Ako postupovať pri zmene priezviska dieťatka?

tigris20
18. jan 2012

mam taky problem ze pred 4 rokmi som sa rozisla s mojim byvalym ,neboli sme zosobaseni no dcerke sme dali jeho priezvisko.teraz som 3 roky vydata ,mam okrem dcerky este 2deticky .chcela som sa opytat ci sa da zmenit priezvisko ,ked jej otec (byvaly) nechce.treba na to jeho suhlas? ako mam postupovat?

tigris20
autor
18. jan 2012

@gemini2 jej to je super ze sa to da,dakujem ti🙂

radustek
19. jan 2012

@gemini2 aj mojej kamoske to hned spravili je to tak ona ked je vydata ma 2 deti ktore sa volaju po nej tak urcite jej vyhoveju v tom si myslim ja 🙂 🙂 🙂

radustek
19. jan 2012

@anabelka83 ved pisala ze jej manzel s tym suhlasi preco by mal nesuhlasit neviem a nejde tam o ziadnu adopciu len o zmenu priezviska otec zostane jej biologicky len nebude mat jeho priezvisko 😉

gemini2
19. jan 2012

ano, otec ostava pod svojim menom, len dietatu sa zmenilo....inak aj ja mam momentalne deti po mne a otec pod inym menom...ziaden problem....

janka_pn
19. jan 2012

@tigris20 ja by som to s tym menom asi neriesila, ak sa stara, aj ked menej, tak su stale "svoji" ak naozaj nechces, aby sa volala po nom, ze ti jeho priezvisko fakt velmi vadi, skus sa ho spytat, ci by suhlasil so zmenou na tvoje priezvisko za slobodna. zlata stredna cesta...

anabelka83
19. jan 2012

Kedy a ako je možné zmeniť všeobecne meno a priezvisko je uvedené v § 6 až 11 zákona č. 300/1993. U maloletých detí , pri nesúhlase jedného z rodičov o zmenu priezviska mal. detí súd na základe žiadosti jedného z rodičov môže dať povolenie na zmenu priezviska ak sú splnené tieto tri podmienky , neplní si vyživovaciu povinnosť voči mal.dieťaťu, dlhodobo nejaví záujem o toto dieťa a ak sa citovo od seba odcudzili. Ak čo i len jedna podmienka nie je splnená, tak súd toto povolenie nevydá. Keď aj súd toto povolenie vyda na to aby jeden z rodičov požiadal o zmenu priezviska mal. dieťaťa, musíte na príslušnom Obv. úrade požiadať o túto zmenu.Príslušný odv. úrad je oprávnený vydať rozhodnutie na zmenu priezviska mal. dieťaťa len ak sú splnené zákonom stanovené podmienky uvedené v § 6 až 11 zákona 300/1993.

katy318
22. jan 2012

Ahoj mamicky, oteckovia,
ak by ste mali zaujem podelit sa so mnou o skusenostiach v rozvodom konani a o uprave prav voci detom (a o úlohe kolizneho opatrovnika), posielam Vam link na moj anonymny dotaznik.
Píšem diplomovú prácu, v ktorej sa zaujímam o názory ľudí, ktorí prešli rozvodovým konaním a riešili aj úpravu práv a povinností k ich deťom.
Anonymny dotazník - Úloha sociálneho pracovníka v rozvodovom konaní, je zamerany na skusenosti a nazory na rozvodovu problematiku. Dotazník je anonymný a bude slúžiť len pre účely mojej diplomovej práce.
Veľmi by ste mi pomohli.
Dakujem, Katarina

Link na dotaznik:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

rapetka
27. máj 2013

Nemáte prosím niekto skúsenosť so zmenou priezviska maloletého dieťaťa.??
Po rozvode bol syn zverený matke do výchovy. Dieťa a aj matka sinechali priezvisko po otcovi, napriek tomu, že sú 12r. rozvedený. Otec si teraz zmenil priezvisko, ale nechce dať súhlas na zmenu dieťaťa na priezvisko matky za slobodna. Matka si už zmenila priezvisko. Viete poradiť ako postupovať?? ďakujem

kitti0503
4. júl 2013

mamičky prosím vás o pomoc,ja som rozvedená a mám priatela no on by si chcel privlastniť dieťa,,dá sa to?? a ako to funguje