Karcinóm prsníka - operácia a liečba

mijunik
26. máj 2015

Ahojte, chcem sa tu podeliť o svoje pocity a poprosiť o názory, resp. rady. Vopred sa ospravedlňujem, že to bude dlhý text, ale ono sa to ťažko vyjadruje pár vetami. Totiž - som čerstvou vlastníčkou karcinómu pravého prsníka... 😒 Výsledok som sa dozvedela 21. 5. 2015. Teraz ma čaká operácia a vyzerá to tak, že zo mňa bude Amazonka (pre objasnenie - zrejme to bude kompletná mastektómia), pretože nádor sa spravil v "rozprcnutej" forme; z ničoho nič mám v prsníku štyri ložiská... Na preventívke som bola 12. 3. 2015, rádiológ mi robil sono prsníkov a nič tam nebolo vidieť. Nuž a 30. 4. večer alebo 1. 5. ráno som pri obliekaní zistila, že mám v prsníku nejakú hrču... Hneď v pondelok som nabehla ku gynekológovi, v utorok rádiológovi (inému, než čo robil preventívku) a ten potvrdil dve ložiská. Opäť ku gynekológovi (hneď v ten deň) a poslali ma k mamológovi. Termín som dostala 14. 5. 2015. Mamológ spravil znovu sono a už tam boli tri, resp. štyri ložiská (jedno ložisko - to, ktoré som si zistila ja sa ako keby rozdvojilo alebo teda z neho vyrástlo ďalšie). Najväčšie má cca 1 cm, najmenšie asi 5 mm. Hneď mi spravil biopsiu a o týždeň bol výsledok. Medzitým mi vybavil termín operácie v ružinovskej nemocnici (BA), na ktorú by som si už mala vybavovať predoperačné vyšetrenia. V piatok 22. 5. som bola u rádiológa, ktorý mi bol robil v marci preventívku, myslela som, že bude mať uložené, čo ma vtedy pozeral (dôkaz, že tam fakt nebolo nič podozrivé vidno), ale uložené to nemal (logicky, len mňa to nenapadlo). Pozrel ma znovu, aj prsník, ale hlavne mi pozrel pečeň, tá sa zdá byť čistá. V pondelok 25. 5. som išla ešte na konzultáciu do OÚSA na Heydukovu, tam som však nebola spokojná s prístupom (viem, majú toho veľa, ale systém "ako na bežiacom páse" mi nevyhovuje). No a ešte som (tiež v pondelok) bola na konzultácii v Národnom onkologickom ústave, tam som mala dobrý pocit z toho rozhovoru. Dnes som tam bola na magnetickej rezonancii, aby zistili, či mám v prsníku ešte nejaké ďalšie nádory (dúfam, že nemám), vo štvrtok idem na CT (zrejme hrudníka, brucha a panvy). Vraj ma po operácii čaká ešte liečba, asi chemoterapia a ožiare. Lekár hovoril, že hrubým odhadom ma čaká tak 7-8 tvrdých mesiacov, ale že na konci toho celého by malo byť uzdravenie. Viem, že nádory prsníkov, hlavne včas zistené, sú veľmi dobre riešiteľné a že v podstate mám šťastie, že je to v prsníku. Tie moje nádory sú vraj biologicky aktívne, ale je to v začiatočnom štádiu. Takže by sa to malo vyriešiť tou mastektómiou (odrežú potvory nádory od zdravého tkaniva a už sa nebudú môcť rozrastať). Liečba bude dúfam len pre istotu. Samozrejme budem chcieť potom silikóny (jeden vymodelovať, druhý upraviť). Najradšej by som hneď pri jednej operácii, ale to asi nepôjde (podľa mňa). Moja sestra ma ešte volá na konzultáciu s ďalším lekárom v piatok. Neviem ale, či to už nebude prehnané, toľko konzultácii. Nič múdrejšie nevymyslím. Mám samozrejme snahu prsník zachrániť, ale ak pustím k slovu môj rozum, tak si poviem, že načo zachraňovať prsník, keď sú v ňom možno aj tajné ložiská, ktoré sa môžu kedykoľvek aktivovať a narobiť problémy a pre mňa je teraz priorita PREŽIŤ, pretože mám dve malé deti a ľúbiacu rodinu. A mne sa tu na svete páči, takže tu chcem zostať a dožiť sa dôchodku. 🙂 S mojim momentálnym stavom a z toho vyplývajúcou budúcou liečbou som sa už v podstate zmierila (čo iné mi zostáva, že?), ale potrebujem slová povzbudenia, pretože viem, že to asi nebudem celé zvládať "ľavou zadnou". Ale verím, že to zmáknem, potom bude plastika a keď už je to takto, tak sa aspoň dopracujem k silikónovým prsiam, ktoré preľstia gravitáciu, pretože prsia mám dosť veľké a keďže mám 39 rokov, tak aj dosť príťažlivé (priťahujú sa stále viac k zemi 😀 ). Som naladená optimisticky, mám skrátka pocit, že to bude jedna etapa v mojom živote a potom bude zase všetko v poriadku. Netuším ako zareagujú moji rodičia, ktorí to ešte stále ani len netušia (nechcela som ich stresovať, kým som čakala na výsledky a teraz zase čakám na vhodný deň, aby som im to (alebo moja sestra) vhodne naservírovala). Kočky, ktoré ste si týmto prešli, poraďte - existuje niečo prírodné, čo by mi pomohlo lepšie zvládať liečbu? (Viem, ešte som ani nezačala a už rozmýšľam nad priebehom... 😀 ) Musím sa rozhodnúť, kde teda budem riešiť operáciu (Ružinov alebo Národný onkologický ústav, prípadne ešte Antolská) no a potom liečbu (to asi automaticky v onkologickom na Klenovej). Kočky, ktoré ste to celé prečítali, ďakujem. 🙂 Fakt mi pomáha, keď o tom hovorím a veľmi rada si vypočujem slová povzbudenia. Prosím - vyslovene negatívne veci mi radšej nepíšte, na tie prídem sama, teraz potrebujem povzbudenie. 🙂 Dík. 🙂

