Čo si má dcéra obliecť na birmovku?

adulikka
2. apr 2011

Ahojte dcéra bude mať v máji birmovku ,tak som sa chcela opýtať na pár vecí .Čo ste varili na obed .Koho ste volali .A hlavne neviem čo si má dcéra obliecť .Či ste dávali deťom buď peniaze ,alebo nejaký darček ako spomienku .Ani birmovný nevedia čo by mali darovať .No poprosím všetko okolo toho na čo si spomeniete .Ďakujem za odpovede .

elise
2. apr 2011

u nás v rodine mala birmovku iba moja mama my nie sme ani pokrstený veríme po svojom, ale viem že ludia čo hovoria tak je to torta s novým birmovným menom a dátumom konania, daruje sa krížik na retiazke a modlitebná knižka alebo spevník so svätým obrázkom, obed klasika v reštike vačšinou slepačia polievka, reznik ryža hranolky opekane zemiaky

mona333
2. apr 2011

@adulikka ahoj, ja som mala birmovku az na strednej skole (u nas je taky zvyk) a bola som pozvana na veceru (birmovka bola o 16:00) k birmovnej mame. Sla som tam bez rodicov.
Od rodicov som dostala zlatu supravu prsten a privesok na retiazku a od birmovnej mamy som dostala taktiez prsten ale ruzenec. A co sa jedna oblecenia, tak uplne normalne, ci uz satky alebo kostym, no nie rifle a taktiez sa nehodia hole plecia. Hlavne nech sa v tom citi pohodlne, lebo birmovka zvykne trvat az 3 hodiny.
Moj brat mal tiez birmovku, ale on mal rano, tak sme sli na obed cela rodina k jeho birmovnemu otcovi a bola pozvana aj babka. Od birmovnych dostal zlaty naramok na ruku. Tam sme mali predjedlo (sunkovy tanierik), polievku a pecene kurca + zmrzlina. Taktiez boli kolace ale torta nebola ani v jednom pripade.
Ako pise elise, ze sa daruje krizik a modlitebna knizka s obrazkom tak to sa robi, ked ide dieta na 1.sv. prijimanie.
Aspon takto je to u nas v dedine.

adulikka
autor
2. apr 2011

Ďakujem za odpovede .No obed bude u nás sa robiť lebo birmovná býva dosť ďaleko od nás .No a ten obed v reštaurácii ako píše elise by nás asi vyšiel dosť draho ,lebo nás je doma 5 a birmovná príde s rodičmi ,tak ďaľší 3 ľudia .Tak musím ja niečo teda doma variť . 😒

monna333 dobrý nápad ten šunkový tanierik .Tak super klasika kurča a polievka .No to aby som aspoň dve kurčatá upiekla . 🙂

No ešte by som Ďaľšie dievčatá poprosila o nápady ,ktoré môžem použiť .

tibinka22
2. apr 2011

@adulikka
Ja som bola na birmovke aj som za birmovnu mamu bola...
Predjedlo : moze byt kludne ten sunkovy tanierik
Obed : Slepacia polievka, dalej : na Tvojom mieste by som urobila rezne (na hocijaky sposob, nemusia by zrovna vyprazane, lebo kura, no vies, nemusia vsetci mat radi vsetko z neho)
a nejaky dezert, nemusi byt ani torta...ak teda si na to nepotrpite
Co sa tyka oblecenia, zavisi aky styl ma Tvoja dcerka rada, ci skor nohavice a bluzka, alebo saty, je to uuuplne jedno...
vola sa blizka rodina, a zo strany birmovnej mamy sa volaju bud jej rodicia, pokial je slobodna, pokial je vydata tak manzel, pripadne deti...
Darovat sa moze hocico, mozte sa dohodnut, ak chces aby mala pamiatku ( teda nejake to zlato) ak nie, tak by som voliala peniaze a nech sa sama rozhodne, co si kupi....
Ine ma nenapada, ak este ta nieco napadne kludne sa spytaj... 🙂

ikke
2. apr 2011

u nas v rodine sa vsetky oslavy robia priblizne rovnakym stylom, narodeniny, krstiny, 1.prijimanie, birmovka - vzdy doma, na obed sa pozyvaju max. krstni/birmovni rodicia a stari rodicia,zvysok na kavu a tortu poobede. ale nas je vela 😅 co je na stole, je uplne jedno, hlavne, nech vam to chuti. my si na formality nepotrpime, skor mame radi neformalnu atmosferu, ked sa zide najblizsia rodina 😵
ako darcek sa podla mna hlavne pre dievca hodi napr. spominana retiazka alebo nejaky iny sperk s trvalejsou hodnotou, co jej bude birmovku pripominat.
ohladne oblecenia nech sa spyta ostatnych, v com pojdu. ale ako bolo spominane, hole plecia a rifle sa nehodia... 😉

adulikka
autor
2. apr 2011

Tak môžu byť v klude aj nohavice ? Lebo mi pozeráme po obchodoch len sukne zatiaľ .Dcéra je skôr ten nohavicový typ .

