Karcinóm prsníka - operácia a liečba

mijunik
26. máj 2015

Ahojte, chcem sa tu podeliť o svoje pocity a poprosiť o názory, resp. rady. Vopred sa ospravedlňujem, že to bude dlhý text, ale ono sa to ťažko vyjadruje pár vetami. Totiž - som čerstvou vlastníčkou karcinómu pravého prsníka... 😒 Výsledok som sa dozvedela 21. 5. 2015. Teraz ma čaká operácia a vyzerá to tak, že zo mňa bude Amazonka (pre objasnenie - zrejme to bude kompletná mastektómia), pretože nádor sa spravil v "rozprcnutej" forme; z ničoho nič mám v prsníku štyri ložiská... Na preventívke som bola 12. 3. 2015, rádiológ mi robil sono prsníkov a nič tam nebolo vidieť. Nuž a 30. 4. večer alebo 1. 5. ráno som pri obliekaní zistila, že mám v prsníku nejakú hrču... Hneď v pondelok som nabehla ku gynekológovi, v utorok rádiológovi (inému, než čo robil preventívku) a ten potvrdil dve ložiská. Opäť ku gynekológovi (hneď v ten deň) a poslali ma k mamológovi. Termín som dostala 14. 5. 2015. Mamológ spravil znovu sono a už tam boli tri, resp. štyri ložiská (jedno ložisko - to, ktoré som si zistila ja sa ako keby rozdvojilo alebo teda z neho vyrástlo ďalšie). Najväčšie má cca 1 cm, najmenšie asi 5 mm. Hneď mi spravil biopsiu a o týždeň bol výsledok. Medzitým mi vybavil termín operácie v ružinovskej nemocnici (BA), na ktorú by som si už mala vybavovať predoperačné vyšetrenia. V piatok 22. 5. som bola u rádiológa, ktorý mi bol robil v marci preventívku, myslela som, že bude mať uložené, čo ma vtedy pozeral (dôkaz, že tam fakt nebolo nič podozrivé vidno), ale uložené to nemal (logicky, len mňa to nenapadlo). Pozrel ma znovu, aj prsník, ale hlavne mi pozrel pečeň, tá sa zdá byť čistá. V pondelok 25. 5. som išla ešte na konzultáciu do OÚSA na Heydukovu, tam som však nebola spokojná s prístupom (viem, majú toho veľa, ale systém "ako na bežiacom páse" mi nevyhovuje). No a ešte som (tiež v pondelok) bola na konzultácii v Národnom onkologickom ústave, tam som mala dobrý pocit z toho rozhovoru. Dnes som tam bola na magnetickej rezonancii, aby zistili, či mám v prsníku ešte nejaké ďalšie nádory (dúfam, že nemám), vo štvrtok idem na CT (zrejme hrudníka, brucha a panvy). Vraj ma po operácii čaká ešte liečba, asi chemoterapia a ožiare. Lekár hovoril, že hrubým odhadom ma čaká tak 7-8 tvrdých mesiacov, ale že na konci toho celého by malo byť uzdravenie. Viem, že nádory prsníkov, hlavne včas zistené, sú veľmi dobre riešiteľné a že v podstate mám šťastie, že je to v prsníku. Tie moje nádory sú vraj biologicky aktívne, ale je to v začiatočnom štádiu. Takže by sa to malo vyriešiť tou mastektómiou (odrežú potvory nádory od zdravého tkaniva a už sa nebudú môcť rozrastať). Liečba bude dúfam len pre istotu. Samozrejme budem chcieť potom silikóny (jeden vymodelovať, druhý upraviť). Najradšej by som hneď pri jednej operácii, ale to asi nepôjde (podľa mňa). Moja sestra ma ešte volá na konzultáciu s ďalším lekárom v piatok. Neviem ale, či to už nebude prehnané, toľko konzultácii. Nič múdrejšie nevymyslím. Mám samozrejme snahu prsník zachrániť, ale ak pustím k slovu môj rozum, tak si poviem, že načo zachraňovať prsník, keď sú v ňom možno aj tajné ložiská, ktoré sa môžu kedykoľvek aktivovať a narobiť problémy a pre mňa je teraz priorita PREŽIŤ, pretože mám dve malé deti a ľúbiacu rodinu. A mne sa tu na svete páči, takže tu chcem zostať a dožiť sa dôchodku. 🙂 S mojim momentálnym stavom a z toho vyplývajúcou budúcou liečbou som sa už v podstate zmierila (čo iné mi zostáva, že?), ale potrebujem slová povzbudenia, pretože viem, že to asi nebudem celé zvládať "ľavou zadnou". Ale verím, že to zmáknem, potom bude plastika a keď už je to takto, tak sa aspoň dopracujem k silikónovým prsiam, ktoré preľstia gravitáciu, pretože prsia mám dosť veľké a keďže mám 39 rokov, tak aj dosť príťažlivé (priťahujú sa stále viac k zemi 😀 ). Som naladená optimisticky, mám skrátka pocit, že to bude jedna etapa v mojom živote a potom bude zase všetko v poriadku. Netuším ako zareagujú moji rodičia, ktorí to ešte stále ani len netušia (nechcela som ich stresovať, kým som čakala na výsledky a teraz zase čakám na vhodný deň, aby som im to (alebo moja sestra) vhodne naservírovala). Kočky, ktoré ste si týmto prešli, poraďte - existuje niečo prírodné, čo by mi pomohlo lepšie zvládať liečbu? (Viem, ešte som ani nezačala a už rozmýšľam nad priebehom... 😀 ) Musím sa rozhodnúť, kde teda budem riešiť operáciu (Ružinov alebo Národný onkologický ústav, prípadne ešte Antolská) no a potom liečbu (to asi automaticky v onkologickom na Klenovej). Kočky, ktoré ste to celé prečítali, ďakujem. 🙂 Fakt mi pomáha, keď o tom hovorím a veľmi rada si vypočujem slová povzbudenia. Prosím - vyslovene negatívne veci mi radšej nepíšte, na tie prídem sama, teraz potrebujem povzbudenie. 🙂 Dík. 🙂