mijunik
autor
17. júl 2015

@jalimag Ďakujem Ti veľmi pekne. 🙂

hyta
17. júl 2015

@mijunik Moja kámoška po chemoške prišla s tým, či by som jej vlasy strojčekom dala celkom dole, že nech ich nemusí všade zbierať. Dnes má už krásne husté háro. Neboj, vlasy sú len kozmetický problém, pekná parochňa ich nahradí na ten čas, kým ti narastú tvoje nové.Podpora rodiny je dôležitá a ako píšeš, pomaznať si chlpatý kožúšok je krásny relax. Ešte raz, prajem ti skoré uzdravenie a všetko najlepšie. 🙂

luludia
21. júl 2015

Chcela by som vám tu ešte napísať skúsenosť mojej kamarátky, ktorá pri prvej návšteve onkologičky po operácii prsníka ostala ako obarená, keď sa jej onkologička opýtala, či niekedy brala antikoncepciu. Keď odpovedala, že áno, odpoveď onkologičky bola, že si nádor na prsníku mohla privodiť antikoncepciou. Keď mi to hovorila, neverila som vlastným ušiam. No vyzerá to tak, že isté informácie sa človek podozvedá až potom, keď nastane vážny problém ... predtým sa k tejto informácii len tak nedostane ...

marca12
21. júl 2015

@luludia aj mne bolo toto povedane.nikdy viac to svinstvo do seba nedam.

luludia
21. júl 2015

@marca12 ako je vôbec možné, že takúto závažnú informáciu sa žena dozvie až potom ako je liečená na nádor prsníka? Mňa to vtedy šokovalo, keď mi to povedala.

mijunik
autor
21. júl 2015

@luludia poznám kočku, ktorá pracuje vo sfére farmakológie a hovorila, že keďže vie, čo v hormonálnej antikoncepcii je, nikdy by ju neužívala... Ja som HAK skúšala užívať, ale ešte pred cca 12 rokmi a aj to len jeden mesiac a ešte predtým 3 mesiace. Medzi tými dvoma skúšobnými užívaniami ubehlo pár rokov. Ale nechcela by som to užívať už vôbec, podľa mňa je to hnus. 😠

trgypadl
21. júl 2015

V pribalovom letaku je o hak vsetko napisane...len mnoho zien ani nenapadne si ho precitat co je velmi smutne.je tam pisane ajohladne ca prsnika