tibinka22
2. apr 2011

@adulikka jasne a k tomu nejaka pekna bluzka 😵

kvojtanikova
3. apr 2011

@adulikka ja si tiez myslim ze mozu byt aj nohavice, hlavne aby nemala hole plecia, ako tu uz dakto pisal, to je v kostole povazovane za neslusne. Jedlo - tak ako tu uz pisali, urcite polievka, hlavne jedlo - zalezi na tvojej rodine a birmovnych co maju radi, bud tie rezne a salat, tym nic nepokazis, alebo aj kludne pecena kacica/knedla/kapusta, alebo dobra svieckova... No to uz ty vies aka si kucharka a co bude podla teba najlepsie. Nejaky kolac/zakusok, kava a tak podobne. Darcek - mal by byt trvalej hodnoty (sperk + nejaka krestanska kniha), ale uz som veru pocula ze sa davaju aj peniaze. Alebo hodinky. Zase velmi zalezi od toho, ako financne su na tom birmovni rodicia, aby ich to "nezruinovalo", nejde o ziadne pretekanie sa, aky drahy darcek kto dostal. Ked nie su peniazky, tak nech kupia lacnejsi sperk, nemusi byt zlaty. Hlavne aby to malo dievca na pamiatku a aby sa citilo "dolezito", lebo je to predsa len dolezity den v jej zivote.

adulikka
autor
4. apr 2011

Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede .No ja som tiež navrhla peniaze ,lebo som počula ,že sa dávajú ,ale asi radšej ten šperk bude lepší na pamiatku .

kvojtanikova ,tak ani tá sviečková by nebola zlá...tu u nás robí manžel... 😀

jojka120
5. apr 2011

ahoj, u nas bola birmovka vlani a boli obidve dcery. Ja som mala podobny problem, pretoze ja som evanjelicka a vobec som netusila co nas caka 😀 . ale po dohode s birmovnymi rodicmi obe dcery dostali peniaze, aby si mohli kupit co chceli. Ved retiazku dostali na prve svate prijimanie. Na oblecenie sme obidvom kupili saty, ale v ten den bolo priserne zima ☹ tak sme narychlo zhanali svetriky. Cize treba sa pripravit na vsetko. 😉

adrianaj
5. apr 2011

ja idem na jesen za birmovnu a vybrala som prsten a obraz s nabozenskym motivom, mozno kupim este knihu o svatom, ktoreho meno si vyberie a mozno este tortu k tomu, a obliect si nejake saty alebo kostym, v ten den som pozvana na slavnostny obed k nim, ale potom je u nas taky zvyk, ze tak asi do mesiaca ich zase ja pozvem na obed, takze si to oplatime

adulikka
autor
25. máj 2011

no birmovka prebehla podľa očakávania u nás . 🙂 aj počasie vyšlo .Dcéra dostala prstienok strieborný a aj peniaze ,tak bola spokojná 🙂 .Aj obed si všetci chválili (normálne aj hranolky 😀) .zostalo nám aj na druhý deň .Robili sme nakoniec ...kôpka ryže ,kôpka hranoliek ,bravčové mäso a pár kuracích pŕs vyklepali ,naprudko opiekli ,na to marhulu a zakryť syrom a dať piecť do rúry a samozrejme polievka rezancová s domácimi rezancami .Dcéra spravila jednohubky-piškóty a medzi to banán a obalila to v čokoláde .a chlebíky...

bunda13
9. feb 2014

nedavno som sa dozvedela ze mam ist za birmovnu krsnu a neviem jake dary mam dat krsna birmovna a co si este obelciem

