Mám zníženú funkciu štítnej žľazy. Budem môcť kojiť?

aimeecloe
3. jan 2012

potrebovala by som vediet vase skusenosti, mam chronicky zapal a znizenu funkciu stitnej zlazy, beriem lthyroxin 25 denne. teraz som tehotna...a rozmyslala som o kojeni, priala by som si kojit babatko....ale mam taky pocit ze s liekmi sa kojit nesmie/ este som sa to nepytala lekarky/
mate vy s tym nejake skusenosti....ako by sa to dalo urobit aby som mohla kojit...ale bo ako to teda je????

dakujem za odpovede 🙂

veronika81
3. jan 2012

@aimeecloe dojčiť v pohode môžeš 😉
Ja tiež beriem L-thyroxín a malého som dojčila dva a pol roka, dokonca som brala 150-tku. Tie hormóny sú potrebné pre teba aj pre bábätko, je potrebné (dokonca priam nevyhnutné) brať ich v tehotenstve a aj neskôr po pôrode.
Ak si čerstvo tehotná, objednaj sa čo najskôr na endokrinológiu, aby ti skontrolovali hladinu TSH, možno budeš potrebovať vyššiu dávku a počas tehu pôjdeš častejšie na kontrolu. Lekárka ti určite všetko ochotne vysvetlí.
Držím palce 🙂

kiwi82
3. jan 2012

ahoj,ja som tiež brala a beriem Euthyrox 50tku pre zníženú funkciu šž. celé tehu som brala a aj teraz beriem. ja som odsávala 11 mesiacov. určite s týmito liekmi môžeš dojčiť 😉

aimeecloe
autor
3. jan 2012

@veronika81
velmi ste mi pomohli, dakujem velmi pekne za odpoved..som sa velmi potesila 🙂
prve dve deti sa mi podarilo kojit velmi malo..iba 3 mesiace, vobec som nemala ziadne mlieko, tak by som si teraz velmi priala kojit dlhsie...supeeer ze aj s liekmi mozem...ja som rozmyslala nad tym ze ci to nahodou potom babatko nebude navyknute a ci sa mu potom nemoze tiez znizit funkcia, akonahle prestanem kojit a babo uz nebude mat z mojho mlieka prisun hormonu??

aimeecloe
autor
3. jan 2012

@kiwi82 dakujem ti velmi pekne za odpoved 🙂 tesim sa ze sa budem moct pokusit kojit 🙂

kiwi82
3. jan 2012

@aimeecloe počas tehotenstva aj po porode ti bude doktor endokrinolog kontrolovať hormony štitnej žľazy z krvi a podľa toho upravovať dávku. ja som brala od 25mg až po 100 mg. On Ti odpovie na všetky nejasnosti. prajem Ti, aby si mala dosť mliečka a aby si bábo čím dlhšie mohla dojčiť 😉 Ja som dosávala, malá sa na jiske, kde sme boli po narodení, naučila na fľašu, ale aj tak som veľmi rada, že sa mi podarilo tých 11 mesiacov jej dávať materské mliečko.

aimeecloe
autor
6. jan 2012

jeeej ved to je dost dlho, keby sa mi aspon tolko podarilo by som sa velmi tesila....
horsie je ze ja niesom na sk... ale v uk, a iked som so systemom starostlivosti spokojna...tak je pravda ze tieto veci tu maju trosku na haku..a uvidim ako to bude ....a ten rozdiel v davke si mala po tehotenstve v akom casovom rozmedzi??? toho sa nejak bojim ze mi to bude vselijako skakat...

anjelicek26
6. jan 2012

@aimeecloe - viem, ze vela zenam s tymto probelmom jednoducho mlieko nenabehne, alebo len malo a straca sa uz 3-4 mesiace po porode. Dufam, ze to u teba bude inak a lieky pomozu.

