Kto má nárok na pomoc v hmotnej núdzi?

adriel22
8. jan 2013

Chcela by som vediet,kto ma narok na ten prispevok. Som v podstate slobodna matka,trvale bydlisko mam u mami ale byvam s priatelom a mala ked sa narodi este neviem kde bude mat trvale bydlisko. Ale dala by som si prechodne bydlisko ku priatelovi alebo ako to poriesit aby som ziskala prispevok?

adriel22
autor
8. jan 2013

@sissy27 to som uz nasla 🙂 ale niektorym veciam nerozumiem,tak preto tu pisem.

sissy27
8. jan 2013

@adriel22 a čomu nerozumieš? trvalý pobyt dieťa dostáva spravidla tam kde matka, ty ho máš u rodičov a tí sú ako spoločne posudzované osoby... prechodný pobyt ti nerieši nič, keďže tu sa berie do úvahy trvalý pobyt...

adriel22
autor
8. jan 2013

Ak by som si dala prechodny inde tak oni pozeraju na trvaly? Ako to,vsak ked raz byvam napr,v podnajme s dietatom sama?

liz_lemon
8. jan 2013

@adriel22 to, ze nie si vydata, nie je podstatne, dolezite je len to, ci zijes sama, a to nesplnas
ak bude uvedeny otec dietata v rodnom liste, tak ti hmotnu nudzu nepriznaju, pretoze ty si mas v prvom rade ziadat o vyzivne
Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s ním spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením. (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...)

zalka
10. jan 2013

@adriel22 premýšľam prečo riešiš hmotnú núdzu ked po narodení dieťaťa budeš mať nárok na rodičovský príspevok. A ten je vyšší ako hmotná núdza.

adriel22
autor
11. jan 2013

Pretoze kazdy prispevok ktory sa da vyuzit je pomoc.

mima4
11. jan 2013

@adriel22 áno, je pomoc, ale príspevok pre opustenu matku, pričom ty mas priatela? Pre take zeny ako si ty ho casom zrusia a doplatia na to prave skutocne opustene matky!!

adriel22
autor
11. jan 2013

@mima4 to vas nemusi zaujimat a tiez neviete ci s priatelom este budem vobec takze tak asi

irriss
11. jan 2013

@adriel22
Holky to nemyslely zle..jde o to, ze je to nepripustne ze zakona..chodi kontroly ze socialky a jejich ucelem je zjistit i podle bot panskych parfemu v kouplene, zda zijes sama... 😅 jak uvadis..
zada se i v nekterych pripadech o pomoc sousedu..prostrednictvim jejich svedectvi..a budes mit pruser..
protoze po TRECH mesicich souziti s partnerem uz je povazovan za soucast domacnosti a , ze Ti na pobyt prispiva 😉
p.s. kdysi chodila socialka jako prekvapko i v 7hodin rano..ted uz te na navstevu upozorni dopredu 😉

mima4
11. jan 2013

@adriel22 poviem ti na to len tolko... ako sa do hory vola, tak sa z hory ozyva 😉 Tak ako clovek seje, bude aj zat 😉 Podvod je vzdy len podvodom.

adriel22
autor
11. jan 2013

@irriss necham to tak bo to zbytocne riesit a ked uz ide o to,tak trvale bydlisko mam u mami a aj tam budem taze asi tak

irriss
11. jan 2013

@adriel22
prispevek v nouzi je temer nedobytelny prispevek...
jde vazne "o holy zadek a ulici"

Promin mi otazku:
Tvuj pritel je otec ditete?
pokud bys byla v podnajmu..a musela resit podnajem...musela bys mit i papiry, proc nemuzes zit u rodicu..(neshody..) 😉

Ve zvlastnich priadech, kdy otec ditete neplni svou vyzivovaci povinnost.)protoze NEMUZE-( leceni, vezen...).se vyzaduje vyzivne na dite od prarodicu..
z obou stran.

pokud neplati, muze ji zalohovane vyplacet Mistni urad za otce, mistni urad pak vymaha po otci vyzivne..ale ty mas jistotu pravdidelnosti..tusim do veku 3 let..ale musi byt stanovene vyzivne soudem..

