Koreň po vytrhnutí zuba

cherry1981
5. dec 2013

Som po vytrhnuti zuba, ktory zuba zlomil, a mne sa zda, ze mi tam nechal koren, aj ked on tvrdi opak, prosim viete mi poradit?
Prip ak je tu nejaky zubar, alebo v rodine mate zubara budem vdacna

kiki68
5. dec 2013

no podla snimky vyzera,ze tam nieco ostalo, skusit ineho zubara,ak sa vsak taketo stane,tak to je trosku komplikovanejsie to tahat von. Ak chces niekedy v buducnosti napriklad zubny implantat v tom mieste,tak urcite to dat odstranit.
Mne jedna zubarka zlomila zub pri trhani,mam velmi pevne korene, nakoniec som skoro skoncila na Antolskej,lebo sa bala,ze tam nieco zle spravila, druhy zubar, dost lepsi oproti nej mi povedal,ze mi tam vystiepila ako to cele zlomila aj dost kosti, takze hojenie cca. 3 roky pokial som tam mala dost kostneho tkaniva. Viem,ze mne z toho miesta ako sa to hojilo normalne este vypadavali kusocky,teda ja som si to sama vytahala nejako.

cherry1981
autor
5. dec 2013

@kiki68 Ved aj mne sa zda, ze tam je nieco ponechane,alemoj zubar tvrdi, ze to nieje koren, desatkrat som sa ho na to pytala, ale zajtra idem k inemu si dat urobit rtg nech to posudia

kiki68
5. dec 2013

no nech to niekto iny posudi,mne to zubarka vtedy zanedbala...potom to riesil stomatochirurg,co je dost skuseny...

shira_
5. dec 2013

@cherry1981 môže to byť kúsok vylomenej kostičky, vylúči sa sám ale niekedy je lepšie ho odstrániť. alebo trčí kúsok ostrého okraja kosti, aj keď je ten kúsok pevný, je lepšie ho zahladiť lepšie zarastie, či je tam kus zuba alebo nie ukáže rtg ale lekár vie, teda mal by vedieť rozlíšiť, či je to zub alebo kosť. zub ked sa trhá, sa má skontrolovať či je celý každý jeden koreň, ak vyšiel celý a lekár si to popozeral, vie na 100% povedať že zub tam už nie je.
Na tom rtg sa jedná o dolný zub? tam nie je nijaký zvyšok zuba, iba kúsoček amalgámu.

j1977
5. dec 2013

podla mna tam nič nie je . sú tam dva zuby a medzi nič

cherry1981
autor
5. dec 2013

@shira_ Jedna sa o horny zub aj som to znazornila takou ciarkou podciarkla

cherry1981
autor
5. dec 2013

@kiki68 a potom, ti to znova museli rezat vsak?

kiki68
5. dec 2013

hej, nieco s tym robili, bolo to nie moc prijemne,nakolko to skusala este ta prva zubarka tyzden po tom...ona nevedela ani dobre pichnut anesteziu, teraz co mi zubar robil vsetko,tak nebolelo nic, proste odbornik...takze dufam,ze to nebudes citit ani nic...

shira_
5. dec 2013

@cherry1981 tam nie je zvyšok zuba, to je čisté

darkabarka23
5. dec 2013

@cherry1981 to čo si tam zaškrtla na snímke,určite nie je zvyšok koreňa,to je kosť,ktorá ostala po vytrhnutí zuba,a obklopovala zub,časom to zarastie,je to možno cítiť tam aj jazykom,že je to tam ostré,ale žiadny zvyšný koreň tam nie je.U nás v ambulancii robíme aj chirurgiu,takže viem čo hovorím. 😉

cherry1981
autor
5. dec 2013

@shira_
@darkabarka23 Baby urcite? A ta kost sa potom strati? to mi aj sestricka u zubara povedala, ked som bola so snimkom za nou este raz, len ja sa aj tak bojim 😒
@darkabarka23 Prosim Ta a nevies mi povedat, preco z akeho dovodu sa zub zlomil? Bol plombovany, ale nebol hnily ani nic podobne 😒

darkabarka23
5. dec 2013

@cherry1981 tá kosť sa bude zmenšovať a zrastať pomaličky,neboj,určite je to tak... 🙂 ...no mohol sa zlomiť preto,že tam asi bola veľká plomba už a zub bol veľmi oslabený,vtedy je to už len otázka času pri obrovských plombách,dokedy zub vydrží,a asi sa zlomil veľmi hlboko a už sa nedal zachrániť....

cherry1981
autor
5. dec 2013

@darkabarka23 Prosim Ta a kazdy zub to nema? Lebo minule ked mi robili RTG po trhani nic tam nebolo ani ziadna kost 😕 😒

darkabarka23
5. dec 2013

no tá kostička okolo zuba môže byť každá iná,ono možno keď ten zub páčil sa možno trochu zaprel do tej kosti a preto je ostrejšia,ale časom to zarastie,aj keď chvíľu to trvá,určite to bude OK... 🙂

cherry1981
autor
5. dec 2013

@darkabarka23 Dakujem velmi pekne moc moc

darkabarka23
5. dec 2013

@cherry1981 Nie je za čo,veľmi rada som pomohla.. 🙂

cherry1981
autor
18. feb 2014

@darkabarka23 Ahoj obraciam sa o pomoc zas ☹
Na snimke je to tiez vidiet, ale aj dneska mi na preventivnej pri zhotoveni rtg snimku,zistili, ze po vytrhnutom zube mi v rane ostalo trosku z amalganu. Zub je vytrhnuty cca rok,na snimke ta bodka co vidiet..., cize rok mam amalgan v uz zahojenej rane☹ Odstanit sa da jedine chirurgicky, ale ze zakial nerobi problemy zbytocne netreba do toho zasahovat. Prosim co s tym? Je to lepsie dat vybrat? Neviem co robit, mam super zubara, teraz, ale ten mi zatial nedoporucuje zbytocne to vyberat kym mi to nerobi problemy. Neviem co robit, bojim sa , kedze je to cudzie teleso pre organizmus☹

