Dá sa majetok darovať aj inak ako darovacou zmluvou?

mimusha3
12. nov 2014

Najskôr ma prosím ospravedlňte,tuším,že tému som nezaradila správne,ale vážne neviem kam s týmto...
K téme:
Kočky,žijem s partnerom takmer 11 rokov.Máme spolu tri deti,nie sme zobratí.
Momentálne staviame dom. Prvý úver si muž zobral sám,no teraz sa tomu druhému asi nevyhnem. Vraj tam musím byť ako "prístojaca" (netuším čo to je,návštevu banky mám na pláne bud.týždeň) . Dôvody na neuzavretie manželstva sú z môjho pohľadu pre mňa vážne a nechcem sa tu o nich rozpisovať. Kedže zrejme pôjdem k druhému úveru ako prístojaca chcem aby majetok prípade,že budem nútená so splátkami poradiť si sama,bol písaný na deti. Muž vraví,že inak než darovacou zmluvou sa dom na ne prepísať nedá . Tu Vás prosím o radu. Dá sa na deti majetok napísať inak než darovacou zmluvou?
Ďakujem.

dugyna
12. nov 2014

@mimusha3 ak by ste boli manzelia, mas tam trvaly pobyt a zijete spolu nemusis byt uvedena v LV, a si ako pri hypoteke spolu (len neviem ako to as v zlmuve hypoteky). polka by mala byt automaticky tvoja. a druhy polka sa dedi medzi tvoje a jeho deti a myslim aj teba.

ak ste neni manzelia a nie ste druh druhzka na papieri...tazko..musela by si dokazovat ze ste spolu zili..tam neviem ako by sa to dedilo, rozdelil by sa majetok medzi deti a asi aj teba..

ak ste neni manzelia a mas ist na hypo ako poluplatca..(a on bude poisteny ze v pripade smrti sa hypo vyplati) 10 rokov sa s nehnutelnostou nemoze hybat(cize predat atd..) ale ked si spoluplatitel, polka je tvoja a jeho polka medzi deti a teba. len maj tam trvale bydlisko.

asi ako spoluplatitel ide mozno koli veku..neviem kolko ma rokov ak je starsi a ty mladsia moze byt preto..alebo preto ze nestaci jeho prijem..hlavne ak nebodaj v banke povedal ze ma 6 deti

mambba
12. nov 2014

pri kazdom prevode nehnutelnosti na malolete deti je potrebne schvalenie sudom. Pripajam sa k vyssie napisanemu prispevku, ze nevidim ziaden problem v darovacej zmluve, samozrejme aj na malolete deti je mozne previest nehnutelnosti inymi sposobmi , kludne aj kupnou zmluvou, vsetky sposoby su rovnako napadnutelne ako zmluva darovacia, ziadne extra cachre by som za tym nevidela. OKrem toho, kym bude deti malolete,ak by chceli ten dom na niekoho znovu previest, tak by bolo treba znovu rozhodnutie sudu, takze nejaky komplot sa robi tazsie.. Zaroven ale by som ja osobne nikdy v zivote neprevadzala svoj dom v ktorom chcem zit na moje dieta, pokial to dieta nema uz aspon kolko tolko rokov, aby som vedela nakolko zodpovedne to dieta. previest dom na male dieta moze vyzerat spociatku ako fajn napad, ale nevies ake budu vase deti v puberte a ranej dospelosti, ci nedajboze nezidu na zle chodnicky, ci sa nedostanu do dlhov a podobne. napriek zriadenemu vecnemu bremenu si viem predstavit milion katastrofickych variant.

mambba
12. nov 2014

@dugyna prosim ta, nedavaj pravne rady ak tomu nerozumies, lebo pises nezmysly a zbytocne autorku prispevku pleties..

ciusinka
12. nov 2014

@lorela Ja sa s tebou tiez nebudem hadat,ale ja pravnicka som 🙂Nebudem tu otravovat s paragrafmi,ale ked si das do googlu "dedenie zo zakona",tak tam je kopa clankov,kde je to vysvetlene a druh alebo druzka naozaj dedi az ked neziju deti,manzel/ka ani rodicia zomreteho..

draik
12. nov 2014

@lorela
Nezahlcujme diskusiu nepodstatnými príspevkami, ktoré sa týkajú základných vecí dedenia 😉 @ciusinka to zhrnula správne.