mijunik
autor
30. dec 2015

Ahojte kočky, tak sa ozývam s odstupom času. Absolvovala som chemoterapiu, rádioterapiu a teraz na mňa nachystali hormonálnu liečbu. ☹ Tej sa však bojím, mám pocit, že rýpať do hormonálneho systému by sa nemalo. Tie lieky majú kopec vedľajších účinkov, mnohé z nich sú asi dosť závažné... Zároveň sa ale bojím nezačať to užívať, lebo lekárka mi vysvetlila, že je u mňa veľké riziko, že sa mi to vráti. Zdravý rozum mi vraví, aby som to začala užívať (vraj tie bunky veľmi dobre reagovali práve na toto liečivo alebo ako by som to povedala), lenže keď mi nejaký blbý liek bude 5 rokov blokovať tvorbu estrogénu, tak čo zo mňa bude robiť ženu? A päť rokov sa vystavovať riziku tých nežiaducich účinkov... A pritom nemáme záruku, že sa to nevráti, keď to užívať budem. Ja mám pocit, že by som to nemala užívať, mám z toho strach. Prečo človek nemôže vyzdravieť len tak jednoducho? Stretla som sa s taxikárom, ktorý sa údajne venuje aj liečiteľstvu, trošku sme sa rozprávali, ja som čiastočne naklonená takýmto veciam, ale fakt - kto mi zaručí, že keď urobím to alebo ono, tak práve to bude ten správny krok? Pred chemoškou som strach nemala, ani pred rádioterapiou, ale pred týmito blokátormi estrogénu strach mám. Prečo? Už mi asi zašibkáva, ale nie je to znamenie, aby som to neužívala a pokúsila sa prísť na príčinu a tú odstránila? A tým pádom by sa mi ochorenie nevrátilo... Mám vraj požiadať o ochranu (niekde zhora, to mi povedal ten taxikár), že mi bude poskytnutá. Ale veď ja ani neviem, ako sa o takú ochranu prosí... A ako budem vedieť, že som bola vypočutá?

onep
30. dec 2015

ked si sa nebála chemoterapie.., tak hormonálnej liečby sa určite neboj!!!!
neviem, ktorú konkrétne máš, ale väčšinou sa zvláda veľmi dobre a keď si mala dobre pozitívne hormonálne receptory tak naozaj dobre funguje, neboj sa, najhoršie z liečby máš za sebou, vydýchni si a nemysli na zlé.... vychutnávaj život... a čo sa týka tej prosby o ochranu... si veriaca?

veronika1610
30. dec 2015

@mijunik Vieš čo? Máš obrovské šťastie, že ten nádor má hormonálne receptory a tým pádom na hormonálnu terapiu reaguje. Máš omnoho väčšiu šancu, že to porazíš nadobro, chemoterapia je omnoho väčšie svinstvo.

hyta
30. dec 2015

@mijunik Tiež som toho názoru, že chemoška a rádioterapia je to najväčšie svinstvo a keď tvoje telo tak dobre zabralo , treba dať na radu lekárov,určite by som sa hormonálnej liečbe nevyhýbala. Ja nie som proti alternatívnej liečbe, no pri každej diagnóze skôr by to mala byť liečba doplnková. Pamätáš sa na Danku- bubena? Prestala s liečbou a stav sa jej zhoršil, keď už potom začala bolo všetko márne. Tak moja rada je, pokračuj ako ti radia lekári, nech si úplne fit.Držím ti palce.

cybulka
30. dec 2015

@mijunik Ja som onko pacient ako ty, hormonalnu liečbu beriem už tretí rok, tiez som sa bála ale chuť žiť čo najdlhšie rozhodne zvíťazila. Apropo vyzerám ako chlap? Ak ti cimkolvek mozem pomoct, kludne napis do IP.

jeannna
16. máj 2016

V ktorom stadiu sa s istotou vie, ze sa jedna o karcinom prsnika? Moja mama mala vtiahnutu bradavku cca 4 mesiace a nevedela, ze to tak nema byt ..... stanovili jej diagnozu "karcinom prsnika" este predtým, ako prisli vysledky, len na zaklade vysetrenia zo sona. Lekar si je tym isty, ze je to pozitivne. Je to mozne??? Stale tomu nemozem uverit, na operaci ide 31.maja. Nestanovuje sa diagnoza az po vyoperovani nadoru?

