Ako ste riešili rodný list, keď sa tam biologický otec dobrovoľne odmieta zapísať?

alieli6910
17. okt 2022

Dobrý deň žienky, ako ste riešili rodný list ak sa tam dobrovoľne biologický otec odmieta zapísať?

veronikaszabova
17. okt 2022

@alieli6910 treba to riesit cez sud a testy DNA

dilino
17. okt 2022

presne tak čo píše veronikaszabova.

alieli6910
autor
17. okt 2022

@veronikaszabova a ako je najlepšie postupovať? Dať to súdnym príkazom aby sa na DNA testy dostavil?

3009
17. okt 2022

@alieli6910 no ja by som dobre zvážila, či stojí za to ho tam napísať. Taký nebude mať celý život záujem platiť na dieťa a pre teba zo zapísania vyplynú na zvyšok života dieťaťa do plnoletosti len problémy - možné problémy dávať otcovi, pri sťahovaní a vycestovaní do zahr. treba súhlas a pod. veci, čo ti bude asi robiť problémy. J by som sa na tých pár eur čo ti sem tam pošle vykašlala, ak nemá záujem.

ukulela
17. okt 2022

@alieli6910 este si neporodila? tak pojdes po RL sama a budes v nom len ty ako matka. Otec nebude uvedeny.
Potom das na sud navrh na urcenie otcovstva .. neboj, pojde to.

ale teda bacha, urcime tvoje priezvisko aj ked uzna otcovstvo...

alieli6910
autor
17. okt 2022

@ukulela nie termín pôrodu mám až začiatkom februára, ešte to zvážim, počkám ako sa to po pôrode vyvinie a potom sa rozhodnem, ale ďakujem za info, to len tak aby som vedela ako postupovať keď sa naisto rozhodnem ho zapísať 🙂

matkahelka
17. okt 2022

@alieli6910 ja by som chlapa, ktory sa k svojmu dietatu odmieta priznat, do rodneho listu ani zapisat nedala. kvoli tym par euram alimentov, o ktore sa zrejme budete vlacit po sudoch, lebo ti ich nebude chciet dobrovolne platit. ale budes povinna mu dieta davat, ak tak sud rozhodne, pretoze ako otec nan bude mat narok.

domca1408
18. okt 2022

@alieli6910 takto ked nemá záujem ani len byť zapísaný silno pochybujem, žeby jej dieťa bral alebo by ho chcel do starostlivosti...tento dotyčný bude maximálne súdom donútený nastaviť si mesačný platobný príkaz na alimenty...myslím,že väčší záujem asi nebude mať. a ano mesačne to možno je 100 eur ...a možno tú stovku nepotrebuješ a vychováš aj sama...ale tak budeš mu to odkladať...za 18 rokov to bude 21000 eur...a to je celkom pekne si myslím ,že až také drobné to nie sú...nikdy nevieš čo sa stane...zostaneš doma s úrazom alebo ta prepustia, alebo sa ti pokazí auto a tieto peniažky sa ti tam skrátka budú zbierať a bude to rezerva pre teba a pre dieťa...

kulumulu123
18. okt 2022

@matkahelka tu nejde iba o alimenty ktore mimochodom tomu dietatu so zakona patria ale tiez o dedicske konanie v pripade smrti biolog rodica...

zuzanka.zuzu
18. okt 2022

@domca1408 ak je to prepnuty magor tak ano, starat sa nebude, max posle peniaze, ale problemy bude robit lebo vsak on ma aj svoje prava chudacik 🙊 o tom jej pisu, skolka, skola, dovolenka v zahranici, pripravit dieta na stretnutie hoci otec nepride (a este to aj vysvetlit tomu dietatu ze on nema zaujem) no osrala by som celych 20 000

matkahelka
18. okt 2022

@kulumulu123 dedicske konanie? ach, ked sa otec odmieta priznat k vlastnemu dietatu, tak urcite si zabezpeci, aby po nom to dieta ani nededilo.

matkahelka
18. okt 2022

@domca1408 hlavne si treba uvedomit, ci ta stovka mesacne stoji za prieky a naschvaly, ktore jej "otecko roka" moze a zrejme aj bude robit. kazdy tyzden je tu podobna diskusia, ako taky super truper otec dieta vezme v piatok zdrave a v tych istych veciach donesie v nedelu chore, alebo je dieta na prikaz sudu nachystane, rodina tomu prisposobi svoj progran a otecko pre dieta nepride. ale ziada si nahradny termin. a na nahradny termin opat nepride. a ziada si dalsi termin. a ked uz raz ako otec zapisany bude, ma pravo s dietatom sa stretavat, ci sa to matke bude pacit ci nebude. a pokojne si v 3.rokoch moze poziadat o striedavku len preto, aby alimenty nemusel platit.

