Kto trpí naučenou nespavosťou?

insomnia12
3. nov 2020

Ahojte, prosím, je tu niekto, kto trpí/trpel psychofyziologickou nespavosťou? Je to nespavosť, ktorá je spôsobená stresom z toho, že nezaspím a na druhý deň budem nepoužiteĺná. Úspešne sa liečim už niekoĺko rokov u psychiatra. Zaujímalo by ma, či sa podarilo niekomu úplne sa jej zbaviť. Totiž kĺúčovým úspechom je KBT avšak doposiaĺ som sa nestretla so žiadnym psychológom, s ktorým by sme túto nespavosť riešili ako takú (totiž bez zmeny postoja voči spánku sa nikam bez liekov nepohnem). Snažíme sa totiž s mm o bábätko, a bojím sa, že s touto diagnózou si tehotenstvo a aj novorodenca neužijem. Práve naopak...

juliet86
3. nov 2020

@insomnia12 a ake lieky beriess a kedy ti vznikla? skusala si kbti? pozri su iste lieky ktore v minimalnom mnostve po prvom trimestri brat mozes. mme vznikla insomnia po porode a bojujem s nou uspesne aj menej uspesne uz5mesoacov od porodu a zvazujem aj nizku davku antidepresiv. kbti mi ppmaha ale akoby sa mi to vracia.

insomnia12
autor
3. nov 2020

@juliet86 dakujem za prispevok. So psychiatrickou sme uz dohodnute na postupe. Je to uz 10 rokov. Momentalne mi je skvele, bez liekov (escitalopram + velmi nizka davka quetiapinu) by som to nedala, len ja to mam velmi silne. Pred tymi 10 rokmi som si presla velmi tazkym obdobim, kedy mi ani lieky nezaberali, tak viem, kam az mozem sklznut, co sa tyka prebdenych noci a strachu uz len pri pohlade na postel :/ preto by som chcela na sebe pracovat...rozmyslala som aj nad spankovym laboratoriom. Rada by som podstupila tu KBT, ale vyslovene potrebujem zmenit nazor na spanok...

insomnia12
autor
3. nov 2020

Resp. pohlad na nevyhnutnost dokonaleho spanku...len bola som uz u par psychologov a kazdy v podstate hladal priciny stresu...len mojim stresorom je prave upinanie sa na samotny spanok...bludny kruh :(

insomnia12
autor
3. nov 2020

@juliet86 netrap sa zbytocne, vyhladaj psychiatra...neukracuj sa o krasne chvile s malickym babatkom...nestoji to za to...drzim palce, aby tvoje tazkosti sa akymkolvek sposobom pominuli

suge
3. nov 2020

Čo pre teba znamená byť nepoužiteľná?

insomnia12
autor
3. nov 2020

@suge naduva ma na vracanie, uzkost mi ide z hlavy dekel vyrazit...nieco, ako ked sa clovek dostane do paniky...a hned sa pusti sprska myslienok, ako zvladnut tento stav...nic ine ma vtedy nezaujima...uplne zatmenie...boli stavy, ked som po par takychto dnoch s muzom behala po psychiatrickej pohotovosti...to bolo este v casoch, ked som lieky na isty cas vysadila a potom sa to pustilo znova...ved to, keby som "len" nepouzitelna

evalin88
3. nov 2020

@insomnia12 ja ta chapem, raz som nespala 4 dni.... proste mozog zo stresu stale pracoval, ale to bol vonkajší faktor, ktory sa mi podarilo odstrániť. Nezaspis ani počas dňa od unavy ??? Neskúšala si dychové cvičenia ? Môze to odbúrať stres pred spaním. Prípadne počúvanie hudby..

deti95060810
4. nov 2020

ahoj...s tebou by som mohla písať asi donekonečna....mám podobný problém, ale poviem ti že po pôrode sa vždy zhoršil. Neviem či to bolo kojením, alebo čím, ale nespavosť prišla pár mesiacov po pôrode....preto by si mala najskôr do poriadku tento problém a až potom mať bábo....
Mne dosť pomáha volnopredajný liek Dospinox. Odporučila lekárka pre dcéru , ale skúsila som to aj ja a v pohode.....Lieky na spanie predpíše aj obvodný, ale tiež je dobré Magnezium.... Ja viem presne z čoho mám tieto stavy - problémy s jednou dcérou. Kým cez deň to až tak neriešim, v noci sa prebudím a rozmýšľam, rozmýšľam a kombinujem....
čo je to KBT ?

