Končí mi platnosť občianskeho preukazu

4. mar 2024

Dobrý deň, ako si toto vysvetliť správne?

Od základného poplatku 4,50 eur sú oslobodení
občania:
ktorým sa vydáva občiansky preukaz z dôvodu uplynutia jeho platnosti,

Napr.: Keď na OP je uvedený dátum platnosti, že končí 16.3.2024, tak kedy mám v marci 2024 ist si vybavit nový, aby som neplatil poplatok?

Dakujem za odpoved.

viestta
4. mar 2024

Hoc aj zajtra

anesim
4. mar 2024

1/2 roka pred vyprsanim platnosti sa neplati

kat_
4. mar 2024

180 dni pred uplynutim platnosti mozes poziadat, cize uz kedykolvek

autor
4. mar 2024

@viestta
@anesim
@kat_
Dakujem, takze nemusim cakat az po 16-tom. Dobre vediet. A poplatok ziadny?

plushika
4. mar 2024

isto by som necakala na posledny den. vsak tam im musi byt predsa tiez zjavne, ze ho ides vymenit preto, ze konci a nie preto, ze by si nemala ako inak travit cas 😀

janulienka78
4. mar 2024

výmena je bez poplatku. Menila som tak pre mesiacom

autor
4. mar 2024

@plushika
@janulienka78 Dakujem vsetkym.

vikisisi
4. mar 2024

No určite choď čím skôr, lebo keď budeš mať po platnosti napríklad v banke nič nevybavíš

autor
4. mar 2024

@vikisisi Dobre. Dakujem.

viestta
4. mar 2024

Kym ti vystavia novy OP s cim budes chodit? S OP, ktory nema platnost?

h2
4. mar 2024

Choď čím skôr! Kým ti vybavia nový, prejde aj mesiac, to už budeš mať ten starý neplatný!

jaskolka
4. mar 2024

Už si tam kľudne mohol ísť.

autor
4. mar 2024

@jaskolka rozumiem, zajdem tam.

alickapusinka
4. mar 2024

Pokiaľ ideš len na výmenu platnosť koniec neplatíš nič. Len v prípade straty je pokuta. Teraz sú nove musíš dať otlačky oboch palcov. To ostáva u nich v databaze.

maranco
4. mar 2024

Urob si rezerváciu nech tam nečakáš hodiny
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

a keď si o mesiac budeš preberať nový OP, pýtaj si bezplatnú USB čítačku na OP, môže sa ti hodiť v budúcnosti ak budeš vybavovať úrady cez internet, prepisovať auto, trvalý pobyt, dávať splnomocnenie, pozerať zdravotnú knižku, ePN

autor
4. mar 2024

@janulienka78
@alickapusinka to fakt? Otlacky palcov?

maranco
4. mar 2024

Odtlačky na pasy sa berú už dávnejšie na OP od 12/2023, tam je povinnosť mať odtlačky v dokladoch v celej EÚ do augusta 2031. Slovensko to nestihlo zaviesť, preto OP vydané 9/2021-11/2023 nemajú platnosť na 10 rokov ale len do 8/2031.

Štát sľubuje, že odtlačky z databázy vymaže po 90 dňoch, to je ak by si reklamovala OP tak ho vedia vyrobiť znovu, nepotrebuješ sa ísť fotiť a dávať odtlačky. Odtlačok tak ostáva uchovaný na čipe v OP.

autor
4. mar 2024

Už to čitam, že doba platnosti pre vsetky op vydane od 3.8.2021 je do 3.8.2031, takze sa skracuje.
Už nie je 10 rokov.
Ako kedysi.
Už len 7 rokov a necelých 5 mesiacov🤔
Kam to speje😳😏

maranco
4. mar 2024

OP vydané od 12/2023 (modré, bezkontaktné) ktoré už majú odtlačky tak majú normálnu platnosť 10 rokov.

alickapusinka
4. mar 2024

hej veru tak

luraka
4. mar 2024

@viestta Dostane tlačivo, ktoré je náhradou, kým vystavia nový OP. Starý odovzdá.

janulienka78
4. mar 2024

Áno, dávaš aj odtlačky

viestta
4. mar 2024

@luraka ano, tlacivo dostane ale s nim moze sa moze preukazovat len na uzemi SR

autor
6. mar 2024

Strasne, volny termin az o mesiac a to iba jeden den.

autor
10. mar 2024

@janulienka78 a kym ti platil povodny op, nechali ti ho az do výmeny?
Raz citam, ze hned sa odovzdáva. Potom, ze nie.

kat_
10. mar 2024

ak je platny, nechaju ti ho

autor
10. mar 2024

@kat_ dakujem

lakebabe
10. mar 2024

Minulý týždeň som menila môj si nechali lebo už neplatil poplatok žiaden, 3 eura poplatok zaplatený za to že som si nový dala poslať poštou to je všetko odporúčam ísť zavčasu ráno lebo ľudia saleju kvôli novým cenám kolkov od apríla

elanor
10. mar 2024

@luraka ano, dostane tlacivo, to mas pravdu, ale v pripade vybavovaciek v banke, alebo prevzatie listov/balikov na poste je to iba zdrap papiera, s ktorym si mozes na zachode akurat tak vies co. Ten drap nenahradza OP, dokonca to mas natom aj napisane.
V takom pripade treba mat pri sebe pas.
Jedine akceptovatelne doklady totoznosti su iba OP a pas.

janulienka78
11. mar 2024

Ja som mala ešte platný, takže mi zostal a zobrali mi ho až keď som dostala nový