Prečo tak veľa detičiek odmieta jesť?

babulka82
27. feb 2015

všimla som si že vela detičiek trpi nechutenstvom,odmieta jest aj takmer cely den.Pomohlo niekomu niečo alebo to je normalne? Aj ja mam takeho chlapca doma niekedy to je trapenie,romzmyšlala som aj nad B12,nedavali ste niekto pichat?

zahradka76
27. feb 2015

Nechutenstvo moze byt sposobene nedostatkom zeleza.

babulka82
autor
27. feb 2015

@zahradka76 mam na mysli deti ktore su zdravotne v poriadku,žiadne parazity ani anemia.

bonaqa2013
27. feb 2015

Lekár mi vravel, že rodičia chodia s malým dieťaťom ako nechce jesť, pýtajú lieky na jedenie, kupujú rôzne sirupy len aby dieťa jedlo a potom keď prídu o niekoľko rokov k lekárovi tak dieťa sa už pomaly gúľa. Potom sa už rieši zas iný problém - obezita.

siska53
27. feb 2015

@babulka82 asi je to normalne.. Ja som sice na to mala dovod,ale setsra,sesternica ci svagrina nemali a trpeli nechutenstvom. Vsetky sme z toho vyrastli. Muz zas vraj jedol dobre,ale bol taky chudy az strach.

Inak mne v case,ked som uz mala asi 3roky po operacii, pichali B12. Ale dovod neviem,lebo nechutenstvom som vtedy netrpela. Len viem, ked som neuvolnila sval,tak ma 2dni bolela noha. Bolo to fost otravne,kazdy druhy den do inej nohy. Pocet vybranych neviem...
Dolezite je asi nesilit to,nenahradzat to somarinami,len aby dieta jedlo. Cim menej pozornosti sa tomu venuje,tym lepsie.
Moja dcerka tiez nie je bohvieaky papkac,reso.po 2r.sa rozpapkala,no akonahle co i len sopel,zuby,dovolenka,tak mi na jedlo kasle. Ale vrati sa spat do normalu. Nechces?ok. Ked pyta dezert,ma vtedy smolu.

miskaska
27. feb 2015

Pretože deti skúšajú, vymýšľajú a my ustupujeme.

babulka82
autor
27. feb 2015

@miskaska nemyslim si že je to vymysel ja som bola take dieta 😉 proste mi nechybalo jest.
@siska53 aj ja stale ponukam ale presne ako pišeš mladši je takyto ked pride choroba,zuby alebo nejaky soplik už nepapa.Ale inak sa napapa dobre. Starši ten je nejedak,ten cely den nepotrebuje.

yukki
27. feb 2015

Ani ja som nejedla, a to pred takmer 40rokmi, nedokázali ma ani ako úplne malé dieťa na rady rodinných známych "vyhladovať".... potom som musela brať železo v sirupe.....začala som jesť niekedy v druhej tretej triede tak normálnejšie...nie je to len tým, že teraz je lepšia dostupnosť jedál resp.iné výchovné metódy...

lilli19
27. feb 2015

ja ked som bola mala, tak som vraj nejedavala poriadne, pichali mi B12 napchavali ma rybim olejom- fuj doteraz mi beha mraz po chrbate, a stalo sa to ze som nepribrala ani kilecko. jednoducho som jedla kolko mi stacilo a je to tak doteraz. sladke nejem vobec a stale mi vsetci hovoria ako malo jem. je to blbost, jem tolko kolko spotrebujem, v nicom sa neobmedzujem, jem akurat. takze aj detske porcie su len vecou pohladu. dieta nie je hlupe, ked ma dost prepchavat sa nebude. pokial odmieta normalnu stravu, sladke a ani cipsy a ine blbosti by som mu nedala😉a myslim ze si to rozmysli. ziadne vyjednavanie a ustupovanie rodicov. nechces tak nejedz ale sladke nedostanes😉

katarinamarkova
27. feb 2015

@babulka82 preco? lebo su rozmaznane! preto.
mamicky ich drzia vylucne na ciciku ,,idealne,, do ukonceneho 6. mesiaca.....potom pomalilinky opatrne zacnu prikrmovat, nedajboze vsunut dietatu do pusy nejaky alergen, s kravskym mliekom casto pridu do styku tak niekde po roku.....vacsina z nich je do roka na dvinej mimozemstanovskej strave.......
ak je dieta zdrave ma od malinkata ochutnavat, olizovat, spoznavat potraviny......brat ich ako nieco samozrejme.
dat mesacnemu dietatku na jazyk oliznut jablcko? preco nie, ano. dat mu na spicku jazyka oliznut uvarenej mrkvicky? preco nie....ano. zacat po lyzickach prikrmovat niekedy v 4. mesiaci - ano.
a hlavne pri vacsich detoch nerobit tragedie z toho ze dve hodiny dieta nejedlo a hned mu do ruky pchat nieco co lubi, aby nahodou nebolo hladne. kazde jedno hladne dieta zje to, co dostane na tanier. ak nie, ocividne nie je hladne.

