Sociálna fóbia a liečba

atlaska85
13. mar 2013

Ahojte,som uz taka zufala ze sa pokusam hladat pomoc tu.Socialnu fobiu mam od puberty a zacalo to nadmernym potenim,cervenanim a z toho vznikalo potom nedostatok sebavedomia.Tiez mi velmi zalezi na tom,co si kto o mne mysli.Kedze v triede som sa casto cervenala a spoluziaci to okomentovali,zacala som byt velmi hambliva a spolocnosti som sa snazila vyhybat,Nie vsak uplne.Uz odvtedy som to zacala riesit,hlavne to potenie lebo vtedy som este nevedela,ze mam sf.A pritom som chodila aj psychologovi,ale ten mi teda vobec nepomohol.Nicim inym som sa nezaoberala,len ako sa zbavit potenia.A uz je tomu 10rokov a nikde som sa nedostala.Vyskusala som hadam vsetko mozne,co sa len da.Bola som na regresnej terapii,one brain metode,hypnoze,anjelskej terapii,kbt terapii.A prava tato kbt terapia bola uzasna,vlastne ani nie terapia,ale ten terapeut.Vysledky sa dostavilil po 4tyzdnoch,no bohuzial uz sa tomu nevenuje takze som padla naspat.Ja uz si ani nespominam,kde vsade som bola a kolko penazi som za vsetko vyhodila.Uz ako uplne poslednu moznost som zvolila psychiatra.Ked som k nemu prisla,bola som nadsena.Ako mi opisovala pripady niektorych pacientov,ze ako sa im zmenit zivot po liekoch.Konecne som citila,ze to uz vyjde.Ale nevyslo.Od oktobra chodim k psychiatrovi,vyskusala dva druhy liekov no tie lieky mi sposobovali depresie,placlivost a nechut.Mam pocit,ze dr uz nevie co somnou,vraj velmi atipicky reagujem na lieky,tak navrhla pockat.No ja uz neviem na co mam este cakat,mam pocit,ze mi nikto na svete uz nevie pomoct.Pritom viem ze su aj ovela horsie pripady ale chcela by som uz konecne pokojne zit a nie len v nervozite prezivat ☹

andrejka1974
13. mar 2013

a co ta vlastne trapi , to nadmerne potenie, prosim ta preco taketo drobnosti riesis, ja sa potim stale, v lete v kuse a netrapim sa tim , su zlozitejsie veci

macamac
13. mar 2013

@andrejka1974 😕 myslím, že si vôbec nepochopila zakladateľku
ona nerieši POTENIE ale SOCIÁLNU FÓBIU
a to sú sakra rozdielne veci
potenie je následok úzkosti, ktorú vyvoláva akákoľvek fóbia
toto nie je drobnosť! to je stav /choroba/, ktorá veľmi ovplyvňuje kvalitu života človeka

@atlaska85 neviem, neporadím ti v tom zmysle, že som si tým prešla. lebo neprešla, takže neviem precítiť, ako ti je
mám dosť načítané...ale to je len teória

čo ti poradím je, skúšaj ďalej. napr. iného psychiatra. nie je len jediný.
myslím,že toto rieši psychiater. ale treba nájsť vhodné lieky, čo nie je ľahké. a určite nie len farmakologická liečba-ale aj terapie. to by malo ísť ruka v ruke a vzájomne sa dopĺňať.

neboj sa, bude aj dobre. ľudia sa postavia na nohy aj s ťažšími diagnózami 😉
držím palce 🙂

ekinkala
13. mar 2013

@atlaska85 ahoj musi to bit hrozne poznam to podla toho ze chudacik moj brat ma 10r a ma hrozny problem s potenim s neho kolkokrat az tak tece s tvare ako keby si dal sprchu a to neni ani leto ........je nejaka metoda este neviem o tom vela ale viem ze do miesta kde sa najviac potis ti napichaju inekcie.......neviem ako velmi sa potis ale urcite nejsi jedina moj muz sa rano osprchuje da si koselu nohavice a to sa ani nezdrziava a pokym sa obuje ma chrbat mokry bundu si s pravidla oblieka az pred branou a to neni vobec nejak objemny a ked zacne byt trochu viac teplo jeho tricko sa niekedy da az vyzmikat ale nevadi mi to lebo ho mylujem nadovsetko a ani ked vydim spoteneho cloveka sa nejak nad tym nezamyslim je to prirodzena vec a bohuzial mas viac potnych zliz ale nerob si stoho taku tragediu ono to preto prezivas asi tak lebo ti to zostalo este z detstva v hlave ale bud rada ze si zdrava a nejaka vypotena voda s tvojho tela ti hadam Zivot neznici............pokial nesmrdis si cistotna tak je to ok vylucene si umyvaj telo s mydlom nie telovymi gelami nepouzivaj ziadne telove kremiky a ani na tvar vylucene iba doma na tvar abo na noc........a hlavu hore nejsi jedina neboooj to je normalne chapem urcite to neni prijemne ale tomu len tak nepomozes terapiami,liekmi atd jedine tie inekcie do tich zliaz ci ako sa to robi.........a skus nosit cierne veci na nich to tak nevidno popripade este biele sa daju

