Závislosť na cukre

tatiana1329
23. máj 2020

Ahojte. Som závislá na cukre... Denne potrebujem niečo sladké aj viac krát. Nemám problém ho jesť aj celý deň. Viem že to nie je zdravé ale neviem ako s touto závislosťou prestať. Ak by mal niekto dobrú radu bola by som vďačná. Prestať len tak zo dňa na deň som skúšala a nepomohlo. Aj obmedziť som skúšala ale vždy niečo niekde nájdem alebo upečiem... To upečené by až taký problém nebol ale tie kupované sladkosti... Predídem otázkam: hej niekedy kvôli tomu idem aj do obchodu, nie nie som moletnej postavy mám necelých 60 kíl a bojím sa že to dopadne nesmiernym priberaním no nejde mi prestať. Máte nejaké rady? Ďakujem

eliska13
23. máj 2020

@tatiana1329 vôbec by nešlo o priberanie, ale o tie výkyvy cukru pankreas.. nie si nevyspata, unavená mne sa vtedy žiadalo strašne sladké.skus jesť pravidelne vtedy budeš mať vyrovnaný cukor, dať si na oklamanie sušené ovocie, fit tycinku, banán, med...

nikpa
23. máj 2020

@tatiana1329 mam to rovnako so sladkým, dokážem vyslovene zožrať na posedenie tu veľkú milku a za pol hodinu zas snorim čo by som si dala. Skúšala som si upiecť musli, nalamala som tam orechy, sušené ovocie, med, čiže aj sladké to bolo ale neni to ono, neuspokojí ma to a vzdy skončím pri tých sladkostiach. U mňa jedine co zaberá, ze domov proste nic sladké nekúpim. Su to zúfalé stavy ale ked to na mna príde, proste nemam čo a hotovo. Tiež som štíhla, mam okolo 56kg ale viem, že to nie je zdravé. No a 3 roky dozadu mi zacali žalúdočné ťažkosti takže o to viac si musim dávať pozor. Je to ale ťažké a tiež by som privitala radu, ak sa nad tym podarilo niekomu zvíťaziť. Lebo aj ked dlhšie vydržím, vzdy sa k tomu časom vrátim.

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@eliska13 s tymto problem nemam, ci som vyspana alebo nie sladke proste musim mat a doslova viem spravit cokolvek... Oklamanie som tiez skusala a nepomaha, naozaj neviem ako s tym bojovat...
@nikpa presne ako si napisala, zozeriem velku milku a za pol hodinu snorim dalsie... 🤦‍♀️ Tiez sa k tomu vzdy vratim a neviem s tym bojovat... Budeme sa stahovat a dala som si predsavzatie ze sladke zminimalizujem na jedno denne ale asi ma porazi z toho...

s_a
23. máj 2020

Vyskúšaj užívať chróm 😊

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@s_a tak to pocujem naozaj prvy krat...skus mi trosku priblizit... Akoze namiesto cukru ci ako?

airaw
23. máj 2020

daj si pardnovy post a hned ta to prejde

s_a
23. máj 2020

Jednoducho si kup v lekárni chróm v tabletkách a par týždňov si ho dávaj podľa návodu.. Chuť na sladké by ti to mohlo zmierniť.. Za vyskúšanie nic nedáš, je to obyčajný vit. Doplnok a stoji par korún 🙂

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@s_a dakujem urcite skusim...
@airaw nepomohlo 🙈 bolo to este horsie 🤦‍♀️

eliska13
23. máj 2020

@tatiana1329 to som aj ja počula o chrome.kup si knihu už nesladim aspoň myslím, že tak sa to volá pozriem kamoška je psychologická kouč ona to napísala.No je to závislosť ako každá iná😊

elisa1910
23. máj 2020

@nikpa akoby si písala o mne 😲👍

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@eliska13 viem ze je to zavislost a chcem sa toho zbavit alebo to aspon maximalne obmedzit... Pozriem aj tu knihu... O tom chrome som nepocula ale skusim...