adriel22
autor
11. jan 2013

ano je otcom 🙂

zalka
11. jan 2013

@adriel22 vieš berieš to trošku ako obchod ...
tak sa povenujme počtom ... a zákonu ..
kedže aj ked budeš slobodná matka, tvoje dieťa má nárok na výživné od otca o to musíš požiadať na súde, a aj ty do veku 2 rokov dieťaťa máš nárok na príspevok na výživu nevydatej matke ... tiež požiadaš na súde.
Dajme tomu že súd schváli pre teba aj tvoje dieťa výživné do kopy 50 eur. Teraz dostaneš rodičovský príspevok cca 200 eur.
Spolu máme sumu 250 eur. Táto suma ti vstupuje do výpočtu nároku na dávku v hmotnej núdzi.

Dávka v hmotnej núdzi sa počíta nejako takto ...
Výška dávky: 115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,
zdravotný príspevok 2 €/ osoba .. spolu 4 €
prvý rok teda do 1 roku veku dieťaťa vedia dať 13,50 €
kedže nevlastníš časť nehnuteľnosti ani celú tak na príspevok na bývanie Ti nárok nezvnikne
ochranný príspevok - no osamelý rodič nie si.. lebo bud budeš bývať s priateľom alebo s mamou no sama nie .. tak nárok na príspevok Ti nevznikne
No to je asi tak všetko a teraz si to zrátame ... 115,10 + 4 + 13,50 eur = tj. spolu 132,60 eur

No a kedže tvoj príjem je 250 e .. čo je viac ako 132,60 eur tak nárok na dávku v hmotnej núdzi ti nevznikne.

misha2395
5. feb 2013

ahojte,ja by som sa chcela poradit s vami,poberam davku v hmotnej nudzi,mam 2 dcery,17 a 14 rocne.Budem sa stahovat do ineho okresu k priatelovi ,ktory je zamestnany,trvale bydlisko budem mat u neho.Dostavam 107 eur hmotnu nudzu a vyzivne 120 eur spolu,budem mat narok stale na tu hmotnu nudzu? Alebo mi ju zrusia?

petaa79
15. apr 2013

ahojte,chcela by som poradit ohladom pomoci v hmotnej nudzi: som nezamestnana , evidovana na urade prace uz rok,mam jedno dieta ,byvam vo vlastom byte pricom trvale bydlisko mam u rodicoch otca mojho dietata,plati my 150 eur mesacne podla nasej spolocnej dohody,(nechcem riesit sudom vyzivne), okrem toho nemam ziadny prijem ,mam narok na pomoc v hmotnej nudzi?Dakujem za odpovede

zalka
15. apr 2013

@petaa79 No kým nebudeš mať súdom potvrdenú rodičovskú dohodu o výživnom, tak na UP ani nechoď neoplatí sa Ti ... lebo ti nič bez toho nedajú ...
a ak by si mala potvrdené tak potom dávka v hmotnej núdzi pre ženu a 1 dieťa + príspevok na zdrav. starostlivosť + príéspevok na bývanie spolu 208,30 eur ...
Od toho by sa odrátalo výživné ... tj. 150 eur ... a vyplácali by ti dávku v hmotnej núdzi 58,30 eur mesačne.

marcelino12
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
6zmysel
19. jún 2013

@liz_lemon Cize ak OTEC dietata v rodnom liste zapisany NIE JE tym padom nemam od koho ziadat vyzivne tak mi davku v hmotnej nudzi priznaju? Lebo zivotne minimum je 194e,zivotne minimum dietata 88e a rodicovsky prispevok je menej cize by dostala plus k rodicovskemu prispevku 115e a bola by posudzovana ako jednotlivec s dietatom? Samozrejme ak zije sama nie u rodicov a je osamela matka bez zapisu otca v rodnom liste. Tiez tomu velmi nerozumiem ako to je. 😖

liz_lemon
19. jún 2013

@6zmysel ano, mohla by si mat narok na priznanie davky v hmotnej nudzi, ale 100% odpoved ti da jedine UPSVAR, lebo tam sa beru do uvahy aj majetkove pomery

zalka
19. jún 2013

@6zmysel nemýľ si dávku v hmotnej núdzi so životným minimom ... nikto nikdy nedoplácal do životného minima .
životné minimum je len veličina od ktorej sa odvíjajú rôzne príspevky a dávky ... ale nikto doň nedopláca .
Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca s dieťaťom je 115,10e + príspev. na zdrav. starostlivosť 2x2 eur + príspevok na bývanie ak vlastní byt, dom, alebo má nájomnú zmluvu 89,20 eur ... tj. spolu 208,30 eur
A kedže RP je 199,60 eur ... tak by bol nárok na doplatenie 8,70 eur mesačne ...

