Akú budem mať výšku PN, keď som SZČO s minimálnymi odvodmi?

16. nov 2023

Vie mi niekto poradit aku budem mat vysku PN ked som zivnostnik s minimalnymi odvodmi?

7miriam77
16. nov 2023

Ahoj, tiež som SZČO a zisťovala som si to cca pred dvomi rokmi...vtedy to bolo 5 e na deň, po 14 dňoch PN sa tá čiastka zvyšovala, už si ale nepamätám na koľko. Dá sa to zistiť na soc.poistovni

zalka
16. nov 2023

Ak ti vznikla povinnosť platiť tento rok tak PN bude 11.01e na deň od 4 dňa PN, prvé 3 dní je to asi tak polovica z tej sumy....ak si platila odvody už minulý rok tak sa bude rátať z minuloročného VZ...bude o pár eur nižšia

egonsk
16. nov 2023

otazne je, ci stoja za to potom tie papierovacky - odhlasit/prihlasit/znizit/zapocitat .. ja som nebol na PNke 20 rokov prave koli tomu, ze prijem nic moc, ale administrativa vacsia.

7miriam77
16. nov 2023

Podľa tohto si vypočítaj

zalka
16. nov 2023

@egonsk o akej administratíve hovoríš?... Preplatok na odvodoch za čas PN ak nezruší toto SP vráti bez vyžiadania a ZP sa pri Rzzp zuc ty uje po daňovom...PN sú elektronické aj prechody...čiže ani na SP nejdeš

autor
16. nov 2023

@zalka dakujem, vidim ze sa vyznas mozem sa spytat, tento rok vlastne nemam povinnost platit minuly som nemala taky prijem. Momentalne som TPP ale zmluva mi konci o mesiac a hned potom ist na PN. Cize ak nebudem matt aktivne poistenie. Bude tam platit ochranna lehota 7 dni? A PN sa mi bude pocitat z tohoto TPP, alebo zo szco minuli rok? Dakujem! Ten TPP bude trvat 3 mesiace.

egonsk
16. nov 2023

@zalka no ale predtym elektronicke neboli a teraz mam uz aj zamestnanecky pomer, takze mi to je uz fuk, ze na SZCO mi stat nezaplati ;) ... ale vdaka za info, dobre vediet do buducna, ked znovu budem ciste SZCO.

zalka
16. nov 2023

Áno PN budeš zo zamestnania z OL...ale pri tak krátkom zamestnaní začni PN skôr v posledný deň po ak budeš mať problémy zdravotné

zalka
16. nov 2023

@egonsk ak máš zamestnanie a si SZČO a platíš ako SZČO odvody...a náhodou by si bol PN tak potom treba žiadať o 2 PN...dostaneš z oboch poistení...a ďalej to značí že nemusíš platiť odvody zo a SP zo živnosťi ak si PN aj z toho poistenia...ak by si si nedal vypísať 2x PN tak by SP preverovala prečo z iného poistenia nemáš vypísanu PN

autor
16. nov 2023

@zalka aj ked zamestnanie trvalo iba tak kratko? 3 mesiace?

egonsk
16. nov 2023

@zalka je to zvlastne, ale SP nepreverovala ked som bol PN a uplatnoval som si to len zo zamestnania a nie aj so SZCO, napriek tomu, ze som neprerusene platil a pomerne vysoke platby. Mozno to stat potesilo, ze som ich 2x nedojil ;)

zalka
16. nov 2023

Áno aj vtedy

zalka
16. nov 2023

@egonsk tak to je čudné...u nás na ty overovali dohodára...lebo bol PN z TPP ...a u nás z dohody nie ..
Tak som to brala že vždy riešia a škoda mohol si pár eur dostať a vysoké odvody neplatiť

egonsk
16. nov 2023

@zalka to vies, peniaze kazia charakter a ja ho chcem mat cisty, tak som sa uskromnil .... ;)

zalka
16. nov 2023

@egonsk 👍😉