Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

zitaje
18. sep 2013

@katrinka8 to su vsetko velmi kvalitne znacky, ja osobne mam ringsling zo storchenwiege Inky, strihli sme si satku na dve polovice. Kazda z tych spominanych je trocha iny matros, hoppky byvaju tusim take hrubsie, hutnejsie. Zavisi od osobnych preferencii a penazenky, podla mna 😉
Inak RS je idealne nositko aj pre vacsie, chodiace dieta, na take kratke poponasanie 🙂

katrinka8
19. sep 2013

@zitaje - dakujem za info, lebo v tychto veciach sa este moc neorientujem 🙂 Dcerku som nosila na rukach - kym som prisla na to, ze existuju aj ergonomicke nosice. Ale to mala asi uz 4 - 5 mesiacov a do Manducy uz ist nechcela. Tak som si povedala, ze druhe babo uz budem trenovat od narodenia, len na satku samotnu sa moc necitim, a hlavne asi mm nie 😀

behulka
19. sep 2013

@zitaje kolíska v dvojitom kríži je veľmi dobrá. Mne pomohol tento článok o kolískach:
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=92
Snáď ešte stihneš poprečitovať 😉

katrinka8
19. sep 2013

@zitaje - este mam jeden dotaz 😉 Nasla som na nete toto: http://www.ebay.co.uk/itm/WALKABOUT-baby-sling-... A netusim, co si o tom mysliet. Nie je to len daka nahrada alebo ako to povedat? S takym nazvom som sa totiz nikdy nestretla...

zitaje
19. sep 2013

@katrinka8 no takto, ja som obcas nosila svoju mladsiu dceru experimentalne aj v pruhu obycajnej ruzovej bavlnenej latky 😀 , dalo sa to, ale tie satky su inak tkane, nie obycajne, su nejake pruznejsie ci co... Inak daju sa zohnat aj samostatne kruzky, ja som si kupila tie a ako som spominala, s kamoskou sme strihli satku a usili sme si ringslingy same zo satky.
Toto z tvojho linku nepoznam, ale pride mi to ako obycajny kus latky, na to je to dost drahe 😉

@behulka vdaka, precitam 🙂 po dnesnej poradni sa obavam, ze toho stihnem precitat este veeeelmi vela...

katrinka8
19. sep 2013

@zitaje - no ved, tiez sa mi to zdalo byt len ako obyc bavlnena latka (take tenke, ci co) 😉 Dakujem za radu, aspon som si utvrdila, ze aj niekto iny to tak vidi z toho obrazka 😀

vavrenka
26. sep 2013

ahojte, kocky, za chvilku sa m narodi syncek a hladam prenho nosic, ktory sa naozaj da pouzivat co najskor. premylsam nad boldolinom a storchenwiege. mate niektora skusenost? mam aj satku, ale som zatial nezrucna a s nosicmi mam trosku od dcerky skusenost.

behulka
27. sep 2013

@vavrenka pre novorodeniatko je príde najlepšia šatka, nie je to náročné, hlavne, keď už šatku máte. Možno by si na okolí našla niekoho, kto ba bol ochotný Ti poukazovať, čo a ako - nestíhaš už 2.10. nosenie detí v predajni latkovky.sk na NIvách ? http://www.latkovky.sk/

maribell
27. sep 2013

a nemyslite si ze naozaj to novorodeniatko by malo byt predsa na rovnom? ... ja si mylsim ze to zistime az za par rokov ked deti nosene v satkach vyrastu...rozhodne nemam nic proti tomu ked ma mamina babatko v satke ..je to topdla mna krasne ale ja osobne by som sa velmi bala tak nosit babo ci mu to naozaj nemoze uskodit

dulkagabulka
27. sep 2013

@maribell nemusíš čakat kým vyrastú deti nosené v šatkách...stačí sa pozrieť na deti z 3 sveta....Ázia, Afrika...Mexiko...
narpk. takí Masajovia by už museli byť úplne zdegenerovaní časom...nikdy sa nosiť neprestali...videla si ako krásne rovno sa nosia v dospelosti? aký postoj tela?
davať novorodenca, ktorý bol v brušku skrčený a jeho chrbtica mala dvar C na rovnú podložku, znamená jeho násilné vystieranie..