lubi1984
6. jan 2012

@aimeecloe ja beriem 150 a kojim maleho piaty mesiac takze nie je to pravidlom 🙂

janulkan
6. jan 2012

@aimeecloe ja kojim tiez normalne, beriem stiredam obden euthyrox 50 a euthyrox 75 a zatial bezproblemov 🙂 teraz po 3 mes mam kontrolu na endokrinologii, ale ja mam len znizenu funkciu stit. zlazy..prisunu hormonov sa neboj, liek upravuje mnozstvo hormonov v tvojej krvi preto ta aj pri kojeni musia sledovat na endo, do mliecka ide v podstate stale ako je potrebne...prajem vela mliecka 😎

aimeecloe
autor
6. jan 2012

dakujem vam vsetkym v elmi pekne za povzbudenia a podelenie sa o skusenosti 🙂

luciferkax
7. jan 2012

ahoj, ja beriem euthyroxa kojím už 10 mesiacov 🙂 môžeš aj sliekmi.... 🙂 mne raz jedna laktačná poradkyna povedala, že základom dlhého dojčenia je správne prisatie a NIKDY nedať dieťatku fľašu 🙂

ketrinn
11. jún 2012

ahojky kocky mate niektora skusenost z euthyroxom ,ale po vyoperovani stitnej zlazy? mne ju vyoperovali a nasadil mi 50-tku a akosi sa mi zda ze som podrazdena a sem tam citim klepanie ruk ,či si len telo musi zvyknut ? sem tam ma aj prezenie hlavne v tych prvych pnoch po nasadeni je to normalne?

luciannka83
9. júl 2012

Ja berie- 50tku a od začiatku -á- problé-. Od kedy sa -alý narodil, rieši- len -lieko. Dôležité je aby keď ho náhodou nebudeš -ať dosť a budeš ho dokrovať, aby si to nerobila fľašou. -ne sa časo- -lieko rozbehlo. No nie na plné kojenie. Toho času už len odstriekava-, keďže ťahať sa -u veľ-i nechce.

heln
9. júl 2012

@aimeecloe l-tyroxín je syntetický hormón tyroxín, ktorý kontroluje metabolizmus organizmu a iných systémov v organizme a nie je priamo zodpovedný za kojenie, za kojenie zodpovedá hormón oxytocín, nemalo by to mať priamu súvislosť, nemala by si mať preto problém s kojením.....
mala by si navštíviť endokrinológa, ak si to ešte neurobila a mal by Ti určite zvýšiť dávku (ja užívam 150, od kedy som tehotná až do konca kojenia), pretože tyroxín je dôležitý pre správny vývin plodu, a tiež je dôležité dodávať ho aj počas kojenia, keď že sa Ti netvorí, takže to nie sú v pravom zmysle lieky, lebo nič neliečia, ale len dodávajú chýbajúci syntetický hormón.
ak máš, hypotyreózu, autoimúnnu tyreoiditídu, je to vraj na 99% dedičné, takže ak máš toto, tak tvoja dcéra to bude mať pravdepodobne tiež, a chlapci to len prenášajú.
podporu kojenia môžeš podporiť bylinkami - senovka grécka, melta.....
a o tomto som nepočula, tak asi preto nemám problém s kojením 😅 😀 😉
@ketrinn podráždenosť a klepanie rúk by byť nemalo, ak si krátko po zákroku, tak to môže byť adaptácia, skús zavolať doktorovi, alebo pri najbližšej kontrole povedz, ale osobne 50 sa mi zdá málo, na to že Ti vyoperovali šž...

ketrinn
9. júl 2012

@heln no teraz mam 75 ale idem až k nemu v auguste ale rozhodla som sa ze si dam skontrolovat sama a zaplatim si u nas v meste to urobia za 10 e aj z odberom a budem vediet na com som ak budem mat zle vysledky zavolam mu a poviem ze som si dala urobit lebo som sa zle citila ,niekedy je den super a niekedy ma chyti taka slabost ze idem aj 2-3 krat lahnut odychnem a potom fungujem ,ale pocula som ze 2mesiace trva kym sa to vsetko upravia vyreguluje po operacii tak asi este tie hormony blbnu a nie su nastavene nechapem preco ty lekari od operacie objednaju az na 3 mesiac 😲 🙄 ale asi preto lebo poistovna nechce platit prv vysetrenia alebo čo ,už som sa rozhodla ze pojdem si dat urobit testy potom budem mudrejsia xixi

map0007
4. máj 2017

Ahojky maminky,ja som v 32tt tiež beriem euthyrox25 asi od 3 mesiaca tehu,dnes som bola po výsledky a nezmenili sa sú stále na hranici,dr.mi predpísala ďalej tu istú dávku.Predtym sa na pýtala či chcem brať lieky aj po pôrode, povedala som že ak nebudem musieť tak radšej nie.No dnes mi povedala že ak pôrodim,že mám prestať brať tie lieky.Bude to oki ak len tak prestanem lieky užívať? Ako povedala že ak sa budem cítiť zle mám prísť k nim,na kontrolu.Su tu také maminky čo vysadili hneď po pôrode? Nereagovolo telo na to? Ďakujem

map0007
24. aug 2017

Nikto?

