Narodenie dieťaťa v UK, slovenský rodný list a príspevky na Slovensku

mrk11
18. jan 2010

Ahojte, viem, ze sa asi toho popisalo dost, ale nikde som nenasla suhrnne info, takze chcem sa s vami podelit o to, co som zhromazdila a co mam uz overene na uradoch. V praxi som to este nevyskusala.

Ak v UK nepracujete a nezijete viac ako 5 rokov, vase dieta nema narok na britske obcianstvo. Upozornujem, ze netusim, co vsetko naviac potrebuju vybavit mamicky, ktore sa rozhodli na Slovensko vratit. Toto je pre ludi, ktori pracuju v UK, maju narok na matersku v UK, maju trvaly pobyt na Slovensku.

Co vsetko potrebujete vybavit?

1. UK Birth Certificate - Register Office, prikladam linku, najdete si podla toho, kde sa dieta narodilo. Vacsinou si viete vygooglit ich vlastnu webstranku. Odporucam, kazdy moze mat trochu ine pravidla na vybavenie. Podla toho, ako vam to ponahla, da sa to vybavit aj cez internet. Pozor, pre pouzitie je potrebny full birth certificate s udajmi rodicov. Odporucam rovno poziadat o kopie, aspon 2.
http://ukbmd.org.uk/genuki/reg/regoff.html

2. Appostille - Foreign and Commonwealth Office - Milton Keynes
http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/se...

velmi dobre vsetko vysvetlene, precitajte si. Appostille je vlastne uradne overena pravost rodneho listu.

3. Child benefit - pridavok na dieta
www.child-benefit.org.uk

4. preklad rodneho listu - overeny - najlepsie je poziadat o overenie na velvyslanectve, tu su kontakty na Velvyslanectvo SR.

http://www.slovakembassy.co.uk/

5. Zapis dietata do osobitnej matriky - slovensky rodny list.
Potrebujete: britsky rodny list, appostillu, tlacivo: Zapis o narodeni dietata, obciansky preukaz (alebo iny doklad o tom, ze ste obcanom SR), sobasny list
ako na to:
a) poziadat cez velvyslanectvo - trva 3-4 mesiace
b) vybavi to za vas splnomocnena osoba - splnomocnenie vam overia na velvyslanectve, splnomocnena osoba poda ziadost na matrike v mieste vasho trvaleho bydliska
c) vycestovat na Slovensko, podat si ziadost na matrike v mieste trvaleho bydliska - POZOR, kym nemate slovensky rodny list, nemozete si dat zapisat dieta do pasu, takze ak s nim vycestujete na jednorazovy cestovny doklad, ktory vam vystavi velvyslanectvo, treba ratat s tym, ze zo Slovenska vas s dietatom nepustia spat, kym ho nevybavite (pocitajte, ze sa na Slovensku zdrzite cca 3-4 mesiace).

6. Prispevok pri narodeni dietata:
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata
potrebujete:
prefoteny OP (cize musite mat trvaly pobyt na uzemi SR)
slovensky rodny list - ak ho este nemate vybaveny a bojite sa, aby ste to vsetko v termine stihli, staci uradny preklad britskeho rodneho listu
potvrdenie o tom, ze vam takyto prispevok nevyplatili v UK (zamietnuty Sure start maternity grant - ziadost si stiahnete zo stranok job centra, da sa ziadat o tento grant uz 11 tyzdnov pred narodenim dietata, vacinou sa poskytuje len osobam v hmotnej nudzi)

7. priplatok k prispevku pri narodeni dietata
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata maximalne do tretieho dietata v poradi, ktore sa dozilo 28 dni.
V ziadosti v casti C vam midwife potvrdi, ze ste sa zucastnovali pravidelnych preventivnych prehliadok a o ktore dieta v poradi ide, kludne si k tomu este napiste list, kde bude toto vsetko spisane a potvrdi vam ho midwife, ale potrebujete este preklad tohto potvrdenia. Dieta sa musi dozit 28 dni a na to je zvlast potvrdenie: Potvrdenie osetrujuceho lekara na ucely naroku na priplatok k prispevku - lekar vam optvrdi, kedy sa dieta dozilo 28 dni.

8. Rodicovsky prispevok
V UK poberate matersku, ale ta je spolu len 9 mesiacov. Podla platnej legislativy mate narok az na 52 tyzdnov, ale platenych je len prvych 39 tyzdnov (6 tyzdnov 90 percent z vasej mzdy, 33 tyzdnov 123.06 libier)

Narok za kalendarny mesiac zanika uplynutim 6 mesiacov od posledneho dna v mesiaci, za ktory patril

co potrebujete k vybaveniu prispevku:
a) trvaly pobyt na Slovensku - prefoteny OP
b) doklad o tom, dokedy vam bolo vyplacane materske v zahranici
c) doklad od zamestnavatela, ze ste po ukonceni poberania materskeho prispevku este nenastupili do zamestnania
d) potvrdenie od zamestnavatela, ktorym dnom sa vraciate spat do zamestnania
e) toto je nepotvrdena informacia, ale pokial este nemate slovensky rodny list, tak na matrike je potrebne vyziadat doklad, ze ste podali ziadost o slovensky rodny list a ze dieta bude mat trvaly pobyt na Slovensku

Vsetky prispevky vam mozu byt vyplatene na ucet v banke v SR (staci okopirovat doklad s cislom uctu.