@senta_sofia
Úvaha je na mieste, akurát by tam bolo uvedené riziko dovolania sa neplatnosti. Medzitým navyše zadávateľka uviedla, že partner nechce, aby ona bola na LV, či zrejme ani nebude chcieť, aby bola uvedená ako dedič v závete.

lorela
12. nov 2014

@draik A nezahlcujme diskusiu ani zbytočnými ivenktívami, ktoré nepatria do slušnej, hoci len internetovej komunikácie.

senta_sofia
12. nov 2014

@draik hej hej, citala som medzicasom, ze o nu zrejme ani tak nejde, ako o tie deti...

lorela
12. nov 2014

@ciusinka V poriadku, pochopila som.
Druh/družka dedí jedine v prípade, ak nežijú deti, manžel/manželka ani rodičia.

sense
12. nov 2014

@lorela nuz ja sa s tebou hadat nejdem, ale pokial deti ziju ona ako druzka nic dedit nebude aj keby zili spolu sto rokov...

...moj otec mal tiez druzku ked umrel aj spolu zili kopec rokov, aj sa o neho starala ked bolo zle a vies co dostala?vobec ale vobec nic, vsetko sme zdedili po nom my (jeho tri deti)

cize ak sa oni rozidu alebo aj nerozidu a jemu sa nieco stane bude dedit jeho sest deti (3 kt. ma zo vztahu s druzkou a spoludlznickou al. rucitelkou hypoteky) plus jeho 3 deti s prveho manzelstva...

a keby si citala poriadne tiez som napisala ze musi byt aj ona v liste vlastnictva zapisana ak chce aby nieco patrilo jej...

lorela
12. nov 2014

@sense Áno, už som bola poučená, že druh/družka dedia len v prípade, keď sú jediní pozostalí.

dugyna
12. nov 2014

@mambba ja viem co pisem a nemam to len tak ze nejakeho casopisu ci internetu.

mambba
12. nov 2014

@dugyna no neviem odkial to mas, ale pravnik nie si ( aspon dufam) lebo pises nezmysly.. a mozem ist vetu za vetou a tusim v kazdej ta opravim.. fakt je to velmi nebezpecne davat rady z oblasti v ktorej clovek nie je takpovediac doma a toto neber v zlom, verim ze to myslis dobre, ale rady bohuzial dobre a spravne nie su.. uz len ta nosna myslienka, ze dolezity je trvaly pobyt a trvalym pobytom vznika narok na polku domu je uplne na hlavu postavena..

mimusha3
autor
12. nov 2014

Fúúha, to je debatka 🙂 ste zlatí, že ste napísali, ale som teraz podstatne viac dopletená ako pred založením tejto diskusie. Nevadí, vidím to na právnika..
Myslela som si, že sa ozve niekto kto mal podobný problém a vyriešil ho..
všetkým diskutujúcim ďakujem za účasť 🙂

dugyna
12. nov 2014

@mambba to je tvoj nazor aj maj si ho. evidetne sa mi opat potvrdilo jedno za co stoji toto forum.
A to co pises ze trvale bydlisko ti dava pravo..si si ty pravdepodobne zle vysvetlila v suvisloti s kontextom.
ale mas pravu tu je zbytocne niekomu nieco radi na celom toto fore... a viac k tebe nemam co dodat
@mimusha3 presne som ti to isla napisat najdi si dobreho a kvalitne pravnika ktory sa vyzna v obasti dedicske konanie a majetoku a tam budes na najsitejsom ked bude riesit on presne tvoju situaciu.. nakolko ju mame kazdy inu..vezmi si tam aj papiere z banky..a uvidis

mambba
12. nov 2014

@mimusha3 nuz minimalne sa ti tu ozval aj niekto 🙂 kto taketo veci riesi denne.. ale pokial chces, tak mi napis do IP trochu podrobnejsie, najma stanovisko partnera, ako zdovodnuje ze nechce prepis na teba, aky je dovod na neuzavretie manzelstva a podobne a dam ti k tomu komplexnejsie stanovisko a navrhnem moznosti. Nic ine ti k tomu nepovie ziaden iny advokat 🙂