monicm
27. feb 2015

@katarinamarkova s prvou časťou absolútne nesúhlasím,predstav si,že dve deti som takto vychovala a čuduj sa svete,jedia takmer všetko.majú pár vecí,ktoré nemajú radi a proste tie do nich neodstanem,ale inak jedia normálne.a čuduj sa svete,ja som bola vychovávaná,ako si myslíš,že je správne a bola som taká istá,isté jedlá som nezjedla,aj ked sa mi vyhrážili,takže..................... v tom to asi nebude. ale s tým,že dieťa neje dve hodiny a hned sa mu dá radšej sladkosť,len aby náhodu nehladovalo je pravda.
@babulka82 niektoré preto,že vedia,že rodičia im ustúpia a dajú to,čo chcú.treba vybrať čo dieťa naozaj neznesie a nebude to jesť ani za svet a pri čom len vymýšľa.u nás platí zásada,vždy vyskúšaj jedlo,ktoré máš pred sebou.len tak zistíš,či ti naozaj chutí alebo nie.a funguje to.nie na 100%,ale funguje celkom slušne.tkaže ak to nemá dieťa zdravotne podmienené,len vymýšľa a skúša,čo môže a kam môže posunúť hranice

katarinamarkova
27. feb 2015

@monicm a mozno to bude uplne jednoducho tym vyhrazanim? deti sa do jedla nenutia! sprotivi sa im to.....tak ako aj tebe......
tak ako som pisala, deti maju jedlo povazovat za nieco prirodzene, nie nieco co MUSIA zjest.

monicm
27. feb 2015

@katarinamarkova ja som sa deťom v živote nevyhrážala,nikdy som ich do jedla nenútila,.to som použila ako extrémny príklad,ked sa mi vyhrážala učiteľka poznámkou,pričom to jedlo som ani doma nikdy nejedla a nikdy ma do toho nenútili

ja som len reagovala na tvoje slová,že je to spôsobené tým,že niektoré mamičky výlučne koja do 6.mesiaca,vychádzala som z vlastných skúseností a tak som napísala,čo si myslím

jonas17
27. feb 2015

@katarinamarkova väčšie bludy som dávno nečítala... 😝
ja som kojila skoro do štyroch rokov. dieťa priberalo spočiatku 1,5 kila mesačne. prikrmovať som začala po ukoončenom 6 mesiaci. zeleninou. ovocie prišlo na koniec. sladké nepoznala veľmi dlho. vlastne, spoznáva to to až dnes, po roku v školke. a papá stále dobre. vždy zje komplet ranajky (ovocie), desiatu, obed, olovrant, večeru. nezdravé sladkosti neje dodnes, ani čipsy, ani nič chemické, samé zdravé veci. a vždy sa pekne naje. má o týžden 5 rokov, 18 kíl a oblečenie kupujem 116. ja si myslím, že rodičia dávajú deťom prázdne kalorie, brumíky, horalky a iné blbosti a potom nejedia výživné veci. moje dieťa zje 80 percent dennej spotreby ovocie a zeleninu. sladké má med, domáci koláčik a ovocie..žiadny problém s jedením... 😉 nenutim, zje, koľko chce. ale moja si pýta 😀

siska53
27. feb 2015

@katarinamarkova nuz..obe deti som vylucne dojcila prvych 6m. Dokonca mala dlho uprednostnovala cicik pred prikrmom,toho zjedla pomenej. Ale syn bol napriek tomu papkac. A vlastne aj je. Mal obdobie,kedy napr.odmietal surovu zeleninu a ani brokolicu nechcel (este mixnutu v omacke) a nema rad citrusy. No aj to sa pomaly meni. Je to tym,ze sme netlacili na nich,nenutili ich,presne ako pises. Dcerka,hoci viac na MM.nakoniec v tomto veku,co ma(skoro 3r.),papa pestrejsiu stravu ako syn v jej veku. Ona zas jedava ale mensie porcie,od bruska je slabsi papac. Ked ma chut,tak si da cokolvek. Ked nie,tak to necham tak. Lebo viem,ze na dalsi den,ci dva-3dni,tyzden..mi to zje.
Aj skolka je taka -dieta dost odkuka.sila kolektivu -no to vies,sama si mi pisala podobnu situaciu zo skolky cez IP. 🙂

shellinka27
28. feb 2015

moje dieťa ma 11 mesiacov a nechce jesť nič, som z toho na nervy... odmieta mlieko, ovocie, zeleninu, pečivo, krupicu, piškoty aj akéhoľvek varené jedlo... neviem čo robiť, nič do nej neviem dostať, ona proste nikdy nie je hladna, no vyzerá zdravo, už dva mesiace vie sama chodiť, je usmievavá a zlatučká, v noci spinká 13 hodin v kuse a cez den ešte dva... neviem či to mam nechať tak že je to len také obdobie, alebo sa s nou niečo deje..

