Narodenie dieťaťa v UK, slovenský rodný list a príspevky na Slovensku

mrk11
18. jan 2010

Ahojte, viem, ze sa asi toho popisalo dost, ale nikde som nenasla suhrnne info, takze chcem sa s vami podelit o to, co som zhromazdila a co mam uz overene na uradoch. V praxi som to este nevyskusala.

Ak v UK nepracujete a nezijete viac ako 5 rokov, vase dieta nema narok na britske obcianstvo. Upozornujem, ze netusim, co vsetko naviac potrebuju vybavit mamicky, ktore sa rozhodli na Slovensko vratit. Toto je pre ludi, ktori pracuju v UK, maju narok na matersku v UK, maju trvaly pobyt na Slovensku.

Co vsetko potrebujete vybavit?

1. UK Birth Certificate - Register Office, prikladam linku, najdete si podla toho, kde sa dieta narodilo. Vacsinou si viete vygooglit ich vlastnu webstranku. Odporucam, kazdy moze mat trochu ine pravidla na vybavenie. Podla toho, ako vam to ponahla, da sa to vybavit aj cez internet. Pozor, pre pouzitie je potrebny full birth certificate s udajmi rodicov. Odporucam rovno poziadat o kopie, aspon 2.
http://ukbmd.org.uk/genuki/reg/regoff.html

2. Appostille - Foreign and Commonwealth Office - Milton Keynes
http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/se...

velmi dobre vsetko vysvetlene, precitajte si. Appostille je vlastne uradne overena pravost rodneho listu.

3. Child benefit - pridavok na dieta
www.child-benefit.org.uk

4. preklad rodneho listu - overeny - najlepsie je poziadat o overenie na velvyslanectve, tu su kontakty na Velvyslanectvo SR.

http://www.slovakembassy.co.uk/

5. Zapis dietata do osobitnej matriky - slovensky rodny list.
Potrebujete: britsky rodny list, appostillu, tlacivo: Zapis o narodeni dietata, obciansky preukaz (alebo iny doklad o tom, ze ste obcanom SR), sobasny list
ako na to:
a) poziadat cez velvyslanectvo - trva 3-4 mesiace
b) vybavi to za vas splnomocnena osoba - splnomocnenie vam overia na velvyslanectve, splnomocnena osoba poda ziadost na matrike v mieste vasho trvaleho bydliska
c) vycestovat na Slovensko, podat si ziadost na matrike v mieste trvaleho bydliska - POZOR, kym nemate slovensky rodny list, nemozete si dat zapisat dieta do pasu, takze ak s nim vycestujete na jednorazovy cestovny doklad, ktory vam vystavi velvyslanectvo, treba ratat s tym, ze zo Slovenska vas s dietatom nepustia spat, kym ho nevybavite (pocitajte, ze sa na Slovensku zdrzite cca 3-4 mesiace).

6. Prispevok pri narodeni dietata:
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata
potrebujete:
prefoteny OP (cize musite mat trvaly pobyt na uzemi SR)
slovensky rodny list - ak ho este nemate vybaveny a bojite sa, aby ste to vsetko v termine stihli, staci uradny preklad britskeho rodneho listu
potvrdenie o tom, ze vam takyto prispevok nevyplatili v UK (zamietnuty Sure start maternity grant - ziadost si stiahnete zo stranok job centra, da sa ziadat o tento grant uz 11 tyzdnov pred narodenim dietata, vacinou sa poskytuje len osobam v hmotnej nudzi)

7. priplatok k prispevku pri narodeni dietata
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata maximalne do tretieho dietata v poradi, ktore sa dozilo 28 dni.
V ziadosti v casti C vam midwife potvrdi, ze ste sa zucastnovali pravidelnych preventivnych prehliadok a o ktore dieta v poradi ide, kludne si k tomu este napiste list, kde bude toto vsetko spisane a potvrdi vam ho midwife, ale potrebujete este preklad tohto potvrdenia. Dieta sa musi dozit 28 dni a na to je zvlast potvrdenie: Potvrdenie osetrujuceho lekara na ucely naroku na priplatok k prispevku - lekar vam optvrdi, kedy sa dieta dozilo 28 dni.

