Koho máme požiadať, keď potrebujeme opatrovateľku pre svokra?

nelinka626
2. okt 2023

Dobrý deň. Prosím o radu. Svokor 72r. , onkologický -paliativny pacient, nám z hodiny na hodinu pustil na nohy. "Ochrnul" od pol pása dole. Takže potrebuje 24 hodinovú opateru. Svokra a zväčša aj ja (pracujem na polovičný úväzok)sme s ním doma, ale je to veľmi náročné psychicky aj fyzicky... Potrebujeme ešte minimálne jednu osobu, ktorá by nám s ním pomohla. Jeden človek doma si sním sám neporadí..., keď treba ísť nakúpiť, k lekárovi atď.....,a to nehovorím o tom, že sme tiež len ľudia a potrebujeme oddýchnuť...
Pomáha aj rodina, ale zväčša poobede, keď prídu s práce. V noci tiež veľa krát nespí a treba byť pri ňom a polohovať ho, čo nieje jednoduché a to máme aj zdvíhací prístroj. Kde sa obrátiť a zohnať opatrovateľku, má vôbec na nejakú nárok? Prosím,kde sa obrátiť , ako to vybaviť? Je vôbec niečo také, že sa opatrovateľka platí zo sociálneho poistenia? Samozrejme, sme ochotný jej niečo finančného prispievať,ale zaplatiť ju celú,to finančne nezvládneme. Ďakujem vopred za každú radu a skúsenosť.

alickapusinka
2. okt 2023

Opatrovateľka sa miestny úrad vybavuje. Ale ONA chodí len na určite hodiny že nie cez noc.

mogaa
2. okt 2023

@nelinka626 opatrovateľku cez UP miesta bydliska svokra....Obec prispieva na plat opatrovateľky, ale časť prispieva aj opatrovaný.....nie je to cez sociálne poistenie....ak by svokra opatroval člen rodiny cez UP - dostáva opatrovateľský príspevok a vtedy sa mu to započítava aj do dôch.poistenia.....ak jedna z vás pracuje na polovičný úväzok, vtedy by možno bolo výhodnejšie opatrovať svokra cez UP.....

nelinka626
autor
2. okt 2023

@alickapusinka cez noc sme s ním doma my. Len je náročné byť pri ňom aj štyri hodiny v noci a potom "normálne" fungovať ešte aj cez deň. Ideálne by bolo, keby mohla tak na 6-8 hodín cez deň. Sme z obce, na obecnom úrade nám poradiť nevedeli.

nelinka626
autor
2. okt 2023

@mogaa svokra je na dôchodku, nejaký malý príspevok na neho poberá. Nám nejde o to, aby som na svokra poberala peňažnú dávku, ide o to, že potrebujeme ďalšieho človeka, ktorý nám s ním pomôže. Ja si môžem naň vybaviť opatrovnicky príspevok, ale tie peniaze, čo dostanem mi sily ani energiu nedajú.. Chápete ako to myslím?

19mylittlepony83
2. okt 2023

DSS bude riesenim

zuzap33
2. okt 2023

@nelinka626 vybavte urychlene dss

nelinka626
autor
2. okt 2023

@19mylittlepony83 tak toto by bolo už ozaj len krajné riešenie. A za ďalšie, kým sa nám to podarí vybaviť,tak svokor dovtedy možno aj umrie 😔

zuzap33
2. okt 2023

@nelinka626 asi tak. Rychle zhorsenie bohuzial nic dobre to nehovori. Potrebuje 24 hod opateru, tisenie bolesti.

nelinka626
autor
2. okt 2023

@zuzap33 vďaka, ale ani nie je veľa takých,kde prijmú človeka v tomto stave. Neskutočné čakacie doby sú aj pre osoby s lepším zdravotným stavom. A za ďalšie, túto možnosť zvažujeme už až ako krajné riešenie - pokiaľ nebudeme padať na huby aj my 🙁

viestta
2. okt 2023

@nelinka626 obratte sa na obvodneho lekara nech vam da kontakt na ADOS, pomozu vam aspon so zdravotnickymi ukonmi. Opatrovetelku vybavit cez miestny urad

nelinka626
autor
2. okt 2023

@viestta vďaka, z adosu u nás bola dnes, v tomto stave s ním už nevedia robiť nič. Ozaj len prísť a odobrať krv ak bude potrebné 😞

viestta
2. okt 2023

@nelinka626 dajte mu predpisat lieky od bolesti, naplaste s opiatmi, nech sa aspon netrapi.

