Psoriáza

natal12
30. apr 2014

Ahojte , máte skúsenosti so psoriázou? ..Moj bývaly ju má a ja neviem či som to nechytila od neho .. alebo mám len alergiu ☹ fakt neviem ,, musim ist k lekárovi . Ale čitala som že psoriáza sa nedá prenášat na druhých ludí , tak neviem ☹ NA tele mám nejaké vyrážky dúfam že to psoriáza nebude ☹

stefka33
30. apr 2014

Psoriázou sa nedá nakaziť.

elina25
30. apr 2014

Psoriáza je dedičná nie nákazlivá 😎

marse
30. apr 2014

Nespôsobujú ju vírusy ani baktérie. Nemôžete ju „chytiť“ od niekoho ani „nakaziť“ ňou iných.

natal12
autor
30. apr 2014

@elina25
@stefka33
@marse Baby tak ja neviem čo to mám za vyražky ☹ mne ti pripadá byť psoriaza ☹ uvidíme čo povie mi kožná . šak v lete ani kratasy si nedám ☹

elina25
30. apr 2014

@natal12 ja mám s farby na vlasy celu pokožku na hlave pokritu lupinamy a takýmy červenými fľakmy no hnus čo ti poviem

stefka33
30. apr 2014

@natal12 Hoď sem foto, nech sa na to pozrieme.

natal12
autor
7. máj 2014

@stefka33 tu je foto

stefka33
7. máj 2014

No ťažko povedať, čo to je moja. Teoreticky by to mohla byť aj psoriáza. Šúpe sa ti to?

natal12
autor
8. máj 2014

@stefka33 to fakt? Chalan ju ma,no vyliecit sa to neda ☹ ale ved psoriaza sa neda prenasat ci? Preboha v lete ani krarase ani plavky sj neobleciem ☹

bambibam
8. máj 2014

Mne to pride ako stipance ,alebo alergia...niesom lekar ,ale ak by mi to neustupovalo zbehla by som na kozne nech daju nejaky lieh ....mast...

anega79
8. máj 2014

psoriaza sa neprenasa, ani sa nededi, len geneticka dispozicia. to na fotkach na psoriazu nevyzera, skorej nejake stipance alebo alegia ako ti predtym aj ostatni pisali. mala by si to skor cervene a asi vacsie a supala by sa ti koza na tom mieste

stefka33
9. máj 2014

@natal12 Celkom určite si to nedostala od neho. Neviem čo to tam máš. Psoriázu si môžeš nájsť obrázky na googli. Aj kožní lekári si niekedy nie sú istí. Môže to byť všeličo. Ako ti baby spomínali - alergia,ekzém, atď. Je možné, že si dostala aj psorku ale určite nie od neho. Je to autoimunitné ochorenie. Inak, veď to nemáš až také strašné. Prečo tak panikáriš? Skoč si s tým na kožné nech ti predpíšu nejakú mastičku.

natal12
autor
9. máj 2014

@bambibam
@anega79
@stefka33 no na kožné pondelok idem , nepovedala by som nikdy že psorku dostanem ☹ to sa nedá vyliečit . Možno že mi nejaký krém neurobil dobre.

natal12
autor
19. máj 2014

@stefka33
@anega79
@bambibam Baby akurát som došla od kožnej lekárky a mám psoriázu ☹ ☹ a predpísala mi dve mastičky. ach jaj bože nie ☹ nechcem to . ale ako som to mohla chytiť od priatela??? zato že som s nim spala alebo čo ? 😕

astonka
19. máj 2014

@natal12 psoriaza sa neda "chytiť" od niekoho...nie je to nakazlive kožne ochorenie.. je to autoimunitne ochorenie...
ja sama som psoriatička...
a maš potvrdene na 100% psoriazu vzali ti aj vzorku? z toho ložiska?

snazilka1983
19. máj 2014

@natal12 psoriaza je nakazliva ale jedine ked sa tvoja krv dostane priamo do styku s jeho krvou. inak nie. mal ju mojho muža otec aj moja babka tak viem o com hovorim. ale toto na foto nieje vobec ani naznak psoriazy.