tatinka
27. jún 2018

@map0007 ahoj, ako si to potom poriesila s liekmi na stitnu zlazu ? po porode si ich vysadila ? mas znizenu ci zvysenu funkciu ? mne moja endokrinologicka po porode kazala vysadit , rodim buduci tyzden, no a potom ze v septemb.mam prist na kontrolu a zas mi ich nasadi, mam znizenu funkciu a beriem uz roky rokuce l thyroxin 50, na tejto davke som v poriadku,,,,no a dnes mi iny endokrinolok povedal , ze po porode sa to nema vysadzat, ze to co mam za cudnu doktorku,tak teraz neviem koho mam pocuvat,,,

stanka4891
27. jún 2018

@aimeecloe ahoj, ja mám už od detstv autoimunitny zápal a zníženú funkciu, užívam euthyrox, čo je umelá náhrada chybajuceho hormónu. Pravidelne chodim na prehliadky, v tehotenstve častejšie, dokonca bolk potrebné aj zvýšiť davku.. Po pôrode som opäť absolvovala kontrolu a dávka sa upravila podla hodnôt z krvi. Vysádzať lieky je podľa mňa proti zdravému rozumu, ak hodnoty hormónov nesedia.. Ja chodím do nedu v Ľubochni, no kde by mali byť naj odborníci, ak nie tam?

zabulka1
27. jún 2018

@tatinka ahoj ja som mala a mam tiez znizenu stitnu zlazu uzivala som euthyrox v tehotenstve lebo vtedy mi to zistili a aj po porode, ja by som to urcite nevysadila, druhy endokrinolog ma pravdu lebo tebe sa to moze po porode zhorsit alebo zostane na rovnakom babetku to neublizi

map0007
27. jún 2018

@tatinka doktorka povedala že mám vysadiť.Ale ja som nevysadila.Bala som sa,že čo by to zo mnou spravilo.Pri pravej dcére som mala strašné depresie po pôrode.Teraz keď som pokračovala s tými liekmi ďalej tak všetko oki. Keď ma prepustili z nemocnice,tak som šla k lekárke a povedala jej to,vzali mi krv a po výsledkoch povedala že dobré že som nevysadila,beriem ich stále a teraz po roku mám ísť na kontrolu.Držim Vám palce nech Vám všetko dobré dopadne.

tatinka
27. jún 2018

@stanka4891
@map0007
@zabulka1 dakujem baby, ja uz od roku 2000 vlastne beriem lieky na stitnu, tiez mi prislo cudne ako mi endokrinologicka kazala , ale reku vsak teda hadam vie co robi,,,dnes som bola u internistu lebo musime ist cisarom takze na predoperacne,,,,no a on teda je tiez aj endokrinolog a ked som mu to povedala ako to kazala brat moja dr ,hned oponoval, ze nevysadzat,,,bola som na zaklade toho teda rozhodnuta ze urobim podla toho ako sa budem citit ze teda mozno budem brat kazdy druhy den a uvidim...ale potom reku spytam sa tu vas ake mate skusenosti....takze nevysadim ani ja...este raz vam dakujem

map0007
28. jún 2018

@tatinka a ešte som chcela.V pohode dojčim aj keď beriem lieky.Mala búde mať 5.7. rok a stále chce cicu😉aj keď pekné papka.

tatinka
28. jún 2018

@map0007 ja ti mam trosku obavu ci sa rozbehne mliecko , citala som ze pri cisarskom to trosku trva ale verim ze aj nam sa to podari a budem kojit v pohode, je to nase prve dietatko....
a gratulujem k prvemu rociku 🙂)

map0007
29. jún 2018

@tatinka ďakujeme 😘 Treba hlavne veriť že bude mliečko,hoc to troška potrvá, hlavné prikladať a odsavať.A veľa vody a zdravej stravy.Držim palce ✊ všetko dobré prajem 😘

tatinka
29. jún 2018

@map0007 dakujem 🙂