Ako postupovať pri zmene priezviska dieťatka?

tigris20
18. jan 2012

mam taky problem ze pred 4 rokmi som sa rozisla s mojim byvalym ,neboli sme zosobaseni no dcerke sme dali jeho priezvisko.teraz som 3 roky vydata ,mam okrem dcerky este 2deticky .chcela som sa opytat ci sa da zmenit priezvisko ,ked jej otec (byvaly) nechce.treba na to jeho suhlas? ako mam postupovat?

anjelicek26
18. jan 2012

@radustek - ja neviem, nepozname podrobnosti, byva daleko, chodi mozno ako sa mu da (300km nie je prave o dedinu dalej), vyzivne plati, o dceru asi zaujem ma, ked nechce, aby jej zmenili priezvisko. Neviem, preco musi byt hned "hrozny"... nemusi to byt, aby jej ublizova. Mozno len nechce prijst o dceru. Co mi az tak nelogicke neprijde. ked je JEHO.

tigris20
autor
18. jan 2012

@stela01 neboli sme zosobaseni. uvidime ze co bude,ale rada by som to vyriesila 😖

radustek
18. jan 2012

@anjelicek26 jasne ved to ze ani nevieme ci vobec na nu plati to nenapisala ale chapem to ked chce zmenit priezvisko a tiez nenapisala ze ked boli spolu ze sa mali radi...ale napisala ze sa moc o nu nestaral a nic ju nenaucil tak potom asi moc zaujem nema 🙂

radustek
18. jan 2012

@anjelicek26 a ano napisala prekukla som to

irriss
18. jan 2012

@tigris20
No ja Ti poradim, jak nebyt na neho nastvana, kdyz nedela to, co Ty po nem momentalne chces, t.j. dobrovolne zreknout se prijmeni sve dcery..
Vzpomen si na narozeni male a Tvou radost a stesti, ze se prihlasil k otcovstvi.
Nelze tyto 2 okamziky odloucit, nemuzes jednat tak, jak to vyhovuje Tobe...to by bylo sobecke.
Kdysi jsi byla stastna, ze se prihlasil k otcovstvi, nezapominej na toto stesti, ktere nema kazda zena v pripade, kdy ma "jen" partnera a ne manzela ...t.j. kdy nerozhoduje zakon, ale Rozumny postoj k situaci, coz jeho postoj byl 😉 🙂

anjelicek26
18. jan 2012

@radustek - ono zmena mena je vec jedna, ale predstav si do buducna, o 10 rokov sa boh vie co stane, rozvedu sa a mala bude mat meno po niekom, koho dcera nie je, ktoreho uz - mozno - v zivote neuvidi, kedze si pravdepodobne bude bravat iba svoje BIO deti. Ako ja som v tomto proste paranoik, zakladatelka ma 25 rokov, zivot pred sebou... A ako sa potom to 16 rocne - dajme tomu - dievca vysporiada s takto "pridelenou" identitou? Ze sa vola po niekom, koho dcera nie je? Nema ani mamino meno, ani otcovo meno, ale meno otca svojich bratov? Neviem, ja byt v jej kozi moc nespekulujem, radsej si najdem cas a dcerke to pekne vysvetlim, nech to berie pozitivne, a nie ako negativum a je po probleme...

tigris20
autor
18. jan 2012

ma o nu zaujem len tak aby sa nepovedalo,alebo pride ked mu mama poviáe ze chce vidiet vnucku.vzdy to tak bolo,vzdy sa pysil cudzim perim.ja som ju naucila a on sa chvalim pred druhymi,ale taki su chlapi. mhol by chodit aj castejsie iste keby nemal peniaze by mu mama rada dala aby ju videla .plati 50 e. co som si musela vymahat sudne ,predtym nechcel platit nic. ale tak je to za mnou a vsetko coo robi svedci o jeho charaktere

stela01
18. jan 2012

@anjelicek26 Jednoznacne suhlasim , nikdy nevieme co bude 🙂

radustek
18. jan 2012

@anjelicek26 no to neviem to by si musela zvazit ona co potom ale ak sa o nu dokladne stara nemylsim si ze by potom nejavil zaujem otec je ten ktory vychova nie ktory spravi....to ze kazda maminka by spravila nieco ine podla svojho uvazenia

irriss
18. jan 2012

@anjelicek26
myslim si, ze je jeste cas na "vysvetlovani"..v tomto okamziku ji staci vedet, ze se jmenuje jako tatinek, ktery ji ma rad...mel a ma maminku rad, ze byla z lasky a toto je "dukaz" toho, kam patri...
V kazdem pripade NEHANIT otce...alespon v tomto veku... 😉 i kdyby byly padne duvody, protoze prave toto haneni by mohlo narusit stabilitu a nestotozneni se s prijmenim..a puvodem 😉

tigris20
autor
18. jan 2012

dobre dievcata,dakujem vam a este o tom vsetkom porozmyslam 😉

anjelicek26
18. jan 2012

@tigris20 - to je sice mozne ale pozri, on kam s tou malou pojde okrem mamy? Do hotela? Ved domov 300km si ju nebrava, ci? A pysit sa cudzim perim...chvali sa SVOJOU dcerou na ktoru je evidentne HRDY.... no ono je to vzdy tak, ze maminy tie deti vychovaju aj bez otcov.. ale stale su to aj ich deti. A maju aj ich geny. To, ze je dcerka taka, ako je - to je aj ked tam nie je s vami - aj jeho zasluha.