krajinka
1. júl 2013

musim byt registrovana na UP, ak si chcem poziadat o davku v hmotnej nudzi?...zatial som sa zapisat nebola, pretoze narok na podporu v nezamestnanosti nemam

evita34
2. júl 2013

@krajinka ano musis byt registrovana na UP

andrea00000
25. aug 2013

DOBRY DEN.CHCELA BI SOM SA OPYTAT.MAM 2 DETI.JEDNO DIETA MA 8ROKOU A OTEC NIEJE UVEDENY V RODNOM LISTE,VYZIVNE NEPLATI.A DRUHE DIETA MA 3 ROKY A MOJ PRIATEL JE NA URADE PRACE V INOM BYDLISKU.AKY NAROK NA DAVKU MI DAJU?KONCI MI MATERSKA 245EUR A IDEM SA ZAHLASIT.KOLKO DOSTANEM DAVKU Z 2 DETMI?ZIJEM U RODICOU,MOZEM ZIADAT AJ PRISPEVOK NA BYVANIE?O DETI SA NEMA KTO POSTARAT,LEBO MAJU PO 70ROKOCH A DO PRACE NEMOZEM IST.NEMAM KAM DETI DAT A DO SKOLKY NEBERU,.DAKUJEM PEKNE ZA PORADENIE.

anatalia77
25. aug 2013

@andrea00000 najlepšie odpovede ti daju na UPSVAR-e,alebo si zadaj do googlu hmotnú núdzu a tam si vypočítaj kolko budeš mať peňazí pre seba a deti.Započítava sa tam aj výživné na deti,a ak bývaš u rodičov,tak sa ráta aj ich dochodok,ale týmto si nie som istá.Chod na úŕad a tam ti daju presné informácie.
To,že jedno dieťa nemá otca uvedeného v rodnom liste a ty teraz očakávaš od štátu príspevky nechám bez komentára. 😒

krajinka
27. sep 2013

poradite ako treba dokladovat ten prispevok na byvanie? nech sa pripravim, dakujem 🙂

stanicca
15. okt 2013

Prosím Vás o radu ak má niekto skúsenosti, pretože už som v úzkych a neviem na koho sa obrátiť pretože UPSVR mi moc nepomohol. Ja nezarábam nemám žiadný príjem už 1,5 roka a manžel má príjem 600 e v hrubom po poplatení všetkého nám ostáva v ruke 130 e a bohužial je to strašne málo na vyžitie. Požiadala som o pomoc v hmotnej núdzi no povedali mi že nemám nárok na nič a nezaujíma s koľkých peňazí žijem pričom to nie je ani životné minimum. Mám ťažké zdravotné problémi preto sa nemôžem ani zamestnať ale neuznali mi ani len čiastočne invalidný pretože mi uznali iba 35% . Chcela by som poprosiť či nevie niekto poradiť ako ďalej alebo nevie niekto o dákom príspevku na ktorý by som mala nárok. Veľmi ďakujem

zalka
15. okt 2013

@krajinka príspevok na bývanie je príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, a dostanú ho len tí čo sú v hmotnej núdzi, a vlastnia nehnuteľnosť alebo jej časť, poprípade majú nájomnú zmluvu na byt , dom kde bývajú ..

len tak mimochodom? RP ti skončil? A nešla si na UP? Si vedená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov? Lebo ak nie, a po skončení RP si sa nešla evidovať na UP, tak si dobrovolne nezamestnaná, a budeš si platiť sama odvody do ZP vo výške 55,02 eur mesačne.

zalka
15. okt 2013

@stanicca bohužial, mng. zarába a má pomerne vysoký príjem, preto ti nevychádza dávka v hmotnej núdzi. A žiadne iné príspevky nie sú... môžeš skúsiť požiadať opätovne o ID, s tým že si vyberieš 2 najťahšie diagnozy ( s najviac % ) a na tie sa sústredíš tj. vyšetrenia a tak a možno to výjde s ID.