stefka33
19. máj 2014

@natal12 Ešte raz ti zopakujem: nemohla si sa nakaziť! Je to zrejme náhoda a máš na to vrodené dispozície. Napíš aké mastičky ti predpísala, napíšem ti na čo sú dobré. Odporúčim ti aj kozmetiku, ktorá by mohla pomôcť ak chceš.

stefka33
19. máj 2014

@astonka Dobre mierená otázka. Ja som mala psoriázu diagnostikovanú na základe pohľadu a po desiatich rokoch to po zmene kožnej lekárky už zrazu nie je psoriáza.

astonka
19. máj 2014

@stefka33 no tak potom neviem čo to bolo za dr...mne hned na začiatku ochorenia normalne že "vyrezali" odobrali normalne vzorku presne z miesta...takže ja mam na 100% potvrdenu psoriazu... v rodine čo sa pamataju ju nikto nemal...
a nedavno sa mi potvrdila aj psoriaticka artritída-psoriaza kosti 😒

stefka33
19. máj 2014

@astonka Počula si už o diéte pre psoriatikov? Mne o tom rozprával jeden lekár.

astonka
19. máj 2014

@stefka33 tak dieta ako je to aj o stravovani čo všetko ju ovplyvnuje...
ale bol tusim v relacii reflex o panovi ktorý trpi okrem ineho aj psorkou a stravou sa mu to celkom darí...
tak nap.ja som drzala taku očistnu kuru, že bez lepku atd...no musim povedať že ja som sa citila lepšie ale aj psorka bola lepšia takže nejaka zmena stravy ma niečo do seba
ja si pamatam ako dieta ked som ležala na kožnom čo všetko sme nemohli aj taku stravu sme dostavali...
no u mnna je najačšia pliaga stres..

astonka
19. máj 2014

@snazilka1983
@natal12

Čo by ste mali vedieť o psoriáze:

● ide o chronické zápalové ochorenie kože, ktorého príčina nie je dodnes presne známa
● nie je nákazlivá, nemožno ju získať kontaktom s inou osobou, ani ju na nikoho preniesť
● ochorenie vzniká na základe vrodenej dispozície po provokácii rôznymi faktormi za účasti imunitného systému. Často sa vyskytuje u viacerých členov rodiny
● ide o ochorenie s dlhotrvajúcim, často celoživotným priebehom, možné je však i spontánne vymiznutie
●u detí má psoriáza odlišný priebeh ako u dospelých. Prvé prejavy sa môžu objaviť už v dojčenskom veku v plienkovej lokalizácii ako tzv. plienková psoriáza. Po ústupe týchto prejavov sa v neskoršom veku zvyčajne objaví druhý výsev psoriázy.
● plienková psoriáza sa môže rozšíriť na postihnutie celej kože so zápalom, začervenaním a ošupovaním alebo s tvorbou pľuzgierikov s hnisavým obsahom. Obe formy ochorenia sú sprevádzané teplotou a môžu ohroziť dieťa na živote, preto vyžadujú špeciálne liečebné postupy. Nakoľko ide o závažné ochorenie s prechodom do chronicity a celoživotným postihnutím, je dôležité tieto prejavy spoznať a liečiť
● u detí do 6 rokov života prevládajú akútne formy psoriázy - náhly výsev, zvyčajne po prekonaní infektu. Výsev môže byť svrbivý. Naproti tomu sú pre vek 12 - 14 rokov typické chronické formy tohto ochorenia
● psoriáza postihuje na celom svete milióny ľudí a asi u 30% psoriatikov sa môže rozvinúť tzv. psoriatická artritída (PsA). Ľudia s typickou PsA majú prejavy psoriázy na koži dlhé roky pred rozvojom prejavov artritídy
● PsA je typ zápalovej artritídy združenej s psoriázou. Pri PsA imunitný systém zapríčiňuje rýchly rast kožných buniek, ktorý sa prejavuje červenými šupinatými ložiskami psoriázy na povrchu kože, a súčasne poškodzuje aj kĺby a zapríčiňuje ich opuch a bolesť. Neliečená PsA môže viesť k nezvratnému poškodeniu kĺbov a k chronickej bolesti
● Včasná diagnóza ochorenia je predpokladom účinnej liečby. Pri prejavoch psoriázy sa začína liečba aplikáciou lokálnych preparátov (napr. kortikosteroidov, derivátov vitamínov, a iné) na kožu. Pri ťažkých prejavoch psoriázy je na mieste celková, systémová liečba, ktorú užívajú pacienti dlhodobo (napr. metotrexát a cyklosporín), ktoré účinkujú aj na kĺbne postihnutie
● Dôležitým krokom k úspešnosti liečby PsA je spolupráca dermatológa, ktorý lieči kožné prejavy a reumatológa, ktorý lieči kĺbne ťažkosti
● Biologiká – sú sľubnou možnosťou liečby PsA. Cielene zasahujú bunky imunitného systému a ich substancie, ktoré vyvolávajú zápal. Zmierňujú prejavy psoriázy a psoriatickej artritídy. Sú predpisované pacientom, ktorí dlhodobo adekvátne neodpovedajú na klasickú liečbu
● vedieť čo najviac o svojom ochorení je ďalšia cesta ku zdraviu. Nakontaktujte sa na nabližšiu skupinu vo svojom okolí. Tu dostanete viac informácií: www.spae.sk