blanblan
23. máj 2020

@tatiana1329 co keby si skúsila "šetriť" ako s peniazmi. Napr. za deň máš 1 milku a 1 horalku. Reálne zješ pol Milky a Horalku a pol Milky si odložís. Teda znizis príjem a zároveň na konci týždňa uvidíš koľko si "ušetrila", čiže výsledok tvojej snahy.Môžeš si dat cieľ koľko chceš ušetriť. Zároveň si telo casom zvykne na nižší príjem a bude to menej žiadať. Tiez sa neviem zbaviť sladkého, ale takto mi to celkom funguje. Oklamať telo banánom je podľa mňa blbosť, zozeres banán aj čokoládu. Teda aspoň ja😳

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@blanblan vyskusam aj tuto variantu... Popravde som ochotna skusit vsetko a najlepsie aj naraz... 🙈🤦‍♀️ A s tym bananom to ako keby si o mne hovorila... 😂😂😂

zabina27
23. máj 2020

@blanblan toto by mohlo fungovať
Ja tiež neviem odolať, teda celú čoko nezjem, až tak mi nechutí, ale sú sladkosti, ktoré si vyberám, min jednu denne musím mať, aj keď mi to netreba. Popravde ja mám chuť na sladké po každom normálnom jedle, ale teda nedám si stále, väčšinou len poobede ku káve. Keď je to závislosť, ds sa to len obmedziť? Lebo s tými tvrdými závislostami sa dá len seknut a abstinovat, mne by pomohlo, keby som mala chuť len 1-2x za týždeň 😀 tiež viem tak, že pomôcť by mala pravidelná a vyvážená strava so zdravými cukrami a aj o chrome som počula, ale ešte som nič neskúšala. Mne by aj zabralo nemať doma, na to som veľmi lenivá ísť si kúpiť 😀 ale pri deťoch je stále čosi doma

blanblan
23. máj 2020

@zabina27
@tatiana1329 ak sa s tým nedá seknut, dá sa to aspoň takto kontrolovať. Keď napr. ostane po týždni 1 čokoláda, sprav z nej koláč alebo dezert - aj sa tým zabavís aj spravíš radosť sèbe aj rodine. Alebo zober do roboty a rozdaj...

darina1952
23. máj 2020

@tatiana1329 uplne ti rozumiem. Svoje sladkosti davam do inej skrinky aby mi ich deti nenašli 😁 Uz som aj chcela prestať sladiť kávu, čaj... ale nejde to😯
Mozno tiež skúsim ten chróm.

daganov
23. máj 2020

@tatiana1329 si v začarovanom kruhu, sladkosť ti prudko zvýši hladinu cukru v krvi, vylúči sa preto väčšie množstvo inzulínu. Ten však spôsobuje prudký pokles hladiny cukru a to u teba zase vyvolá potrebu rýchlo doplniť energiu, čiže zase máš chuť na sladké. A tak dookola, jedinou cestou je na nejaký čas fakt sladkosti vylúčiť, nepiecť, nekupovať. Pozri si na internete potraviny s nízkym glykemickým indexom a z tých si zostav jedálniček, sladkosti nahraď orieškami, ovocím ale tiež si pozri aký má každý druh glykemický index, aby si nešla z blata do kaluže. Keď zješ ráno potraviny s nízkym glykemickým indexom, pocit hladu, alebo potreba rýchlo doplniť energiu sladkým, by nemala nastať. A tak po celý deň. Dúfam, že som to nenapísala, ako tatár.

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@daganov nie napisala si to dobre, uplne som to pochopila, toto sa da spravit ale az ked sa prestahujeme. Ale urcite sa na to zameram...
@darina1952 tiez ho skusim, len sa bojim ze nezaberie...
@blanblan aom na materskej tak rozdat mozem akurat detom 🙈 ale skusim vsetko mozne

daganov
23. máj 2020

@tatiana1329 ale skús aj ten chróm, tiež som o tom počula, v lekárni ti poradia

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@daganov ano mam to v plane a hned ako dostanem do lekarne sa na to popytam

daganov
23. máj 2020

@tatiana1329 držím palce, ja som opačný prípad, keď dáš na stôl tanier zákuskov, nevsimnem si ich, čokoládu len veľmi zriedka, ale som závislá na káve, práve som dopila štvrtú...

