Zdravotné ťažkosti z nadmerne vlhkého vzduchu?

lydiasabolova
23. apr 2020

Dobrý deň,
všade sa rieši, ako je suchý vzduch v byte škodlivý, vysúša sliznice, kašlete z neho atď. ale mňa by zaujímalo, či nemáte niekto skúsenosti s dlhodobým vystavením sa, naopak, veľmi vlhkému vzuchu.. som zvedavá preto, lebo u nás doma sa u každého vyskytli nejaké zdravotné problémy a po mojom dlhočiznom hľadaní mi z toho vychádza len to, že by ten vlhký vzduch mohol byť problematický, resp. prechody z veľmi vlhkého (a teplého) vzduchu do suchého. Lenže všade sa rieši len suchý vzduch a ak sa rieši vlhký, tak len v spojitosti s plesňami.. s tými sme síce mali problém, ale pravidelne sme striekali a problémy pokračovali aj tak.. ako určite nám k našim problémom nepomohli, ale som si istá, že problém je viac vo vlhkosti.. veď vysvetlím:
Teraz v januári sa nám narodil synček, dostal nejakú infekciu a tak bol 3x kúpaný v hypermangáne-táto dezinfekcia mu vysušila pokožku.. priniesli sme ho domov, do nášho veľmi vlhkého bytu.. začalo mu niekoľko kožných problémov a všimla som si, že sa zhoršujú po kúpeli a keď nám veľmi stúpne vlhkosť (keď sme dlho a najmä k večeru varili), ale nebola som si úplne istá. Nevedela som si s tým dať rady, tak som ho aj napriek korone zobrala za kožnou a keď som jej spomenula vyššie uvedené skutočnosti, tak tá hneď zahlásila, že to je z vlhka, že malý bol presušený a že potom ho tá nadmerná vlhkosť presušuje ešte viac.
Môj problém: Nadmerne sme kúrili (vysvetlím nižšie) a vždy, keď sme zároveň varili, teda veľmi stúpla teplota aj vlhkosť, chytala ma, ja teda predpokladám, dýchavica, musela som akoby predýchavať ústami, akoby som nemala dostatok vzduchu, tep sa mi zrýchlil, mdloby ma chytali.. inak celkovo sa mi ťažko dýchalo celú zimu, akoby som sa nemohla zhlboka nadýchnuť a keď som odišla s deťmi prespať k rodičom (kvôli striekaniu plesní) do ich suchého domu, zrazu akoby som sa mohla konečne nadýchnuť.. ale ráno po zobudení, ja aj synovia kašel, akože nie dlhodobý, len tak sme si pokašľali a bolo dobre, ale ja som skončila s popraskanými krvavými sliznicami v nose. a celkove, všetky pachy ma u nich dráždili (vôňa vo wc, fajčiarsky dym, čo zatiahol z garáže), čo mne vôbec doteraz nevadilo, ale teraz ma z toho strašne dráždi nos a tiež aj teraz, ako otváram doma okná a zaťahuje či už výpary z cesty alebo vône kvietkov zo stromov, všetko ma dráždi a to sa mi nedialo!
No a nakoniec manžel: Tesne po prinesení synčeka z pôrodnice ochorel na zápal priedušiek, to má každý rok v zime, ale tento rok sa z toho nedostal! resp. z akútneho bakteriálneho zápalu áno, ale zo zápalu ako takého nie.. teraz je apríl a stále kašle a cíti tie priedušky.. bol na alergo, ale iba na krv, lebo corona, a výsledky ok, jedine nedostatok D vit.
On tvrdí, že kašle ,,zo zimy" ale podľa mňa je to práve kvôli vlhkosti, resp. prechodom z veľmi vlhkého do suchého vzuchu.. viete, on sa liečil takto: natempoval byt na 25-27 stupňov, som myslela, že odpadnem, lebo ,,on je chorý zo zimy", zavrel sa v spálni, kde mohlo byť aj 30 stupňov.. spálna je iestnosť, kde je najmenšia vlhkosť a po takomto presušení sa tam ,,uvelebil" suchý vzduch, resp. keď radiátor tempuje, tak ide suchý vzuch no a mal problémy furt keď vyšiel k nám do obývačky (spojenej s kuchyňou), kde bolo veľmi vlhko a keď vyšiel normálne vonku (v zime je vonku, paradoxne, suchý vzuch). Teraz už kašle menej, lebo je aj teplejšie, aj tu už nemáme tak vlhko, ale kašle stále, vraj cíti chlad na hrudi, netoleruje vôbec fyz.aktivitu, tak ja neviem. ale podľa mňa všetci sme i keď paradoxne, presušení nadmerným vlhkom-syn koža, manžel sliznica priedušiek, ja sliznica nosa a trochu aj koža (mám aj problémy na rukách), jedine čo druhý synček najlepšie obišiel, uňho nič nebadám, iba to, že ma stále lepivé sople po bokoch nosa a vyťahujeme každý deň.