vavrenka
27. sep 2013

@behulka fu, aj by som stihala, len o chvilu ma tp., tak neviem, kde by som si satku sku sla uvazovat, nanajvys pod prsiami 😀 , uz som pisala do skupinky nosime, ale spytam sa to aj tu- mam didymku-jonasa 5 velkost, bude mi to na zaciatok stacit na uvaz pre mini babo? mam 168cm, a konf. velkost budem mat cca 38-40 po porode (bezne mavam 36-38), alebo aka je dobra elasticka satka?

jaruska26
30. okt 2013

Ahojte, prosim Vas viete mi poradit, rozmyslam nad kupou nosica, mate skusenosti s Babymoov Anatomickým nosičom alebo Kibi nosic? Maly ma 16 mesiacov. Dakujem. 🙂

blackcat8885
30. okt 2013

@jaruska26 Ja mám Babymoov a som spokojná malý má okolo 10kg a chrbát ma nebolí 🙂 rád sa nosí aj tam zaspí-teda spí prevažne len tam cez deň.nosím ho od 3,5mesiaca

zitaje
30. okt 2013

@maribell ja mam dve dcery, jednu nenosenu a jednu nosenu. Jasne ze to nie je len tym, ale ta nosena ma ovela lepsie drzanie tela, ta nenosena dlho chodila na kadejake rehabilitacie... Ved poloha v satke je praveze velmi prirodzena.
@vavrenka 5-ka ti bude urcite stacit. Pre zaciatok staci nacvicit si jeden uvaz, idelane asi kriz s kapsou, ostatne staci neskor 🙂

behulka
31. okt 2013

@jaruska26 len či nebude Babymoov už malý, pre 16mesaćné dieťa 😒 . To už si potom radšej priplatiť za Kibi.

mary939
5. nov 2013

aky uvaz je dobry pre 4-mesacne babo, da sa uz dat aj do niecoho ineho ako koliska a kriz s kapsou?

behulka
7. nov 2013

@mary939 ja som často využívala dvojitý kríž - uviažeš a už len vkladáš a vyberáš. Super na cestovanie. Môžeš vyskúšať aj nosenie na boku, ak si už dobre drží hlavičku. Úväzy nájdeš napr. tu:
http://didymos.cz/noseni-deti-v-satku/uvazy/

mary939
7. nov 2013

@behulka dakujem 🙂

maminkazuzanka
25. dec 2013

ahojte, prosím o radu, mame 3mesacnu dcerku, ktorá sa najradsej nosi na rukach, vydrzi chvilu otocena chrbtom ku mne (tzv. poloha klokan) no najradsej je bruskom ku mne a kukuckuje cez rameno. Je trosku tazsia ma 6,8kg a chceli by sme skusit nosic. Vo vaku ani v satke ring-sling nechce byt, rozmyslame o mei-tai. Chcela by som to najprv vyskusat, resp. sa poradit aky nosic by bol najlepsi, s prihliadnutim na vek a vahu, malicka uz drzi hlavicku 🙂 vopred dakujem

tortelinka
8. jan 2014

idem si po radu, chcem si kúpiť šatku pre druhého drobca(starši sa nosí v mei tai), ale nemám moc prehľad, ak sa nájde dobrá duša čo mi poradí, budem rada, chcela by som pevnú, viem že mi treba kratšiu(som nízka) ale to je asi všetko...poradíte?

dulkagabulka
8. jan 2014

@maminkazuzanka al a izi ma spolupracovnikov, ktori poziciavaju mei tai

jaja102
8. jan 2014

prosím Vás maminky,nezabúdajte na chrbátik vašich detičiek.....ak dieťa ešte nie je schopné samostatného sedu,je pre neho DLHODOBÉ(t.j. viac ako hodina denne ) nosenie v pasívnej vertikále nebezpečné.
Som detský fyzioterapeut,to,čo píšem,mám overené s osobných skúseností,aj dlhodobým výskumom.
to,že dieťa nemá problémy bezprostredne,neznamená,že ich nebude mať ako 5-8-12-16 ročné.....

