Invalidný dôchodok a podmienky na jeho priznanie

merylivi
26. dec 2012

Ahojte potrebovala by som poradiť. Moja svokra mala pred 8 rokmi mozgovú príhodu no Chvalabohu jej nezostali žiadne následky. No odvtedy nepracuje nakoľko sa k tomu všetkému pridružili aj iné zdravotné problémy. Pred nejakými štyrmi rokmi absolvovala viac magnetických rezonancií z ktorých vyplynulo, že má vysunuté a poškodené platničky v hrudnej a krížovej chrbtici a stým spojené problémy so stavcami. a ešte aj nejaké výrastky. Lekár jej vtedy povedal, že zatiaľ to nie je na operáciu no neskôr sa jej možno nevyhne. A dnes som sa jej opýtala prečo vlastne nie je na invalidnom dôchodku (aspoň čiastočnom), keď má takto vážne poškodenú chrbticu. Moja svokra je jednoduchý človek a nie je z tých, ktorí by neustále chodili po úradoch a snažili sa odvšadiaľ vytlačiť peniaze, ako iní spoluobčania teda hlavne tí trvale opálení 😀 Povedala mi, že keďže už dosť dlhú dobu nepracuje, tak sa ani nešla pýtať, či by mala nárok. No ja si myslím, že niekto kto má odrobených viac ako 25 rokov by nárok mal mať, či? a to je hlavne aj moja otázka. Neviete ako je to s jeho priznávaním mala by naňho nárok, teda aj v tom prípade, keď už dosť dlhú dobu nepracuje? V zdravotnej karte má všetky potrebné lekárske správy so spomínanými diagnózami. (Viem, že by musela všetky vyšetrenia absolvovať nanovo) Poznám ľudí, ktorím bol invalid. dôchodok priznaný aj bez operácie, ale doba počas ktorej nepracovali bola kratšia. ĎAKUJEM

evita68
26. dec 2012

@merylivi z hľadiska zdravotného - to musia posúdiť len lekári
z hľadiska firnančného nárok samozrejme má

titkovamiriam
27. dec 2012

@merylivi treba si dat ziadost a samozrejme potom to posudzuje viac lekarov,narok je ak je odrobenych aspon 5 rokov-bracho ma 31r a ako dlhorocny diabetik slepne uz pracovat nemoze a aj tak mal koly chorobe v kazdej praci len problemi no 5 rokov chvalabohu mal!!!Tym že je tazko postihnutí to vybavil za 3m.No a v invalidnom bola aj mamina po porazke,otec nanu bral aj opatrovne-treba ist na urady a vsetko si zisti.dokonca ak ju uznaju bude mat aj ine naroky na ošatenie,popripade pomocky...

merylivi
autor
27. dec 2012

@titkovamiriam ďakujem 😉

kaktusik007
27. dec 2012

@merylivi nepotesim ta....

invalidny dochodok vychadza zo zakona o socialnom poisteni, v zneni aktualnych noviel, ktoreho prilohou je aj konkretny zoznam diagnoz.
pises o svokre a chrbtici -- nemala ju operovanu.... predpokladam, kedze je to svokra, tak ma cca 55 rokov... pri ochoreni chrbtice sa jedna o degenerativne ochorenie - je to proste normalne, kazdemu chrbtica odchadza... a invalidita sa posudzuje podla ochorenia v danej vekovej kategorii -- ak by aj absolvovala operaciu, neznamena to narok na invalidny dochodok, pretoze sa zistuje pokles cinnosti vykonavat pracovnu cinnost vo vekovej kategorii 55 rocnych, kde uz je vacsia sanca, ze ta chrbtiica odchadza....