womankc
21. mar 2014

@adulikka ahoj , aj moja dcérka má teraz v máji birmovku, ja som jej vybrala tieto šaty -
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=17515758&tab=4 , tie smotanové a ak by bolo veľmi teplo http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=17807330&tab=0, alebo http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=17758965&tab=1 ešte sa nerozhodla o farbu 😎
jedenie si ideme urobiť v reštaurácii, lebo muž sa vždy hnevá , že si to ja neužijem a len lietam a chystám a v podstate moc neušetríš teda , tak či tak vody, potraviny na to nakúpiť musíš , u nás bude klasicky vývar slepačí s haluškami a rezancami a tiež buď na prírodno morčacie, alebo pečené a ryža a zeleninový šalátik , alebo grilované rebierka so zemiakmi a zelinový šalátik , dokopy nás tiež je desať cca.
koláčiky suché si urobím jedny linecké, jedny guľky a urobím jej malú tortu birmovnú , tá by mala byť - ja budem mať jednoduchú len bielu s malinkými ružovými kvietkami a hore bude holubica - dátum a jej meno + birmovné meno , tak som to tu na internete videla - mali na tortách aj modlitebné knižky, ružence a tie holubice
priznám sa , že nad darom uvažujem dlho a keďže sme nikdy nedávali nejak hodnotné dary moc , na šperky moc ona nie je , tak som sa rozhodla , že jej kúpim laptop, pretože pôjde už na strednú školu, kde ho bude potrebovať a na hlúposti vyhadzovať nechcem, ale či sa nám to podarí, tak to neviem, či dáme dokopy financie a musím sa priznať, že sa mi to zdá aj dosť drahý dar na takúto príležitosť, to by malo skôr byť o skromnosti................... No len ako hovorím, tak či tak by sme ho museli kupovať, tak mi to príde ako vhodná príležitosť predsa len.

womankc
21. mar 2014

@bunda13 no dcériny krstní sa nás opýtali a navrhla som im spolupodieľať sa na spoločnom dare / laptop, pretože ho dcéra potrebuje 😝 / tak, ako uznajú za vhodné . Inak vo všeobecnosti, čo je bežné myslím, že dávajú hodne zlaté prstienky / ružence/ alebo prívesky , retiazky, ja napríklad som chcela dcérke darovať náušničky, či prsteň, ale odmietla, že aj tak by to nenosila zatiaľ , tak som upustila od toho. Dávajú napríklad aj mobily, tablety atď to sa mi už napríklad moc nehodí teda. A v dnešnej dobe si myslím, že aj priamo finančný dar nie je zlý, alebo sa rovno spýtaj birmovanca po čom túži. Oblečenie sa hodí nejaké vkusné šaty , či kostým , nemal by byť s holými ramenami a myslím ani príliš mini, ale to záleží od vkusu. Inak ja osobne pri takýchto príležitostiach okázalé dary neuznávam a to aj napriek tomu, že aj ja tentoraz taký chystám a to teda len z dôvodu nutnosti i keď dosť často v poslednej dobe nad tým rozmýšľam, že je to prehnané a zrejme to ešte prehodnotím .

womankc
21. mar 2014

@adulikka prepáč, som si až teraz všimla, že je to stará téma

bunda13
22. mar 2014

@womankc to nevadi ale porozmslam otom co si napisala

baryana
10. máj 2014

ahojte, skusim obnovit diskusiu. vedeli by ste mi niekto dat link na saty, ktore ste vybrali na birmovku pre dcery? alebo radu, kde by som mohla ist popozerat v BA? ved co pozeram na nete, tak vsetko bez ramienok, korzetove, alebo ine mikrosaty uplne nevhodne do kostola. to uz fakt asi mlade baby nebudu na sebe nosit nic, len figove listy o chvilu. ved cim dalej, tym viac fici odhalena co najväcsia cast tela. uz som zufala. a najhorsie, ze sa nedokazem na konzervatívnych satach zladit ani s dcérou. lebo ona samozrejme ide s dobou a ja som z minulého storocia ☹

thelittlepetra
1. jún 2016

Ahojte, mám 12 rokov, a birmovku budem mat o 2-3 roky. Predčasne om premýšľala nad outfitom, hľadala som na internete nejaké tipy, rady... Z toho čo som prečítala som si vyvodila, čo by som tak mohla mať na sebe.. Premýšľasa som nad: svetlé fialové ,,vrstvené,, šaty na ramenkach, no a bolo tu písané , že v kostole je nevhodné mať odhalené rukávy, tak by som k tomu zvolila biele sačko a k tomu biele sandále (neviem, či by boli vhodné podpatky) Účes by som chcela niečím ozvláštnený trdol, alebo vlnité vlasy, ale kedze birmovka može trvať aj tri hodiny, tak by som asi so spustenými vlasmi asi nevydržala... 😅 Chcela by som aj poprosiť pár rád- 1. bol by vhodný ten outfit, o ktorom som tu písala?
2. bolo by vhodné nejaké líčnie, poprípade aké?
Dopredu dakujem 🙂

laurita285
1. jún 2016

@thelittlepetra To fakt ďakuješ dopredu :D :D :D o 2-3 roky budeš chcieť úplne niečo iné...

sonyap111
21. aug 2016

ahojte ak hľadáte naozaj krásne šaty v tej najlepšej cene tak určite pozrite www.sonya-shop.sk

moje odporúčanie sú šaty značiek SAF, DEPARE a NIFE
značku si možete vyfiltrovať v hornej lište nad produktami výrobca a tam si zašktnete aké značky sa majú zobrazovať