Ďakujem vopred, ak si niekto našiel čas prečítať takýto dlhý príspevok, snáď sa nájde niekto, čo má skúsenosti s podobnou situáciou, lebo ja si už fakt neviem dať rady.

heidy222
23. apr 2020

@lydiasabolova som lekarka na plucnom. Necitala som komplet cely prispevok, ale vlhko je obrovsky Problem! Nad 60% vlhokost vzduchu absolutne nevhodne! Sposobuje to plesnove a alergicke ochorenia pluc, zhorsuje to astmu. V teplom a vlhkom prostredi sa mnozia mikroskopicke plesne,aj Ked ich neni vidno sposobuju Allergie. Za nabytkom moze byt aj viditelna plesen. Treba vetrat, 2 krat po 15 min denne minimalne plus po kazdom vareni a sprchovani. Nesusit vnutri bielizen. Teplota vnutri 20-23 stupnov. Ja som byvala v starych domoch kde som pouzivala elektricky odvlhcovac vzduchu, mne vlhokost vyslovene zhorsovala atopicky ekzem.

lydiasabolova
autor
24. apr 2020

@heidy222 ďakujem za reakciu.. my sme vetrali, ale byt je nekvalitne postavený, tak to veľmi nepomáhalo, navyše manžel nechcel intenzívne vetrať, lebo nechcel, aby naňho zavialo čo i len kúsok zimy..hneď po vyvetraní sa spustilo topenie, ale keďže teplý vzduch ,,naberá,, vlhkosť, o chvíľu bol problém zas.. plánujeme sa sťahovať tohto roku, ale ktovie, či sme si tu nezarobili na trvalé zdravotné problémy :-/
Inak, nechcem vás nejako obťažovať, ale nepozreli by ste si aspoň tú časť s manželom? Viete, už sme trošku zúfalí, manžel bol 3mes doma na pn, problémy pokračujú, teraz ide tretí deň do roboty a nezvláda to veľmi, už mi hovoril, že asi zasa pn popýta.. veď chápete, to aj peniažky, ale aj osobná pohoda.. je šialené, aby sme kúrili od septembra do mája na 25°C a v najväčších mrazoch aj na 27..

lentilkaxxx
24. apr 2020

Rodičia majú tiež vlhký byt. Na mne tých 20 rokov tam nezanechalo nič. Brať je však silný alegik a mama z toho chytila alergiu na plesne a astmu. Tá alergia sa prejavuje aj napríklad pri hríboch. Preto ich sušíme v sušičkách v altáne. Zbieranie a čistenie jej vôbec nehrozí. Keď ich ide variť, rýchlo vyberie z pohára a hneď namočí. Inak by mala chytené priedušky. Na jar a v jeseni sa tomu aj tak nevyhne. 😕 Proti plesni v rohovej izbe používajú špeciálnu chémiu, žiadne savo, to vyžiera malovku a dráždi dýchacie cesty. Vetrajú pravidelne, riadne kúria, ale aj tak. Sušička vzduchu tam ide stále, keď je vonku vlhko, pravidelne zapínajú aj čističku vzduchu a aj ionizátor. Toto vie to vlhko a jeho následky trochu potlačiť. V byte radšej nedrží žiadne zbytočné kvety vo váze, keď je vlhko. Po kúpaní sa snažia vzdušnú vlhkosť hneď dostať z bytu preč. Po presťahovaní k manželovi som prešla do suchého bytu (35-40%), teraz v mojom máme 27-35%. Je to síce že vraj málo, ale vyhovuje mi to. Vôbec nezvlhčujem.

