače 2-ten čo vieme volou ovládať..a ten ktorý volou olvádať nevieme..preto ani v noci ked spíme nam normálne stolica neodchádza..určite bude treba realizovať rektálne sono,eventuálne MRI konečníka aby sa posúdil stupen poškodenia....spraviť-operačne sa to dá..ale nieje to jednoduché..dobrí v tejto veci sú na chir.klinike vo FN v Trnave..určiote nepodceniť.podla popisu je ten únik neobvyklý....

michi200
autor
12. apr 2014

@richardcs včera som bola na vyšetreniach v Ružinove BA, gynekologička mi povedala, že som nebola veľmi nastrihnutá a bola tam aj ruptúra, ale nie veľká - maličká išla von hlavičkou a ručičkou, preto vraj ten nástrih bol nutný, ale vraj to poškodenie nie je nástrihom (tomu neverím) gynekologička tvrdí, že treba počkať, vraj sa to upraví.. neurológ povedal, že po neur. stránke som ok, ak to neprejde odporučil MRI LS chrbtice.. chirurg ma vyšetril len tak, že mi vložil prst do " ritného otvoru" a zistil, že mi zvierač vôbec nefunguje, resp. veľmi málo. konzultoval to s primárom gynekológie a rozhodli že do konca 600 nedelia sa s tým vraj nedá nič robiť, vraj mám počkať a potom prísť ak to samé neprejde. chirurg mimochodom spomenul, že s niečím takým sa vôbec ešte nestretol.. a vraj možno sa to dá operatívne aj urobiť neskôr, ale to nevravel presvedčivo..chirurg povedal, že sa asi poškodili nervy pri tom nástrihu a treba počkať, kým sa to zrastie. ale ja neviem, ak je to teraz necitlivé,neviem to ovládať, či sa to ešte vôbec upraví...takže neviem, mám naozaj čakať do konca 600 nedelia ? nebude potom neskoro niečo riešiť ? v nemocnici mi vlastne nič neporadili, len že mám vedome trénovať ten zvierač, otvárať-zatváraťa prísť až po skončení toho 600 nedelia... je to hrozné, teraz mať takého problémy, keď mám doma maličké dieťa...inak tá stolica mi uniká pravidelne ďalej, občas stihnem dobehnúť na wc, ale väčšinou nie.. :(

chrumka84
12. apr 2014

@michi200 skus si vybavit konzultaciu este u ineho lekara, v inej porodnici. Napr. na Antolskej. Alebo u Kocha, mne tam pomohli, za konzultaciu sa plati okolo 40€. Odporucam Mudr. Zahumenskeho, vies sa k nemu objednat, specializuje sa na poporodne poranenia.
Moj gyn tiez tvrdil, ze moj problem chce len cas, blabla, az Zahumensky mi dal lieky, ktore pomohli.

potemkin
12. apr 2014

@michi200 ahoj, mozno Ta trochu potesim, mala som taky problem ako Ty a do nejakych 3 mesiacov po porode sa to uplne upravilo. nastastie sa mi to nikdy nestalo niekde vonku, vzdy len doma. ale akonahle som zacitila, ze mi treba na velku, musela som vsetko nechat tak a letiet, lebo som to nedokazala ani len sekundu udrzat. ked som nahodou malu kojila, tak som musela ist aj s nou a ked sa mi nezadarilo hned stiahnut gate jednou rukou, tak som mala smolu... mohla som prebalovat ju aj seba... prvykrat sa mi to stalo este v porodnici a vtedy som ani len necitila, ze sa vlastne vyprazdnujem. je to naozaj velmi neprijemne, casto som kvoli tomu plakala, bala som sa, ze mi to ostane uz navzdy. tiez som sa nevedela tesit z babatka, lebo som stale musela riesit nejake svoje problemy. ja som ale nemala az taky velky nastrih ako Ty a smeroval skor k stehnu, nie ku konecniku, takze ja som doktorov ani neriesila. skus tomu dat este chvilu cas, ci sa to nezacne trochu zlepsovat a ak nie tak urcite nahanaj doktorov. drzim vsetky palce.

michi200
autor
12. apr 2014

@chrumka84 prosím a mohla by si mi prezradiť aké lieky ti dal ? mne všetci tvrdili, že na to nič nie je ... :( určite porozmýšľam aj nad zmenou lekára/nemocnice ak sa to nejak nepolepší, ďakujem za radu 🙂

michi200
autor
12. apr 2014

@potemkin ďakujem za povzbudenie, už sa snažím myslieť pozitívnejšie a viac myslieť na malinkú ako na moje problémy..trénujem zadržiavanie kým nedobehnem na wc 🙂 dúfam, že sa to bude zlepšovať a už sa mi nestane, že nedobehnem na to nešťastné wc...

chrumka84
12. apr 2014

@michi200 nemusis hned menit lekara, ale iba konzultovat.
No ja som mala problem s jazvou, ktora ma aj rok a pol bolela, ze som nemohla mat sex. Davala som si ovestin a cicatridinu na striedacku. Jeden den to, druhy to. Podporuje to hojenie ran. Ovestin je pre xeny po orechode a operaciach, hormonalna substitucna liecba, moj gyn povedal, ze som primlada, ale keby nemal sex rok a pol, tak by mozno zmenil nazor :D. Kazdopadne som to mala uzivat iba par mesiacov, nie roky.
Ty si ale po porode iba chvilu a mas iny problem, tam moznoozaj lieky nepomozu, ale co ak to potrebuje zakrok? Fakt by som na Tvojom mieste navstivila aj ineho lekara. Viac hkav, viac rozumu.