radustek
18. jan 2012

@tigris20 podla toho co citam tak nebol dobry otec ze???totot presne mala moja kamaratka az ked si nasla priatela tak mal zaujem ale trvalo to len chvilu teraz ani nevie ze ju ma...tiez jej zmenila priezvisko a ud jej to povolil 🙂

irriss
18. jan 2012

@radustek
ale to neznamena menit prijmeni..to, ze je otcem ten, dko vychovava..souhlasim, ale max. odmena pro takoveho otce je slyset TATINKU a neni treba zmen jmena...
Kdyz uz, projednat a a pokud jsou vazne duvody, sdelit je soudu a zvazit adopci...ale "napul" neni reseni 😖

irriss
18. jan 2012

@radustek
krasny preklep 😀 😀 😀 😀

"ud jej to povolil"...nezlobte se za "mimo tema"... 😝 😀 😀 😀

radustek
18. jan 2012

@irriss no uslo mi pismenko stava sa 🙂 🙂 🙂

radustek
18. jan 2012

@irriss ale akurat na tom slove aka nahoda teraz som si to citala 😀 😀 😀 😀

stela01
18. jan 2012

@irriss V rod. liste otec ostane biologicky , len priezvisko sa zmeni ,nieje nutne adopciou to riesit .
Myslim ze tu by to ani nebolo mozne .... ak otec nesuhlasi s priezviskom nieto este aby sa vzdal prava.

irriss
18. jan 2012

@stela01
jasne...prave prpoto jsem psala, ze "napul" = zmatek a mozna jeste vetsi komplex pro dite...ne pro matku, ale pro dite...
ja jsem si tim prosla, obdobnym stavem - kdy syn MEL problem se identifikovat s nekym, koho nikdy nevidel...a vsude ho mel " v patach"..diky jmenu..
Nejdrive touzis po zmene..v puberte to prozivas..a nakonec pochopis, ze k prijmeni at chces nebo nechces patris a je zbytecne vse menit, protoze s timto jmenem si vyrostl, mas pratele, diplom, studia..praci..

stela01
18. jan 2012

@irriss Neviem ,ci som spravne pochopila tvoj syn sa s biolog. otcom nestretaval ?

zuzana_v1
18. jan 2012

@radustek momentalne riesim nieco podobne, mne sice byvaly v decembri slubil, ze to podpise-raz sa mu to aj podarilo podpisat, len nie zial u notara- no odvtedy sa neozval ☹ Najblbsie na tom je, ze dcerka sa v skole zvykne podpisovat novym menom, ktore este nemoze mat ☹ aspon ze to ucitelka chape

zuzana_v1
18. jan 2012

@stela01 momentalne taku situaciu riesim a na urade mame nastastie velmi mile a ochotne damy a tie mi to poradili. Skus si to osobne niekde zistit a potom pis, co nie je pravda. A ked sa niekto vydava 3-4x, tak by mal nad sebou porozmyslat

stela01
18. jan 2012

@zuzana_v1 Co nieje pravda ???

tigris20
autor
18. jan 2012

@zuzana_v1 presne, hlavne pre tie deti je to take a este k tomu ked chodi do skoly lebo niektore deti su zle

zuzana_v1
18. jan 2012

@stela01 ze toto nieje dovod na zmenu priezviska. Vies si predstavit, ze ides s dietatom do skoly, k lekarke alebo na nejaky urad a mas ine priezvisko ako ono? Vsade musis rodnym listom dokladovat, ze si naozaj jeho mamina a pritom ty si ta, ktora sa o dieta stara, ma o neho zaujem. A podobne je to s cestou do zahranicia, kde koho zaujima, preco mas so sebou cudzie dieta. Pritom jeho biologicky si dieta bez problemov moze zobrat a nik neriesi, lebo nik nevie, ze to len hra, ze nema zaujem. Dieta nemoze za to, ze ma biologickeho takeho hajzla, tak preco by sa nemalo volat ako ten, co ho ma naozaj rad a stara sa o neho?
Ja som po svadbe prisla o nahradne vyzivne, lebo ,,nech sa novy ocko stara" ale meno zmenit nemozeme, lebo ,,povodny ocko ma prava?" ake?

stela01
18. jan 2012

@zuzana_v1 Nehnevaj sa ja za tuto situaciu nemozem a tak isto som nenastavovala zakon 🙂 ,
tak ze ak zakon tvrdi tak sa tak riadime ...to ze niekto dal ziadost na sud ....neznamena ze mu sud aj vyhovie.

A ked uz sme pritom v tomto pripade neboli manzelia tak ze matka mala hned ine priezvisko ako dieta ....

zuzana_v1
18. jan 2012

ale asi to prizvisko davala z dovodu, ze svojho byvaleho milovala a planovala s nim rodinu. Ja viem, ze za to nemozes, asi to vyznelo ostro, prepac. Mna len vytacaju nase zakony, ktore stoja na strane hajzlov. Moj ex uz ma inu rodinu, malu uz 6 rokov nevidel a predsa ma problem so zmenou. A k tomu, ze mozno by sa casom rozviedli a mala bude mat dilemu z mena: keby som na nieco taketo myslela a pripustala si to, tak sa radsej nevydavam 🙂

stela01
18. jan 2012

@zuzana_v1 Je to tazko :(

anabelka83
18. jan 2012

@tigris20 podla mna to nieje take jednoduche ☹ s tym musi suhlasit aj tvoj manzel a to uz s amoze ratat ako adopcia a tym tvojmu manzelovi padne aj vyzivne,ine by bolo keby sa o dcerku nezaujimal a neplatil v tedy to sud urobi ale tusim 3r musi byt ze naplati

gemini2
18. jan 2012

@tigris20 ahoj, kamoška vybavovala to iste, nedavno mali sud. Priezvisko zmenili hoci biolog.otec nesuhlasil. Sud bral do uvahy ze uz je vydata a ma druhu dcerku, ex sa jej sice vyhraza ale zmenili za 15minutovy sud.