heidy222
24. apr 2020

@lydiasabolova precitala som si cele. Urcite ho treba vysetrit plucnym lekarom, rotgen hrudnika a spirometriu (plucne funkcie). Ohladom toho kde a ako neviem poradit, uz roky nezijem na Slovensku. pravdepodobme Ma Len dlhsiu rekonvalescenciu Po bronchitide. Telo nie je trenovane,nie je otuzile. Pri lezani v posteli sa kazdy den odbura 10% svalovej hmoty! Ked sa neotuzuje trpi mikrocirkulacia,telo je nachylne na infekt. Treba kazdodenny pohyb (bez rusky), hocijaky pohyb aj cvicenie doma, stacionarny bicykel, vonku prechadzky, a otuzovanie napr chladnou sprchou, treba budovat kondicku. Viem si ale predstavit ze sa mu nebude pacit tento plan , pacienti chcu vacsinou jednu tabletku po ktorej sa budu citit ok, ale Tak to nechodi😊.

lydiasabolova
autor
24. apr 2020

@heidy222 no to by sa mu veru nepáčil 🙂 on je presvedčený, že jeho problémy plynú z chladu, tak ja neviem.. môže chlad vyvolať zápal priedušiek?

lydiasabolova
autor
24. apr 2020

@lentilkaxxx dobrý deň, niečo viac o tej mamkinej alergii na plesne by ste mi nemohli napísať? čo ja viem.. napríklad ako ste to zistili, ako sa prejavuje, prečo jar/jeseň a pod.
A zaujímala by ma aj tá špeciálna chémia na plesne, čo ste spomenuli. vďaka

lydiasabolova
autor
24. apr 2020

@heidy222 a ešte som zabudla, na rtg hrudníka a spirometriu bol tesne pred zavedením opatrení na coronu.. všetko ok, a taktiež alergia z krvi nepotvrdená, preto ma zaujíma, ako môže zápal priedušiek súvisieť s chladom, teplom, vlhkom, suchom

heidy222
24. apr 2020

@lydiasabolova v prieduskach je sliznica a ta reaguje na chlad stiahnutim ciev, Tak ako napr v nose, na rukach a vsetkych koncovych castiach. To sposobuje kasel a ine neprijemne pocity. Nedokrvenim sa aj nedostane dostatok bielych krviniek do sliznic, znizuje sa imunita v Tomto mieste. Tak aj vznika prechladnutie: denne sa branime tisickam virusov a bakterii a ak sa clovek podchladi bude mat nos menej prekrveny a tym ziskaju mikroby jedinecnu sancu sa mnozit. Cize prechladnutie je sposobene virusmi, podchladenie Len pomaha ochoriet. Preco sa povazuje napr saunovanie, kupanie v mori atd za zdrave? Clovek si tym zvyka a zlepsuje mikrocirkulaciu,ktora potom lepsie reaguje na chlad, zlepsuje sa aj imunita. Po tazkom Infekte moze kasel pretrvavat aj 3 mesiace, cize je Uz na hranici,Este treba Par tyzdnov pockat, keby sa to nezlepsovalo testy zopakovat, potom prichadza rad CT a Bronchoskopia. Kedze sa nateraz nic nezistilo odporucam trenovat. V Nemecku mame aj fyzioterapiu Pre podobne pripady, co asi teraz nie je mozne. Samozrejme, Ze sa zle Citi Ked bol tyzdne doma a teraz chodi do roboty