andy233
18. jan 2019

@sabova3 ahoj, som rada, že si mi napísala. Ďakujem. Ja som týždeň po operácii čakám na výsledky histoligie a tiež potom uvidím, čo bude. Nádej sa strieda so strachom... Ako sa teraz máš?

sabova3
18. jan 2019

@andy233 ahoj.tak to je fajn,že operácia je už za tebou.ja som po štvrtej chemo.vcelku sa to dalo zvládnuť.zle mi bolo ešte tak týždeň po chemo.teraz čakám na oziare.a po nich ešte ďalšie štyri chemo.tak nejak pomaly to ide .vlasy samozrejme po prvej chemo fuč.ale nejak som si zvykla.hlavne je aby sme to porazili.ak by si niečo chcela sa spýtať čokoľvek tak píš.drzim palce a verím že tá histologia dopadne fajn,lebo u mňa vyšiel najagresivnejsi nádor Triple negatív.ale čo už.nic nenarobím.maj sa a hlavu hore

andy233
18. jan 2019

@sabova3 vedela si už z biopsie o aký nádor ide? Či až z histologie? Asi si naPN, však? Priznávam, mám strach, ako to dopadne, čo bude... Som sama so synom... Je to zložité.

sabova3
19. jan 2019

@andy233 ahoj.mne biopsia vyšla,že je to v poriadku.ja som sa až po operácii dozvedela,že je to pozitívne.az histoligia ukázala,aky je to typ nádoru.verim ti, že to máš ťažké,hlavne keď si sama.ake snáď máš nejakú rodina, ktorá ti pomôže.ja som na PN . teraz som mala posudkový,lebo som požiadala o invalidný dôchodok.

inka
13. dec 2019

Veľmi by som chcela vedieť , že ako sa darí zakladateľke tohto fóra a hlavne ohľadom hormón.liecby