atlaska85
autor
13. mar 2013

@andrejka1974 a kde sa potis?Len podpazusie?Lebo ja sa potim uplne vsady ci je zima ci je leto.Teraz ako pisem,mam premocenu klavesnicu,potia sa mi aj nohy,o padpazusi ani nehovorim.Nemozem si dat farebne nohavice,lebo ked ideme na navstevu,mam flaky aj na nohaviciach.Vies aky to je pocit zit nonstop mokra???Neviem kde ist do roboty,lebo mi kvapka z dlani pot.V lete nemozem ist na navstevu bez ponoziek,lebo mam nohy mokre akoby som vysla z vane.Takze mi prosim ta nehovor,ze riesim drobnost.Vobec netusis,o com to je,lebo inak by si toto nepisala.A jasne ze su aj horsie veci,ale mna to v zivote obmedzuje.Zivot je len jeden,ja si ho chcem uzivat a byt stastna.Myslim ze mam nato pravo
@macamac dakujem,pochopila si to sprave.To potenie je len dosledok fobie.Takze v prvom rade sa potrebujem zbavit sf.
@ekinkala no tie injekcie sa bolaju botox,to som uz skusala.Su to zbytocne vyhodene peniaze.Malo to slaby ucinok a potenie sa vratilo do pol roka.A stalo to 400e

atlaska85
autor
14. mar 2013

ziadny fobik sa tu nenajde? 😕 Aj ked to je asi dobre,je nas malo 😉

ivana22p
23. apr 2013

Ahojte.Socialna fobia!!Zijem s tym uz niekolko rokov a myslim si, ze vsetci ludia, ktory s tym ziju vedia, ze to nieje lahke.Je to akoby nieaky handikap.Potenie, busenie srdca, suchost v hrdle, trasenie , nevolnost atd.To su priznaky socialnej fobie.Proti poteniu odporucam Driklor.Je to velmi dobry prostriedok, ktory si mozete kupit v lekarni.
Je dolezite Ak mate blizkych, ktory pri vas stoja s kym sa mate o tom porozpravat.
Na zaciatku to bola len mala uzkost a po case sa to zhorsovalo.Boli dni ked som nevychadzala z domu, alebo ist niekde sama mi robilo velky problem 😢 Nevyhladavala som spolocnost lebo som vedela ze nebudem v pohode.v praci to bol tiez problem kedze som bola v komukacii s ludmi.takze som ju ukoncila pretoze to nebolo mozne dalej pokracovat. Vyskusala som rozne metody ako psycholog, meditaciu, rozne relaxacie, masaze , magnezia, bio tablety atd.Su dni ked sa citim lepsie

ivana22p
23. apr 2013

Ale stale sa ma to drzi. Ale prajem nam vsetkym aby sme sa raz z toho dostali. 🙂 Dolezita je aj dobra zivotosprava, spanok, sport.Ps:zen attitude et bien être

evcala
24. apr 2013

Videla som raz jednu reláciu, v ktorej psychologička opisovala tento problém. Má to veľa ľudí, lieky nie sú až tak potrebné. Treba prekonať strach, vyhľadávať situácie, v ktorých sa červenáš a z ktorých máš sociálnu fóbiu. Čím viac ich budeš prežívať, tým viac to bude odznievať. Začneš si na to zvykať a postupne to nebudeš považovať za problém. Aspoň tak sa vyjadrovala.
Ja mám tiež problém s červenaním sa, keď mám ísť vystupovať pred ľuďmi, mám z toho stres, ale absolútne ma to netrápi. V živote sa stávajú aj horšie veci.