michi200
autor
12. apr 2014

@chrumka84 no áno máš pravdu, viac hláv viac rozumu 🙂 skúsim sa na niekoho iného nakontaktovať, nemám chuť len čakať...

michi200
autor
12. apr 2014

a chcela by som sa ešte opýtať, vraj pomáhajú pri tomto probléme kegelove cvičenia, sťahovanie a uvoľnovanie svalov tam dole + nejakých 5 cvikov k tomu. Môžem tieto cvičenia robiť aj tak krátko po pôrode, po šití so stehmi ?

bubuhlohovec
12. apr 2014

@chrumka84 ahoj,ako si to potom poriesila? Ja mám ten istý problém čo ty uz rok a pol a som z toho na nerv-((((

merynka3
12. apr 2014

@michi200 urcite mozes...ale s mierou...ono to mozno necitis ze ten zvierac sa snazis ovladat ale treba to skusat...pravidelnym cvicenim sa to urcite vrati doporiadku. drzim ti palceky!!!

jaruska8
12. apr 2014

@michi200 Kegelove cviky môžeš určite hneď. Držím palce.

richardcs
12. apr 2014

@michi200 dobrý večer....keby takéto prípady boli len následkom akého si nevyznamného poranenia nervov v oblasti konečníka tak by frekvencia takýchto komplikácií bola ovela vačšia..určite by som nečakal pár mesiacov..riešilk by som to určite transertálnou sonografiou,eventuálne magnetickou rezonanciou..tá by ukázala či sú zvierače poškodené alebo nie..ak nebudú zvierače anatomicky poškodené tak potom trening pomože..ale to treba vedieť presne.....doporučujem sa skôr obrátiť na proktolog.ambulanciu v Trnave vo fakultnej nemocnici..takýto neistý stav neprospieva ani vám ani bábetku ....aj chirurg ktorý vás vyšetroval vám povedal že zvierač vobec nefunguje....dokonca ked je zvierač prerušený celý tak pokusy o jeho stiahnutie volou vedú k opačnému efektu..t.j.sa ešte viac roztiahne..určite trea to rektálne sono a magnetivckú rezonanciu..trvajte na tom..ale ak možem doporučiť tak tú Trnavu...

modrofuzik11
12. apr 2014

ahoj, tieto veci sa stavaju. urcite nie si sama. je super, ze si sa rozhodla o tom rozpravat, poradit sa. skus napisat takej dobrej pacientskej organizacii InkoForum, ktora by Ti mohla pomoct problem vyriesit, najst vhodneho lekara.

urbanovapatricia
13. apr 2014

Ahoj,si krátko po pôrode,pár mesiacou po pôrode treba počkať,upravuje sa to samé,ak je to viac ako pár mesiacou,šla by som sa poradiť s lekárom,spýtaj sa pri kontrole po šestonedeíl.Po pôrode sa používajú čípky,keď to premastenie vymizne,zlepší sa to..Mám s tým skúsenosť,pred 10 rokmi som rodila syna,prasklo mi niečo pod šitím,museli ma celú rozstrihať a nanovo zašiť.Všetky 3 otvory mám posunuté,zistila som to podľa uloženia vložky pri menštruácii,a manžel sa tiež vyjadril,že kde to mám.Odvtedy mi uniká moč,a keď mám riedku stolicu,tak aj to.Je to nepríjemné,neviem to ovládnuť,vraj sú tam poškodené nervové zakončenia.Po 2.pôrode,pred 3 rokmi,kt.bol ťažší a dlhší,som už komplikácie pri pôrode nemala,ale toto zostalo.V práci som dvíhala 25kg mechy,tak som ten spodok mala celý oslabený.Inkontinenciu riešim na urologii,zatiaľ to nie je na operáciu ani na lieky,vraj pomáhajú cviky svalov panvového dna,ale tie treba poctivo cvičiť každý deň a výsledky sú vidieť tak za pol roka.Aj to nemáš istotu,či to správne cvičíš.treba sa vyhýbať cvičeniam,kde sa skáče,trampolína a pod.A stolicu som ešte s lekárom konzultovala,snažím sa nemať riedku stolicu,vtedy sa mi to nestáva.Ale ak je poškodené svalstvo na zvierači,myslím,že sa to dá len operačne.tak dúfam,že ti toto trochu pomôže.

michi200
autor
19. apr 2014

@richardcs ďakujem veľmi pekne za pomoc a doporučenie tú proktolog.ambulanciu v Trnave, ak sa mi to neupraví do konca šestonedelia, určite sa tam budem snažiť dostať na vyšetrenia. Momentálne sa mi tento môj problém trošku upravil, stihnem pekne dobehnúť a niekedy sa mi podarí aj zadržať 🙂 každopádne ďakujem za informácie a hádam sa to upraví, ak nie budem to riešiť...

michi200
autor
19. apr 2014

@urbanovapatricia ďakujem za povzbudenie a rady 🙂 to ma mrzí, že máš podobný problém ako ja, prajem nech sa ti to polepší. tento problém je veľmi nepríjemný, hlavne na psychiku....ja zatiaľ počkám do konca šestonedelia a potom uvidím, či to bude ok, ak nie budem nahánať doktorov...