darkabarka23
20. feb 2014

@cherry1981 ahoj,no zvykne sa stať tento prípad,že tam ostane kúsok amalgámu v rane,pokiaľ sa to priebežne kontroluje a okolo toho amalgámu nevzniká zápal,môže to tam byť,nie je to pre organizmus nebezpečné pokiaľ sa okolo toho amalgámu nedejú žiadne zmeny,ale zo skúseností viem povedať,že to nezvykne robiť žiadne problémy 🙂 ,je to dosť komplikované ten kúsok odtiaľ vybrať,ak je už zrastená tá kosť okolo...

cherry1981
autor
20. feb 2014

@darkabarka23 Dakujem, ved mne povedal moj zubar, ze to je na chirurgiu a len ho pohladat, kde je ☹ Zatial mi to neodporuca a ze sa to bude sledovat

darkabarka23
20. feb 2014

@cherry1981 ja si myslím,že zubár je naozaj dobrý,tiež to riešime aj u nás rovnako,ten amalgám treba len sledovať,či sa tam nič nemení 🙂

cherry1981
autor
20. feb 2014

@darkabarka23 dakujem mnoho krat 🙂

pikao
22. máj 2015

@darkabarka23 ahoj. citala som prispevky a vidim ze sa vyznas. som 4 den po vytiahnuti zuba ale ta bolest je neskutocna okolo dasna. nahmatala som si v tej diere po vytrhnuti zuba nieco ostre. chcem sa len opytat ci ta kostička tak moze boliet kedže ulomky zuba tam nie su vraj podla zubara ☹ dakujem

darkabarka23
22. máj 2015

@pikao ahoj,ano ta kosticka moze boliet,ak bolo tahanie tazsie,rana moze dlho boliet,to ostre co citis je kost,v ktorej bol ulozeny zub,ono to postupom casu urcite zarastie,niekedy sa stava pri tazsom tahani,ze tam moze ostat malinky kusok kosti,ktory sa odstiepil pri paceni zubu,ale organizmus ho vzdy vyluci 🙂 inak mozes mat tzv.suche lozko,preto rana boli,rana by mala byt kryta krvnou zrazeninou,ktora ju chrani,ale ak tam mas hlboku ranu,dieru,tak sa to bude dlho hojit,aj boliet,a tu pomoze naozaj len cas,neda sa s tym nic robit ☹

pikao
23. máj 2015

@darkabarka23 ďakujem 😉

franchise27
17. máj 2016

@darkabarka23 ahoj, neviem ci je tato tema este aktualna, ale rada by som sa spytala, za aky cas sa vie vylucit nejaka kosticka, alebo ine ulomene alebo zvysne teliesko z rany po vytrnutom zube? Pred 4 dnami mi trhali hornu sestku endodoticky osetrenu pod mikroskopom,ale zial v oblasti korena ma neustale pobolieval, trvalo to dlhsie, zub musel rozvrtat aby rozdelil korene a vraj musel obrusovat aj kost v rane. Vraj v celustnej kosti na konci korena ostal kusok cementu, ci nieco podobne, lebo ze to bolo moc hlboko a to uz by bola skor praca na chirurga,ale ze to by nemalo robit problemy.Ale prave uplne hore na kosti, akoby nad dasnom ma presne tam ta kost boli na dotyk, akoby v mieste kde boli korene.Myslis ze to je proces hojenia,alebo sa tam zapaluju tie zvysky?Uz mi trhali aj zub mudrosti,ale vôbec som nemala tazkosti, miesto ma prestalo boliet hned na druhy den, ale toto sa mi nepozdava. Dakujem

darkabarka23
18. máj 2016

@franchise27 ahoj,to hojenie je veľmi individuálne,tým že delil korene,to bola komplikovná extrakcia,učite sa do kosti viac zapieral,preto tá bolesť na dotyk.Ja by som počkala,to hojenie môže trvať aj dva týždne.Časom sa dá spraviť snímok,či okolo toho cementu nevzniká zápal,ale naozaj to nezvykne robiť problémy 🙂

franchise27
18. máj 2016

@darkabarka23 dakujem si velmi zlata ze si si nasla cas a odpovedala.

darkabarka23
18. máj 2016

@franchise27 nie je začo, ak budeš mať ešte otázky,tak sa kľudne ozvi 🙂

bibiana20
8. jan 2017

@darkabarka23 ahoj.prosim ta bola som tahat 26ku vobec ma nebolelo ani neboli ddasno,ale ked si prejdem s jazykom po vonkajsej strany dasna kde bol zub citim hrbolcek je tvrdy,nevyzera to na hnis ani nic take zub si myslim,ze vytiahol cely lebo celkom rychlo ho vytiahol a bez komplikacii...nevies mi povedat co to moze byt?a je mozne ze by mi nevytiahol cely zub?bola som na stomatochirurgii...

darkabarka23
8. jan 2017

@bibiana20 zub rastie v kosti,a po vytrhnuti citit tu kost,z ktorej zub vyrasta,ona je odhalena,citit to jazykom,mnoho pacientov si mysli,ze tam ostala cast zuba,ale je to uplne bezny jav,ze to tak citi,casom to uplne zarastie dasnom 🙂