Neviem súvisle rozprávať

smoothie045
18. dec 2023

Dobrý deň, som študentka na VŠ (pedagogika). Mám už dlhšie problem,že keď rozprávam s niekym alebo niečo vysvetľujem, vždy sa zaseknem niekde uprostred vety a potom ma nenapádajú vhodné slova (aj keď suu to len banálne myšlienky/postrehy). Zacalo to niekedy počas vysokej, predtým som bola velmi komunikatívna (až velmi) :D a nemala som ten problem, až počas VŠ. V podstate na VŠ sa mi dosť zmenil osobny zivot ale nemam fobiu z vystupovania. Ja už si ani nepamatam kedy som niečo fakt dobre odprezentovala v skole,stále mi v hlave napadne dalších XY slov, formulácii že zo seba náhodne davam slova ktoré ani nemusia súvisieť. Jednoducho neviem rozpravat bez toho aby som sa nezasekla,resp. keď mám nejake predstavy o mojej obľúbenej téme, nejaké slovne spojenia predtým nepripravila alebo sformulovala vety ešte pred tým,ako začnem konverzáciu. Resp. pri nezávaznych debatách zo mna idu bludy ale to je iné lebo tam nejde o formu. Horsie je to pri verejných výstupoch,už párkrát ma za to zdrbali učitelia. Problem je že aj ked si pripravím osnovu nikdy sa počas výstupu/prezentacie neriadim,stále mi ten mozog ide niekam mimo. Mali ste už s tým problem? Je tam nejaký psychologicky problem alebo je to len nesustredenost? Ďakujem vopred za všetky názory

rybka1987
18. dec 2023

@smoothie045 ahoj, ja mam rovnaky problem ako ty. Pokial ta to obmedzuje v zivote az priliz kludne sa obrat na psychologa. A predtym este rychlo napis jeziskovi knihu - Hovor ako hovorca. Daj vediet🙃

madeincssr
18. dec 2023

Môže to súvisieť s dospievaním, trošku introvertnosťou, sebavedomím, ale je len otázka času, kedy na to prídeš a zvládneš to lepšie. Nevyhýbaj sa tomu celkom, nepripúšťaj si k srdcu neúspechy (kto ich nemáme?), krôčik po krôčiku to prekonáš. Ver si!

lubkovaandrejka
18. dec 2023

@smoothie045 inak to ako keby si o mne cele pisala :D .Mozno mas v hlave dalsich xy veci, ku ktorym ti odbieha pozornost a potom sa nevies sustredit na tu konkretnu,dolezitu vec, ktoru akurat prezentujes. U mna to vyriesil len cas...ale pri nezavaznych debatach,kedy neviem,co povedat, stale trepem dve na tri 😅.

fairyy
18. dec 2023

@smoothie045 u mna pomohlo to trenovat, snazit sa mysliet len na jednu vec, myslis na vela veci naraz 😊 ale aj dnes sa mi to sem tam stane, ja som si v minulosti potom pomahala otazkami na publikum 😀 akonahle som sa zasekla, odchadzala myslienkami alebo zacala hladat v hlave nove slovne spojenia tak som rychlo polozila otazku a zistovala, ci ma pocuvali 😅 potom som dokonca parkrat bola pochvalena za interaktivnu prezentaciu...keby oni tusili, ze iba moj mozog potreboval pauzu, aby nabehol naspat... len to, ze ja som tento problem mala v praci... neviem ale ci to je aplikovatelne aj na VS

lubkovaandrejka
18. dec 2023

@smoothie045 Vies co, este mi tak napadlo, nie si velmi pretazena ucenim alebo nespis velmi malo?? Vtedy mozes mat dost problem s koncentraciu.

smoothie045
autor
18. dec 2023

@lubkovaandrejka v poslednej dobe dosť,aj sa niekedy neviem sústrediť na inštrukcie…brigadujem a mame oproti iným rokom dost školskych povinnosti, tie sa mi hromadia,a potom som mimo 😬😆asi potrebujem reset cez sviatky🙃

smoothie045
autor
18. dec 2023

@lubkovaandrejka Jj presne vtedy tie random slova padnú vhod,lebo je zábava 😄

smoothie045
autor
18. dec 2023

@fairyy myslím že je to dobrý trik, ja študujem elementárnu pedagogiku cize interaktívne prezentacie sa žiadajú 🙂

lubkovaandrejka
18. dec 2023

@smoothie045 no ,tak asi si si prave dala odpoved na svoju ne-koncentraciu :D ja ked som brigadovala a popritom sa ucila a citala tie kvanta knih, ktore nam dali, tiez som bola ako mimon :D no veru, niekedy to je sranda,ked je clovek ako generator nahodnych slov.😃

lubkovaandrejka
18. dec 2023

@smoothie045 treba si cez sviatky oddychnut a uvidis,ze po sviatkoch budes uz suvisle rozpravat :D

smoothie045
autor
18. dec 2023

@lubkovaandrejka Jj mala som roky kedy som stíhala aj brigady a mala prehľad o veciach,ale mali sme menej predmetov 🙂

smoothie045
autor
18. dec 2023

@lubkovaandrejka snad,lebo uz dneska som to nezvladala a dost som vybuchla pri jednej situácii