Kto mal vysoký cholesterol a zvládol ho znížiť stravou?

katkamarcinova
10. okt 2023

Dobry den prajem je tu niekto kto mal vysoky cholesterol a zvladol ho znizit stravou ? Dakujem za odpoved

emily897
10. okt 2023

@katkamarcinova ja, isla som podla kalorickych tabuliek + chodza denne asi 1 hod.

katkamarcinova
autor
10. okt 2023

@emily897 takze je naozaj šanca dakujem potrebovala som len počut že sa to dá a oddnes musim hned stravu viete aj aký ste mali prosim vysoky ? Čomu sa najviac vyvarujete prosim Vas

kvetinka75
10. okt 2023

ja, klesom mi z 6,2 (neviem aký vysoký máš ty) na 5,8 za 2 roky.
Aj strava, aj pohyb, zmena životného štýlu, zvládanie stresu atď, atď. Ale nešla som nejako strikntne. Dám si niekedy aj niečo ,,tučnejšie,,. Ale celkovo uprednostňujem rastlinnú stravu, keď sa dá používam bezlepkové múky, banánovú, pohánkovú, rôzne iné obilniny, strukoviny. Snažím sa nemať zase príliš veľa sacharodov v strave

emily897
10. okt 2023

@katkamarcinova mala som 6,7 brala som spociatku aj leky, ktore mi po kontrole lekar vysadil. Momentalne mavam 2,7 - 3,5. Jem vela vlakniny v zelenine a ovoci, obmedzujem vyprazane jedla a pijem 2-3l cistej vody denne.

katkamarcinova
autor
10. okt 2023

@emily897 velmi pekne dakujem ja mam 6,4 a vela kil malo vody a vecer sa prezieram cokoladami ale docela strach takze asi dva v jednom aj schudnem aj budem zdrava

missviolet
10. okt 2023

ja, zo 6,2 na 4,8.... kaloricke tabulky a aspon 90min chodza denne

akiana
10. okt 2023

@katkamarcinova Pokial viem, da sa to znizot len stravou. Obmedzit vyprazane, udene, preprocesovane maso, nekvalitne oleje, atd.

deedol
10. okt 2023

daj si este pripadne skontrolovat stitnu, ja som mala mierne vyssi cholesterol suvisiaci s hypotyreozou.

stanulienkat
10. okt 2023

Samozrejme, že to vieš dať dolu aj stravou. Každý normálny lekár ti najprv ponúkne diétu, určite nepichá hneď každý lieky. Treba zrušiť vyprážané jedlá, mastné smotany a syry, sladkosti...

taktotedanie
10. okt 2023

@katkamarcinova dopln napr arterin tbl

zafir01
10. okt 2023

@katkamarcinova mne sa ho znížiť nepodarilo .a to som 6x do týždňa behala dokopy 200km mesačne s trénerom . Strava nebola úplne že 100% ,ale vysmazane rezne , či nejaké ťažké jedlá privtych tréningoch nehrozili . Jedlavsom pestro ,no nie diétne ani tucno . Váhu som mala optimálnu . A za rok totálnej driny ,som myslela ,že skôr vedľajší účinok klesne aj ten cholesterol ,a nič 🫣 . Pričom mamin manžel ,má stravu sami pečený bôčik ,sama slanina ,a hodnoty má lepšie ako ja . Takže myslím ,že mám asi geneticky predispozíciu ukladať viac cholesterolu alebo neviem

belasy_motylik
10. okt 2023

Kolegyňa, zdravotná sestra, mladá, štíhla, vegetariánka, zdravé stravovanie, zdravý životný štýl, dostatok pohybu, cholesterol dlhodobo poriadne vyše 9 !, neviem čím to bolo, ale stravou a životným štýlom určite nie, čo sa pamätám, tak tam bola nejaká genetická príčina, občas treba pátrať viac.

belasy_motylik
10. okt 2023

@zafir01 kukni, práve som napísala vyššie 😉

zafir01
10. okt 2023

@belasy_motylik ja zas nemám tak vysoký mal do 6 .ale aj tak mi vždy dr povie ,že dietnejsie jesť ,a to somala aj prísnu zlcnikovu duetu 2 mes kôli boľavým polypom a chronickej gastritide. Uvidím na jar ,aké budem mať na preventívne zas výsledky 😄