snazilka1983
19. máj 2014

@astonka no pokial viem ja krvou priamo je prenosna ze ju chytit mozes. mam to priamo od lekarou.

astonka
19. máj 2014

@snazilka1983 no neviem moja lekarka to netvrdi...ja mam psoriazu skoro 20 rokov...
nijako peniesť znamena že nijako ani kntaktou s krvou ani dotykom ani inač...ako sa piše a vravi moja dr.je to vrodená dispozícia...
a spušťačov je mnoho...niekto ju dostane pomerne v mladom veku ako ja napr...niekto až v dochodkovom...

mirus3
19. máj 2014

Stres je spúšťačom väčšiny chorôb, alergií a inej pliagy. Ja som takto prišla k alergii na pele a trávy a môj manžel v 38. rokoch dostal psoriázu. ☹

stefka33
19. máj 2014

@astonka Že vraj je možné pomocou diéty úplne sa zbaviť psoriázy. Vraj ak budeš jesť vegánsku stravu a úplne vylúčiš lepok, tak sa vyliečia aj klby. Počula si o tom?

astonka
19. máj 2014

@stefka33 no trošku som čitala čo sa stravy tyka aj o tom veganstve tiež ale nejako nie uplne že dopodrobna, je tam vela veci čo by sme nemali...tak vyliečit sa psoriaza neda...to už ostane...ale na nejake obdobie aj dlhodobe je možne že sa strati...a bude to pod kontrolou...su vseliake stupne psorky teda stavy myslim...niekto ma po celkom tele,niekto len určite ložiska-ako ja a sem tam vzniknu nove...
no ten lepok niečo do seba ma sama som skušala ho vylučit a bolo to lepšie...

snazilka1983
19. máj 2014

@astonka otec mojho muza ju ma od cca 25 rokov a moja babka od puberty. ale su psoriazy roznych druhov tak mozno zrovna tato co maju oni je takto prenasatelna. ale naozaj to tvrdia doktory lebo viem ze muzovej zeny mama sa nechela u nich kupat lebo sa bala ze to chyti. a doktorka jej povedala ze len keby sa dotkla jeho krvy na jej ranu.

astonka
19. máj 2014

@snazilka1983 no s takym nazorom som sa ešte nestretla, ja pokialľ mam vedomost od svojej dr. tak existuju len stupne a formy psoriazy...sa normalne opytam najbližšie svojej dr...či existuje nejaky iny druh tohto ochorenia kde sa množe nakaziť takymto sposobom...