domca1408
18. okt 2022

@zuzanka.zuzu tak to už autorka musí vedieť čo je zač....a s kým si spravila dieťa...je rozdiel či je to nejaký ako ty hovoríš prepnutý magor ktorého by som pri dieťati nechcela ani vidieť alebo či je napríklad len ženatý a snaží sa vyhnúť zodpovednosti...takého by som tam zapísala na 100%....nech si to vysvetľuje a nech sa stará...a ten by si dieťa domov k ženuške isto nebrával...taký by si isto zriadil další účet a posielal na tajnáša stovku mesačne...ale to je len príklad netvrdím preboha, že autorka ma ženatého! takže je na autorke zvážiť si ako to je...

cacianka
18. okt 2022

Na túto tému sme tu na MK popísali množstvo príspevkov.
ak teraz pred pôrodom nechce, nedonutis ho
Po pôrode máš 2 základné možnosti
A) ak je to pako,alebo iný výkvet, môžeš sa na výživné vykašľať, teda ak nás a budeš mať prostriedky že sa ty aj dieťa uzivite v pohode. Ak nebude riadne pracovať, bude robiť obštrukcie, tak sa stane že súd mu určí platiť cca 50e, alebo sa nedockas ani euro, napriek snahe cez súd, exekútora, políciu a pod.
B) po pôrode podáš návrh na súd vo veci určenia otcovstva a výživného, a ak bude pako, viď čo píšem hore. Ale bude mať právo na styk s dieťaťom, môže teba aj dieťa stresovať a pod. Už teraz si odkladaj všetky bločky, doklady okolo tehotenstva, pôrodu, výbava a všetky bločky a poplatky okolo dieťaťa. Buď to použijes ako doklady aby ti vyplatil náklady, alebo ho odstrašiš a dá pokoj.
Alebo sa umudri a bude z neho super otec....
Ty ho poznáš, ty zväz čo potrebuješ a ako to zvládneš.
Možno mo

kulumulu123
18. okt 2022

@matkahelka tozo si zabezpecit nedokaze so zakona toziz u nas nemozes noekoho len tak vydedit a vlastne deti uz vobec nie preto by som ja osobne trvala na zapisani do rl aj keby to malo ist sudnou cestou a testami dna

masinka
18. okt 2022

@kulumulu123 vydedit vlastne dieta nemoze, ale ked este za zivota poprepisuje majetky na manzelku/ dalsie deti/ cirkev/ svojho psa.... tak dedit nebude co.

matkahelka
18. okt 2022

@kulumulu123 staci, ze majetok prepise na kohokolvek a nebude co dedit. tebe ide o majetky, ja by som sa vy*rala na majetky a mala pokoj od chlapa, ktory sa nepriznava k vlastnemu dietatu a len by mi s najvacsou pravdepodobnostou zneprijemnoval zivot. niekto prahne po majetkoch, niekto po kludnom zivote.

kulumulu123
18. okt 2022

@matkahelka moja ns mna sa chlap nevysral ked som otehotnela a po jeho majetkoch ozaj prahnut nemusim a zivot mam super aj ja aj nase deti tak si daj prosim pohov... V konecnom dosledku je mi fuk co autorka urobi ja nebudem zivit ani ju ani jej deti ked bude bez prace alebo dlhodobo pn ci sosebou alebo s deckom... Kazda sa tvarite ze neviete co s peniazmi no autorka to takto mat nemusi... Ale kazdy rozumie sam sebe najlepsie tak prajem hlavne vela stastnych cjvil v zivote ❤️❤️

matkahelka
18. okt 2022

@kulumulu123 zhlboka sa nadychni a vydychni. stupila som ti na otlak ci co sa tak jedujes? 😂 nikoho tu nenapadlo dedicstvo len teba, asi mas nejaky problem 😂 ty si napisala svoj nazor, aj ja. ty radis skrz majetky zapisat do RL otca, ja radim nepisat skrz mozne problemy v buducnosti. ako urobi autorka, je na nej.

alieli6910
autor
18. okt 2022

Ďakujem žienky, našla som si tu aj ozaj múdre rady prečo áno a prečo nie, stále je to u mna tak 50 na 50 bude dieťa navštevovať ale nikam ho brávať a taktiež nás finančne zabezpečí aj bez alimentov cez súd, tým som si istá, ale stále váham, už dieťaťu aj nakúpil nejaké veci ktoré potrebuje, nieje to až taký magor akurát nechce byť oficiálne určený ako otec a ja zas nechcem aby na ňu mal nárok. Takže asi skôr nenapíšem ako áno a budem mať pokoj, nemusím si pýtať od neho žiadne povolenia. Ďakujem žienky 😊