skolara
28. feb 2015

Podla mna preto lebo na Slovensku je zvykom nalievat deti mliekom a potom nechce jest ked sa I'm stale da mlieko 😉

ajka006
28. feb 2015

lebo sú múdrejšie ako dospelý a počúvajú na rozdiel od nás dospelých svoje telo a svoje vnútorné ja.

hameeda
28. feb 2015

@skolara : no mliekom to asi nebude, moje deti za mala vypili aj 10 flašiek denne, to tak od roka do troch rokov, potom do štyroch rokov vypili tak po 5 fľaš denne, a jedlo pred nimi musím pomaly skrývať 😀, už sa niekedy aj v škôlke hanbim, lebo vždy všetko zjedia a pýtajú si duplu, tak si pomyslia že im doma nedávam alebo čo, ale oni proste jedia viac a sú norálny, nie sú obezny,,,no u nás napríklad nie je možnosť výberu, čo je navarené alebo jedia alebo nič, nikdy som sa ich nepýtala otázky ako chutí ti alebo tak niečo, možno aj to ma niečo k tomu

monhla
28. feb 2015

@katarinamarkova No neviem, neviem. Moje boli ozaj do 6m výlučne kojené a príkrmy mali zavedené veľmi opatrne, lebo staršia chodila na kontróly s obličkami a napriek tomu moje baby zjedia všetko čo neuteče 😀 Staršia začala s jedlom vymýšlať až v 3,5 roku po nástupe do škôlky. Zrazu zistila, že niektoré deti nezjedia všetko, lebo to "neľúbia" Ona niečo také dovtedy nepoznala. No našťastie už je to za nami a okrem póru zje všetko .
Švagrine dorkmovali od 4m a jedna má slečnu, ktorej chutilo až moc a riešili v 8rokoch s lekárom jemnú diétu a druhá má zasa slečnu čo toho zje ako malý vrabček. A teraz babo raď 😝

U nás sa najviac osvedčilo spoločné jedenie. Hlavne keď konečne s nami obeduje tatinko, tak sa zje vždy skoro všetko. Myslím, že mnohým deťom zasa pomáha škôlka. Jedia ostatné deti a tak sa pridajú 🙂
No neplatí to pre všetky deti. Dokonca poznám pár dospelých čo jedia na môj vkus málo, no im to stačí. Ja zasa môžem zjesť aj pečeného vola a nikto nechápe kam to dávam 😀 😀 😀

dioliana1
1. mar 2015

deti jedia kolko potrebuju, aj moja mama mne dávala pichať B12, a večne som nejedla a bola ako trstina, tie B12 sa prejavili až neskôr, a teraz by som rada trpela nechutenstvom 😝 😔

elen18
2. mar 2015

Mam podobný problem,dcerka jedneho dna prestala jest polievky,zničoho nič,ale tiež si myslím,že len vymýšla...

upam
2. máj 2015

Mam 13mesacnu ktora doteraz jedla vsetko ale ozaj vratane zeleniny uvarenej len vo vode... Posledny tyzden ked jej dam na tanier ani neskusi a uz kruti hlavou ze nechce.. Aj som jej neustupila robila som scenu raz pomohlo trocha zjedla druhy raz uz plac ako svet a zatala sa.. Nutit asi nie je cesta ale nemoze predsa byt na chlebe, ovocii a umelom mlieku.. Nic ine nezje resp co je varene.. Co sa s nou stalo mam pocit ze neskusa ze ozaj nechce jest

citronade
6. aug 2015

@siska53 to jej akoze nedas jest dezert, pretoze jej z istych dovodov nechuti jest nieco ine???

siska53
7. aug 2015

@citronade nevidim dovod davat im sladke (a ani sebe), ked nic nezjedia.
Aspon daco zjest musia. Oni zjedia takmer vsetko. Viem,co im vzhladom na vek chutit nemusi, napr. Cakanaka,maju k prilohe alternativu maso, viem,ze kel robim malokedy,raz ho zjedia,raz nie,ale su aj ine sposoby,ako ho pripravit tak,aby zjedli..
Okrem toho dezert nie je nevyhnutny pre zivot,dolezita je polievka a hlavne jedlo. Cim menej sladkeho,tym lepsie.