juliet86
4. nov 2020

@insomnia12 bolw som uz u viacerych psychologov a psychiatrov vies pri kojeni sa tieto veci medikamentozne riesia kusok tazsie 🙄

juliet86
4. nov 2020

@deti95060810 kognitivno behavioralna terapia

november1111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
slobodnamama777
4. nov 2020

Nepomoze sa ukludnit a povies si aspon budem lezat, daj sa do pyzama, ziadny telefon citanie, normalne si lahni a povedz si, ze telu pomoze ked bude oddychovat, to ze hlava nespí? teda zalezi ake mas myslienky, musis sa sama ukludnovat, potom normalne vstan rano skoro a vecer zas opakuj, pyzamo a lezanie. A samozrejme spravne lieky od doktora, skusat a uzivat. A riesit to, ze coho sa bojis, ci sa to neda ukludnit, zvladnut rozumovo. Proste mozno mas potrebu menej spanku, ale neries to hned ze panikou, to je dobre ze nie si sama. Aj spat sa musis naucit. Proste si povedz, Pan Boh prikazal v noci spat, lahni si o povedzme kedy uz citis unavu a vstan skoro ked aj o 4 tej.

insomnia12
autor
4. nov 2020

@evalin88 nie, ja uz potom len tak lahko nezaspim...cez den si v takychto stavoch liham do postele s tym, ze ak by sa mi pokusilo zaspat, veci sa pohnu...zas len napatie a sustredenie sa na spanok...mne to zacalo pred tymi 10 rokmi po rozchode s byvalym priatelom...asi tyzden som riesila rozchod, kvoli comu som nespala a potom tyzdni som sa zacala upinat na spanok...pri dychovych cviceniach som sa citila este horsie lebo som sa upinala na to, ze to robim za ucelom odstranit uzkost...

insomnia12
autor
4. nov 2020

Ja s liekmi fungujem plnohodnotne...napatie sa mi zvysi, ked nahodou spim menej...vtedy zacnem tlacit na pilu, ze musim sa s tymto problemom vysporiadat...kvoli moznemu tehotenstvu... inak snazime sa uz 6 rokov o mimi, cize nie je to problem, ktory by som riesila stale...

insomnia12
autor
4. nov 2020

@deti95060810 uvedomujem si, ze po porode to bude horsie...budem aj ja musiet vystupit zo svojej komfortnej zony...ak by bolo velmi zle, spolieham sa na to, ze by sme na noc zapojili nase mamy :D vies, neviem ako zareagujem...myslim si, ze mozno materinsky cit mi moje potreby uplne potlaci...vidim to napr. i vtedy, ked u nas prespava krstniatko, viem, ze sa nevyspim, ale vtedy si dokazem povedat, ze dospim...ano, nadmerne rozmyslanie je nas nepriatel...okrem toho, som vysokoskolsky vzdelana s doktoratom, tym chcem len povedat, ze rozumiem vela veciam a rychlo si spajam dosledky :/

insomnia12
autor
4. nov 2020

@juliet86 ano, tam to bohuzial uz ide na ukor kojenia :/

insomnia12
autor
4. nov 2020

@november1111 spanok je velmi dolezity, a nic lepsie nedobije cloveka, ako ked si kvalitne pospi...som rada, ze sa tvoje problemy vyriesili 🙂 ja som sa v tych prvotnych, najhorsich casoch, ked sa mi to cele spustilo, dokazala zobudit po uziti hypnotika (spravidla tak po 2 hod.) a skontrolovat sa, ci som spala alebo nie...samozrejme, ze po prebudeni bolo uz po spanku...takto som fungovala asi mesiac...o tej regresnej terapii som uz zvazovala...uz ako dieta som nevedela zaspat...dost sa jej vsak obavam

insomnia12
autor
4. nov 2020

@slobodnamama777 mam uz vela negativneho odzite v suvislosti s nespavostou...je to uz nieco ako fobia...proste, vo mne sa to musi iba zlomit...verim, ze s Bozou pomocou to raz dokazem...rozmyslam aj nad expozicnou terapiou, proste vystavit sa stresoru, ze zamerne nebudem spat 1 noc...je to vhodna alternativapri fobiach...len, ked sa clovek boji napr. pavukov, pri vystaveni sa posobeniu tohto cinitela sa v nom zvysi uzkost, mozno az panika, ale viac-menej sa pomerne lahko vrati do povodmeho stavu, ked v pritomnosti s pavukom nebude...len co v pripade mojej nespavosti? Ked som to spominala svojej dr., tak som jej prisla ako nejaka masochistka :D ale je to podla mna jedno z rieseni...mam kamosku, ktora tqk dokazala prijat problemy so spankom, ze niekedy nespi vobec viac dni po sebe...vsetko je to v hlave, a strach ma velke oci 🙂