iwesska
23. máj 2020

Ja tiez milujem sladke,ale vazne zaludocne a alergicke problemy ma zo dna na den prinutili premysliet si,ci si v obchode nieco kupim. A ak si predstavim,ako zle mi potom bude,kosik ostane prazdny. Peciem len doma,s polovicnou davkou sladidla.Ked mas inak stale chut na sladke,mozes mat premnozene kcasinky,ktore sa radi prikrmuju cukrom. Ja ked mam zravku pred MS,velmi mi pomoze,ked rozzujem 2-3 kocky cokolady,ktore hned aj vyplujem a vyplachnem si usta. Alebo deckam nieco takto slohnem,pohryziem a vyplujem😀Ja viem,skoda toho,ale telo ma pocit,ze dostalo,co chcelo,ale vlastne nic nezjedlo a dam si potom ovocie😀

janetinka27
23. máj 2020

@tatiana1329 niekedy "pomoze" az choroba. ty si stihla a ak nemate diabetes v rodine, tak si skus naozaj hladat najprv nejaku nahradu a az potom postupne znizovat prijem cukrov.treba pravidelne jest a jest pomale cukry,t.j. ten pomaly cukor sa pomalsie dostava do krvi a tym padom su vykyvy cukru plynulejsie.ono v keksoch mas napr.aj zle tuky,vsade palmovy olej,bezne sladkosti su strasne nejvalitne,mysli aj na svoje cievy. v podstate ti nedaju ziadnu vyzivu,iba prazdne kalorie. ja som musela so sladkym seknut zo dna na den a da sa bez toho zit.kto povie,ze sa neda,ten este o tom nevie.
ale ja mam slabu volu,kebyze mozem jest sladke,tak by som neodolala.potom objavis hlbsie chute. napriklad citim sladkost vody,mlieko mi chuti ako osladene. bezne sladkosti mi pridu presladene a ich sladkost mi smrdi po repe.
banany,susene ovocie,fit tycinky,med,to su sialene cukrove bomby,ktore ti strasne zvysia cukor v krvi.su to rychle cukry, po ktorych ta zaplavi inzulin a ten ti cukor zrazi zasa dolu a zasa budes potrebovat sladke.az raz tvoj pankreas prestane produkovat inzulin a cukor budes musiet po jedle zrazat nutenym pohybom alebo liekmi. alebo tvoje bunky prestanu na inzulin reagovat,akoby ohluchnu,to je inzulinova rezistencia a rovnako po jedle ostanes s cukrom v zilach a nepojde to dolu. sme zavaleni cukrom,on je skoro vsade,je v pecive,mlieku,aj v obycajnych paradajkach,v ovoci atd.

janetinka27
23. máj 2020

@iwesska podobne vypluvam cipsy 😂

tatiana1329
autor
23. máj 2020

@iwesska toto je velmi dobry napad a skusim to... Nechcem skoncit zle...
@janetinka27 to zase ja si davam pozor co v tej sladkosti je... Napr rada jem bio ryzove keksi s mliecnou cokoladou...

strapec
23. máj 2020

och ako keby som o sebe čítala, najhoršie keď viem, že v tej skrinke ta Milka je a budem tam chodiť toľko až ju nezožerem. 😀 ja praktizujem toto - sladkosti dám manželovi schovať a keď to na mňa príde odlomi mi pásik a som vybavená, viac sa hanbím ho otravovať a on to vie 😀tak si aj ja pošmaknem aj toho nie je veľa

elizabeth88
24. máj 2020

@tatiana1329 Tiez som to uz niekde citala,ze chrom,aj som to vyskusala,ale nepamatam si na vysledok,bolo to pred rokmi.🙂

daniela208
24. máj 2020

poznám to, mne napríklad pomohla karanténa, kedže do obchodu som nechodila ja a na lístku sladkosti napísané neboli, tak sme doma nič sladké nemali. A kedže doma nič nebolo, tak nebolo ani čo zjesť. Mala som samozrejme veľké krízi, keď som v preľadala celú špajzu, aby som našla niečo sladké a nakoniec som zjedla bonboniéru po záruke, takú som mala chuť na niečo dobré. Postupne to ale nejak moje telo prijalo. Začala som cvičiť a zdravšie jesť. Málokedy teraz niečo sladké kupované zjem. Napr. ale v období PMS si telo pýta, tak si doprajem, ale nie je to už veľká čokoládová milka na posedenie.

kvetinka75
24. máj 2020

Podobne, raz mi 1 psycholog povedal ze zavislost na sladkom je psyxhickeho povodu. U mna sedi.