8. Rodicovsky prispevok
V UK poberate matersku, ale ta je spolu len 9 mesiacov. Podla platnej legislativy mate narok az na 52 tyzdnov, ale platenych je len prvych 39 tyzdnov (6 tyzdnov 90 percent z vasej mzdy, 33 tyzdnov 123.06 libier)

Narok za kalendarny mesiac zanika uplynutim 6 mesiacov od posledneho dna v mesiaci, za ktory patril

co potrebujete k vybaveniu prispevku:
a) trvaly pobyt na Slovensku - prefoteny OP
b) doklad o tom, dokedy vam bolo vyplacane materske v zahranici
c) doklad od zamestnavatela, ze ste po ukonceni poberania materskeho prispevku este nenastupili do zamestnania
d) potvrdenie od zamestnavatela, ktorym dnom sa vraciate spat do zamestnania
e) toto je nepotvrdena informacia, ale pokial este nemate slovensky rodny list, tak na matrike je potrebne vyziadat doklad, ze ste podali ziadost o slovensky rodny list a ze dieta bude mat trvaly pobyt na Slovensku

Vsetky prispevky vam mozu byt vyplatene na ucet v banke v SR (staci okopirovat doklad s cislom uctu.

9. trvaly pobyt dietata - v mieste trvaleho pobytu matky, potrebujete na to rodny list a obciansky preukaz.

Dufam, ze som nezabudla na nic, pokial som nieco nespravne uviedla, tak ma, prosim, opravte.

bconkova
23. máj 2015

zdravim byva niekto v blackburne alebo v okoli preston liverpool

jaco8
25. máj 2015

Ahojte 🙂 chcel by som vás pekne poprosiť o radu, respektíve o presný postup pri vybavovaní slovenského rodného listu a pasu pre dieťa. prosím všetko od začiatku od narodenia dieťatka a kde dané dokumenty najdem alebo stiahnem.je tu toho popísaného veľa a neviem sa v tom orientovať 😖 . Veľmi pekne ďakujem za odpovedi.

diva333
14. júl 2015

mrk11 ano mas pravdu co si podrobne napisala.A vsak,,,Ja zijem v GB uz 8 rokov a pracujem.Pred rokom som mala chlapca.Ziadala som najprv v krajine kde zijem o matersky prispevok ktory bol zamietnuty.Tak som sa obratila na slovensko.Najprv som telefonicky zistila co potrebujem a nasi doma ma hned odbyli,,,,ze vraj nemam narok ak zijem v gb,lenze ja som ten cas isla uz domov natravalo.....povedali my--citujem,,,,,,Vy si myslite ze ked zijete v gb tak tu mozete dostat porodne a matersku?Lutujeme ale ani si ziadost nepodavajte lebo vam nic nedame........do slova ma vypla...Hned som volala do bratislavy na hlavny ofis a tam my povedali to iste......takze nechapem ten system....

viki_xxx
14. júl 2015

Ahojte baby, neviete mi nahodou poradit ako dlho trva vybavenie pasu v UK a tiez slovenskeho? Mam rodit v novembri na zaciatku a chcela by som ist na SK v Decembri. Myslite,ze to bude trvat dlhsie ako mesiac? Dakujem

silaviat
15. júl 2015

@viki_xxx uk pas ak mas vsetky papiere nachystane tak cca 4tyzdne o ak daco chyba dokaze sa to predlzit na riadne dlho a sk pas pocitaj mesiac az 4 cisto len cakanie na sk rodny list-takze ak nejdes domov na nahradny cestovny tak nie nestihas

havana_frost
15. júl 2015

@diva333 Nenechaj sa odradiť, podaj žiadosť písomne. Ak máš v SR trvalý pobyt, určite máš nárok na rodičovský príspevok.