veronika1610
16. máj 2016

@jeannna na sone sú niektoré znaky, kde lekár vie takmer z istotou povedať, že je to malignita, ale na 100% to bude až po histológii a hlavne sa určí o aký typ ide, aké má receptory a tým pádom na aké lieky bude reagovať

lalinko2010
17. máj 2016

@jeannna ahoj, podľa sono vie určiť ale zase nie každý lekár, lebo mne najprv stanovil fibroadenóm, potom na kontrole už sa veľmi nebavil so mnou lekár, lebo vedel že to neni ok a lekár v BB pri sone povedal že to je abces ale ten čo mi bral vzorku tak vedel že to je zlé.

jeannna
18. máj 2016

@lalinko2010
@veronika1610 Dakujem za vase odpovede. To cakanie na vysledky je hrozne, ale tento lekar ma bohate skusenosti, aby si bol svojou vypovedou isty. V tomto pripade bohuzial ☹ Len ja tomu stale nechcem verit ... Nuz, o tie 2 tyzdne budeme zas mudrejsi ...

mijunik
autor
18. máj 2016

@jeannna Ahoj, ja som mala diagnózu stanovenú behom týždňa... Lekár - mamológ urobil biopsiu hneď na prvom vyšetrení a o týždeň boli výsledky. V sobotu to bude rok, čo som si tú lekársku správu prečítala. Maminke želám, nech je čím skôr v poriadku (nech už bude výsledok akýkoľvek), hlavne psychicky to dá zabrať, ale dá sa z toho celkom rýchlo otriasť a ísť ďalej. 🙂

jeannna
18. máj 2016

@mijunik Dakujem aj tebe za povzbudenie. A ako sa tebe dari? Si uz uplne v poriadku? Ako sa citis? Lekarsku spravu som citala aj ja, dal jej stupen "3", lebo vraj na sone videl zasiahnute uz aj lymfaticke uzliny. Ostatne organy ma vraj v poriadku. Predpokladam ale, ze chemo ju neminie ☹ Mama bude mat tento rok 68 rokov.

mijunik
autor
18. máj 2016

Ďakujem za opýtanie, mám sa dobre. Ja som spokojná. 🙂 Mám za sebou chemoterapiu, rádioterapiu a teraz som na hormonálnej liečbe. Netuším vôbec, aké mám čoho hodnoty, ani po tom nepátram, lebo tomu aj tak nerozumiem a zbytočne by som sa vystresovala. 🙂 Veľmi dôležité je myslieť pozitívne, byť veselý, ako to len ide. Mne napríklad pomáha, keď idem do lesa, ale aj do nákupného centra - nie nakupovať, ale medzi dobre naladených ľudí. Ja si snáď od nich beriem energiu... 😀

mijunik
autor
18. máj 2016

Ďakujem za opýtanie, mám sa dobre. Ja som spokojná. 🙂 Mám za sebou chemoterapiu, rádioterapiu a teraz som na hormonálnej liečbe. Netuším vôbec, aké mám čoho hodnoty, ani po tom nepátram, lebo tomu aj tak nerozumiem a zbytočne by som sa vystresovala. 🙂 Veľmi dôležité je myslieť pozitívne, byť veselý, ako to len ide. Mne napríklad pomáha, keď idem do lesa, ale aj do nákupného centra - nie nakupovať, ale medzi dobre naladených ľudí. Ja si snáď od nich beriem energiu... 🙂

mijunik
autor
18. máj 2016

@jeannna Ďakujem za opýtanie, mám sa dobre. Ja som spokojná. 🙂 Mám za sebou chemoterapiu, rádioterapiu a teraz som na hormonálnej liečbe. Netuším vôbec, aké mám čoho hodnoty, ani po tom nepátram, lebo tomu aj tak nerozumiem a zbytočne by som sa vystresovala. 🙂 Veľmi dôležité je myslieť pozitívne, byť veselý, ako to len ide. Mne napríklad pomáha, keď idem do lesa, ale aj do nákupného centra - nie nakupovať, ale medzi dobre naladených ľudí. Ja si snáď od nich beriem energiu... 🙂

lalinko2010
19. máj 2016

@jeannna mne diagnózu stanovili za dva dni a to povedali že do 2-3 týždňov, bola som štvrtok a v pondelok volali že je to zlé.
a potom mi robil sono lekár v BB a hneď že aj mts v uzlinách, aj primár že to budú mts, lebo som mala hrčku pod pazuchou ale tú som tam mala vyše 10 rokov, a nakoniec uzlini čisté.
prešla som len chemo 7 cyklov, 18 cyklov injekčnej chemo, ožiare netrebalo, lebo nádor ohraničený.
mamina nech je v psychickej pohode! a nech veľa o chorobe rozpráva, nech sa nehanbí, nech povie čo má na srdci, to pomôže, neuzatvárať sa do seba.
odporúčam neexperimentovať s vedľajšími liekmi, poradiť s lekárom. pýtať sa.