heidy222
24. apr 2020

@lydiasabolova a este ze chronicky zapal priedusiek, bronchitida by sa zistila na spirometrii, cize to s najvacsou pravdepodobnostou nema. Sliznica moze produkovat Sekret, ak vykasiava moze inhalovat s morskou solou

lentilkaxxx
24. apr 2020

@lydiasabolova niekoľkokrát ju testovali, má alergiu na kadečo iné, ale plesne im neukázalo. Avšak stačí, keď je vlhko a začne sa im ten maras zbierať v byte na stene, je zle. Začne kašlať, škriabe ju hrdlo a do 2 dní má zapálené priedušky. Klasický zápal sa ľahko lieči, ale z plesne ju to drží dlho. Dokonca po 5 rokoch aj menili posteľ, lebo mala pocit, že to mohlo preniknúť do čalúnenia. Tiež prerobili spálňu do druhej izby, ktorú otĺkli z omietky, vydezinfikovali a natiahli novú omietku. Zabralo. Od decembra nebola chorá (zatiaľ). Po iné roky počas vlhka prekahŕňala celé mesiace. Plesne sú huby. Keď som im pred 6 rokmi (objavili sme zdroj) na začiatku leta dovliekla 3 koše dubákov do kuchyne, začala po nejakej dobe zle dýchať. Ani ich so mnou nedočistila. O pár dní skončila na ABT. Začala jesenná sezóna, problémy s hríbami sa opakovali. Začali sme sušiť v altáne. Na Štedrý deň som k nim došla a preberala dubáky, aby boli všetky s hlavičkami aj nožičkami do kapustnice. Zase pár minút a už sa začala dusiť. O pár dní už brala ABT. Keď už sú hríby namočené vo vode alebo sú upravené, je to OK. Ani v tom altáne, keď plní 3 veľké sušičky jej to nevadí, ak je dostatočný prievan. Ale stačí uzatvorený priestor a celé zle.
Bratovi vypukla alergia v puberte. Záhadne mu dubáky nevadia, ale zopárkrát pochytal stuchnuté seno alebo burinu a bol opuchnutý. Ideálna výhovorka ako sa vyhnúť záhrade.
Naši striekajú steny prípravnom Steril od firmy FINK. Tata túto chémiu pre potravinárov predáva, tak vie, akú koncentráciu je najvhodnejšie zvoliť.

lydiasabolova
autor
24. apr 2020

@lentilkaxxx no veď to, že ja som sa tiež dočítala, že alergia na plesne sa len veľmi ťažko potvrdzuje.. moja maminka zbiera huby, no tak som zvedavá, ako dopadneme.. oskúšam nás počas sezóny.. och, ale dve malinké deti sme tu v tom sajrajte mali, tak dúfam, že budú ok ☹
Inak, k tomu prípravku sa dá nejako dostať, či to len tak cez vás? lebo ako teraz nám už netreba, ale do budúcna keby trebalo, tak lepšie by bolo toto ako to hnusné savo

lydiasabolova
autor
24. apr 2020

@heidy222 nie som si úplne istá, či som vás správne pochopila, tak sa radšej pýtam: to s tou mikrocirkuláciou a precitlivenosťou na chlad teda znamená, že to je vlastne daň za pohodlnosť?

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lydiasabolova
autor
24. apr 2020

@taskataska prepáčte, nechcem sa vás nejako dotknúť, ale asi ste príspevok nečítali poriadne.. naše problémy sa zhoršovali pri zvýšení vlhkosti (varenie, neodvetraná kúpeľňa), synovi po kúpeli (pôsobenie vody) preto som založila diskusiu či niekto nemal podobné problémy.. áno, plesne tomu nedopomohli, ale to mi je, samozrejme, jasné

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
slafi6996
Autor odpoveď zmazal
Zobraz