9. trvaly pobyt dietata - v mieste trvaleho pobytu matky, potrebujete na to rodny list a obciansky preukaz.

Dufam, ze som nezabudla na nic, pokial som nieco nespravne uviedla, tak ma, prosim, opravte.

marcelkatt
1. nov 2010

Ahojte baby, správne chápem, že ak matka žije v UK a porodí tam, dostane iba zo SR príspevok + príplôatok k príspevku pri narodení? Tých 829€ či koľko to je?

Dotyčná teraz je zamestnaná v UK od apríla 2010, plánuje bábo. Materskú bude zrejme poberať z UK a potom RP zo SR nemá nárok? Alebo ako to presne je? Sa mi zdá niečo, že na dávky zo SR pokiaľ žije v UK nemá nárok, hoci TP má na SR.

ivet17
1. nov 2010

Ahojte, ja som prisla do irska za manzelom pred 3 mesiacmi /on tu uz pracuje dlhsie/ a mne tiez odobrali rod.prispevok. a pritom som pred tehotenstvom pracovala na slovensku, syn sa nam tiez narodil na slovenku...ale predsa nemam narok 😒

anjelik1212
3. nov 2010

@mrk11 Tak sme na najlepsej ceste a drzim sa tvojich cennych rad 😀 ale mam este dotazy k tomu prispevku a priplatku k prispevku. pocula som famy ze sa to zrusilo tak reku ci ano ci ne? nechcem to presvihnut tu a nedostanem nic ... a ako je to s tym overenim ze som chodila na pravidelne prehliadky. ved tlacivo je v slovencine tak ako mi to potvrdia a ako je to s tym prehlasenim "Prehlasujem, že pred narodením dieťaťa/detí som 0 bola / 0 nebola najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne zdravotne poistená v SR"! dakujem pekne. mam v tom trochu neporiadok. ale to porodne zo svk by sa nam teda zislo ...

mrk11
autor
4. nov 2010

@marcelkatt ten prispevok je tiez viazany na trvaly pobyt na SK, ale je potrebne si to zistit, od maja 2010 nastali zmeny, kedze ja som tieto veci zistovala jesen-zima 2009, dala som ich sem januar 2010 - vtedy boli aktualne. Takze je potrebne sa spytat na SK.

Mne ohladom rodicovskeho prispevku bolo napriklad napisane, ze kazda ziadost sa posudzuje zvlast a na posudenie mi poslali dost podrobny formular, ktory mam vyplnit a zaslat a podla toho sa to bude posudzovat.

mrk11
autor
4. nov 2010

@ivet17 poberas maternity allowance v Irsku? Alebo tax credity? Mali by uz mat poprepajane systemy, pretoze ked som ziadala tu o pridavky na dieta, o 2 mesiace som im volala, ze este mi nedoslo vyjadrenie, tak mi povedali, ze overuju na SK, ci nepoberam takuto davku tam a ze tieto overovania su a preto to moze trvat aj pol roka, kym mi priznaju pridavky tu. Takze asi nasli v systeme, ze si o nieco ziadala tu, pripadne manzel.

mrk11
autor
4. nov 2010

@anjelik1212 neviem, ci sa to rusilo, znama si to vybavuje akurat teraz, kazdopadne o prispevok v UK neprides (ak by ti ho priznali, lebo vacsinou ho zamietaju), pretoze k papierom na SK potrebujes aj potvrdenie (ja som pouzila kopiu vyjadrenia), ze mi nebol priznany tu. Takze tak ci tak si on musis poziadat aj tu.

Ohladom prehliadok - ja som si pripravila pre GP a pre midwife prehlasenia v anglictine, jednoducho som dala na A4 hore v hlavicke ich inicialy + adresa, napisala som, ze tymto potvrdzuju to a to, podpis, na spodnu polovicu A4 som rovno pripravila preklad toho v slovencine, a pri narodeni malej som dala rovno v nemocnici podpisat midwife, ze je moja prvorodena a ze sa narodila a kedy a ze som chodila na pravidelne prehliadky, no a po 28 dnoch som sla k GP a tam som si dala potvrdit papier, ze sa mala dozila 28 dni. Dobre, ze som si to takto pripravila, ja som mala aj originalne tlaciva a v nich som mala popisane preklady, ale to mi odmietli potvrdit.