a pre priznanie invalidneho dochodku musi byt znizena pracovna schopnost o viac ako 40% - co proste pri tomto ochoreni u nej fakt ze nehrozi.... ale skuste..... no pokial chodi, nebola operovana, nema problemy so zvieracmi (cize nepouziva plienky) tak invalidita neprejde.
@titkovamiriam naroky na pomocky, prispevky - to sa bavime o zdravotne tazko postihnutych obcanoch, to je zase posudzovanie zdravotneho stavu podla ineho zakona a neplati, ze ked si na ciastocnom invalidnom tak mas automatickz narok na ztp a naopak...
a tu prave
@merylivi toto je skor priechodne, ako invalidny dochodok -- to treba ist podat ziadost na urad prace, socialnych veci a rodiny... a tiez je na to zakon a v prilohe zakona taxativne uvedene diagnozy...
staci si dopredu precitat, nastudovat a budes vediet - ci ma svokra narok alebo nie 😉

ja mam oboje 😀 😀 😀

kaktusik007
27. dec 2012

@merylivi a este jedna vec - nie je operacia chrbtice ako operacia.... drviva vacsina ludi, co ma operovanu chrbticu, ma len vystiknutu platnicku, co robila problemz... to, co sa odlominlo, ci prasklo..... v porovnani s tymto je len zopar ludi, ktori maju nalozene stabilizatory a srobiky.....

titkovamiriam
27. dec 2012

@kaktusik007 ja som pisala ako to mame doma z praxe 😉

merylivi
autor
28. dec 2012

@kaktusik007 Ďakujem. Čo sa týka šróbov tak tie má aj moja mamina (4ks) aj brat (8ks) a má aj stabilizátor a umelé platničky 😒 No a čo sa týka mojej svokry, tak to si musíme ešte podrobne preštudovať a pozisťovať veci a uvidíme či z toho niečo bude 🙂

kaktusik007
28. dec 2012

@merylivi no vidis, tak vies info, ved brat je isto na invalidnom 🙂

merylivi
autor
28. dec 2012

@kaktusik007 aj mamina aj brat. Ale rozdiel medzi nimi a svokrou bol, že im bol priznaný invalidný ešte počas toho čo boli zamestnaní.

dokonalepremeny
29. sep 2013

Ahojte....
Chcela by som sa informovať či mi môže byť priznaní invalidný dôchodok pri diagnoze N202 Konkrement obličky s konkrementom močovodu?
Problémi s obličkami mám už viac ako 2 roky ale za posledné 6 mesiacov sú to priam neznesiteľné bolesti.Kvôli tomuto som musela dať aj v robote výpoveď.Za posledný mesiac som bola 4x na pohotovosti s obličkovými kolikmi.
Bola som aj hospitalizovaná v nemocnici robili mi ESWL-rozbíjanie kameňa ale nieže by sa to zlepšilo to skôr naopak.
Vo pred ďakujem za odpoveď.

ajuska66
27. nov 2013

Ahojte,chcem sa spýtat ako to je s invalidným po operácii krčnej chrptice som po operácii síce ešte len necelý týžden výmena platničky .,ale rada by som vedela či mam nejaky nárok ak sa stav nezlepší .DAKUJEM

kaktusik007
13. dec 2013

@ajuska66
@dokonalepremeny priloha c. 4 zakona 461/2003 - zakon o socialnom poisteni. tam mate zoznam diagnoz ohladne znizenia schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost a aj ich percentualny rozsah, treba si pozriet svoju diagnozu.

8811057233
12. feb 2014

čaute moj tato mal mozgovú prihodu ostal ochrnuti na pravú ruku a pravú nohu už to trva tri mesace kedy može požiadať o invalidní dochodok ?

bubina48
16. feb 2014

ahojte,v decembri 2013 mi priznali plný invalidný dôchodok,zatiaľ mi ešte nič neprišlo zo soc.poisťovni,v lete som prekonala IM,posúdková doktorka mi nepovedala,že budem musieť ešte na lek.kontrolu,to znamená,že nebudem
predvolaná na lpk?za odpoveď Vám vopred ďakujem 🙂

bubina48
16. feb 2014

@8811057233 môže požiadať hneď,v tom prípade že lekár mu povedal,že jeho zdravotný stav sa už nezlepší.

lensam
21. feb 2014

Brat má cukrovku a ešte nejaké pridružené ochorenia. Lekári mu hovoria, že by mal mať na základe ochorení nárok na invalidný dôchodok (ževraj aj plný) a chcem sa spýtať či pritom zisťujú aj výšku príjmov, alebo je jedno či dobre zarába?