dulkagabulka
8. jan 2014

@jaja102
MUDr. Henrieta Dubovská MPH, lekárka fyzioterapeutka, ktorá sama vynosila dve deti, si myslí niečo iné
http://www.klingacik.sk/preco/otazky/tema/1

jaja102
9. jan 2014

neberem jej jej nazor,nech si mysli,čo chce,a na komerčné stránky ja reagovať nebudem.pošli mi na ňu link,na nejaky odborný článok,nejakú výskumnú štatistiku a nie na reklamu na šatky....poznám X lekárov,fyzioterapeutov,ktorí sa tým zaoberajú niekolko rokov a ich výsledky akceptujú na medzinárodnej úrovni.a možno si nepotrebuju zarabať takým komerčným spôsobom..... 🙂
nakoniec rozhodnutie je vždy na mamke,nie? 🙂

cacika
9. jan 2014

@jaja102 ved práve pri nosení nie je dieta v "pasívnej vertikále" ale snažíme sa vzdy deti napolohovať tak aby boli v polohe klbôčka, pričom váha hlavičky nesmie tlačiť na chrbticu ale hlavičku má mať dieťatko položené na hrudniku matky. pokial viem tak to je poloha, ktorá je aj fyzioterapeutmi aj ortopédmi odporúčaná. s vystretým chrbátikom nosíme až tie deti co sedieť vedia. je vela nekomerčných studií v prospech nosenia detí, ale vsetko je v nemcine alebo v angličtine, ak chces linky, mozem pohladať. aj stanovisko ceskej pediatrickej spoločnosti je priaznivo naklonené noseniu detí. jediné co sa neodporúča je nosenie v nevhodných pomockach, klokankách, kde je chrbtica ako ty píses vetikalizovaná a hlavička nemá ziadnu oporu. bezpečnosť nosenia dokazuje aj celá ludská história, lebo az na posledných 100 rokov boli vsetky deti výlučne nosené a vo vacsine kultúr su nosené doteraz. keby to bolo škodlivé tak je už dávno celá planéta krivá...

dulkagabulka
9. jan 2014

@jaja102 ten link bol na jej stránku, poznám ju osobne, preto som poslala to, čo napísala ona sama...mrzí ma, že na komerčnej stránke, ale táto skutočnosť neuberá kvalite článku

jaja102
9. jan 2014

@cacika práve pri nosení v "klbôčku" sa obmedzuje dýchanie a kapacita pľúc.....dieťatko už nie je v brušku,už "nedýcha" cez pupočník,práve prvé dni sú dôležité pre naštartovanie spávneho stereotypu dýchania...
argument celá planéta by bola krivá-a nie je? a ked boli deti nosené pred 100 rokmi,ešte sa chrbtice nevyšetrovali,ale to snáď vieme 🙂
dievčatá,ja vám to nevyvraciam,ved ako píšem,každá mamička sa rozhodne sama,ja vám len hovorím svoj názor,a názor odborníkov,vážne odborníkov na úrovni,ktorí sa detom venujú niekoľko desiatok rokov,a tiež výsledky viacerých štúdií...
ale tak isto to bolo(a aj je) s chodítkami,a až neskoro sa prišlo na to,ako škodia,v čechách už ortopédi.pediatri aj fyzioterapeuti dávno lobovali za ich zrušenie,z časti sa im to podarilo....
aj ja mám malé bábo,skúsili sme šatku,ale až v 6 mesiacoch,ked si už chrbátik držal,no nechcel ju,a keby ju aj chcel,nedám ho do nej na dlhšie ako na pol-max.hodinku denne,aj to len ked by sa inak nedalo...je to vec názoru,robím s deťmi,viem,ako čo môže škodiť...
a čo sa týka tej doktorky,je detský lekár FBLR,či len lekár FBLR?ale to je jedno,aj u lekárov máte rôzne názory na rôzne veci.ja si za svojim stojim,ale rozhodnutie nechávam vždy na rodičoch.tak to má byť 🙂