To prehlasenie o zdravotnom poisteni na Sk sa netyka teba.

marcelkatt
4. nov 2010

@mrk11 veľmi pekne ďakujem. Pozisťujeme to kešd to bude aktuálne.

anjelik1212
16. nov 2010

@mrk11 ahoj , chcela by som sa ta opytat ci byvas v anglicku a ci si si teda vybavovala porodne tu ak ano. Momentalne "stojim" pri potvrdeni o tom ze som tu navstevovala pravidelne prehliadky. ako to funguje, kedze vo formulari je to po slovensky a oni mi toto isto nepodpisu. a ako je to z dokladom o tom ze sa dieta dozilo 28 dni je na to nejaky formular???

mrk11
autor
16. nov 2010

@anjelik1212 presne o tomto som ti pisala v predchadzajucom prispevku. potvrdenie o tom, ze som navstevovala pravidelne prehliadky a mala je prvorodena som si dala potvrdit u midwife, a to, ze sa dozila 28 dni u gp. formulare na sk existuju, ale tie ti tu nie kazdy chce potvrdit, mozes to skusit. Stiahni si ich z net-u a podla nich napis tie prehlasenia + sk preklad k tomu.

anjelik1212
16. nov 2010

@mrk11 diiik

dominikaluis
3. feb 2011

ahojte,potrebujem poradit od maja nastupujem po materskej do prace a Dominiku idem dat do nursery kde budem platit 133£ tyzdene aj manzel pracuje neviete mi poradit ci mam narok na nejaky benefit ,ako vypomac pre nursery dakujem:0)

millka11
8. feb 2011

Ahojte kocky. Ma niektora z vas skusenosti z nasledujucim?
Zacala som poberat Maternity Allowance a ked sa mi narodi dieta v Aprili '11 chcem claim aj Child Benefit a Child Tax Credit. No niekedy v lete sa s manzelom chceme prestahovat spat na Slovensko. Budem moct nadalej poberat MA az dokial mi prislucha (do Oktobra)? Taktiez by sme az do Oktobra chceli poberat ChB a az potom to odhlasit a zacat poberat na Sk. Je to mozne?
A ako je to so zdravotnym poistenim pre mna a dieta na Sk?
Vopred dakujem za akukolvek radu. Tiez rada pomozem, ak viem.

kayaandmaxim
23. feb 2011

viete mi povedat kde najdem tlacivo na splnomocnenie osoby ktora mi vybavi rodny list na slovensku? a ci to mozem ist dat overit tu na ambasadu alebo sa to da overit u nas na slovensku bez mojej pritomnosti?
dakujem

hrozienko11
23. feb 2011

@kayaandmaxim ahoj. ja som to nasla cez google a vytlacila,vypisala a dala potvrdit. pozriem,kotra stranka to bola. overit sa to neda bez teba,musis sa pred nimi podpisat,takze si zajdi na ambasadu,ak si tu

hrozienko11
23. feb 2011

http://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&cd=...

na tejto stranke to je,to som ja pouzivala 🙂

kayaandmaxim
23. feb 2011

@hrozienko11 dakujem 😉 lebo ja som to skusala hladat cez google a mi to nenaslo jedine co mi povyhadzovalo bolo co je popisane o rodnych listoch tu na tejto stranke tak keby si mohla by si mi velmi pomohla...
no budem tam musiet zajst pretoze tu na ambasade mi nechceli maleho zapisat do matriky ani vyhotovit rodny list pretoze moj priatel nie je slovak a stratil obciansky ... no na slovensku sa sestra informovala a ze sa to da staci ked jeho udaje napisem na papier ....
inak trva to tie 3 mesiace aj ked sa to vybavuje doma alebo je to trosku kratsie... lebo potrebujem ist domov cim skor uz tu hnijem dost dlho bez dovolenky a vsetci chcu vidiet krpca 😒
dakujem

hrozienko11
23. feb 2011

@kayaandmaxim no my to budeme riesit cez splnomocnenu osobu doma. a budem dufat,ze ked tam pridem,tak rodny list bude a ja male zapisem do pasu. zatial chystam vsetky dokumenty,lebo budem mat na to len par tyzdnov. myslim,ze doma by to malo trvat mesiac,ten rodny list. aspon s tym ja ratam,ze nie dlhsie. inac sa nebudem moct vratit 😕

kayaandmaxim
23. feb 2011

@hrozienko11 no ja tiez chcem maminu splnomocnit uz mam vsetky tlaciva dokonca aj vypisanu ziadost o zapis o narodeni co som vypisala na ambasade ale nakoniec nic z toho lebo mi povedali ze to nie je mozne a bla bla no doma povedali ze nech to vsetko poslem a sa to vybavi tam ...
tiez sa chystam domov a rada by som uz kupovala letenku kym su lacnejsie ale pokial nebudem vediet aspon priblizne ked budem mat rodny list nemozem sa pohnut ☹
a inak ta stranka co si mi poslala mi pise ze neexistuje ... cize stale nemam to tlacivo .. ak ti dam e/mail mohla by si mi tam poslat to tlacivo o splnomocneni prosim ta?