bubina48
25. feb 2014

@lensam bude potrebovať od zamestnávateľa evidenčný list dôchodkového poistenia,
a mnoho iných dokladov,koľko má rokov a koľko má odpracovaných rokov?za invalida ho môžu uznať
ale nemusí brať dôchodok,treba ísť na soc.pois.a tam vám všetko vysvetlia.

lensam
25. feb 2014

@bubina48 Ďakujem za odpoveď. Už sme boli na sociálke, aj keď iba medzi dverami sme dostali zoznam vecí ktoré treba vybaviť a potom sa máme objednať. Takže teraz vybavujeme všetko potrebné a k informáciám či bude dostávať aj nejaké peniaze sa dostaneme až neskôr. A kedže sme nedočkaví, tak som myslela, že s tým niekto bude mať skúsenosť a dozvieme sa to skôr. Má odrobených asi 12 rokov.

misenka123
18. mar 2014

Ahojte. Pracujem a mohla by som tiež poberať čiastočný invalidný s diagnózou Skleróza multiplex. Bude mať jeho poberanie vplyv na výšku starobného dôchodu? Teraz by sa síce hodili euráče naviac, ale nerada by som si takto pokazila dôchodok.

mpg
6. máj 2014

Chcela by som zistiť, keď vybavujem invalidný dôchodok pre dieťa 18 ročné, či potvrdenia od lekára môžu byť aj staršie ako 3 mesiace, lebo ich máme viac a kým vybavím /aspoň si myslím/ posledné - prvé máme zo 14.2.2014 - tak neviem či to bude platné. Má niekto s tým skúsenosti?

08068900
28. jún 2014

dobry chcem sa vas opitat ak mam lymfated na lavej nohe a puchne mi lava noha len lytko je to velmi vidiet chodim na masaze ale uz rok som nezamestnany a nechcu ma nikde vziat do prace mam narok na invalidny dvochodok??alebo co mam robyt

mariasimkova
19. aug 2014

Prajem všetkým prijemný den chcela by som sa opitat priznali mi invalidný dôchodok na 45% kolko peniažkov dostanem to sa počita od podania žiadosti dakuejm za odpoved!!!!!

kaktusik007
19. aug 2014

@mariasimkova najprv vypocitaju tvoj predpokladany starobny dochodok, podla tvojich osobnych mzdovych bodov v jednotlivych rokoch, a potom z tej sumy ti daju 45%.

mariasimkova
20. aug 2014

@kaktusik007 dakujem za odpoved

majolenka11
24. jún 2016

Dobrý deň,
manžela uznali 2.8.2004 invalidným. Narodil sa 22.2.1984.
Školu ukončil v roku 2004. Od roku 11.3.2005 pracuje v TPP.Poberá dôchodok vo výške cca 170€
Nedávno som čítala, že sa dá doplatiť invalidné poistenie a mohol by dostať vyšší dôchodok.Chcela by som sa opýtať či je to v jeho prípade možné? A za aké obdobie by si mal doplatiť prípade koľko€?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

nikusqa
15. júl 2016

Ahoojte, prosim Vas je tu niekto z vas komu uz schvalili invalidny dochodok? Lebo mne ho schvalili a neviem kedy by mi malo prist domov potvrdenie o schvaleni ?
Budem vam vdacna za odpoved.

dida57
21. júl 2016

Zistili mi na očiach Druzy a strácam periférne vedenie ľavé oko už vidím len rozmazané a práve ešte vidím chcem sa spýtať či mám nárok na invalidný dôchodok

nikusqa
21. júl 2016

@dida57 pokial je to neliecitelne tak mali by ti uznat aspon polovicny

dida57
22. júl 2016

Ano je to neliecitelne už to bude len horšie... Ale taký je život a musím sa stým naučiť žiť

nikusqa
22. júl 2016

@dida57 tak to je super, ze to beries takto optimisticky. Podla mna by ti ho mali uznat. Pozri tento link:
http://finanza.sk/kto-a-v-akej-vyske-ma-narok-n...
Podla tej tabulky nizsie kde su rozpisane choroby/druhy ochorenia, je to najpresnejsia tabulka. Mne ho tiez schvalili presne tak ako su tam pridelene percenta k tym diagnozam.