suge
4. nov 2020

Neviem posúdiť, aká závažná je nespavosť u mňa, ale tiež mám občas noci, kedy spím málo alebo vôbec. Liečiť sa na to neliečim, ale ako idú roky, snažím sa so svojou nespavosťou udržiavať prímerie. Prebieha to tak, že sa skrátka presviedčam (čoraz úspešnejšie), že mi neprekáža byť cez deň unavená a nepodávať stopercentný výkon. Pre mňa ako perfekcionistu ťažké, ale dá sa.🙂

juliet86
5. nov 2020

@insomnia12 ake mas davky a druh liekov?

stanzi
5. nov 2020

@november1111 @insomnia12 Baby akym sposobom funguje ta regresna terapia? Pri nespavosti?

insomnia12
autor
5. nov 2020

@suge ak to takto zvladas, tak je to ok 🙂 tvoj pristup ohladne ignoracie nedostatocneho vyspatia sa na druhy den je spravny 🙂 prajem vela pevneho zdravia 🙂

insomnia12
autor
5. nov 2020

@juliet rano mam 10 mg escitalopram a na noc 25 mg quetiapin (ten mam vsak kvoli obsesivnym myslienkam), inak, na spanok je velmi dobre Trittico, super liek, mozno ti bol uz aj spominany...odporucam vsetkym, ktori uzivaju hypnotika, vie ho predpisat aj obvodny lekar

insomnia12
autor
5. nov 2020

@stanzi ak sa nemylim, je zalozena na hypnoze, kde pod odbornikom v hypnoze sa vraciate do situacii vo svojom zivote, ktore indikuju mozny pociatocny stav tvojich tazkosti so spankom...ak tuto pricinu odhalite, potom sa snazite ju terapiou vyriesit

evalin88
5. nov 2020

@insomnia12 ja som mala tiez problem po rozchode vecer spat.. velmi dlho som zasoavala tak ze som si do notebooku stiahla dokumenty o prirode, zistila som, ze ludia co to komentuju maju casto prijemny hlas, najcastejsie to boli dokumenty o oceane... proste som si lahla do postele, pustila dokument polohlasno, pocula som ho ale nehucal. Lahla som si do postele zavrela oci a pocuvala dokument, obcas aj dva ak to bolo horsie, sustredila som sa na jeho obsah slova zvukt a tym sa mi podarilo ( odlahcit mozog a neuvazovala som o problemoch) zaspat.. notebook sa po prehrati dokumentov sam vypol.

insomnia12
autor
5. nov 2020

@evalin88 skusala som hovorene rozpravky...vsetko zavisi od toho, v akom stave sa nachadzas a ako dokazes relaxovat...nie vzdy to funguje, teda urcite nie pri stavoch, kedy ides z koze vyletiet 😅

silvika99
5. nov 2020

ahojte nebudem pisat vela lebo ako sa hovori ...nerada nato spominam ale uz roky beriem lieky na tuto diognozu, u mna jedina vec si uvedomit ze netreba nic silit, ja som lieky brala aj pocas tehotenstva ale znizene davky, akonahle po porode uz rovnake davky, odporucam nevysadzovat, co sa tyka tejto diagnozy ani nemusim pisat cim som si presla ked som este nevedela co je to, Nastastie vsetko sa dalo doporiadku, byt v kontakte so psychiatrom stale a aj tehotenstvo sa da zvladnut, drzim palce 😉

silvika99
5. nov 2020

u mna naucena relaxacia horor, vysmech 😂 jedine co mi pomohlo pochopit ze nic vazne sa nestane aj keby som nezaspala a potom zaspim

silvika99
5. nov 2020

@suge presne tento postoj je liek na nespavost, mna clanky o potrebe spanku priviedli k tejto chorobe ,,,odporucam knihu od Praska nespavost, tam je to krasne vysvetlene ze ludom sa nic nestalo ze proste netreba ten spanok brat ako svaty,

silvika99
5. nov 2020

co sa tyka kojenia nekojila som zdravie matky je najdolezitejsie, Dietatko je vysmiate zdrave spokojne 🙂 kojenie je tiez precenovane v dnesnej dobre kvalitnych umelych mliek