charlie1980
15. júl 2015

Ja som sice nerodila v UK, Ale "rychlost" nasich uradov je rovnaka. Moj syn ma dvojite obcianstvo, taliansky trval asi 2 tyzdne, slovensky nejak cez dva mesiace, rodila som v oktobri a musela som koncom decembra bez maleho na pohreb, pretoze ten pas este nemal. A taliansky sme podavali az neskor. Ono to trva dlho kvoli vydaniu rod.listu a nasledne ziadost o pas.
@viky_xxx

charlie1980
15. júl 2015

@diva333 Musis preukazat na UPSVR, kedy si sa prestahovala na SK (nam stacila zmluva o zdrav.poisteni syna a mna) a od toho datumu mi spatne vyplacali RP. Od februara mi to v juni vyplatili. A ano, matersku poberas v state, kde si odpracovala, kde ti prinalezi (u mna to boli 3mesiace), maly ma 20.mesiacov a na SK nedostavam nic, pretoze matersku som si odkrutila v inom state. RP dostanes, ak dolozis ockovaci preukaz dietata, potvrdenie od detskej lekarky, ze ju navstevujes s dietatom, rodny List a potvrdenie zo socialnej, ze nepoberas matersku a rodny List. Ale to ti prinalezi iba vtedy, ak je dieta na SK a riadne sa on staras. Takyto je System. Poriodne neviem, ci uz nahodou nezrusili....to sa spytaj na konzulate. Ak nie, tak si ho mozes rok spatne uplatnit.

andreaandca
15. júl 2015

Pre vsetky Zeny a mamicky v Anglicku UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

diva333
15. júl 2015

@havana_frost Ano mam trvaly pobyt na SK ale peniaze sa daju vybavit ze vraj len do 6 mesiaca od narodenia dietata.............diky za radu,ale nech sa zadrhnu a potom sa divia ze im ludia odchadzaju do zahranicia 🙂

diva333
15. júl 2015

@charlie1980 Preukazala som vsetko a dokonca uz aj v preklade do nasho jazyka a stale nic.Pred mesiacom my povedali,ze uz sa nedaju vybavit ziadne peniaze na dieta lebo ma uz rok

diva333
15. júl 2015

@jaco8 Ak sa ti dieta narodilo v zahranici musis postupovat takto::::prv musis is na matriku v zahranici kde zijes z dokladom z nemocniceaby si mal ich rodny list.Potom si vyziadaj cez email alebo online appostilu-- https://www.gov.uk/government/publications/lega... som si vyziadala cez email a oni my zaslali formu aj z sekom ktory musis zaplatit...ked to odosles mas to naspet uz overeny do 2 tyzdnou.Potom si musis zavolat na ambasadu v londyne aby ti spravyli apoitment na slovensky rodny list..Pojdes tam a oni uz len odoslu do bratislavy..Budes cakat dlho kym pride naspet..Tak isto si mozes na ambasade spravit apoitment na pas pre dieta,tam uz nepotrebujes nic len rodicovske doklady totoznosti.....dufam ze som pomohla ak sa ti tu narodilo dieta v zahranicim.....toto bol moj postup 🙂

diva333
15. júl 2015

@viki_xxx Ahoj mala som ten isty problem..Ak od prveho dna po porode zacnes vsetko vybavovat tak to stihnes do 3-4 mesiacov skor nie,pretoze ti pas nespravia pokial nebude overeny appostilou a to trva 3 tyz + - 🙂 Ale mozes vycestovat aj bez pasu z anglickym RL ale na dolozku ktoru si musis spravit a ist po nu na ambasadu v londyne

charlie1980
16. júl 2015

@diva333 Co si prekladala do slov. jazyka ? Ved to su vsetko Papiere zo Slovenska v slovencine. Neverim tomu, niekde je hacik. Moj maly mal 15mesiacov, ked sme prisli na SK a dostala som spatne vyplateny rod.prispevok od dna prichodu na SK. Kde mas zdravotne poistenie ? Moj syn ani slov.rodny List nemal, ked sme prisli, na to sa vlastne cakalo, na rodne cislo a dostali sme peniaze.