mambba
12. nov 2014

@dugyna pozri asi tolko k veci.. som advokatka a tazko ma budes presviedcat o tom, ze to co si napisala je pravdive a platne.. a rovnako tazko mozes hodnotit za co stoji toto forum, pretoze nielen ja ale aj mnozstvo inych pravnikov, ktori tu na fore su, denne radime ci verejne alebo cez IP v mnohych pripadoch a to nezistne a s volou pomoct. Je preto prirodzene ze sa mozeme len pousmiat nad tym, ked sa niekto pasuje do ulohy odbornika a dava rady o ktorych vieme, ze su nezmyselne.

mambba
12. nov 2014

@dugyna a este, toto neber zle, ale ak by si mala zaujem, mozem ti neskor ( ked uspim malu) napisat do IP ( nech tu autorku dalej nepletieme) istu oponenturu k tvojmu prispevku z 18:06, aby si videla v com nemas pravdu, respektive v com je realna prax o niecom inom. To len ak by si si chcela istym sposobom rozsirit znalosti.. A toto myslim ciste uprimne a v dobrom.. Ak ta to nezaujima, tak samozrejme nic pisat nebudem.

zeleny_cajik
12. nov 2014

@dugyna prepáč, ale tvoj príspevok z 18.06 je čistý blud od začiatku po koniec a autorke fakt radím hľadať radu u právnika a nie od amatérov na fóre.

Inak ma tiež zaujíma, prečo @mimusha3 pripúšťaš, že budeš spoludlžníčkou či ručiteľkou k hypotekárnemu úveru a zároveň netrváš na tom, že budeš spoluvlastníčkou. Fakt hľadaj právnika radšej hneď, ako keď už bude neskoro, keď ti nedajbože zostane na krku splácanie úveru za dom, ku ktorému nebudeš mať žiadne právo - vlastnícke ani užívacie (lebo to skutočne nevzniká ani platením hypotéky ani trvalým pobytom, ako píše dugyna). Nepíšem ti to v zlom, ale nebola by si žiaľ prvá ani posledná.

mihula
12. nov 2014

@lorela to uz davno neplati

namornicka
12. nov 2014

Nepúšťaj sa s ním do tej stavby, keď ťa nechce za spoluvlastníčku. Daj mu na výber - buď to máte spolu alebo sa nebudeš na tom podielať. Chrániš iba sama seba, na tom nie je nič zlé.

katarinamarkova
12. nov 2014

@lorela dedit ona nebude, nie je manzelkou, a to ze spolu ziju nema ziadny vplyv na to, ze deti dedia ako prve, tie ich, aj tie jeho predosle.
ona by dedila len keby tych deti nebolo.
@draik suhlasim 🙂
@mimusha3
nechapem preco darovaciu zmluvu nie.....mozte to spravit aj formou odpredaja podielu.
ale tu je problem v tom, ze on ta na LV nechce - preco???......v tvojom pripade by som si dala velky pozor na to, ci vobec rucenie ci spoludlznictvo na uver podpisem, ked peniaze pojdu do niecoho co aj tak nikdy tvoje nebude.....a v najhorsom pripade budes musiet splacat dom tvojmu ex, ktory v nom bude byvat 🙂 :(
velmi si rozmysli brat uver na nieco, kde partner nechce aby si figurovala ako vlastnicka.

katarinamarkova
12. nov 2014

@dugyna trvaly pobyt nezaklada ziadne pravo na majetok!
ona dedit nebude nic!
druh a druzka na papieri....pokial som sa v dobe nestratila, registrovane partnerstvo u nas zatial schvalene nebolo...ci?
to ze bude spoluplatcom na hypoteke jej nedava pravo na majetok! ....ani ked tam ma to trvale bydlisko.....
pocet deti v banke zavazi pri uvere minimalne ak vobec.
🙂 :( 🙂 :(
zaujimal by ma zdroj tvojich info 🙂
@mambba 🙂

lorela
13. nov 2014

@katarinamarkova Pozri môj príspevok zo včera o 18:29 hod.