nezabuddka
24. apr 2013

Ahoj, mam kamaratku, s ktorou sme boli na intraku a ta sa potila tak ako hovoris. V lete si nemohla dat hociake topanky na opatku a otvorene lebo mala mokre nohy. Ruky ked sa stretla s cudzim clovekom mala ako vodnik, kvapkalo z nich. Inak velmi pekna a tiez veeeelmi placha. Ked sa s nou nejaky chalan chcel porozpravat utekala prec 🙂 . Samotne potenie neriesila, ale velmi jej pomohol jeden chalan do ktoreho sa zaluila a on sa zalubil do nej. Jemu to bolo jedno ze sa poti lebo ju lubil a ona prestala byt pri nom nervozna a prestala sa tolko potit. Teraz maju krasnu rodinku. Este ti poviem ako sme ju brali my ako kamarati. Vsetci ju mali radi a vobec neriesili potenie. Kazdy jeden z nas ma nejaky handikep niekto viac niekto menej viditelny, ale hlavne my zeny nikdy nie sme spokojne samy so sebou.

lia09
24. apr 2013

@evcala no samotne vystavovanie sa problemovym situaciam podla mna nepomaha.Teda aspon u mna urcite nie.Tri roky som chodila do prace s krcmi v bruchu a so strasnou nechutou.Myslim ze je to dost dlha doba a vobec mi to nepomohlo.Tam pomoze jedine zmena myslenia spolu s tym vystavovanim sa situaciam,ked uz.Lebo ked sa napr niekto boji chodit do obchodu,tak nadarmo tam bude chodit kazdy den,ked tam vzdy pojde s tym,ze sa boji,ze ktovie ako to dopadne,ze sa strapni.....Najprv treba pracovat s myslenim,prehodnotit situaciu,zmenit k tomu postoj a tak sa zacat vystavovat tym situaciam

kicoolienka2255
15. júl 2014

Kocky kludne napiste na kiki3103@azet.sk rada vam poradim, tiez som mala sf.😊😊😊

radosko262
16. aug 2014

Ahoj, ja mám extrémnu sociálnu fóbiu a nestretol som ešte nikoho kto by bol na tom horšie, trvá v postate od malička a stále sa to len zhoršuje, liečba antidepresívami vôbec nepomáha a ani psychoterapeuti mi nejako nevedia pomôcť, je to podľa mňa tá najťažššia choroba akú si kto dokáže predstaviť na ktorú sa neumiera, život sa dá prirovnať k pravému peklu, ak chceš tak mi napíš na Radosko262@azet.sk

ritolep
25. nov 2014

Skus EFT metodu.. poriadne sa to nauc a preinstaluj si svoje emocie 🙂

ritolep
25. nov 2014

@ritolep ja sa mozno aj trochu rad ze mam tuto fobiu 🙂 bez nej bi som sa nenaucil tolko veci co som nasiel na nete.. sice dostal som sa k duchovnim a samanskim veciam cize rozne halucinogenne terapie :D prisel som na kopu ceci .no.. a ucim sa hlavne ignorovat ludi takim stilom ze ked mi je zle tak proste sa tvarim ze mi je zle nic nezakrivam .. ale len sa ucim vkuse setko zakrivam :D moj novi objau je energicka liedzba .. proste naucte sa nieco o EFT metode.. setki zle emocije zle naladi depresije za vsetko moze narusenie energetickeho sistemu proste energija nepreteka celim telom niekde mate roste uzol cez chtori energija preteka tasko alebo vobec EFT metoda bi vam mala sprevackovat tento sistem odstranuje aj fobije a rozne (uzli,korenove vzorce,) nechto to aj tak naziva este to neovladam poriadne lebo znova som do tej fobije padol ale 2 dni som bol bez strachu a to akoze fakt mozno som si to len mislel ale aj tak som si tije dva dni poriadne uzil :D no dalej studujem Shamballa,reiki, ucenie dona Juhana :D proste len hladajte a kedd su tam nejake nabozenske veci tak si spravte stoho vicuc a obidte to ked vas to nezaujma ale energeticki sistem je umna top verim tomu :D nic ine mi nezostava.. a ospravedlnujem sa za gramatiku nefunguje mi tvrde yyy tak ho nepisem :D vela stastia 😀

kadri
25. nov 2014

@atlaska85 skus sa opytat tu

http://www.avare.sk/dospeli/

http://www.socioterapia.sk/inpp/

kamoska cvicila inpp kvoli odstraneniu primitivnych reflexov a ma to vraj aj ucinok na emocie a psychiku, moze pomoct odstranovat bloky

wikinaa
12. mar 2015

Ahojte, aj ja trpím SF. Začalo sa to už na základnej škole a pokračovalo na strednej..maturitné skúšky boli peklo..teraz mám problém nájsť si prácu chvíľu som brigádovala ako čašníčka,ale tam sa mi to ešte zhoršilo...chceme sa s priateľom presťahovať do ,,vlastného,, no takto to nemá význam keďže jeden príjem nestačí..