havana_frost
16. júl 2015

@diva333 po 6 mesiacoch zaniká nárok na jednotlivú dávku. Takže až v 3 a pol roku dieťaťa ti zanikne nárok na poslednú dávku. V 7 mesiacoch dieťaťa zanikne nárok na prvú dávku, v 8. mesiacoch na druhú, atď. To však neznamená že nemôžeš žiadať 6 mesiacov spätne. Ak má napr. teraz dieťa rok, tak môžeš žiadať o rodičovský príspevok 6 mesiacov spätne (vyplatia naraz) a všetky RP odteraz až do 3 rokov.

diva333
16. júl 2015

@charlie1980 moj maly sa narodil v zahranici....a ano vsetko od domna pytali v preklade do slovenciny..moje vsetky doklady a rodny list je anglicky a to neakceptovali...mozno sme sa neporozumeli....

diva333
16. júl 2015

@havana_frost dakujem,len my vysvetli preco ked ja ziadam tak ma hned odmientu s tym,ze mi nedaju davky ziadne lebo sa mozem vratit do zahranicia a dieta nebude tym padom na sk.....mojej kamaradke tak isto po vybaveni davok z sk vsetko zrusili preto ze odcestovala na dovolenku do zahranicia ....kto tomu ma rozumiet uz

charlie1980
17. júl 2015

@diva333 Aj moj syn sa narodil v zahranici a mal zahranicny rodny List ! Slovensky rodny List som mu dala robit az po prichode na SK, ked mal 15mesiacov, Co Ale nic nemeni na veci tej, ze RP ti vyplacaju ododna prichodu na SK ! Nam slov. rodny List trval dva mesiace, napriek tomu som dostala peniaze spatne ododna, kedy sme pricestovali a kedy som maleho zdravotne opustila.
Ake tvoje dokladov su anglicke ??? Ved ty potrebujes iba slov.rodny List a zdrzovat sa na SK. Ako mozes zit s anglickym rodnym listom na SK ??? Ved ten nema priradene rodne cislo! A nic ine prelozene nepotrebujes, lebo vsetko ostatne vybavujes na SK a v slovencine.
Neodpovedala si mi ani na moje otazky, tak sa nerozhorcuj a nepohorsuj, ze si ziadne peniaze od slovenska nedostala. Ja som dostala, Ale aplnala som vsetky podmienky!!! Preto ti pisem, ze v tom je hacik!

charlie1980
17. júl 2015

A uz asi viem, Co nesedi !!! Ked mas anglicky rodny list, znamena to, ze si si ho nedala na SK prelozit, inak by ti ho na SK zobrali na matrike. My sme boli dva mesiace bez veskerych dokladov na SK, mal len zdravotnu karticku, aj to provizornu bez rodneho cisla az do vydania slov.rodneho listu a vtedy mu karticku vymenili v poistovni aj s rodnym cislom priradenym na zaklade rodneho listu. Ak si ty toto vsetko neurobila, ak mas nadalej anglicky rodny list, nevypisala si v poistovni cestne prehlasenie o zruseni zdravotnej positovne v Anglicku, tak na Slovensku nedostanes nic, pretoze administrativne ste vedene v Anglicku. Ak je to tak, mas narok uplatnit si davky v Anglicku. Pri tom nerozhoduje, ake mate obcianstvo, Ale Vas obvykly pobyt. Neda sa zit v Anglicku a uplatnovat si davky na Slovensku, aj ked ste obcanmi, Ale tam kde zijete a kde sa s dietatom zdrzujete. Aj pises, ze ste na SK, vysvetli mi prosim ta, ako si dokazala maleho zdravotne poistit!