nelinka626
autor
2. okt 2023

@viestta veď áno, toto všetko máme.

matkahelka
2. okt 2023

@nelinka626 presne toto sme my riesili pri babke.a nic sme nevyriesili. opatrovatelky maju k dispozicii len mesta, male obce nemaju z coho opatrovatelku zaplatit, preto vam nevedeli poradit, takze si to musite riesit po vlastnej linii. poradit neviem, my sme to tiez riesili len opatrovanim vramci rodiny.

nelinka626
autor
2. okt 2023

@matkahelka vďaka, asi to tak naozaj bude 🙁

mogaa
2. okt 2023

@nelinka626 chápem...v tom prípade si jedine zabezpečiť opatrovateľku cez Obecný úrad a časť jej platu budete hradiť vy.....dopláca sa od 1,5-2eur/hod.....počet hodín si určíte vy a prac.doba je v rozmedzí 7:00-16:00(max7,5hodiny denne)...ak obec toto neposkytuje, potom sú neziskové organizácie ktoré to poskytujú napr.Seniorka, Červený kríž....na obci musia poradiť lebo je povinnosť aby vedeli zabezpečiť takúto službu, ak niekonkrétne obec tak organizácia ktorá ju zabezpečuje a obec im finančne prispieva.....

alickapusinka
2. okt 2023

@nelinka626 aj DD by sa dal len strašne veľké poradovníky. Moja známa je v súkromnom a platia jej deti jej dôchodok plus deti doplácajú 850 eur platí dokopy.

nelinka626
autor
2. okt 2023

@mogaa no dnes bol manžel, povedali len toľko, že nič také na obci nemáme 🙁

muchotrafka298
2. okt 2023

Pokial mate dostatok financnych prostriedkov, mozete si zaplatit opatrovatelku sukromne. Su take, ktore kludne budu v danej domacnosti aj byvat /musite im ale zabezpecit samostatnu izbu/, dochadzat na turnusy a pod. Lenze toto stoji stovky EUR denne.

nelinka626
autor
2. okt 2023

@muchotrafka298 nehovorím, že to chceme zadarmo ( viem čo to obnáša a určite si opatrovateľka za to tie peniaze zaslúži), ale stovky eur denne na to určite nemáme 🫤. Inak by som nežiadala radu tu.

muchotrafka298
2. okt 2023

@nelinka626 napisala som Ti moznost, ktora je. A nebola tu spomenuta.

matkahelka
2. okt 2023

@muchotrafka298 autorka o takej moznosti vie, v predposlednej vete pise, ze si opatrovatelku dovolit platit nemozu.

danieli
2. okt 2023

Opytajte sa v adose, ci niekoho nepoznaju, my sme toto riesili v lete a posunuli nam pani, ktora nam pomohla s kupanim a hygienou, nebola opatrovatelka, nebola pod adosom, iba si takto privyrabala, ale nam odlahcila

muchotrafka298
3. okt 2023

@matkahelka ano pisala o tom, ale nepisala ako si predstavuje opatrovanie a na aky cas. Lebo jej situaciu nevyriesi opatrovatelka, co pride na 1 hodinu denne. Mala som v rodine obdobny pripad, iba ins diagnoza.

januarova
3. okt 2023

@nelinka626 nemáte v krajskom meste pod ktoré spadate arcidiecéznu charitu? V Trnave je a poskytuju opatrovateľky aj do obcí v okolí Trnavy. Presne takým systémom, že príde na pár hodín denne, pomôže a doplatite jej 1-2 eur/hod.
A požičiavajú aj zdravotné pomôcky...

muchotrafka298
3. okt 2023

Z mojej skusenosti, je tych opatrovateliek, ktore su takto poskytovane cez urady je zalostne malo. Cize len dostat ju je dost umenie, aj ked ich povedzme mesto poskytuje.