jeannna
27. máj 2016

@lalinko2010 Mamu operuju uz v stredu a ohladom vysledkov mi nikto nevolal, telefonicky kontakt mali len na mna. Mame len povedali, aby sa hlasila v utorok na príjmovom oddeleni. Mala som nutkanie tam volat, ale kedze to znasam velmi tazko a prenasala by som to aj na mamu, tak pockam, aky bude výsledok po operacii. Vieme, ze je to zle, len nevieme, ako velmi ☹

pumiciatko
27. máj 2016

@mijunik ahoj ja beriem tu liecbu, mala som tiez chemo, aj RAT( liečba ukoncena RAT 8.3.2016 a odvtedy beriem tamoxifen a zoladex, no musim povedat, ze niekedy je to naozaj priserne, co mi to sposobuje, a ci sa da takto vobec dalej zit, ja nie len ze sa necitim ako zena, nemam chut na sex ale ze absolutne, casťo mam aj odpor, ale este ani ked mi niekto da kompliment alebo ma nejaky muz o mna zaujem ja neviem primerane reagovat ako predtym, ako by som nechapala ze ma moze este niekto chciet a pritom racionalne si uvedomujem ze to je mozne, ze nie som skareda az tak zas.
Onkologicka povedala ze to prejde, ale neviem kedy akoze a tie navaly , to uz ani nehovorim, to je na osalenie

pumiciatko
27. máj 2016

@mijunik takze ty tu liecbu znasas v pohode? napises mi prosim?kludne aj IP ak chces, lebo neviem ci je to normalne aby na to na mna takto psychicky posobilo, ci nemam ist na nejaku psychiatriu alebo co :(

zupap
27. máj 2016

@pumiciatko ahoj..ja som na Tom tak isto😢 od januara ked som skončila RAT beriem tamofixen a zoladex a také depku neprajem nikomu😢( tiež sa.pohravam s myšlienkou ,že skúsim navrhnúť onkologického nech mi zfusi aspoň zoladex..ale boh vie ,či by to nebolo zlé a rizikové? Akokoľvek, ja sa fakt cítim oveľa horšie ako pocasj celej chemo..teraz,ked by si mal človek už vydýchnuť radovať sa zo života..tiež mi nik nepovedal ako dlho toto môže trvať? Pár mesiacov? Navždy?

pumiciatko
27. máj 2016

@zupap juuuj až ma striaslo , ako by si presne opisovala moje myslenie, že teraz keď sa máme radovať a žiť ako nikdy predtým. Mne onkologicka povedala , že "to prejde , veď ešte len 3 zoladexy máte v sebe" tak aspoň nejaká odpoveď, a pýtala som sa aj na to či to musím a povedala, že vylúčené, aby sa jedno z toho vynechávalo alebo vysadilo ☹

zupap
27. máj 2016

@pumiciatko a čo ti povedala na ako dlho to máš? Ja som to práveže pochopila tak,ze tamocifen je povinný,to mi povedala ,že cca na 7 rokov a že zoladex to je také,ze niekomu dajú a niekomu nie..a ešte som si hlúpa prečítala pribal.letak zoladexu :( ten mi povedala na 2-3 roky...ale mám kamošku čo obe berie už rok a ani o Tom nevie,nic jrj nie je z toho... ja v Tom nemam jasno fakt a vyčerpáva má to...aké máš veľké deti? Ja už neviem čo so sebou , hrozné je to napätie neustále,ani to neviem pomenovať.

jeannna
20. jún 2016

Taaakze mamina je po operacii, uz aj vysledky z histologie mame. Vybrali sa aj lymfaticke uzliny, ale boli chvalabohu ciste. Chemo zatial nie je potrebne, zajtra ideme na radiologiu, ci su potrebne oziare + hormonalna liecba v trvani 5 rokov, ak bude vsetko v poriadku.

hyta
20. jún 2016

Držím maminke palce, nech je čím skôr v poriadku.