charlie1980
17. júl 2015

A este by som chcela dopisat, ze po pricestovani na SK som musela platit malemu a aj sebe zdravotnu poistovnu ako samoplatca az do schvalenia RP UPSVaRom. Boli to nejake 3mesiace. Aj to mi vratila zdravotna poistovna ako preplatok, pretoze to vyrovnal UPSVR spatne. Netreba pisat len o tom, ako nam ublizuju, Ale polozit si otazky:
Ma dieta zdrav.poistenie na SK?
Ma dieta detskeho lekara na SK? Mas ockovaci preukaz ? Mas potvrdenie o tom, ze ho pravidelne s dietatom v buducnosti budes navstevovat ?
Dodala si cestne prehlasenie v zdrav.poistovni o zruseni v Anglicku?
Ma dieta trvaly pobyt na SK?
Ma dieta slovensky rodny List ?
Nepoberas matersku na SK, pretoze ti nevznikol narok v socialnej poistovni? Pretoze si alebo zijes v zahranici...?
Tak potom narok na RP mas !!!!!!

Ak nieco z tohto nesplnas, narok nemas a uplatnujes si ho v state, kde ste administrativne vedene.

diva333
19. júl 2015

@charlie1980 Dakujem za taky dlhy roman..Nikto sa tu nezlosti len pisem aka je vec...Zijem na SK moj maly ma vsetko komplet ,ale stale my tvrdia ze nemam narok...Ma zdravotnu poistovnu,lekara,rodne cislo,predlozila som doklady zo zahranicia ze tam uz neni evidovany ani nic nepobera....Ak bude mozne tak ti poslem rozhodnutie co my poslali a potom my povies ze mam pravdu....Vsetko my zamietly...... ☹

diva333
19. júl 2015

@charlie1980 lutujem ale ziadaju od nas vsetky poradne ktore som tu akceptovala pocas tehotenstva....a v tom bude mozno problem...lebo sa im nejako vyparyli z pocitacou a nemaju teraz ziaden zaznam ....vsetky moje poradne ktore som mala uz nemaju...............pisem,volam na vsetky strany ako aj v gb aj na sk,ale nijako sa my nedari

antonia18
11. aug 2015

Ahooj chcela bi som sa opitat ak bi si mi mohli poradit poslala som apostolu ale na birt certificate Co tam je len mojho syna meno a to som Mala poslat birt certificate Co tam su mena aj rodicov neviem Co mam robit vies mi poradit ????

antonia18
11. aug 2015

@viki_xxx nato sa cakam 2 az 3 mesiace na slovesnski rodni list a potom 3 az 4 mesiace na slovesnski pas

ricardo235
28. sep 2015

@anjelik1212 zdravím ja viem ze je to už strašne dávno co ste to pisaly ale ak môžte tak prosím odpiste ako sa vybavujú tie apostili ? Čo mám spravi?

silaviat
28. sep 2015

@ricardo235 https://www.gov.uk/get-document-legalised stiahni vypis zaplat a posli im to spolu s uctenkou o zaplateni(tiez ju vytlacis) a anglickym rodnym listom na adresu kt je na formulary.. za par dni ti pride ten rodny list uz vzadu s nalepenou apostilou ;)

baska29
19. nov 2015

@silaviat mozem sa aj spytat aj ja?ci ked mam termin na ambasade v londyne potrebujrm tam anglicky rodny list uz s apostille a musim ho mat aj prelozeny do slovenciny?

silaviat
19. nov 2015

@baska29 musi byt apostilovany - prelozia ti ho na ambasade

andreaandca
13. jan 2016

Pre vsetky Zeny a mamicky v UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

andreaandca
13. jan 2016

Pre vsetky Zeny a mamicky v UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...