hrozienko11
24. feb 2011

@kayaandmaxim posli teda email a poslem ho 😉 a popros maminu,nech ti zajde zajtra alebo zavola na matriku,ze kolko to trva vybavit a potom daj vediet 🙂

kayaandmaxim
24. feb 2011

email je kbaranova@zoznam.sk
dakujem 🙂
poslem ked nie zajtra tak pozajtra a ak to zisti dam vediet 😉

hrozienko11
24. feb 2011

@kayaandmaxim poslane 🙂 uz len vytlacit a vypisat 🙂

kayaandmaxim
24. feb 2011

@hrozienko11 dakujem 🙂))
inak este niec to mozem vypisat doma alebo az na ambasade?
ked budem vediet o dlzke vybavovania ozvem sa 🙂

simsonka250
22. mar 2011

ahojky chcela bi som sa opitat ako to je stou apostilovou peeciatkou ja som zo vsetkeho blazon a neviem sa ani pohnut dalej,,ani preklad rodneho listu nic prosim o pomoc

aliza
24. mar 2011

@simsonka250 apostila sa robi v Milton Keynes, bud tam pojdete osobne s anglickym rodnym listom, robia to na pockanie alebo sa to tam da aj poslat postou. Apostilovany rodny list dal muz prelozit na Sk, tu v Uk neviem.

zuzanka816
1. apr 2011

Prosim vas chcem sa opytat ci mam narok na ten jednorazovy prispevok (porodne) ak som nebola poistena ???Ked som otehotnela v cz tak som prisla na sk mam aj prehliadky u doktora.......Vsade sa docitam nieco ine niekde pisu ze staci ked som obcankou SR.....

aliza
2. apr 2011

@zuzanka816 nie, nemusis byt poistena, ak zijes v krajine EU, potrebujes iba potvrdene tlaciva, ze si sa pravidelne zucastnovala lek. prehliadok od 4. mesiaca a ze sa dieta dozilo viac ako 28 dni.

zuzanka816
4. apr 2011

Velmi pekne dakujem 🙂 🙂 🙂

babulanana1
2. máj 2011

Ahojte, som tu nova a mozno ze moj problem tu uz niekto riesil, ale nedocitala som sa, ze ak dieta ma britske obcianstvo (otec ma britske obcianstvo) a ja mam slovenske obcianstvo, ake doklady budem potrebovat pri navsteve Slovenska. Maly by sa mal narodit na buduci tyzden, ale chcem si vsetko zistit teraz. Bojim sa aby mi nerobili problem ze mame rozdielne pasy a ako im dokazem, ze maly je naozaj moj.

val223
4. máj 2011

@babulanana1 ahoj, moj maly ma anglicke obcianstvo, slovenske nema, (to dostal automaticky pri narodeni - kedze otec je anglican)

my mame 2 rozlicne pasy -ja sovenske s menom este pred vydajom -a moj syn ma anglicke s otcovym menom
ked mal 3 mesiace tak sme mu dali urobit britsky pas (ma otcove meno - ja mam pas na svoje meno este pred vydajom) - teraz ak cestujem domov na slovensko tak vzdy zoberiem maleho rodny list (kde je moje meno uvedene aj za sobodna) a moj sobasny list (kde je moje meno a otcovo meno), cize ak by si to chceli overit tak mam vlastne vsetky doklady.

Domov chodim takto uz 6 rokov - ani raz sa ma nespytali ked som letela domov ci syn je moj, iba ak letim naspat do UK tak na colnici sa ma vzdy spytaju zakladne otazky - kde sa narodil, datum narodenia, bydlisko - a zvycajne im poviem ze mam maleho rodny list kde je moje meno uvedene ako matka a samozrejme aj moje slovenske obcianstvo - a vzdy ma potom uz nechaju na pokoji.

babulanana1
5. máj 2011

@val223 Dakujem velmi pekne. Hned mi odlahlo. Ja mam slovensky pas, maly bude mat britsky. V rodnom liste bude mat moje priezvisko ake mam v pase. Priezvisko bude mat po priatelovi. Malemu chceme dat spravit hned pas, kedze chcem ist na Slovensko.Takze ak som ta spravne pochopila ked pojdem domov bude mi stacit rodny list maleho. A este jedna otazka. Treba mi ho aj prelozit, aby nasi "zlati" na Slovensku nemali problemy.