Mám nárok na príspevok na bývanie a na hmotnú núdzu?

moni2522
10. nov 2015

Dobrý deň, možno to tu už niekto riešil, ak áno tak prepáčte. Chcem sa len opýtať, keď som na rodičovskom príspevku + detské prídavky s dvoma ďeťmi mám nárok na hmotnú núdzu alebo príspevok na bývanie? Bývame v podnájme.

Ďakujem

loginexistuje
10. nov 2015

@moni2522 malo info zijete samy s detmi .. co ich otec plati vyzivne ? ma ho urcene sudom... bez toho tazko poradit

moni2522
autor
10. nov 2015

nie nič iné nedostávam, iba ten rodičovský príspevok a detské prídavky.

mihula
10. nov 2015

@moni2522 a vyzivne?preco nepoberas?

loginexistuje
10. nov 2015

@moni2522 deti maju uvedeneho otca v rodnom liste? ak ano tak najprv musis doriesit vyzivne inak nema zmysel ani ziadat o davku ... to bude prve co budu pytat

alenah31
10. nov 2015

@moni2522 presne ako píše @loginexistuje pokiaľ majú deti uvedeného otca v RL musíš mať v prvom rade poriešené výživné nakoľko v prvom rade je povinnosť zabezpečenia detí na OBOCH rodičoch. Bude to jedna z vecí, ktoré budú od teba pýtať - rozhodnutie súdu o určení výživy. A čo sa týka príspevku na bývanie tam je zasa jednou z podmienok, aby podnájom bol legálny - prenajímateľ musí platiť daň pokiaľ jeho zisk na nájme presiahne ročne sumu 500€. Pokiaľ ty donesieš nájomnú zmluvu kde bude uvedené napr. nájomné (bez energií a poplatkov) 100€/mesiac čo je ročne 1200€ a oni pri preverení zistia, že nie je v registri DÚ ako platca dane z prenájmu príspevok na bývanie neporiešiš a prenajímateľ bude mať problém.

moni2522
autor
10. nov 2015

deti nemajú uvedeného otca v rodnom liste. Nájomnú zmluvu som na úrad dala aj so všetkým čo odo mňa chceli, nájom platím 320, pomáhajú mi s tým rodičia,.... ale dnes som volala na úrad a povedala mi pani, že už majú rozhodnutie o tých príspevkoch a suma je 3,20 mesačne tak trošku tomu teraz nerozumiem ako sa to počíta alebo niečo.
Ale ajtak Vám ďakujem.

loginexistuje
10. nov 2015

@moni2522 aha no ono to sedi ... lebo suhrn narokov na davku v HN aj s prispevkom na byvanie je cca 206,40 a od toho sa ti odrata RP /ako prijem pridavky sa nepocitaju/ a rozdiel je suma tvojho naroku na davku v hmotnej nudzi ...

cize to by aj sedelo ... podla toho co ti vyratali ...

ak chodi dieta do materskej skoly tak tam mas narok na tie lacnejsie obedy ...

loginexistuje
10. nov 2015

cize je to tak ze mesacne ti bude chodit doplatok do tych cca 206,40 - 203,20 /RP/ je prave 3,20 to ti bude chodit ako davka v hmotnej nudzi ...

oni neposudzuju tvoje vydavky... len sumu narokov - sumu prijmov

moni2522
autor
10. nov 2015

takže 3,20 je hmotná núdza tým pádom nie? a príspevok na bývanie je ešte zvlášť, alebo to už sa nedá? a ďakujem veľmi pekne, 🙂

loginexistuje
10. nov 2015

@moni2522 ano v tom mas uz aj prispevok na byvanie

takto to je

davka v hmotnej nudzi pre teba a deti na mesiac je 117,20
prispevok na byvanie pre teba a deti je 89,20

co je spolu suma narokov 206,40 od toho sa odpocitaju tvoje prijmy /RP ak by bolo este vyzivne tak uz ti hmotna nudza nevyjde/ cize 206,40 - 203,20 a rozdiel 3,20 je to co dostanes.

moni2522
autor
10. nov 2015

aha už som si všimla, že si písala, že súhrn HN aj príspevka na bývanie je 206,40. Myslela som, že to je len na hmotnú núdzu.
Tak ďakujem ešte raz 🙂

loginexistuje
10. nov 2015

@moni2522 neni zac aj ked to asi nepotesilo ... je mi to luto