Ako by sa dalo preklenúť obdobie od konca zamestnania do nástupu na materskú?

19mejko
3. júl 2021

Dobrý deň, prosím vedel by mi niekto poradiť, som tehotná, pracujem na zmluvu na dobu určitú do konca augusta 2021. Termín pôrodu mám 1.12.2021, nástup na matersku cca koncom októbra. Ako by sa dalo preklenúť obdobie od konca zamestnania do nástupu na materskú? Som v ochrannej lehote? alebo je lepšie nastúpiť na pn? ak ano kedy? Pracovať by som chcela max do konca augusta, len nechcem prísť o príjem na to obdobie do materskej. Prosím poraďte ak máte niekto podobnú skúsenosť. Ďakujem veľmi pekne

izabela181
3. júl 2021

@19mejko a odkedy trval pracovný pomer? Ak splnas podmienku 270 dni nemocenského poistenia určite si v ochrannej lehote a na materskú budeš mat nárok 😊 ja som tiež teraz nastúpila na materskú z ochrannej lehoty

lilinka88
3. júl 2021

@izabela181 v ochrannej lehote je aj keby nemala 270 dní nemocenského poistenia.
Ak máš nárok, tak po ukončení PP čerpať dávku v nezamestnanosti tie skoro dva mesiace

izabela181
4. júl 2021

@lilinka88 no len aby mala nárok na dávku v nezamestnanosti tak musí mat odrobene oveľa viac ako 270 dni 😊

lilinka88
4. júl 2021

@izabela181 veď to som napísala,že ak spĺňa nárok na dávku. Ale 270 dní NP nemá nič spoločné ani s ochrannou lehotou,ani s dávkou v nezamestnanosti.
Ochranná lehota je vždy po ukončení PP, len to,že pokiaľ ho ukončuje už tehotná, tak nie je štandardne 7dni (resp menej ak trval PP menej ako 7dni), ale 8 mesiacov.
270 dní NP je podmienka,aby mala nárok na materskú.
Autorka sa pýta,ako nebyť bez príjmu tie dva mesiace, kým nastúpi na materskú,čiže predpokladám,že nárok na ňu má. A tam jedine ako nebyť bez príjmu,je dať sa na PN, čerpať dávku v nezamestnanosti alebo si nájsť nové zamestnanie

gabika108
4. júl 2021

@19mejko Chod na PN po skonceni PP a potom materska

19mejko
autor
4. júl 2021

ďakujem baby za odpovede ste zlaté, zmluvu mám presne ročnú od 1.9.2020 - 31.8.2021, to budem mať odpracovaný akurát rok, len by ma zaujímalo ak by som sa nahlasila od 1.9.2021 na úrad prace a chcela by som čerpať tu podporu vnezamestnanosti netreba tam byť dlhšie v ich evidencii? to by bol jeden prípad ale ak by som sla na pn od 1.9.2021 to by mi platil štát pn do začiatku materskej?

19mejko
autor
4. júl 2021

@gabika108 dakujem pekne a to mi budú platit pn ked som nezamestnana ani by som nebola na úrade registrovaná? to by som bola v tej ochrannej lehote?

19mejko
autor
4. júl 2021

lebo je ešte jedna možnosť keďže robím kratky dlhý žeby som sla na pn 30.8. ešte za trvania zamestnania lebo to už mam volno tie dva dni 30 a 31 august, či by to niečo ovplyvnilo, mám to celkom komplikované a lámem si nad tým už dlho hlavu, lebo ma trapi to aby som sa v práci zachovala voči nim čestne a na druhej strane aby som mala príjem ten mesiac a pol čo mi tam lieta bez práce :(

19mejko
autor
4. júl 2021

@lilinka88 ďakujem Lili, dalšie zamestnanie už určite nie, kedže robím vo firme presne rok a od prvého septembra už neviem čo budem robiť neviem čo je lepšie pn alebo úrad, či by som vôbec niečo dostala, ty by si to ako spravila,?

lilinka88
4. júl 2021

@19mejko na podporu musíš mať za posledné 4 roky odpracované aspoň 2. Inak nárok na dávku v nezamestnanosti nemáš. Čiže buď na PN ešte posledné dni v zamestnaní alebo hneď prvý deň po skončení PP sa dať PN alebo po skončení PP sa zaevidovať na úrad a potom hneď PN. Na úrad sa nemôžeš registrovať, pokiaľ si PN. PN by si mala platenú a potom materská

gabika108
4. júl 2021

@19mejko ano budu ja som tak pn a potom pojdem na matersku. Tak chod na pn este pocas PP a na urad nemusis sa ist hlasit

19mejko
autor
4. júl 2021

baby ďakujem krásne za vaše rady ste zlaté a veľmi ste mi pomohli. Teraz sa mi už konečne ľahšie dýcha keď viem info. Ešte si skúsim dako zistiť koľko mám teda odrobené za posledné 4 roky a ak mam dostatok koľko približne by mi vyplácali. Ak by sa mi toto nepodarilo tak isto dám tu pn v prvých dňoch nezamestnanosti, aby som vpráci už mala pokoj a nik ma neohováral, že som dakoho obabrala alebo čo. A keď by mi zaplatili aj niečo bola by som vďačná 🙂

19mejko
autor
4. júl 2021

@gabika108 skôr sa mi páči ta možnosť íst na pn už mimo prace pre pokoj v duši, a ty ked si nezamestnaná na pn už niesi evidovana na úrade prace? snáď to neni moja povinnosť keby som na pn pred materskou.

gabika108
4. júl 2021

@19mejko ja som stale zamestnana mala som dat vypoved v praci ale nakolko sme sa snazili o babatko tak som vypoved nedala a isla som na PN .mozes ist hned na PN po skončení pracovneho pomeru

19mejko
autor
5. júl 2021

@gabika108 a nevieš či by bolo dobre sa aj hned na úrad evidovať a hned nato na pn? či úrad nepotrebujem ? mam z toho guláš 🙂

gabika108
5. júl 2021

@19mejko ked chces ist na pn tak na urad sa neevidujes hned po skonceni PP na druhy den chod na PN

19mejko
autor
5. júl 2021

@gabika108 dakujem ti krásne za rady si zlata