cacika
9. jan 2014

@jaja102 to más uplnu pravdu, ze clovek to názor a rovnako to platí aj medzi odborníkmi. pokial ja viem tak existuje niekolko fyzioterapeutických skol, prvá schvaluje vertikálne nosenie od narodenia, stredný prud od 3-4 mesiacov a posledná až od doby ked sa dieta posadí. rovnako ako ty mám naštudované názory svetovo uznávaných lekárov ale aj z druhej strany, teda tých, ktorí nosenie na základe výsledkov svojich štúdií podporujú. co sa týka tých krivých chrbtov tak jedna nemecká doktorka dokázala dlhoročným pozorovaním niekolkotisíc detí, ze vady chrbtice sa rovnakou mierou prejavuju u nosených ako aj nenosených detí - to je podla mna argument v prospech nosenia. ale nechcem sa s tebou hádat, naopak vázim si ze más svoj názor podoprený faktami. ja mám jedno dieta kočíkované a druhé nosené, a teda po skusenosti s nosením je to pre mna ovela prijatelnejsie ako natriasanie a heganie kočíka sem a tam. teda neviem, len si predstavujem ako by som sa asi ja cítila kebyže ma vozia po tých našich rozbitých chodníkoch 😀 to je napríklad aj problém pri zležaných hlavičkách, ze deti trávia privela casu ležaním na chrbte na rovnej podložke - v kočíku... ale to už je o inom 🙂

behulka
9. jan 2014

@jaja102 ja sama v tomto nemám jasno, hoci som si počas tehotenstva prečítala väčšinu dostupných článkov. Odborných bolo veľmi málo, porovnávaciu štúdiu som pred tými pár rokmi našla len jednu.
Podľa mňa je v tejto oblasti veľmi slabá osveta - aj čo sa týka zdravého nosenia, ale hlavne čo sa týka jeho škodlivosti pri použití nevhodných nosičov alebo použitia v nevhodnom čase. Obchody sú plné klokaniek, len v pár mestách na Sk sa človek dostane k nejakej "zdravšej" pomôcke na nosenie v kamennom obchode. A ani to nie je zárukou neškodnosti nosenia - nedávno som v návode k babyšatke videla priam škodlivé spôsoby nosenia detí tvárou vpred s visiacimi nožičkami.
A pritom počet mamičiek, ktoré chcú svoje detičky nosiť narastá.

Deti potrebujú fyzickú prítomnosť matky, niektoré menej, niektoré viac. Na tom sa nič nezmenilo ani počas posledného storočného rozmachu kočíkov. A táto potreba, ako jedná z hlavných, by mala byť napĺňaná ako sa len dá. Z predpôrodného kurzu si pamätám málo vecí, no 9mesiacov v brušku, 9 mesiacov na brušku mi utkvelo v pamäti.

Bolo by výborné, ak by sa Ti podarilo zozbierať sériu článkov, či štúdií venujúcich sa tejto problematike, samozrejme, ak to čas dovolí. Sama by som sa rada do toho začítala. Vďaka tvojmu vzdelaniu a praxi sa tejto problematike rozumieš omnoho viac, než laická verejnosť.

jaja102
9. jan 2014

@cacika nehovorím,že má dieťa ležať len rovno na chrbátiku.kolko času na chrbátiku,tolko na brusku.teda my sme sa nenosili a hlavičku máme krásnu súmernú ako vajíčko 🙂 .a v kočíku predsa nie ste cely den,len ked niekam idete,tak preco si dieta k sebe viazat aj doma,ked sa nikam nejde???pošli mi prosím meno tej nemeckej doktorky.
@behulka písala som o tom aj diplomovú prácu,ktorú som mala velmi pozitívne ohodnotenú práve detskou lekárkou FBLR,ktorá má fakt veľa práce za sebou.bolo to na tému používanie komerčných pomôcok u detí do 1 roku života,bolo to o nosičoch,autosedačkách-vajíčkach,chodítkach atd....časť z nej ti môžem poslať na mail,tá vyskumna časť by ti asi vela nedala,to je samy graf a tabulka ☹