juzanka151
13. mar 2015

@atlaska85 ahoj skus najst v okoli niekoho kto sa zaobera metodou one brain ide o odblokovanie najdi si o tom n ainternete daju s atym liecit prave taketo fobie koktanie dislexie disgrafie kade co vsteko je to na psychickom podklade aj tvoja fobia

lomfas
13. máj 2015

@ritolep
mal by si zacat studovat aj gramatiku... 😠

cartridge
13. máj 2015

@ekinkala Tak ja som sa momentálne zapotila pri čítaní Tvojich riadkov - aj Tvoj slovenčinár sa pri Tebe asi poriadne potil ...

vergilius
2. okt 2015

zdravim, uz aj v Ziline je diagnosticke a terapeuticke centrum pouzivajuce INPP a Benaudiru. www.euspe.sk

bolavyzub
2. okt 2015

atlaska, myslím, že jednou z príčin SF je aj nízke sebahodnotenie. Človek si myslí, že nie je dosť dobrý, iní sú lepší a preto sa ich bojí, má strach, či obstojí pred inými ľuďmi, má z nich trému. Preto mi napadla jedna vynikajúca kniha, ktorá je zameraná na uvedomenie si toho, že ja sama mám svoju hodnotu a musím sa mať rada. Kniha sa volá Láska sa rodí v tebe, autorka Louise Hayová - nájdeš o nej info aj na nete.
Ja mám svojich nedostatkov milón, ale ostatní ich majú tiež minimálne toľko (no dobre, niekto možno aj menej 🙂). Ide o to, že najprv musím mať rada samú seba, odpustiť si, keď aj neviem aký prúser urobím a hlúposť poviem, veď som len človek (urobím, čo je v mojich silách a potom, keď to aj nevyjde, sa na seba nehnevám - urobila som, všetko, čo som v danej situácii vedela urobiť).
A potom budem skôr mať rada aj ostatných a nebudem sa ich báť.
Ide tu o vnútorné nastavenie človeka, jeho postoje, preto si myslím, že nestačí len brať lieky. Podľa mňa zmena musí nastať od teba, bez toho žiadna aplikovaná terapia asi nepomôže. A tiež si myslím, že všetko sa dá, len sa treba podľa možnosti ukľudniť a nekontrolovať sa tak - určite nehodnotím ľudí podľa toho, či sa potia alebo nepotia, červenajú atď. Takže skús prijať seba samú aj s nedostatkami a uvidíš, že potom práve tieto úzkostné prejavy ustúpia.
držím vám všetkým, čo máte momentálne SF, palčeky!

lucinka8877
11. okt 2015

peniaze? v prvom rade začni makať na sebe, ja som si prešla socialnou fobiou, držala sa ma ako kliešť niekolko rokov od puberty a zvladla som to, krok po krôčiku . a si si ista že maš socialnu fobiu? potenie neznamená že si soacialna fobička..

benti
30. nov 2015
benti
30. nov 2015

@benti ahoj atlaska85 uplne ta chapem mam to tiez.napis rastislav.antol78@gmail.com

marsiesarsie
1. dec 2015

@atlaska85 Ahoj, tiež mám sociálnu fóbiu ☹ No ešte som s tým za nikým nebola, nedokážem sa k tomu odhodlať. Mám veľmi vysoké štádium SF a preto je pre mňa ísť za odborníkom nepredstaviteľné, s nikým nedokážem prehovoriť. Ničí mi to život, už neviem čo ďalej ☹ Prosím ťa kam a za akým terapeutom si chodila na tu kbt??

benti
24. dec 2015

Ahoj marsiesarsie prijemne sviatky prajem aj ked viem ze sa trapis som s tebou viem co to je napis ak sa ti bude chciet rastislav.antol78@gmail.com ahoj

1234lubka
24. dec 2015

@atlaska85 pomozem ti akurat s potenim..mozno..ja som sa vzdy strasne potila v zime a v lete ani nevrvim no des...normalne som neverila a pomohol mi diclor z lekarne, stoji asi 8 eur, prve tri dni som davala kazdy den vecer a potom zazrak len raz za tyzden stacilo...nechapala som nikdy mi nic nezabralo drahelacne nic...az toto

benti
28. dec 2015

Ahoj marsiesarsie ako sa ti dari mozem vediet odkial si.

danielkadandy
25. jan 2016

ahoj aj ja to mám..si tu ešte?

benti
31. jan 2016

@danielkadandy ahoj prepac ze tak neskoro mocnechodim na maily rad ta spoznam mam tam dade email napis pekni dnik